جستجوگر خبری شهرستان شفت

معاون وزیر بهداشت: عمل به قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، راهکار مهم و اصلی افزایش جمعیت محسوب می شود.

به گزارش خبرگزاری صدا وسیما مرکز گیلان ؛ معاون بهداشتی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نشست توجیهی اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در حوزه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی گیلان، باتاکید بر اصلاح و نوسازی زیرساخت‌های حوزه بهداشت به ویژه بهداشت خانواده، گفت: با اتکا به منویات مقام معظم رهبری، مساله جوانی جمعیت باید با بینش عمیق و بصیرت همراه باشد تا به نتیجه درست برسد.
دکتر کمال حیدری با اشاره به اینکه مساله جمعیت باید به دور از شعار زدگی، از اولویت‌های اصلی همه دستگاه‌ها قرار گیرد، افزود: تحقق اهداف قانون جوانی جمعیت، مختص وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیست بلکه باید همه‌ی دستگاه‌ها به وظایف و مسوولیت‌های خود در این حوزه به خوبی عمل کنند.
وی با بیان اینکه فرهنگ سازی و آموزش در حوزه تشکیل و حفظ کیان خانواده از اهمیت ویژه‌ای در تحقق اهداف قانون جوانی جمعیت برخوردار است، گفت: اقتدار ملی با موضوع جوانی جمعیت رابطه‌ای مستقیم دارد و باید این مباحث به صورت بالنده و اقناعی در جامعه مطرح شود.
نماینده، ولی فقیه در گیلان نیز در این نشست با اشاره به ۷۲ ماده و ۸۳ تبصره این قانون گفت: راهکار‌ها و پیش بینی‌های لازم برای افزایش جمعیت جوان در کشور در قانون حمایت از خانواده تمام و کمال آمده است.
آیت الله رسول فلاحتی، کاهش جمعیت را چالش تمام ملت‌ها در عصر حاضرعنوان کرد و افزود: دوری از خدا و دین، فاصله بشر را از فطرت خود زیاد کرده و مشکل امروز جمعیت در دنیا معلول اندیشه انسان منهای خداست.
وی با اشاره به اینکه عمل به قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت از راهکار‌های مهم و اصلی افزایش جمعیت محسوب می‌شود، خاطرنشان کرد: جوانی جمعیت در درون خانواده و کشور، صولت و در بیرون رعب ایجاد می‌کند.
استاندار هم در این نشست افزایش جمعیت را موجب رشد اقتصادی و نمایش اقتدار ملی عنوان کرد و گفت: همکاری و هم افزایی همه دستگاه‌ها و ادارات برای فراهم کردن زیرساخت‌های تحقق این هدف مهم ضروری است.
اسدالله عباسی، بااشاره به مبانی اصولی و پراهمیت سیاست‌های کلی جمعیت ابلاغی ازسوی رهبر معظم انقلاب، برای توسعه پایدار و حل مشکلات کشور، رویکرد دولت سیزدهم را نیز اجرای با برنامه و مدون این سیاست عنوان کرد.
وی پیری جمعیت در کشور و به ویژه استان گیلان را منشاء آسیب‌های فراوانی در حوزه‌های مختلف فردی و اجتماعی دانست و افزود: کاهش نیرو‌های مولد، افزایش هزینه‌های مدیریت امور سالمندان را به دنبال خواهدداشت.
استاندار بر ضرورت فراهم سازی زیرساخت‌ها برای افزایش جمعیت نیز تأکید کرد و گفت: متولی ازدیاد جمعیت، فقط وزارت بهداشت و درمان نیست و همه دستگاه‌ها باید مشارکت مؤثری داشته باشند.
اسدالله عباسی از مجموعه دانشگاه علوم پزشکی گیلان خواست در مناطق مختلف شهری و روستایی، موضوع رشد جمعیت را با دقت رصد کرده و متناسب با آن، برنامه ریزی کند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز با مقایسه هرم‌های سنی جمعیت ایران در دو دهه اخیر، ساختمان این هرم را در حال معکوس شدن عنوان کرد و گفت: این وضعیت از متمایل شدن جمعیت کشور و به ویژه گیلان به سوی سالمندی در دهه‌های آینده حکایت دارد.
دکتر سالاری به پایین‌ترین نرخ باروری کشور در گیلان براساس آمار ۱۳۹۵ اشاره کرد و افزود: هرم سنی گیلان به عنوان سالمندترین استان در حال تغییر شکل به حالت استوانه‌ای است.
وی تلاش برای راه اندازی طرح تحول شهری و پزشک خانواده، پیگیری ساخت و تکمیل طرح‌های محرومیت زدایی حوزه بهداشت، تکمیل ۳۱ طرح بهداشتی ازسوی قرارگاه محرومیت زدایی و خاتم الانبیاء سپاه پاسداران را از مهمترین اقدامات پیش بینی شده در سال‌های آینده عنوان کرد.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان