جستجوگر خبری شهرستان شفت

رشت- ایرنا- استاندار گیلان با بیان اینکه برای رفع موانع توسعه ارتباطات با روسیه، عزمی جدی داریم، بر تسهیل صادرات کالاهای کشاورزی و تولیدات به این کشور تأکید کرد.

 به گزارش روابط عمومی استانداری گیلان؛ اسدالله عباسی روز یکشنبه در دیدار لوان جاگاریان سفیر فدراسیون روسیه در تهران که با حضور سرکنسول این کشور در رشت نیز حضور داشت، با اشاره به نگاه رهبر معظم انقلاب و نیز آیت الله رئیسی مبنی بر گسترش ارتباطات سیاسی، فرهنگی و اقتصادی با همه کشورها به ویژه کشورهای همسایه و منطقه اظهار داشت: فضای جدیدی از توسعه همکاری ها شکل گرفته است.

وی همچنین با اشاره به گردهمایی روسای نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در کشورهای همسایه و حضور استانداران مرزی کشورمان طی آذرماه امسال، تسهیل روابط بین المللی را یکی از محورهای مورد بحث در این گردهمایی عنوان کرد.

استاندار گیلان با یادآوری پیشینه قدیمی ارتباطات گیلان با روسیه از طریق آستراخان ، این استان را دروازه ورود ایران به بازارهای اوراسیا به ویژه روسیه دانست و گفت: خواهر خواندگی دو شهر رشت و آستراخان نشانه علایق دوطرف برای تعمیق روابط همه جانبه است.

عباسی همچنین سفر رئیس جمهوری کشورمان به روسیه را فصل جدیدی از گسترش مناسبات طرفین خواند و بر ضرورت راه اندازی خط هوایی رشت – آستراخان و نیز توسعه صنعت گردشگری با توجه به فعالیت های مرتبط با کشتی سازی در آستراخان تأکید کرد.

وی منطقه آزاد انزلی را ظرفیت مناسبی برای گسترش مبادلات تجاری و اقتصادی با گیلان ذکر و بر تسهیل و تقویت صادرات کالاهای کشاورزی و تولیدات استان تاکید کرد.

استاندار گیلان با بیان اینکه باید هرگونه مانعی در این مسیر را برطرف سازیم، گفت: در حال حاضر میزان مبادلات گیلان با روسیه ۷۰۰ میلیون دلار است و می توان این میزان را با توجه به ظرفیت های استان بویژه در حوزه کشاورزی تا سطح بالایی افزایش داد.

عباسی با اشاره بر روند احداث خط آهن رشت – کاسپین  ادامه داد: تکمیل این مسیر برقرارکننده کریدور شمال جنوب است.

وی عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای، مزایای اتحادیه اقتصادی اوراسیا و ظرفیت های علمی، اقتصادی و تولیدی گیلان را برای پاسخگویی به نیازهای بازار روسیه متعدد و متنوع اعلام کرد و افزود: با آسیب شناسی موانع و تسهیل زیرساخت های گمرکی، بانکی و اداری می توان زمینه ارتقاء روز افزون مبادلات این استان با روسیه را فراهم کرد.

استاندار گیلان بسترسازی برای صدور انواع محصولات کشاورزی و تولیدات صنعتی گیلان را از الزاماتی عنوان کرد که باید در دستور کار سیاست گذاران ۲ استان گیلان و آستراخان قرار گیرد.

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به رتبه گیلان در حوزه علم و فناوری کشور، مراودات علمی مراکز دانشگاهی دو طرف را برای گسترش مناسبات ایران و روسیه موثر دانست و نسبت به درخواست طرف روس برای تحقق این هدف مهم، قول مساعد داد تا مراودات علمی و آموزشی گیلان با استان های جنوبی روسیه تقویت شود.

 رشد ۸۷ درصدی مبادلات اقتصادی ایران و روسیه

سفیر فدراسیون روسیه در تهران نیز با تبریک انتصاب دکتر عباسی به عنوان استاندار گیلان ابراز امیدواری کرد که مناسبات این استان شمالی با روسیه در دوره جدید، بیش از گذشته گسترش یابد.

لوان جاگاریان حجم مبادلات اقتصادی ایران و روسیه را در سال ۲۰۲۱ حدود سه میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار عنوان کرد و افزود: این رقم در مقایسه با سال قبل، ۸۷ درصد رشد را نشان می دهد که در فضای کرونایی، دستاوردی قابل توجه است.

وی همچنین از آمادگی سیاستگزاران و برنامه ریزان دولتی روسیه برای ارتقاء بیش از پیش سطح مناسبات ۲ کشور خبر داد و گفت: باید زمینه تعامل تجار ایران و روسیه را برای اجرای این سیاستگزاری ها بیش از پیش فراهم نماییم.

۴۰ نوع محصول مختلف کشاورزی از گیلان به کشورهای حاشیه خزر صادر می شود.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان