جستجوگر خبری شهرستان شفت

رشت- معاون بهداشتی علوم پزشکی گیلان با اشاره به اینکه ۱۰ تا ۱۵ درصد زوجین گیلانی ناباروری اولیه و ثانویه دارند، گفت: ناباروری جز پنج محور اصلی در استان گیلان است.

به گزارش خبرنگار مهر، آبتین حیدرزاده ظهر دوشنبه در نشست خبری اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در گیلان با بیان اینکه جمعیت یکی از ارکان توسعه پایدار هر جامعه ای است، اظهار کرد: ایران یکی از پایگاه های مهم جمعیتی جهان است و اقوام گوناگون کشور در گذر زمان اختلاط ژنتیکی را ایجاد کردند که منجر به توسعه شدند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به کاهش رشد جمعیت، تصریح کرد: قانون جوانی جمعیت برای حفظ جمعیت و کارهای فرهنگی در این حوزه است و بر خلاف باور عموم، تنها به افزایش فرزند آوری توجه نمی کند بلکه به انتخاب خانواده ها احترام می گذارد.

وی با بیان اینکه مسائل فرهنگی و اعتقادات افراد در تعداد فرزندان خانواده تأثیر دارد و این موضوع تنها به مسائل اقتصادی برنمی گردد، بیان کرد: باید برای حفظ جوانی جمعیت برنامه ریزی درست و دقیقی داشته باشیم.

حیدرزاده با بیان اینکه گیلان سالمندترین استان کشور و ۱۳ تا ۱۶ درصد سالمند دارد، گفت: این درصد به سرعت رو به افزایش است و اگر وضعیت نرخ رشد جمعیت با همین روال ادامه یابد در فاصله کوتاهی جمعیت سالمندی گیلان حدود ۲ برابر می شود.

رودسر و املش سالمندترین شهرستان های گیلان

معاون بهداشتی علوم پزشکی گیلان با اشاره به اینکه شهرستان های شرق استان مانند رودسر و املش سالمندترین و تقریباً ۱۷ درصد جمعیت سالمند دارند، عنوان کرد: بیشترین نرخ باروری در غرب گیلان و در شهرستان های آستارا و تالش است.

حیدرزاده با بیان اینکه ۲.۵ تا ۳ برابر پتانسیل زادآوری دهه شصت را داریم اما مقدار زادآوری کاهش یافته است، تصریح کرد: با نشان دادن اثرات مثبت فرزند آوری می توان خانواده ها را تشویق کرد.

معاون بهداشتی علوم پزشکی گیلان با اشاره به اینکه ایران سریع ترین کاهش زادآوری در دنیا را دارد، افزود: اگر چه دیر به فکر افزایش فرزندآوری هستیم اما چند سالی با توجه به پنجره جمعیتی فرصت داریم.

وی با بیان اینکه ناباروری جز پنج محور اصلی در استان گیلان است، بیان کرد: حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد زوجین گیلانی ناباروری اولیه و ثانویه دارند و برای هر دو مورد مداخله داریم و ظرفیت های قانونی برای آن پیش بینی شده است.

حیدرزاده ادامه داد: ۵۰۰ زوج روستایی گیلانی که امکانات مالی استفاده از خدمات درمان ناباروری اولیه را نداشتند شناسایی شدند و قرار است تحت پوشش بنیاد برکت قرار گیرند.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان