جستجوگر خبری شهرستان شفت

سازمان هواشناسی با اشاره به بارش برف و باران ۵ روزه در اکثر مناطق کشور نسبت به بارش های سیل آسا در ۱۴ استان هشدار داد. تهران دوشنبه آینده بارانی خواهد شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بر اساس تحلیل نقشه های همدیدی و آینده نگری سازمان هواشناسی امروز گستره فعالیت سامانه بارشی در نوار شرقی و جنوبی کشور ادامه دارد که باعث بارش باران در جزایر واقع در خلیج فارس و تنگه هرمز، سواحل دریای عمان، استان های بوشهر، فارس، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی و یزد می شود. در برخی مناطق غرب، جنوب غرب و مرکز کشور نیز بارش پراکنده و در ارتفاعات بارش برف پیش بینی شده است.

فردا شنبه از فعالیت سامانه بارشی در شرق کشور کاسته شده و این سامانه فقط در نوار جنوبی کشور فعال است و در جزایر واقع در خلیج فارس و تنگه هرمز، سواحل دریای عمان، نیمه جنوبی استان های بوشهر و فارس، هرمزگان، جنوب کرمان و سیستان و بلوچستان بارش باران گاهی رعدوبرق و وزش باد پیش بینی شده است.

بعدازظهر فردا در برخی مناطق غرب، جنوب غرب، دامنه های جنوبی البرز در استان های زنجان، قزوین، جنوب آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و کردستان بارش پراکنده باران و در ارتفاعات بارش برف پیش بینی شده است. یکشنبه گستره فعالیت این سامانه کل کشور به جز نوار شمالی را فرا می گیرد.

پیش بینی بارش های نرمال و بالاتر از نرمال در زمستان 1400آبهای زیرزمینی ایران متلاشی شده است/ پیش بینی بهار 1401 پر بارش برای کشور

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی در استان های جنوبی، سواحل خلیج فارس رگبار و رعدوبرق و در مناطق مرتفع و سردسیر بارش برف پیش بینی شده است.

در این روز شدت بارش های برای استان های فارس، بوشهر، شمال و شرق خوزستان، جنوب لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، غرب هرمزگان جنوب کرمان و جزایر خلیج فارس است.

روز دوشنبه سامانه بارشی در کل کشور فعال است و باعث بارندگی در تمام مناطق به جز شمال غرب می شود. در این روز شدت بارش ها برای استان های هرمزگان، شرق کرمان و غرب سیستان و بلوچستان است و در ارتفاعات غرب و جنوب غرب کشور بارش برف پیش بینی شده است.

سه شنبه هفته آینده گستره فعالیت سامانه بارشی در نیمه شرقی است و درنیمه جنوبی سیستان و بلوچستان بارش ها شدت می گیرد. در بعدازظهر این روز به تدریج با خروج این سامانه موج دیگری از شمال غرب وارد کشور شده و در برخی مناطق شمال غرب، غرب، ارتفاعات واقع در جنوب غرب و دامنه های جنوبی البرز و مرکز بارش بارش های پراکنده باران، برف و وزش با می شود.

به گزارش تسنیم، آسمان تهران طی امروز تا یکشنبه آفتابی و نیمه ابری است. روز دوشنبه آینده آسمان تهران ابری است و احتمال بارش باران در پایتخت 85 درصد خواهد بود. میزان بارندگی در تهران 4.8 میلیمتر پیش بینی شده است.

توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی

نوع مخاطره: بارش شدید و تداوم باران در برخی نواحی با رعدوبرق، در نقاط مستعد ریزش تگرگ، وزش باد شدید موقت، در نواحی مرتفع و کوهستانی بارش برف.

منطقه اثر:

جمعه 1400/10/10 : هرمزگان، سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویراحمد، فارس، بوشهر، نیمه جنوبی کرمان، خراسان جنوبی.

شنبه 1400/10/11 : جنوب فارس، بوشهر، هرمزگان.

یکشنبه 1400/10/12 : فارس، بوشهر، هرمزگان، نیمه غربی اصفهان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، کرمان، خوزستان، نیمه جنوبی یزد.

دوشنبه 1400/10/13 : کرمان، فارس، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، ایلام، کرمانشاه، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، شرق خوزستان، بوشهر.

اثر مخاطره: جاری شدن روان آب، آبگرفتگی معابر عمومی، بالا آمدن سطح آب رودخانه ها و مسیل ها، سیلابی شدن رودخانه ها، پدیده مه، لغزندگی و کاهش دید در جاده ها، احتمال مسدود شدن جاده های کوهستانی و برف گیر، تاخیر یا لغو پرواز.

توصیه: پرهیز از توقف و تردد در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، بازگشایی آبروها و دهانه پل ها، پرهیز از سفرهای غیر ضروری، تجهیز خودروها به ادوات زمستانی و اطمینان از سوخت کافی، جلوگیری از هر گونه فعالیت های کوهنوردی، عدم جابجایی عشایر کوچ رو، جمع آوری دام ها از حاشیه رودخانه ها و مسیل ها و آمادگی فرمانداری ها و سایر دستگاه های اجرایی برای مقابله با رخداد خسارات احتمالی سیل، آبگرفتگی و برف روبی در مناطق سردسیر.

توصیف سامانه: فعالیت سامانه بارشی

نوع مخاطره: بارش برف، باران، وزش باد و در نواحی با اقلیم گرم همراه با رعدوبرق
منطقه اثر:

جمعه 1400/10/10 : لرستان، یزد، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، اصفهان، نیمه جنوبی مرکزی، خراسان رضوی، کرمان.

شنبه 1400/10/11 : سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، نیمه جنوبی کرمان.

یکشنبه 1400/10/12 : قزوین، زنجان، لرستان، ایلام، جنوب کردستان، کرمانشاه، همدان، مرکزی، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، جنوب خراسان رضوی، نیمه شمالی یزد، البرز، تهران.

دوشنبه 1400/10/13 : یزد، اصفهان، قم، سمنان، جنوب آذربایجان شرقی، جنوب آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، زنجان، قزوین، البرز، تهران، خراسان شمالی، خراسان رضوی، کردستان، همدان و مرکزی.

اثر مخاطره: احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه ها و مسیل ها، لغزندگی جاده ها، پدیده مه، کاهش دید بویژه در جاده های کوهستانی و مرتفع و احتمال تاخیر در پرواز.

توصیه: احتیاط در تردد از حاشیه رودخانه ها و مسیلها، احتیاط در صعود به ارتفاعات، احتیاط در جابجایی عشایر کوچ رو، آمادگی برای برف روبی در مناطق سردسیر.

توصیف سامانه: تداوم پایداری در جو

نوع مخاطره: تداوم آلودگی هوا در حد ناسالم برای گروه های حساس.

منطقه اثر: تهران، کرج، تبریز.

اثر مخاطره: در صورت عدم کنترل منابع آلاینده(ثابت و متحرک)افزایش آلودگی هوا تا حد ناسالم برای گروه های حساس و در مناطق پرتردد و صنعتی احتمال افزایش آلودگی هوا در حد ناسالم برای تمام گروه ها.

توصیه: پرهیز از رفت و آمد غیر ضروری در سطح شهرها، بویژه برای سالمندان، کودکان و افراد با سابقه بیماری، پرهیز از فعالیت های فیزیکی و ورزشی در فضای باز، مدیریت مصرف سوخت های فسیلی و زمان فعالیت واحدهای صنعتی در سطح و حومه کلان شهرها.

انتهای پیام/نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان