جستجوگر خبری شهرستان شفت

گروه استان ها ــ روند انتشار «امیکرون» همچنان ادامه دارد و با توجه به فصل سرما و امکان بروز آنفلوآنزا و سرماخوردگی، مردم نباید خطر ابتلا به کرونا را دست کم بگیرند؛ تقویت سیستم ایمنی بدن و رعایت ...

به گزارش گروه استان های خبرگزاری تسنیم؛ براساس اعلام رسمی وزارت بهداشت، مدتی است جهش تازه کرونا تحت عنوان «امیکرون» در ایران فعال شده و رفته رفته با افزایش فعالیت خود سطح نگرانی ها در جامعه را افزایش داده است.

طبق اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت درباره آخرین آمار مبتلایان اومیکرون تا 22 دی ماه: ‏بیماران شناسایی شده مبتلا به امیکرون در کشور به 733 نفر رسیده و رو به افزایش است. بر این اساس استان های هرمزگان با 122، تهران117، خراسان رضوی112، مازندران74، اصفهان67 و مرکزی با  52 نفر مبتلا در صدر آمار قرار دارند.

این در حالی است که تصور نادرستی مبنی بر خفیف بودن «امیکرون» در بین برخی از مردم جا افتاده است که همین امر، رهاکردن پروتکل های بهداشتی را در پی داشته است.

اخیرا دکتر پیام طبرسی، عضو کمیته علمی کرونا با اشاره به سهل انگاری های موجود در جامعه بین مردم و مسئولان تأکید داشت: اگرچه آمار ابتلا و فوتی های کرونا رو به کاهش است، اما روند فراگیری اُمیکرون به سرعت افزایش می یابد. متأسفانه بسیاری از مبتلایان به اُمیکرون، به دلیل اینکه علائم بیماری شبیه به سرماخوردگی است، به مراکز درمانی مراجعه نمی کنند!

با این وجود   به نظر می رسد روند انتشار سویه امیکرون همچنان ادامه دارد و با توجه به فصل سرما و امکان بروز آنفلوآنزا و سرماخوردگی، مردم نباید خطر ابتلا به کرونا و دردسرهای بعد آن را دست کم بگیرند؛ تقویت سیستم ایمنی بدن و رعایت پروتکل های بهداشتی ازجمله استفاده ماسک، امری حیاتی است.

در ادامه ضمن بررسی نقشه رنگ بندی کرونایی در سطح کشور، به آخرین وضعیت شیوع سویه «امیکرون» در استان ها می پردازیم:

خراسان رضوی/ 3روز بدون فوتی کرونایی در مشهد با واکسیناسیون سراسری

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در حال حاضر مجموع بستری های کرونا در خراسان رضوی 350 نفر است که از این تعداد 96 نفر در بخش  مراقبت های ویژه بستری هستند.

محمد پهلوان در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در مشهدمقدس اظهارداشت: روز گذشته در خراسان رضوی 153 نفر بستری جدید مبتلای قطعی یا مشکوک به کرونا داشته ایم.

وی درباره تعداد مبتلایان به امیکرون در خراسان رضوی افزود: موارد ابتلا به اومیکرون را وزارت بهداشت اعلام می کند اما نکته مهم این است که مبنای تصمیم گیری ما بر اساس تعداد موارد مثبت امیکرون نیست و خودمان را برای شرایط همه گیری کرونا آماده کرده ایم.

پهلوان  تصریح کرد:دلایل تاکید ما بر تزریق دوز سوم این است که ایمنی بدن پنج ماه بعد از تزریق واکسن کاهش پیدا می کند. همچنین مطالعات نشان داده کسانی که سه دوز واکسن دریافت کرده اند، حداکثر مقاومت در برابر ویروس کرونا را دارند.

وی درباره تحویل محموله جدید واکسن آسترازانکا به دانشگاه علوم پزشکی مشهد عنوان کرد: به دلیل اینکه محموله جدید آسترازانکا هنوز به ما تحویل داده نشده، واکسن آسترازنکا تنها برای تزریق دوز دوم مورد استفاده قرار می گیرد. به محض اینکه محموله جدیدی دریافت شود، مجددا تزریق برای دوزهای دیگر نیز انجام خواهد شد

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود:وضعیت کشور از نظر واکسیناسیون به شرایط مناسبی رسیده است؛ بنابراین بهتر است افراد واکسیناسیون را به تاخیر نیندازد و از واکسن های موجود استفاده کنند.

پهلوان اظهارداشت: در طول 10 روز گذشته سه روز را بدون فوتی کرونایی را گذرانده ایم که تنها به دلیل رعایت پروتکل ها و انجام واکسیناسیون سراسری بوده است.

استان اصفهان/77 مورد امیکرون ثبت شد

پژمان عقدک در جمع اصحاب سانه با اشاره به وضعیت کرونا در مراکز تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اظهار داشت: در 24 ساعت گذشته 100 مورد مثبت ابتلای قطعی گزارش شده است.

وی افزود: در همین بازه زمانی 56 بیمار کرونایی در بیمارستان ها و مراکز درمانی بستری شدند و با ترخیص 60 بیمار، مجموع بیماران بستری به 234 مورد رسیده که 46 نفر آنها در بخش های مراقبت ویژه بستری هستند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان آمار مرگ و میر طی 24 ساعت گذشته گفت: در شبانه روز گذشته2 نفر فوتی قطعی به کرونا و 3 نفر فوتی مشکوک به کرونا گزارش شده است.

عقدک تصریح کرد: تا روز چهارشنبه 22 دی ماه بر اساس آخرین آمار 77 مبتلای قطعی امیکرون در مراکز علوم پزشکی اصفهان شناسایی شدند.

استان بوشهر/ بررسی نمونه 4 مورد مشکوک به سویه اومیکرون

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در بوشهر با بیان اینکه تاکنون ابتلای 9 نفر به اومیکرون در استان تایید شده است اظهار داشت: 4 مورد مشکوک دیگر ابتلا به سویه کرونا اومیکرون در استان بوشهر شناسایی و نمونه آزمایش آنها به آزمایشگاه مرجع در تهران برای اعلام نظر ارسال شده است.

عبدالمحمد خواجه ئیان تعداد بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان های استان بوشهر را 44 نفر دانست و افزود: روز گذشته 19 بیمار جدید در بخش های کرونایی بیمارستان های استان بوشهر بستری شده اند و هم اکنون 4 بیمار کرونایی در بخش مراقبت های ویژه می باشند.

معاون دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: خوشبختانه در شبانه روز گذشته 23 بیمار بخش کرونایی با حال عمومی خوب از بیمارستان های استان بوشهر ترخیص شده اند، که از این تعداد 5 نفر از آنها به کرونا مثبت، قطعی بوده اند.

وی درباره نتایج موارد فوتی ناشی از کرونا در استان بوشهر که تا به امروز اعلام شده است، بیان کرد: خوشبختانه در سه هفته گذشته تاکنون مورد فوتی ناشی از ابتلا به کرونا در استان بوشهر به ثبت نرسید و تاکنون 2 هزار و 35 نفر از ابتدای شیوع کرونا در استان بوشهر به علت ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داده اند.

خواجه ئیان خاطرنشان کرد: از آغاز شیوع کرونا تاکنون 89 هزار و 690 نفر در استان بوشهر به این ویروس مبتلا شده اند.

کرونا در جهان/ ابتلای بیش از 3 میلیون نفر در 24 ساعت گذشته + جدول تغییراتوضعیت کنترل بیماری کرونا در ایران در مقام مقایسه با کشورهای دیگر دنیا، مطلوب استکرونا هنوز مثل آنفلوآنزا نشده است/ احتمال ابتلای 50درصد ساکنان اروپا به امیکرون تا 2 ماه دیگر

استان فارس/ افزایش روند ابتلا و فوتی های کرونایی

براساس آخرین اعلام دانشگاه علوم پزشکی از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون، یک میلیون و 863 هزار و 100 تست تشخیصی مولکولی و تست سریع در آزمایشگاه های استان تهیه شده که با بررسی نمونه های انجام شده، 514 هزار و 626 بیمار مثبت شناسایی شده است.

از مجموع تست های انجام شده از ابتدای شیوع تاکنون، یک میلیون و 581 هزار و یک تست تشخیصی مولکولی بوده که 450 هزار و 179 مورد بیمار مثبت قطعی شناسایی شده، همچنین از ابتدای آغاز طرح شهیدحاج قاسم سلیمانی تاکنون 282 هزار و 99 مورد تست سریع انجام شده و 64 هزار و 447 بیمار مثبت شناسایی شده است.

با بستری 95 بیمار جدید طی 24 ساعت گذشته، هم اکنون 406 بیمار مثبت و مشکوک دارای علائم در بیمارستان های استان بستری هستند که از این تعداد، 75 بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی، در بخش های ICU، مراقبت های ویژه درمانی دریافت می کنند.

متاسفانه در 24 ساعت گذشته  پنج هم استانی دیگر در اثر این بیماری جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان ناشی از کووید 19 از ابتدای شیوع بیماری تا کنون به هفت هزار و 440 نفر رسید.

در حال حاضر مجموع تعداد دُز تزریق شده واکسن کرونا در شهرستان های زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز با احتساب سه دُز، به 6 میلیون و 908 هزار و 337 دُز رسیده که از این تعداد سه میلیون و 253 هزار و 462 دُز نوبت اول، دو میلیون و 959 هزار و 693 دُز نوبت دوم و 695 هزار و 182 دُز نوبت سوم واکسن بوده است.

استان سمنان/ ثبت 57 مبتلای جدید کرونا در سمنان

کامران قدس، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: در شبانه روز گذشته تست کرونای 57 نفر در استان سمنان مثبت اعلام شد.

وی با اشاره به اینکه از این تعداد 25 نفر به قرنطینه خانگی رفتند و 32 نفر در بیمارستان بستری شدند افزود: در شبانه روز گذشته، کرونا در استان سمنان قربانی نگرفت.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان خاطرنشان کرد: در همین مدت 12 نفر هم با بهبودی نسبی از بیمارستان مرخص شده اند و هم اکنون 59 نفر مبتلا به کرونا در بیمارستان های استان سمنان بستری هستند.

قدس با بیان اینکه تمامی شهرستان های استان سمنان در حال حاضر در وضعیت آبی کرونایی قرار دارند گفت: استمرار این وضعیت مستلزم همراهی و همکاری بیش از پیش مردم در رعایت اصول بهداشتی است.

وی زدن ماسک از خانه تا خانه، پرهیز از دورهمی های خانوادگی، رعایت فاصله گذاری های اجتماعی و شست و شوی مرتب دست ها را از جمله اصولی عنوان کرد که همواره باید مورد توجه باشد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان در مورد شیوع سویه جدید کرونا نیز گفت: تا کنون هیچگونه موردی از ابتلا به امیکرون در استان سمنان ثبت و گزارش نشده است.

استان یزد/ فوت دو بیمار کرونایی در شبانه روز گذشته

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی یزد گفت: در شبانه روز گذشته ، دو بیمار مبتلا به کرونا در استان یزد جان خود را از دست دادند.

ابراهیم سلمانی در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در یزد در ارتباط با وضعیت کرونایی استان اظهار داشت: از 513  نمونه گرفته شده از بیماران مشکوک به کرونا ویروس در شبانه روز گذشته، بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی 141 بیمار مبتلای قطعی به کرونا در استان شناسایی شده اند.

وی با بیان اینکه کرونا همچنان خطرآفرین است و باید به صورت ویژه مراقبت های لازم را داشت ادامه داد: از این تعداد، 18 نفر در بیمارستان های استان بستری و 123 نفر در منزل دوران نقاهت را طی می کنند.

سلمانی با اشاره به شناسایی موارد جدید بستری در بیمارستان های استان افزود: 1 بیمار در ابرکوه، 4 بیمار در اردکان، 2 بیمار در مهریز،1 بیمار در میبد و 10 بیمار در شهر یزد شناسایی شده اند.

وی به فوت دو بیمار  کرونایی دیگر در شبانه روز گذشته اشاره کرد و گفت:  در شبانه روز گذشته یک بیمار مبتلا به کرونا در اردکان و یک بیمار در شهر یزد قربانی کووید-19 شدند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی(ره) یزد تصریح کرد: در حال حاضر   177 بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان های استان بستری هستند که از این تعداد،  53  نفر در بخش مراقبت های ویژه یزد خدمات درمانی دریافت می کنند.

استان گیلان/ موارد ابتلا به اومیکرون رو به افزایش است

به گفته سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان در حال حاضر 141 بیمار کرونایی در بیمارستان های استان بستری هستند که 32 نفر از این تعداد در شبانه روز گذشته به آمار مذکور افزوده شده اند. 

همچنین 25 نفر از بیماران کرونایی به دلیل وخامت حالشان در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان های گیلان بستری هستند و شمار بستری شدگان کرونایی در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان ها نیز روند تثبیت شده ای دارد.

براساس آخرین اعلام دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان تاکنون 4 مورد ابتلا به سویه اومیکرون کرونا در استان گیلان شناسایی شده است که البته با وجود شیوع این سویه در استان های مجاور، انتقال آن به گیلان دور از انتظار نبود.

اکنون تنها راه مقابله با این سویه مهلک کرونا رعایت پروتکل های بهداشتی و واکسیناسیون است و در این راستا مراکز واکسیناسیون در گیلان با قوت به کار خود ادامه می دهند به طوری که تا روز گذشته 463 مرکز در سطح استان و 214 مرکز در رشت فعال بودند.

براساس آخرین اعلام رنگ بندی کرونایی از سوی وزارت بهداشت در حال حاضر تمام 17 شهرستان استان گیلان در وضعیت آبی کرونایی قرار دارد و حتی شهرهای مبادی ورودی استان که تا پیش از این در اکثر موارد زرد بود، اکنون آبی است.

 

خبر در حال تکمیل...نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان