جستجوگر خبری شهرستان شفت

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وقتی از بخش های زیرساختی استان به ویژه در رشت بازدید می کردم به من برخورد، گفت: گیلان از سرسبز بودن و گردشگری خود آسیب خورده و این ...

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، حمیدرضا حاج بابایی امروز در شورای برنامه ریزی استان گیلان در سالن غدیر استانداری اظهار کرد: گیلان علیرغم استان کلیدی در زمینه گردشگری و قرابت با کشورهای دیگر، وضعیت پسماند، آب و فاضلاب و شهر رشت نگران کننده ای دارد.

وی با بیان اینکه وقتی از بخش های زیرساختی استان به ویژه در رشت بازدید می کردم به من برخورد، افزود: آب حرف اول را در استان گیلان به سبب منحصربه فردی می زند اما در همین بخش نیز دارای معضل است.

رئیس کمیسیون تلفیق ۱۴۰۱ با اشاره به ناتمام ماندن سد دیورش در رودبار، گفت: این سد حدود ۳.۵ میلیون مترمکعب را در خود جای داده، آب شرب و کشاورزی بخش وسیعی را تأمین می کند اما همچنان ناتمام مانده است.

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با اشاره به بحران زباله در سراوان، گفت: باید کسی که مسبب ورود و دپوی زباله در آن منطقه شده به شدت برخورد کرد هرچند در طول این ۴۲ سال همه ما در وقوع این فاجعه مقصر هستیم.

حاجی بابایی با اشاره به ورود فاضلاب دو رودخانه آلوده در رشت، افزود: گیلان از سرسبز بودن و گردشگری خود آسیب خورده و این استان تنها نام بلندی دارد اما از معضلات عدیده ای رنج می برد.

وی با اشاره به بازدید از تالاب انزلی، گفت: تمام معضلاتی حوزه زیست محیطی نهایتاً در تالاب انزلی خلاصه می شود و معتقدم همه چیز به پول وابسته نیست بلکه باید مسؤولیت شناس باشیم و خوب برنامه ریزی کنیم.

رئیس کمیسیون تلفیق ۱۴۰۱ با اشاره به اینکه نباید هیچ فاضلابی به رودخانه بریزد، افزود: سد دیورش از ظرفیت های قانونی استفاده کرده اما هیچ بهره ای نبرده است البته از محل تهاتر نفت به این سد کمک خواهد شد.

رئیس کمیسیون برنامه وبودجه مجلس با بیان اینکه بحث بیمارستان در گیلان جای نگرانی دارد، افزود: بیش از ۲۰ سال است که احداث بیمارستان ۴۰۰ تختخوابی در استان آغازشده اما هنوز به اتمام نرسیده است.

حاج بابایی به اصلاح لایحه بودجه ۱۴۰۱ اشاره کرد و گفت: خط قرمز نمایندگان معیشت مردم است و هر اقدامی که معیشت مردم را سخت کند، نمایندگان در کنار مردم خواهیم ماند.

وی با بیان اینکه به زودی از وضعیت کنونی خارج می شویم، افزود: در شرایط کنونی تمام تلاش ما این است تا بررسی های عمیق و کارشناسی صورت بگیرد تا مؤلفه های لازم برای حمایت مردم محقق شود.

مدیریت پسماند طی سال های متمادی توجه نشده است

رئیس مجمع نمایندگان گیلان نیز با قدردانی از حضور اعضای کمیسیون برنامه بودجه اظهار کرد: مهم ترین موضوع در استان در بازدیدهای امروز مدیریت پسماند بود که مورد مشاهده اعضای کمیسیون نیز قرارگرفته است.

مهرداد گودرزوند چگینی با بیان اینکه به مدیریت پسماند طی سال های متمادی توجه نشده، افزود: نه تنها در بودجه سال بعد بلکه در بودجه سال های آینده نیز باید به گیلان بیشتر توجه شود.

وی با اشاره به ضعف های عدیده در استان، افزود: در بخش های وسیعی از استان به ویژه در بیمارستان ها، راه ها، سدها در کنار معضلات زیست محیطی نقیصه هایی وجود دارد که باید مرتفع شود.

بی توجهی به بخش صنعت در گیلان

نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با اشاره به بازدید اعضای کمیسیون برنامه از بخش های مختلف گیلان، اظهار کرد: یکی از دستاوردهای سفر کمیسیون برنامه به گیلان تغییر نگرش در خصوص این استان سرسبز است که مشکلات و چالش ها زیر فضای سبز آن مستور شده است.

رسول فرخی با اشاره به بی توجهی به بخش صنعت در گیلان، گفت: در این استان سالیان متمادی فقط به کشاورزی توجه شده و این مسئله موجب شده تا این استان در بخش صنعت به شدت عقب بماند.

انتقاد شدید از وضعیت عمرانی توالش

نماینده مردم تالش، رضوانشهر و ماسال در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با اشاره به محرومیت های استان گیلان، اظهار کرد: کنارگذر تالش با ۱۲ سال از آغاز کار و پیشرفت پنج درصدی، پل اسالم، سد لاستیکی تالش و ماسال، کارخانه کمپوست تالش و سد شفارود به دلیل کمبود اعتبارات همچنان ناتمام و متوقف مانده اند.

حسن محمدیاری با اشاره به تعویق ۹ ماهه حقوق کارگران سد شفارود، گفت: به دلیل اختلاف بین پیمانکار و مجری کارگران حقشان ضایع شده و لازم است مدیریت احداث این سد به استان واگذار شود.

آستانه اشرفیه چهارمین شهر مذهبی معرفی شود

ابراهیم نجفی، نماینده مردم آستانه اشرفیه و بندر کیاشهر نیز در این نشست با اشاره به مذهبی بودن شهر آستانه اشرفیه، اظهار کرد: لازم است شهر آستانه به چهار شهر مذهبی کشور ملحق شود تا اوراق و منابع مالی به آن پرداخت شود.

شبکه ریلی کشور از رشت به کاسپین متصل شود

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با بیان اینکه گیلان دارای جغرافیای خاص است، اظهار کرد: هر جای استان را بنگرید با یک نقطه استراتژیک مواجهه می شویم و نقش کوه، دشت و دریا در این استان بسیار حائز اهمیت است.

سید علی آقازاده، با اشاره به قرار گرفتن میز اوراسیا در گیلان و سهم بالای استان در ترانزیت، گفت: لازم است شبکه ریلی کشور از رشت به کاسپین متصل شود.

وی با بیان اینکه بخش عمده ای از منابع غذایی کشور در گیلان تأمین می شود، افزود: علاوه بر منابع غذایی در استان، محیط زیست گیلان نیز در حال انقراض بوده و این یک فاجعه است.

غفلت از محور خزر

نماینده مردم بندرانزلی در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با اشاره به غفلت از محور خزر، اظهار کرد: این محور بسیار مهم بوده درحالی که توجه کشور تنها به محور جنوب معطوف شده است.

احمد دنیا مالی با اشاره به نقش خزر در دور زدن تحریم ها، افزود: نظام سلطه هیچ تسلطی بر خزر ندارد و می توان از این فرصت در جهت توسعه تجارت و ورود ارز بیشتر بهره گرفت.

عزم کمیسیون برنامه وبودجه برای حل مشکل زباله سراوان

دیگر نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با اشاره به متأثر شدن اعضای کمیسیون در بازدید از سراوان، اظهار کرد: به گفته اعضا کمیسیون آن ها در این سفر اگر هیچ مشکلی را حل نکنند، مشکل و معضل زباله سروان را حل خواهند کرد.

جبار کوچکی نژاد مدیریت فاضلاب را از دیگر بخش های مورد تأکید برشمرد و افزود: امیدواریم در کنار حل معضل زباله لندفیل سراوان، مشکل ورود فاضلاب به رودخانه و تالاب استان نیز حل شود.

عضو کمیسیون برنامه وبودجه مجلس با اشاره به عقب ماندگی استان در حوزه بهداشت و درمان نیز، گفت: با ما حتی یک بیمارستان جامع در استان نداریم درحالی که همه استان های از این مؤلفه برخوردار هستند.

وی با بیان اینکه برخی ها مدعی بودند که گیلان از استان های برخوردار کشور است، افزود: این درحالی که یک قطعه راه از هشت سال پیش آغازشده و تمام نشده و یا اینکه بیمارستانی در این استان بیش از ۱۵ سال شروع شده و احداث آن همچنان ادامه دارد.

گفتنی است در این نشست وکلای خانه ملت عضو کمیسیون برنامه وبودجه ازجمله دشتی و میرتاج الدینی به بیان گزارشی از وضعیت استان گیلان در بخش محیط زیست، بهداشت و درمان، راه و آبخیزداری مواردی را مطرح کردند.

انتهای پیام/۳۳۸۹

 نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان