جستجوگر خبری شهرستان شفت

پس از حدود یک دهه ساخت ساز مسکن در اراضی نسقی رشت و بهره مندی نصف و نیمه شهروندان از خدمات بخش عمومی دولت، اکنون این عرصه رهاشده نیازمند قهرمانانی از کرسی های تصمیم گیری ملی و محلی است تا اوضاع نامیمون ...

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، حدود نیمی از اراضی رشت نسقی هستند و طبق قانون، شهرداری حق صدور پروانه برای خانه های نسق را ندارد.

به صورت تقریبی و از سال ۱۳۹۰ تا همین یکی دو سال گذشته، خود کارکنان شهرداری مالکان زمین های نسقی را به اجرای عملیات ساختمانی و نهایتاً مراجعه به کمیسیون ماده ۱۰۰ و هم زمان اخذ امتیاز موقت برق و گاز و آب تشویق می کردند و این کار حدود هشت سال در شهر رشت تبدیل به رویه شده و بسیاری از مالکان به همین شکل اقدام به ساخت وساز و بسیاری از مردم نیز اقدام به پیش خرید چنین کاشانه هایی کردند.

باوجوداینکه اخذ امتیاز موقت برای خانه های نسق و پرداخت جریمه ساخت وساز، تبدیل به یک رویه شده بود اما ناگهان از دو سال گذشته، با ورود معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری، عملاً دادن امتیاز موقت آب و برق و گاز به این واحدها هم متوقف شد و طبق آمارهای غیررسمی این امر باعث شد که  هم اکنون حدود ۳۰ تا ۴۰ هزار واحد نسق فاقد برق و گاز و آب در شهر رشت عمدتاً متعلق به اقشار محروم وجود داشته باشد.( اقشاری که امکان خرید خانه های سنددار را نداشتند و سراغ خانه های نسق رفته اند و بعضاً به دلیل شدت فقر، بدون برق و گاز و با سختی های زیاد در همین آپارتمان ها ساکن شده اند.)

البته شوراهای شهر رشت خصوصاً شورای جدید تلاش کرد برای رفع این مشکل گام های مؤثری بردارد و به همین منظور با صدور شیوه نامه درصدد صدور پروانه ساخت وساز برآمد که همین نیز از طریق دیوان عدالت متوقف شد.

شاید این خانه ها می توانستند خانواده های زیادی را ساکن کنند و از قیمت اجاره در شهر رشت نیز بکاهند ولی امروز هرکدام از این واحدها، به صورت بالقوه و بعضاً بالفعل به یک پرونده قضایی بین سازنده و خریدار تبدیل شده و اگر چاره ای برایشان اندیشیده نشود، آتشش به زودی دامن خود دادگستری را خواهد گرفت.

به نظر می رسد که اولاً باید امکان صدور پروانه برای زمین های نسق مهیا شود تا هم سازنده و هم خریدار امکان بهره مندی از یک خانه ایمن و استاندارد را داشته باشند و هم رشد افقی و عمومی شهر مدیریت شود.

برخی از متقاضیان ساخت منازل نسکونی در زمین های نسقی معتقدند که وقتی چنین امکانی مهیا نشده دست کم باید در برابر نسق سازی ها با تساهل و تسامح برخورد شود، البته باید حساب سازندگان ناایمن ساز را از حساب سازندگانی که اصول اولیه ایمنی و مهندسی را رعایت کنند جدا کرد اما متأسفانه در حال حاضر تحت عنوان پیشگیری از وقوع جرم، حقوق بسیاری از شهروندانی که عمدتاً هم از اقشار محروم هستند، در اثر تغییر یک شبه رویه و عرف موجود، آن هم بدون این که سودی برایشان در نظر گرفته شود، پایمال شده است.

انتظار می رفت، نمایندگان گیلان در مجلس، خصوصاً نمایندگان مردم رشت، قصوری که در این چندساله رخ داده را پایان دهند و نسبت به حقوق شهروندان و گیلانیانی که در این فقره دچار مشکل شده اند، حساس شوند و در جهت رفع مشکلات موجود برآیند و حتی برای یک بار هم که شده، قبل از این که مشکلی به فاز امنیتی برسد، خودشان دست به کار شوند و گره ای را که می توانند با دست باز کنند به دندان نسپارند و به همین دلیل باید امروز رفع این مشکل نه تنها مطالبه بسیاری از شهروندان است، بلکه باید مطالبه جدی استانداری و نهادهای امنیتی استان از نمایندگان مجلس و شوراهای شهر و شهردار رشت نیز باشد.

ساماندهی پروانه برای زمین های نسقی

سید علی آقازاده یکی از نمایندگان مردم شهرستان رشت و خمام در مجلس شورای اسلامی معتقد است که مسئله نسق سازی و خانه های نسقی، رشت را به ویرانه ای تبدیل کرده که مدیران شهری در این ویرانی نقش داشتند.

وی با انتقاد از عدم نظارت ها در ساخت وسازهای نسقی گفته که سازندگان و انبوه سازان نسخ ساز به دلیل تخلفات فنی، عدم استحکام ساختمان ها و مواردی از این چنین دچار تخلفاتی شده که البته این موضوع نیز به عدم نظارت مدیریت شهری برمی گردد.

آقازاده با تأکید بر اینکه خریداران خانه های نسقی به دلیل موقعیت قطعاً در این مسئله کمترین تقصیر را دارند و صرفاً دنبال مسکن برای خود بودند، گفت که با توجه به اینکه در دولت وقت توجه به ساخت مسکن وجود نداشت و مشکلات مسکن زبانزد بود، تقصیری بر خریداران نیست اما انبوه سازان در این موضوع تخلف کرده و خانه های فاقد خدمات، معابر، فاضلاب، ساختمان غیراستاندارد را تحویل خریداران دادند و مشکلاتی را ایجاد کردند.

اولویت رفع مشکل را برای مصرف کنندگان عنوان کرده که عمدتاً از اقشار ضعیف هستند که باید مشکلات آن ها برطرف شود و در عین حال با سازندگان انبوه ساز این خانه ها برخورد قانونی صورت گرفته عوارض و حقوق دولت را نیز پرداخت کرده تا احقاق حق شود.

به گفته نماینده مردم رشت و خمام در مجلس شورای اسلامی ساماندهی پروانه برای زمین های نسقی از برنامه هایی است در مجلس به نفع خریداران و برخورد قانونی با متخلفان و انبوه سازان خاطی مطرح است.

ضرورت ورود نمایندگان گیلان به ساخت وساز در زمین های نسقی تا عدم تصویب شیوه نامه در دیوان عدالت اداری

محمدحسین واثق کارگرنیا رئیس شورای اسلامی شهر رشت نیز ورود نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی به مسئله ساخت وساز در زمین های نسقی راه حل مشکلات زمین ها نسقی عنوان کرده و گفت که کوچکی نژاد نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی دراین باره مساعدت فراوانی با شورا و شهرداری رشت انجام داد اما علیرغم تمامی تلاش هایی که به منظور دفاع از این شیوه نامه در دیوان عدالت اداری انجام شد درنهایت شیوه نامه ساخت وساز در زمین های نسقی همچون شیوه نامه شهر کرج مورد تائید قرار نگرفت.

به اذعان رئیس شورای اسلامی شهر رشت حدود 50 درصد از زمین های رشت نسقی هستند که ساخت در آن ها مشکلاتی را برای شهروندان و فعالان حوزه ساخت وساز به همراه دارد.

کارگرنیا  به لایحه اصلاح ماده صد در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و که برابر این لایحه جدید قرار است پرونده هر فرد و یا مجموعه ای که در حوزه ساخت وساز تخلف انجام داده، به دادستانی ارجاع شود و پس ازآن نیز شرایط صدور تخفیف و یا جریمه در آن پرونده وجود ندارد.

وی معتقد است اصلاح ماده ۱۰۰ در مجلس نیازمند ایجاد زیرساخت هایی در شهرها است زیرا در شهرهایی همچون رشت که حاشیه نشینی و ساخت وساز غیرمجاز در آن زیاد است، اجرای این قانون یقیناً چالش ها و بعضاً تنش های امنیتی به همراه دارد و بهتر است پیش از چنین اقدامی در ابتدا نسبت به بررسی و ایجاد برخی از زیرساخت ها و رفع موانع قانونی در این حوزه اقدام گردد و در این راستا مدیران شهرداری پیشنهاد ها خوبی برای اصلاح تباصر ماده 100 تهیه که در اختیار نمایندگان قرار گرفت و با حمایت همه نمایندگان مجلس تصمیمات خوبی در این بخش گرفته شود.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت همچنین به عدم تصویب شیوه نامه ساخت وساز در زمین های نسقی رشت در دیوان عدالت اداری اشاره کرد و گفت که ه واسطه خلأ قانونی که پیرامون صدور سند برای برخی از املاک وجود دارد، مردم به ناچار در زمین های نسقی ساخت وساز می کنند.

وی با اشاره به عدم تصویب شیوه نامه ساخت وساز در زمین های نسقی شهر کرج همچون رشت گفت که در شرایط فعلی نیازمند ورود مجمع نمایندگان گیلان بالأخص نمایندگان مردم رشت در مجلس هستیم تا با ورود نمایندگان مجلس این مشکل که بسیاری از شهرهای کشور با آن مواجه هستند با راهکارهای مؤثر پیشنهادی برطرف شود.

 کارگرنیا تلاش های صورت گرفته برای حل مسئله زمین های نسقی را ناکافی دانست و یادآور شد که اخیراً توسط سید شمس شفیعی یکی از همکاران شورا با خبر شدیم که جبار کوچکی نژاد نماینده مردم رشت در مجلس به دنبال جمع آوری امضا از سوی نمایندگان مجلس به منظور رفع مشکل ساخت وساز در زمین های نسقی است و به غیراز این اقدام، هیچ حرکت مؤثری در این حوزه انجام نشده و مصاحبه شهردار رشت نیز تکرار همان مباحث پیشین و شیوه نامه ای است که مورد تائید در دیوان عدالت اداری قرار نگرفت.

نتیجتاً چه باید کرد

مسکن یکی از مهم ترین دغدغه های خانوارهای این شهرستان به ویژه در کلان شهر رشت است که در چند سال اخیر با افزایش بی رویه ای همراه بوده و مشکلات عدیده ای برای مردم به خصوص جوانان ایجاد کرده است.

کلان شهر رشت نیز با توجه به تراکم جمعیتی نه تنها از قاعده افزایش بی رویه مستثنا نبوده بلکه خود مثالی برای نابسامانی حوزه مسکن است که این افزایش قیمت مسکن در رشت علل مختلفی ازجمله عدم صدور پروانه ساخت برای زمین های نسقی دارد.

ازآنجایی که شهرداری کلان شهر رشت فقط برای زمین های دارای سند ثبتی پروانه ساختمانی صادر می کند، این امر سبب ایجاد سکونت های غیررسمی در زمین های نسقی و بروز مشکلات بسیار در حوزه ایمنی، مبلمان شهری، فضای سبز و ده ها مشکل دیگر به ویژه در مناطق چهار و پنج شهری رشت شده است.

در حال حاضر بیش از ۱۷۰ هزار واحد مسکونی غیرمجاز در زمین های نسقی ساخته شده و سالانه هزاران واحد مسکونی در این اراضی بدون هیچ گونه نظارت و رعایت اصول شهرسازی ساخته می شود.

با همه این تفاسیر درباره نسق سازی ها البته باید همه پیچیدگی ها را در نظر گرفت، یعنی اولاً باید تلاش کرد حق ساخت وساز برای زمین های نسق به رسمیت شناخته شود و تغییر کاربری زمین های زراعی که داخل محدوده شهری اند نیز، سهل گرفته شود؛ ثانیاً وقتی امکان ساخت وساز ایمن و قانونی مهیا شد، باید در برابر ساخت وسازهای غیرقانونی و ناایمن و در همان بدو ساخت وساز و مرحله پی کنی ایستاد و ثالثاً برای خانه های نسقی که قبل از این تغییر رویه ساخته شده اند امکانی مهیا شود تا درصورتی که واجد ویژگی های اولیه سکونت از حیث ایمنی هستند، امکان صدور امتیازات برق و گاز و آب (هرچند به صورت موقت) وجود داشته باشد که اجرای همه این ها در حال حاضر بدون تهیه بسترهای قانونی وجود ندارد.

پس از حدود یک دهه ساخت ساز مسکن در اراضی نسقی رشت و بهره مندی نصف و نیمه شهروندان از خدمات بخش عمومی دولت، اکنون این عرصه رهاشده نیازمند قهرمانانی از کرسی های تصمیم گیری ملی و محلی است تا اوضاع نامیمون شهری را سامان ببخشد.

انتهای پیام/۳۳۸۹نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان