جستجوگر خبری شهرستان شفت

رشت- «کشاورزی قراردادی» طرحی جدید برای درآمدزایی، انتقال فناوری های مناسب، تضمین کیفیت محصول و بازار محسوب می شود که با اجرای آن دست دلالان کوتاه و اقتصاد محلی بهبود می یابد.

خبرگزاری مهر، گروه استان ها- مریم ساحلی: روشنایی معیشت گیلانیان از دیرباز به شالیزارهای طلایی، باغات چای و زیتون، درختان زیتون و فندق گره خورده است. کسی نیست که نداند کشاورزی از اصلی ترین ارکان اقتصاد این خطه سبز به شمار می آید و در فراز و نشیب رنجوری اقتصاد، تلاش برای کمک به تولید و حمایت دولت از کشاورزان، نقشی انکارناپذیر در بهبود اوضاع و احوال اقتصاد استان خواهد داشت.

این روزها از «کشاورزی قراردادی» به عنوان اقدامی مؤثر در عرصه کشاورزی کشور بسیار می شنویم. و اما «کشاورزی قراردادی» عنوان اقدامی است که وزیر جهاد کشاورزی، شکل گیری آن را محوری ترین کار وزارت جهاد کشاورزی در دولت سیزدهم و عزت و اقتدار کشاورز کشور را در گرو اجرای آن دانسته است.

گفتنی است که تشکیل قرارگاه امنیت غذایی در تمام استان های ایران و تصویب تمام موضوعات کشاورزی در این قرارگاه از جمله مواردی است که در مبحث کشاورزی قراردادی مورد توجه قرار گرفته و بهبود معیشت کشاورزان و افزایش بهره وری و تولید از اهداف آن عنوان می شود.

گذار از کشاورزی معیشتی

توجه به طرح های کارآمد در بهبود وضعیت اقتصاد کشاورزی از اهمیتی خاص برخوردار است. «محمود هوشیارفرد» پژوهشگر و عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی گیلان در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه کشاورزی قراردادی گذار از کشاورزی معیشتی و متکی به بازار سنتی به سمت کشاورزی تجاری است، اظهار کرد: با وجود پیشرفت های زیاد در دهه های اخیر، رشد اقتصادی بخش کشاورزی به دلایل مختلف نظیر عدم هماهنگی و پیوند نامناسب بین بخش های مختلف زنجیره ارزش محصولات کشاورزی، عدم دسترسی کشاورزان بخصوص کشاورزان خرده پا و کوچک مقیاس به بازار به دلیل ضعف بنیه مالی، ناپایداری اشتغال و درآمد، تأمین نهاده های کشاورزی، بالا بودن هزینه های مبادله و قیمت تمام شده محصول تولید شده، عدم ثبات قیمت ها، عدم تأمین نقدینگی سرمایه در گردش و عدم دسترسی مناسب و شناسایی بازارهای هدف، نامناسب و رقابت ناپذیر است.

وی با اشاره به اینکه بهره وری پایین واحدهای تولیدی اعم از زمین یا فارم، کاهش حاصلخیزی خاک و شیوع و طغیان برخی آفات و امراض گیاهی و کاهش قدرت اقتصادی کشاورزان برای خرید ماشین و ادوات کشاورزی از مشکلات و موانع مهم دستیابی به توسعه پایدار در بخش های مختلف تولید محصولات کشاورزی است، افزود: کشاورزی قراردادی یا توافق بین تولید کننده و نهادها و شرکت های پشتیبان کننده دولتی، نیمه دولتی، تعاونی ها، صنایع، بانک ها، شرکت های فرآوری یا بازاریابی محصولات کشاورزی و دامی شیوه نسبتاً جدیدی برای درآمدزایی، انتقال فناوری های مناسب، تضمین کیفیت محصول و بازار محسوب می شود.

ضرورت افزایش انگیزه تولیدکنندگان

این پژوهشگر با بیان اینکه کشاورزی قراردادی باعث افزایش سرمایه گذاری بخش خصوصی در بخش کشاورزی می شود، گفت: برای اینکه انگیزه تولیدکنندگان را برای استقبال از کشاورزی قراردادی افزایش دهیم باید موجبات تقویت عملکرد مکانیسم پوشش ریسک را فراهم کنیم.

وی با اشاره به اینکه کشاورزی قراردادی به عنوان یک ابزار اعتماد ساز باعث سوق دادن تولیدکنندگان به تولید محصولات با کیفیت کشاورزی اعم از زراعی، باغی، دامی، طیور و آبزیان مورد نیاز و درخواست صنایع تبدیلی و تکمیلی مرتبط می شود، ادامه داد: از این رو کیفیت محصول تأثیر زیادی در قرارداد دارد و در مواردی که شیوه تولید سنتی و یا شرایط و فناوری های مناسب برای کشاورز (یا تولیدکننده) مهیا نباشد پشتیبان ها برای تولید محصول باکیفیت، آموزش کشاورزان را به منظور ارتقای توانمندی های بالقوه آنان به عهده می گیرند. بدین ترتیب، راندمان اقتصادی واحد تولیدی و صنعتی هر دو تضمین می شود.

هوشیار فرد با بیان اینکه طراحی بهینه یک قرارداد بر اساس تعهدات طرفین یعنی تولیدکننده اعم از کشاورز، دام دار، مرغدار، گلخانه دار و همچنین طرف پشتیبان (بخش دولتی یا خصوصی) نقش مهمی در موفقیت یا شکست این طرح دارد که باید دقیقاً پایش شود، افزود: سوال این است که بخش دولتی یا خصوصی یا تعاونی ها تا چه اندازه در اجرای کشاورزی قراردادی برای کشاورزان خرده پا موفق عمل خواهند کرد.

وی با اشاره به اینکه نظارت دولت یا سازمان های مردم نهاد بر قراردادهای بخش خصوصی و نحوه اجرای آنها ضروری است، تصریح کرد: به صورت مثال صنایع فرآوری باید شرایط پرداخت را طوری تعیین کنند که امرار معاش کشاورزان خرده پا و آسیب پذیر که وابسته به درآمد روزانه است آسیب نبیند.

این پژوهشگر با بیان اینکه طراحی قرارداد باید به صورتی باشد که در نهایت منجر به کاهش ریسک و ایجاد کسب و کار باهدف توسعه بخش کشاورزی شود، ادامه داد: تولید کننده باید ریسک تولید و پشتیبان ریسک بازار را به عهده گیرند.

وی ادامه داد: در کشاورزی قراردادی باید به این موضوع نیز توجه شود که محصولات یا تولیداتی برای نظام کشت قراردادی مناسب هستند که شرایط و قابلیت درجه بندی کیفی را داشته باشند و قیمت محصول بر آن اساس تعیین شود.

هوشیار فرد با بیان اینکه باید توجه داشت که بدون دخالت دولت فاصله بین کشاورزان خرده پا و کشاورزان بزرگ روز به روز بیشتر می شود، افزود: کشاورزی قراردادی تجاربی را برای کشاورزان به همراه دارد که می توانند حتی بعد از پایان مدت قرارداد از آن استفاده کرده زیرا کشاورزان یاد می گیرند چگونه مزرعه خود را مدیریت کنند.

وی همچنین ادامه داد: کشاورزی قراردادی می تواند در قالب قیمت های از پیش تعیین شده محصول (قیمت تضمینی) علاوه بر اینکه منبع درآمدی یکنواخت برای کشاورز ایجاد کند، با ساماندهی تولید و بازار محصولات کشاورزی، دست دلالان را کوتاه و با تحول در اقتصاد محلی باعث اشتغال در روستاها در قالب افزایش کشت و نیروی کار بیشتر و همچنین کاهش مهاجرت از روستا شود.

کشاورزی قراردادی در گیلان

چگونگی اجرای کشاورزی قراردادی در گیلان از مسئولان جهاد کشاورزی استان سوال شد که «سید علی موسوی» معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان در این باره اظهار کرد: کشت قراردادی در خصوص گندم در حال انجام است و گیلان دارای کشت زیاد گندم نیست که بخواهد به مرحله کشت قراردادی برسد.

این صحبت ها در حالی انجام می شود که «علیرضا مهاجر» معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی آبان ماه امسال در حاشیه برگزاری نمایشگاه سم، کود و نهاده های کشاورزی در ساری، اعلام کرد که الگوی کشت قراردادی برای محصولاتی نظیر دانه های روغنی، پنبه، گندم و برنج اجرا می شود و یکی از برنامه های این وزارتخانه برای توسعه کشت قراردادی در کشور آن است طی دو تا سه سال آینده تمامی محصولات را وارد این عرصه کند.

به نظر می رسد اجرای صحیح کشت قراردادی برای حمایت از تولیداتی چون برنج، چای، گیاهان دارویی، مرکبات و صیفی جات می تواند در گیلان بسیار تأثیرگذار باشد، از این رو انتظار می رود مسئولان ذی ربط با تکیه بر نظرات کارشناسان و خبرگان حوزه اقتصاد کشاورزی پیگیر اجرای این طرح متناسب با نیازهای گیلان در استان باشند.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان