جستجوگر خبری شهرستان شفت

در پی تخلف محرز عضو شورای شهرستان شفت که همزمان در هیئت مدیره اتحادیه ای نیز عضو بوده، برخی ها معتقد بر انعطاف قانون در برابر این تخلف هستند تا این عضو شورا فعالیتش را ادامه دهد در حالیکه جهل به قانون ...

به گزارش خبرگزاری فارس از شفت، چندی پیش خبری مبنی بر افتادن تشت رسوایی شورای شهرستان شفت از بام افتاد از همین رسانه در خصوص ابهامات عضویت همزمان عضوی از یک روستا در شورای استان با هیئت مدیره اتحادیه منتشر شد؛ ابهاماتی که ماده ۳۲ قانون تشکیلات وظایف و انتخابات شوراها را تحت شعاع قرار می داد. 

چرا که به استناد ماده ۳۲ قانون تشکیلات وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب سال ۱۳۵۷ و همچنین اصلاحات بعدازآن، هیئت مدیره اتحادیه های صنفی از عضویت در شوراهای اسلامی سراسر کشور محروم اند مگر آنکه «قبل از ثبت نام از سمت خود استعفا کرده و «به هیچ وجه» در آن پس، شاغل نباشند. »
مطابق قانون فوق، آن دسته از اعضای هیئت مدیره اتحادیه های صنفی که تمایل به داوطلب شدن در انتخابات را داشتند، مکف بودند با رعایت ماده ۱۲ اساسنامه الگوی اتحادیه های صنفی موضوع تبصره ۱ ماده ۲۱ قانون نظام صنفی، نسبت به استعفای خود اقدام کنند به طوری که در زمان ثبت نام عضو هیئت مدیره هیچ یک از تشکل های صنفی نباشند. 

اما علیرغم نص صریح قانون و گذشت بیش از ۶ ماه از برگزاری انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، بررسی ها نشان می دهد یک عضو شورای اسلامی از بخش مرکزی شفت، همچنان وضعیتش مبهم است. 

شورایی روستایی که بدون رعایت قانونی یعنی عدم طی کردن فرایند استعفا و قبولی آن، در انتخابات ۱۴۰۰ پس از یک دوره حضور در شورا، شرکت کرده، رأی آورده و پس ازآن در انتخابات شورای بخش و شهرستان نیز حائز رأی شده و به شورای استان نیز راه یافته است! 

ابراهیم چراغی، فرماندار شهرستان شفت آبان ماه امسال در گفت وگو با خبرنگار فارس گفته که این عضو شورا در زمان ثبت نام تخطی کرده و از وظایف دستگاه های چهارگانه نیز نبوده تا در فرایند بررسی صلاحیت ها، به این موضوع برخورد کند. 

به گفته وی، شخص شورای اسلامی یکی از روستاهای بخش مرکزی شفت عمداً یا سهواً مرتکب تخلف شده، یا شاید به قانون اشراف نداشته و یا هم نخواسته تا به این موضوع اذعان داشته باشد تا بتواند در انتخابات حضور پیدا کند! 

آن طور که فرماندار شهرستان شفت بیان کرده بود، رقبای این عضو شورا_ که به نظر می رسد از اعضای علی البدل باشند_ موضوع تخلف را گزارش کرده اند و فرمانداری نیز پیرو آن، اقدامات قانونی را انجام داده است. 

چراغی گفته بود که موضوع تخلف عضو شورای اسلامی شهرستان شفت به استان ارجاع داده شده تا در این خصوص نظر نهایی را بدهد و بدون شک شخص شورا متخلف دریکی از این سمت های اتحادیه و یا شورای روستا باید استعفای خود را تقدیم کند. 

اما با گذشت مدت ها از احراز تخلف عضو شورای اسلامی شهرستان شفت که عضو شورای استان نیز هست، همچنان وضعیت عضو علی البدل، ترکیب هیئت رئیسه شهرستان و حتی کلیات شورای استان با این تساهل و تسامح عمدی و سهوی در هاله ای از ابهام قرار داد. 

مسیحا، رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان شفت نیز به فارس گفته است، عضو شورای مد نظر به عنوان خزانه دار در هیبت مدیره اتحادیه ای از شهرستان مشغول بوده در حالیکه این اداره طبق سلسله مراتب موارد قانونی و آیین نامه های لازم را به اتاق اصناف و از طرف اتاق به اتحادیه اعلام کرده بود، از این رو عضو هیئت مدیره ما قاعدتاً باید در جریان امور قرار گرفته باشد. 

به گفته وی، عضو هییت مدیره در ۱۹ آبان ماه استعفایش را به اتحادیه اعلام کرده و این استعفا نیز در ۲۵ آبان ماه از سوی اتحادیه طبق بندهای قانونی پذیرفته شده است، هر چند حدود پنج ماه از زمان برگزاری انتخابات گذشته است. 

رئیس صمت شفت تصریح کرده که تمامی تذکرات لازم اعم از بندهای قانونی و آیین نامه های مربوطه به اتاق و اتحادیه ها ابلغ شده و هیچ عذر و بهانه ای از هیچ کس در این رابطه پذیرفتنی نیست! 

حالا با گذشت ماه ها از برگزاری انتخابات شوراها و ظهور چنین تخلففی چشم مردم، منتخبین و شهرستان به تصمیمات شورای حل اختلاف دوخته شده است. 

امیر شکاری، عضو شورایِ شهرستان حاضر در شورایِ حل اختلاف نیز در رابطه با پرونده شورای متخلف شفتی به فارس گفته است که این عضو شورا در انتخابات شوراهای شهر و روستای ۹۶ نیز منتخب مردم بوده و برای حضور درعرصه انتخابات دوره جدید در برگه پرسشنامه علیرغم حضور در هیئت مدیره اتحادیه ای، «هویت خود را عضو شورای اسلامی یکی از روستاها به عنوان فعالیت اجتماعی» خود اعلام می کند! 

به گفته وی، این شورا در همان زمان نیز طبق قانون با توجه به ابلاغیه های مکرر صمت، اتاق و اتحادیه ها نمی توانست در انتخابات شوراها شرکت کند و از آنجا که حین ثبت نام از هیچ نهادی به وی تذکری داده نمیشود، وی نیز در جریان انتخابات قرار میگیرد و رای اول محل را گرفته و پی آن به مجامع شوراهای بخش، شهرستان و استان نیز راه می یابد. 

عضو شورای شهر شفت این را هم گفته که این عضو شورا پس از عضویت تا شوراهای استان وقتی متوجه اوضاع می شود از سمتش استعفا کرده و استعفایش نیز مورد موافقت قرار می گیرد. 

شکاری، عضو شورای حل اختلاف شوراهای شفت معتقد است تمامی فرایند و احوالات پیش آمده اتفاقی بوده و عضو شورا سهوا با این تخلفات مواجه شده و با توجه به اینکه مردم روستا به وی اعتماد کرده، شورا نیز تمایل به ابقایش دارند مگر اینکه شورای حل اختلاف استان نظر غیر از این داشته باشد! 

موضوع پیش آمده در شورای شهرستان شفت هر چه که باشد یک تخلف است و تخفیف در آن وارد نیست چرا که نمیتوان قانون را آنطور که خود مایل هستیم تفسیرش کنیم. 

شورای حل اختلاف که بازوی اجرای عدالت است باید اهتمام داشته باشد که به عنوان مرجع مورد وثوق و اطمینان حق را ببیند و بر اساس مُرّ قانون رفتار کند و خدا نکرده از فعل تخلف آشکار صورت گرفته حمایت نکند. 

احتمال بررسی پرونده تخلف شورای شهرستان شفت در استان وجود دارد و مراجع ذیصلاح باید عنایت کافی داشته باشند که ندانستن فهوای قانون و جهل سهوی آن، دافع و رافع قانون نیست و جز خدای عز وجل، افکار عمومی نیز آن ها را قضاوت میکنند. 

انتهای پیام/۸۴۰۰۸نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان