جستجوگر خبری شهرستان شفت

رشت - ایرنا - سویه جدید ویروس کرونا اومیکرون بعد از گذر از کشورهای مختلف، وارد کشور ایران شد، این سویه به دلیل قدرت انتشار بالا نگران کننده است، اما کارشناسان بهداشتی از مردم می خواهند به جای نگرانی، برای ...

به گزارش خبرنگار ایرنا، ویروس خستگی ناپذیر کرونا ۲ سالی است که تمام دنیا را گرفتار کرده است، این ویروس مرموز در این مدت با موج های سهمگین و جهش هایی چون آلفا، بتا، گاما، لامبدا و دلتا ظاهر شده و جان بسیاری را گرفته و تعداد بیشماری را نیز مبتلا کرده است.

جدیدترین جهش کرونا اومیکرون است، ویروسی که به گفته متخصصان سرعت انتقال آن بسیار بالاست و شمار مبتلایان به این سویه در مدت ۲ تا سه روز ۲ برابر می شود.

در شرایطی که گیلان در مرز یکدست آبی قرار دارد، ورود مهمان ناخوانده اومیکرون این استان گردشگرپذیر را به شدت تهدید می کند، موضوعی که باعث شده کارشناسان بهداشتی به مردم تاکید کنند تا با رعایت توصیه های بهداشتی و تزریق واکسن سویه جدید کرونا را جدی بگیرند تا شاهد موج دیگری از بیماری کووید ۱۹ نباشیم.

طبق گزارشات رسمی از مجموع ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر جمعیت استان گیلان تاکنون بیش از ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر دُز نخست، یک میلیون و ۹۳۳ هزار نفر دُز دوم و همچنین ۲۷۷ هزار نفر نیز دُز سوم را دریافت کردند. 

نقطه پنهان آمار واکسیناسیون گیلان این است که با وجود تاکیدات مسئولان بهداشتی و درمانی استان مبنی بر نبود هیچگونه محدودیت واکسیناسیون و افزایش سهمیه استان، هنوز ۱۳۰ هزار نفر از جمعیت هدف گیلان حتی برای دُز اول واکسن نیز اقدام نکردند و نسبت به این مسئله بی تفاوت هستند.   

مسئولان بهداشتی استان گیلان تاکید کردند که دریافت واکسن علاوه بر افزایش ایمنی فردی در ایجاد ایمنی جمعی نیز بسیار موثر است لذا همه ما در برابر حفظ جان و سلامت اطرافیانمان مسئول هستیم و باید برای تزریق واکسن کرونا اقدام کنیم.

اومیکرون از سویه های نگران کننده است، خاستگاه اولیه آن از آفریقای جنوبی بوده و سریع تر از سویه دلتا است، خستگی مفرط و بدن درد از علائم بیماری است، واکسن نزده ها و افراد دارای بیماری های زمینه ای همچون دیابت یا بیماری های قلبی از گروه های پرخطر هستند.

سردرد، خستگی، کم اشتهایی، سوزش گلو و سرفه های خشک، بدن درد و ضعف عمومی و تب ملایم از علائم اصلی ابتلا به اومیکرون به شمار می رود، واکسن، فاصله گذاری اجتماعی و ماسک از راهکاری های پیشگیری است.

اهتمام جدی به واکسیناسیون کامل

متخصص بیماری های عفونی و هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان می گوید: واکسیناسیون کامل در کنار رعایت توصیه های بهداشتی راهکار مقابله با سویه جدید ویروس کرونا است.

دکتر توفیق یعقوبی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه سویه جدید کووید ۱۹ در برخی از کشورها از جمله ایران مشاهده شده است، افزود: برای پیشگیری از گسترش این ویروس ضروریست تا واجدین شرایط دز سوم واکسن کرونا را دریافت کنند و واکسن نزده ها هم برای تزریق به پایگاه های واکسیناسیون مراجعه نمایند.


وی با اشاره به نقش مهم واکسیناسیون در پیشگیری از ابتلا و کاهش شدت بیماری و مرگ اظهار داشت: تزریق واکسن کرونا، ایمنی بدن را در برابر بیماری کووید ۱۹ افزایش می دهد.

متخصص بیماری های عفونی پرهیز از دورهمی را برای پیشگیری از ابتلا و انتشار ویروس کرونا مهم دانست و اضافه کرد: قطرات تنفسی و تماس مستقیم راه انتشار ویروس کرونا است لذا دوری از تجمعات، رعایت فاصله فیزیکی و استفاده از ماسک اهمیت بسزایی دارد.

واکسن کرونا راهکار مهم برای پیشگیری از ابتلا

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اگیلان نیز با اشاره به ورود و مشاهده ویروس اومیکرون در کشور گفت: سرعت انتقال این ویروس بالا است بنابراین توصیه های بهداشتی باید بیش از پیش رعایت شود.

دکتر آبتین حیدرزاده در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: هرگونه گردهمایی خانوادگی خطر ابتلا به ویروس کرونا را افزایش می دهد لذا باید از دورهمی و حضور در تجمعات پرهیز شود.

وی تزریق واکسن کرونا را برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید ١٩ مهم دانست و اظهار داشت: افرادی که یک دز واکسن کرونا را دریافت کرده اند برای تزریق دز دوم و کسانی که هر ٢ دز واکسن را زده اند برای دریافت دز سوم به پایگاه های واکسیناسیون مراجعه نمایند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان همچنین از واکسن نزده ها هم خواست تا برای تزریق واکسن اقدام کنند.

پیشگیری از اومیکرون با عمل به توصیه ها و تزریق واکسن

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان نیز رعایت پروتکل ها و تزریق کامل واکسیناسیون را تنها راه پیشگیری از همه گیری بیشتر اومیکرون و همچنین خطرات ناشی از آن عنوان کرد و گفت: مردم با رعایت توصیه های بهداشتی و تزریق واکسن سویه جدید را جدی بگیرند.

دکتر ارسلان سالاری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: برای پیشگیری از ابتلا به کرونا به ویژه با سویه جدید "اومیکرون" و شاید سویه های دیگر، ضروری است تا محافظت های لازم از سوی مردم با رعایت پروتکل های بهداشتی انجام شود.

وی با بیان اینکه واکسن نزده ها حتما واکسن بزنند، اضافه کرد: با توجه به سویه جدید، تزریق دز سوم واکسن کرونا تاکید می شود بنابراین دریافت کنندگان هر ۲ دز "که سه ماه از تزریق دز دوم آنها گذشته" به پایگاه های واکسیناسیون برای دریافت دز سوم مراجعه کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان با اشاره به اهمیت تزریق واکسن برای پیشگیری از ابتلا به کرونا و کاهش شدت بیماری اظهار داشت: البته حتی با تزریق واکسن کرونا باید پروتکل های بهداشتی جدی گرفته شود.

ضرورت تقویت واکسیناسیون عمومی

استاندار گیلان نیز در جلسه هفته جاری ستاد کرونا استان گیلان در استانداری گفت: برای مقابله با موج های احتمالی بعدی سویه های جدید لازم است واکسیناسیون عمومی به ویژه تزریق دز دوم و سوم در گیلان تقویت شود.

اسدالله عباسی با بیان اینکه نهادها و سازمان های ذیربط برای دز سوم واکسن کرونا همکاری بیشتری داشته باشند، افزود: تزریق واکسن از جمله دز دوم و سوم قدرت دفاعی بدن را برای مقابله با ویروس اومیکرون افزایش می دهد؛ بنابراین ضروریست تا رسانه ها در این باره اطلاع رسانی داشته باشند.

نماینده عالی دولت در استان گیلان با اشاره به سرعت سویه ویروس جدید اومیکرون و ضرورت توجه جدی به رعایت پروتکل های بهداشتی و تزریق واکسن گفت: سرعت بالای این ویروس می تواند در مدت کوتاهی مشکلات زیادی را برای مدیریت کرونا ایجاد کند.

بر اساس ارزیابی نرم افزار ماسک املش، لنگرود، لاهیجان، سیاهکل، رشت، خمام، آستانه اشرفیه، بندرانزلی، شفت، فومن، صومعه سرا، ماسال، رضوانشهر، تالش، رودسر و آستارا در نقشه جدید کرونایی استان گیلان در رنگ بندی آبی قرار دارند و تنها شهرستان رودبار زرد است.

گیلان با ٢ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر جمعیت از نخستین استان های درگیر شیوع ویروس کرونا در کشور بود.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان