جستجوگر خبری شهرستان شفت

رشت - ایرنا - یکی از مهمترین عوامل عقب ماندگی گیلان در بخش های توسعه ای و زیرساختی، وجود تعداد زیادی از پروژه های نیمه تمام است که تکمیل و بهره بری از ظرفیت آنها مورد اهتمام و تاکید مسئولان استان در ...

به گزارش خبرنگار ایرنا، استان گیلان با وجود برخورداری از طبیعت زیبا و بکر، ظرفیت های اقتصادی و گردشگری و تاریخ و فرهنگی غنی ، در چند دهه اخیر با رکود و عقب ماندگی در بخش های مختلف مواجه بوده است. یکی از مهمترین عوامل عقب ماندگی گیلان در بخش های توسعه ای و همچنین زیرساختی، وجود پروژه های نیمه تمام زیاد در این استان است که لزوم بهره برداری این پروژه ها در حوزه های مختلف را به طور وضوح نمایان  می کند.

بی تردید تکمیل این پروژه ها و بهره برداری از آنها در بخش های رفاهی ، صنعتی، تولیدی و دیگر حوزه ها علاوه بر جبران عقب ماندگی ها تا حد زیادی سرعت و تنوع توسعه استان را در بر خواهد داشت.

پروژه راه آهن رشت - کاسپین - آستارا، اتصال به بازارهای جهانی    

اجرای پروژه راه آهن قزوین - رشت و همچنین تکمیل پروژه راه آهن رشت - کاسپین - بندرآستارا را می توان یکی از مهمترین پروژه های گیلان و حتی پروژه ملی ذکر کرد چون از این طریق به راحتی می توان با مراکز اقتصادی کشورهای مختلف ارتباط برقرار کرد.

پروژه راه آهن قزوین - رشت  از سال ۱۳۸۵ آغاز شد و نیمه اسفند سال ۹۷ به بهره برداری رسید که این پروژه به صورت یک خطه از ایستگاه سیاه چشمه در استان قزوین شروع شده و با عبور از روستاهای کوهین و شیرین سو، در محدوده شهرهای لوشان، منجیل، رودبار، رستم آباد و امامزاده هاشم ادامه مسیر داده و به ایستگاه رشت می رسد.

این مسیر ریلی از ایستگاه رشت ۲ شاخه شد که یک شاخه ها با عبور از شهر پیربازار به بندرانزلی متصل می شود و دیگری به شهر مرزی و بندری آستارا در منتهی الیه غرب گیلان می رسد تا مهم ترین مراکز اقتصادی استان را به خطوط ریلی کشور متصل کند.
اکنون راه آهن رشت - قزوین و در ادامه مسیر رشت - انزلی  و آستارا هدفگذاری شده است که مسیر رشت - کاسپین آن شتابان پیش می رود و نه تنها برای مردم این منطقه ، بلکه از لحاظ ملی و بین المللی مهم است و حلقه مفقوده در گذر ترانزیتی جنوب - شمال با تکمیل آن کامل خواهد شد.
پروژه راه آهن رشت – انزلی- آستارا علاوه بر اتصال راه آهن قزوین- رشت به بنادر کاسپین منطقه آزاد، انزلی و آستارا، باعث اتصال خط راه آهن جمهوری اسلامی ایران به اروپا و کشورهای مستقل مشترک المنافع ( cis ) می شود.
اجرای این پروژه، علاوه بر تکمیل شبکه حمل و نقلی کشور به عنوان یک شاهراه بین المللی و اتصال استان به شبکه ریلی کشور و گذر ترانزیتی ترانزیت بین المللی تمام ریلی شمال- جنوب منجر به اتصال شبکه ریلی دو کشور آذربایجان و ایران در مرز بندرآستارا و ارتباط با بازارهای منطقه ای و دسترسی به بازار مصرف بالای ۲۶۰ میلیونی کشورهای مشترک المنافع را با سهولت فراهم می کند.
با بهره برداری از این طرح ها، استان گیلان به عنوان درگاه استراتژیک حمل و نقل ریلی، جاده ای و ترکیبی می تواند تاثیر قابل توجهی در توسعه گردشگری، ترانزیت و رشد حجم تجارت در کشورهای منطقه و مسیر شمال جنوب ایفا کند.
اتصال خطوط ریلی ایران به آذربایجان، خط ریلی پنج هزار و ۲۰۰ کیلومتری هندوستان تا بندر هلسینکی در اروپای شمالی را به هم وصل می کند که با این اتصال حمل بار در گذر ترانزیتی شمال به جنوب، از ۴۵ روز به ۲۰ روز کاهش پیدا می کند و راه نیز حدود ۲ هزار کیلومتر کوتاه می شود. بنابراین این اتفاق تحولی بزرگ در حمل و نقل ریلی کشور و حتی منطقه خواهد بود.

پروژه نیروگاه زباله سوز ۶۰۰ تنی رشت، برطرف کننده معضل زباله در مرکز گیلان  
یکی دیگر از پروژه های نیمه تمام گیلان که یک پروژه ملی محسوب می شود، احداث و راه اندازی نیروگاه ۶۰۰ تنی زباله سوز رشت است که قرارداد ساخت آن در سال ۱۳۹۲ توسط شهرداری رشت منعقد شد که تاکنون با گذشت حدود یک دهه و عبور از ۲ شورای شهر کمتر از ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. برای این نیروگاه، قابلیت تولید ۳۸ هزار مگاوات برق در سال نیز پیش بینی شده است.
کل اعتبار پیش بینی شده برای احداث نیروگاه زباله سوز در قرارداد سال ۹۲ ، حدود ۴۰ میلیون دلار بود که شهرداری رشت ابتدا باید ۲۵ درصد پیش پرداخت را برای خرید تجهیزات تزریق می کرد اما بر اساس آخرین گزارش رسمی تاکنون ۱۸.۵ درصد آن تزریق شده است.
انباشت زباله در سالیان اخیر معضل بزرگی برای جامعه بشری شده که همواره مسئولان سعی در حل این مشکل دارند اما این بحران در گیلان و به خصوص در رشت همچنان پایرجاست و شاهد کوهی از انباشت زباله در منطقه سراوان رشت هستیم.
از سوی دیگر پروژه تولید پسماند به عنوان باقیمانده کالای مصرفی، امری اجتناب ناپذیر در زندگی امروزی بشر است، اما متاسفانه ترویج ، گسترش و عمیق شدن مصرف گرایی به افزایش حجم آن دامن می زند در کنار بی توجهی به محیط زیست و مسئولیت های مدنی، تاکنون نتیجه ای جز رهاسازی و انباشت زباله در دامان طبیعت نداشته است.

با توجه به اینکه استان گیلان در شمال ایران با مواهب و نعمت های زیبای خدادادی نظیر دریا، جنگل و مناطق و مناظر کوهپایه ای و جلگه ای، از دیرباز به عنوان یکی از مقاصد مهم گردشگران و مسافران داخلی و خارجی شناخته شده است اما از رهاشدن و انباشت زباله در تفرجگاه ها و گردشگاه ها رنج می برد.
هم اینک بر اساس آمارها روزانه حدود ۲ هزار تن زباله در مناطق شهری و روستایی گیلان تولید می شود که در این میان بیشترین تولید زباله در روز، مربوط به کلانشهر رشت است که در ایام نوروز با ورود مسافران وگردشگران به گیلان حدود ۲۵۰ تن زباله به میزان تولید زباله این استان در روز افزوده می شود.  
این در حالی است که با راه اندازی نیروگاه ۶۰۰ تنی زباله سوز رشت و همچنین آغار بکار فازهای یک و ۲ شرکت کودآلی گیلان با ظرفیت روزانه ۵۰۰ تن و همچنین اجرای پروژه افزایش آن به یک هزار تن در روز، عمده مشکلات انباشت و معضل زباله در گیلان برطرف خواهد شد.
از سوی دیگر به گفته کارشناسان اگر منابع مالی برای تکمیل و راه اندازی نیروگاه زباله سوز ۶۰۰ تنی رشت که بزرگترین نیروگاه نوع خود در کشور محسوب می شود، فراهم شود، حداکثر تا سه سال آینده این پروژه به طور کامل به بهره برداری خواهد رسید.      
ابن پروژه های ریلی و زیست محیطی دو نمونه مهم طرح های نیمه تمام استان است، افتتاح پروژه ها در ابعاد مختلف صنعتی، گردشگری، حمل و نقل ، ورزشی ، محیط زیست ، منابع طبیعی، پسماند و سایر موارد رشد اقتصادی استان را به مراتب برجسته تر از گذشته کرده و چسم اندازهای جدید شکوفایی و رشد را پیش روی متولیان استانی خواهد گذاشت.
اهمیت این مساله موجب شده مسئولان ارشد استان گیلان، اولین و مهمترین اولویت کاری خود را بر تکمیل و بهره برداری پروژه های نیمه تمام ذکر کرده که در این خصوص می توان به توجه ویژه استاندار جدید و نمایندگان مردم گیلان در مجلس اشاره کرد.

تامین اعتبار برای پروژه های نیمه تمام؛ مهمترین خواسته نماینده عالی دولت در گیلان

اسدالله عباسی استاندار گیلان پس از برگزاری نشست مجامع نمایندگان استان های شمالی با رئیس جمهوری از آقای رئیسی درخواست کرد تا اعتبارات لازم برای تکمیل پروژه های نیمه تمام و طرح های توسعه ای و زیست محیطی این استان اختصاص یابد.

عباسی درخصوص وضعیت سدهای در حال احداث، هشت کیلومتر باقیمانده آزادراه قزوین-رشت و نیز اتصال راه آهن رشت به بندر کاسپین و در ادامه به بندرانزلی و آستارا هم گزارشی ارائه و تأمین منابع اعتباری موردنیاز برای تسریع در روند احداث و تکمیل آنها را درخواست کرد.

 نماینده عالی دولت در گیلان اختصاص اعتبارات لازم برای لایروبی و ساماندهی رودخانه ها و آب بندان ها و نیز ارائه گزارشی از روند اجرای طرح جهش تولید مسکن در استان را از دیگر مواردی عنوان کرد که در نشست با رئیس جمهوری مطرح شده است.

این امر نشان می دهد که بهره برداری طرح های نیمه تمام به چه اندازه می تواند در پیشرفت و توسعه استان گیلان تاثیرگذار باشد که محور خواسته های نماینده عالی دولت از رئیس جمهور، متمرکز بر اختصاص اعتبارات لازم برای به ثمر نشستن این پروژه ها می باشد.

همچنین احمد دنیامالی نماینده مردم شهرستاان بندرانزلی در مجلس شورای اسلامی نیز اتمام پروژه های نیمه تمام این استان را از اولویت های مهم دانست و گفت این پروژه ها در چند حوزه تعریف شده که حوزه محیط زیستی، پسماند و شبکه های حمل و نقلی در اولویت قرار دارد.

به گفته این نماینده مجلس، اتصال خطوط ریلی رشت – کاسپین – انزلی – آستارا و برخی پروژه های نیمه تمام مانند کمربندی انزلی از سوی دولت، وزارت راه و شهرسازی و بانک ملی ایران تامین اعتبار شده است و ما به دنبال گشایش در این بخش بسیار کاربردی هستیم.

برخورد دستگاه قضای گیلان با عوامل تاخیر در اتمام پروژه های نیمه تمام   

از سوی دیگر دستگاه قضایی گیلان نیز به تکمیل و لزوم بهره برداری پروژه های نیمه تمام در این استان تاکید کرده است.

حجت الاسلام حمزه خلیلی رئیس کل دادگستری گیلان چندی پیش در نشست شورای مدیریت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری این استان با اشاره به اینکه توسعه، پیشرفت، عمران و آبادی امری فطری بوده و بشر همواره در راه آبادانی شهر و دیار خود تلاش می نماید، اظهار کرد که تاخیر در پروژه های عمرانی خسارات فراوانی به دنبال دارد و یکی از مطالبات مردم، عمل به زمان بندی های اعلام شده در اجرای طرح هاست.

رئیس شورای قضایی استان با بیان اینکه مسئولان باید به لحاظ این تاخیرها پاسخگوی مردم باشند، تاکید دارند با اخلالگران در روند اجرای پروژه های عمرانی برخورد خواهد شد.

گیلان و مردمانش امروز منتظرند تا با سرعت گیری روند اتمام پروژه های نیمه تمام فرصت بهره گیری از ظرفیت های موجود اقتصادی استان فراهم شود.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان