جستجوگر خبری شهرستان شفت

رشت - ایرنا - معاون سوادآموزی آموزش و پرورش گیلان گفت: ۷۰ درصد از تعهدات سوادآموزی گیلان مربوط به حجم ابلاغی از سوی سازمان نهضت سوادآموزی کشور به این استان محقق شده است.

سیروس محمدی روز سه شنبه به مناسبت سالروز تشکیل نهضت سوادآموزی به دستور حضرت امام خمینی "ره" بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: حجم ابلاغی سازمان نهضت سوادآموزی برای استان گیلان در "سال ۱۴۰۱ - ۱۴۰۰" در سه دوره سوادآموزی، انتقال و تحکیم سواد، هشت هزار و ۳۰۰ نفر بوده است که تاکنون ۷۰ درصد این تعداد ثبت نام و در کلاس های مربوطه شرکت دارند.

وی با بیان اینکه از سوادآموزان پس از گذراندن در دوره های سوادآموزی امتحان به عمل می آید، اضافه کرد: مهلت ثبت نام در کلاس های سوادآموزی تا پانزدهم ماه جاری است که افراد با مراجعه به واحدهای آموزشی، ادارات آموزش و پرورش و مراکز یادگیری محلی در شهرستان های مختلف گیلان نامنویسی کنند.

معاون سوادآموزی آموزش و پررش گیلان درباره راه های تحت پوشش قرار دادن سوادآموزان برای حضور در کلاس های سوادآموزی بیان داشت: مراجعه بیسوادان برای ثبت نام، شناسایی آنان توسط آموزش دهندگان و دستگاه های اجرایی شامل کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی از این راه ها است.

محمدی اظهار امیدواری کرد تا با معرفی افراد بیسواد و مراجعه آنان ۳۰ درصد باقیمانده حجم ابلاغی از سوی سازمان نهضت سوادآموزی کشور به استان محقق شود.

انزلی پیشتاز سوادآموزی در گیلان

وی همچنین با تشریح آخرین برآوردهای انجام شده از وضعیت باسوادی در شهرستان های مختلف گیلان بر مبنای سرشماری سال ۹۵ در گروه سنی ۴۹ - ۱۰ سال اظهار داشت: شهرستان بندرانزلی با ۹۹.۱ درصد باسوادی، رشت با ۶. ۹۸ درصد و لاهیجان با ۹۸.۴ درصد باسوادی بیشترین میزان باسوادی در این استان را دارند.

معاون سوادآموزی آموزش و پررش گیلان در ادامه با اشاره به فعالیت هفت مرکز یادگیری محلی سوادآموزی در گیلان به عنوان فضایی برای سوادآموزان برای کسب انواع مهارت های زندگی افزود: مراکز یادگیری محلی سوادآموزی در شهرستان های رشت "ناحیه یک و ۲"، تالش، فومن، صومعه سرا و لاهیجان فعال است.

محمدی بیان داشت: یکی از سیاست های اصلی سازمان نهضت سوادآموزی تحقق هدف مهارت آموزی همسو با سوادآموزی است، در همین ارتباط با راه اندازی مراکز یادگیری محلی با استفاده از ظرفیت های شورای پشتیبانی سوادآموزی و سایر دستگاه ها و نهادها، در این مراکز به سوادآموزان بدون پرداخت هیچ گونه هزینه انواع مهارت های شغلی و زندگی ارایه می شود.

وی اظهار داشت: در این مراکز مهارت های شغلی از جمله دامپروری، پرورش قارچ، پرورش زنبور عسل، قالیبافی و خیاطی و مهارت های زندگی از جمله بهداشت خانواده و فرزند پروری همزمان با خواندن و نوشتن آموزش داده می شود ضمن اینکه مباحث مهارت آموزی با درخواست سوادآموزان و مهیا شدن شرایط، امکان برگزاری در سایر شهرستان و مناطق را نیز دارد.

وی با بیان اینکه در سال جاری برای دومین سال بسته تحولی پیوند سواد و زندگی به عنوان برنامه کشوری در ۲ مرکز یادگیری محلی عترت ناحیه یک رشت و حضرت ولی عصر (عج) فومن در حال اجرا است، افزود: از جمله مهمترین تفاوت فعالیت مراکز مجری طرح با سایر مراکز، آماده سازی بسترهای لازم برای ارایه تولیدات در بازارهای محلی است که منجر به رشد اقتصاد خانوار می شود.

اجرای سوادآموزی مدرسه محور در گیلان

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش گیلان با بیان اینکه برنامه ریزی ها برای اجرای طرح کشوری سوادآموزی مدرسه محور در این استان در حال انجام است، گفت: سازمان نهضت سوادآموزی به منظور سرعت بخشی در شناسایی اندک افراد بیسواد و کم سواد، طرح "سوادآموزی مدرسه محور" را در سال جاری طراحی و ابلاغ کرده است.

وی افزود: بهره گیری از ظرفیت ها و قابلیت های مدرسه در شتاب بخشی به سوادآموزی ، بهبود و تقویت فرآیندهای آموزشی، نظارتی، سوادآموزی، بسترسازی برای سوادآموزی تقاضا محور، تسهیل دسترسی بیسوادان و سوادآموزان به موقعیت های آموزشی و تقویت رویکرد سوادآموزی جامعه محور از اهداف این طرح است.

محمدی اظهار داشت: در این طرح واحدهای آموزشی به عنوان مرکز ارایه انواع خدمات سوادآموزی شامل شناسایی، جذب، ثبت نام و آموزش بیسوادان و کم سوادان در گستره جغرافیایی خود خواهند بود.

تاسیس نهضت سوادآموزی با هدف باسوادکردن خیل عظیم بی سوادان کشور به دستور بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی در هفتم دیماه ۵۸ صادر شد و در پیامی اقشار مختلف مردم را به مبارزه فراگیر با بی سوادی فرا خواند و از مسئولان خواست تا با بسیج همگانی با تمام امکانات بپاخیزند و ریشه بی سوادی را از بیخ و بن برکنند، بر همین اساس سازمان نهضت سوادآموزی به عنوان یک نهاد انقلابی تاسیس شد.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان