جستجوگر خبری شهرستان شفت

هیئتی از تجار و بازرگانان شمال ایران با بازرگانان و فعالان اقتصادی استان ساراتف روسیه دیدار و جهت توسعه روابط اقتصادی و تجاری بین دو کشور گفت وگو و رایزنی کردند.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه هفته جاری در سفر به روسیه و در نشست تجاری با تجار و بازرگانان استان ساراتف از استان های بزرگ بندری روسیه در کنار رود ولگا برای توسعه همکاری های تجاری ایران و روسیه شرکت کردند.

هادی تیزهوش تابان، رئیس اتاق ایران و روسیه در این نشست که سرگی میرونف، رئیس مرکز حمایت از صادرات استان ساراتف، خانم یلیزاوتا نچایفسکایا معاون وزیر توسعه اقتصادی ساراتف، آلکسی آنتونوف، رئیس اتاق بازرگانی و صنعت ساراتف و تعدادی از بازرگانان و تولیدکنندگان استان ساراتف حضور داشتند، اظهار کرد: ایران و روسیه روابط تاریخی دارند، اسناد و مدارک نشان می دهند که استان های شمالی ایران و مناطق جنوبی روسیه چهارصد سال پیش روابط تجاری داشته اند هرچند این روابط دارای نوسان ولی درمجموع روبه جلو بوده است.

به گفته وی در شرایط حساس کنونی که کشور ما تحت تحریم ظالمانه آمریکا و کشورهای غربی قرارگرفته است، رابطه خوبی با دو کشور بزرگ و دوست روسیه و چین داریم و در حال گسترش زیرساخت ها برای توسعه روابط تجاری و اقتصادی با این دو کشور هستیم.

 

رئیس اتاق بازرگانی گیلان بیان کرد که در شروع همه گیری ویروس کرونا اکثر کشورهای همسایه مرز خود را با ایران بستند، اما کشور روسیه حتی یک ساعت هم مرز خود را بر روی کامیون های ما تعطیل نکرد و در آن دوران سخت نه تنها حجم تجارت بین ایران و روسیه کاهش پیدا نکرد، بلکه افزایش چشمگیری داشت که این موضوع نشان دهنده اهمیت روابط دو کشور ایران و روسیه است.

به اذعان تیزهوش تابان، ساراتف برای ایران استان مهمی است و حضور هیئت تجاری ایران در ساراتف نشان از اراده طرفین برای توسعه روابط دارد.

سرگی میرونف، رئیس مرکز حمایت از صادرات استان ساراتف نیز در این نشست بیان کرد که حضور هیئت ایرانی در ساراتف در پاسخ به سفر هیئت تجاری ساراتف در سپتامبر سال جاری به ایران است. ما کارهای زیادی با ایران انجام داده ایم و این کارها توسط اتاق های بازرگانی طرفین انجام گرفته است.

آلکسی آنتونوف، رئیس اتاق بازرگانی و صنعت ساراتف نیز در این نشست با بیان اینکه اتاق بازرگانی ساراتف از سال ۲۰۰۴ رابطه خود را با ایران تشدید کرده، گفت: تاکنون ۶ هیئت تجاری از ساراتف به ایران سفرکرده اند و چهار هیئت تجاری از ایران به ساراتف آمده اند.

وی با اشاره به اینکه توافقاتی بین طرفین انجام گرفته و برخی در حال اجرای آن هستند، افزود: روابط تجاری ما در حد قابل قبولی قرار دارد و حجم تجارت دو کشور بیش از دو میلیارد دلار در سال است و امکانات مناسبی برای توسعه روابط داریم و دورنمای خوبی برای گسترش روابط تجاری بین ما وجود دارد و همچنین مبادله چنین هیئت هایی می تواند به ارتقای همکاری های ما کمک کند.

به اعتقاد رئیس اتاق بازرگانی و صنعت ساراتف، روسیه می تواند کارهای مشترک را با ایران با موفقیت به پیش ببرد. اتاق بازرگانی ساراتوف عضو فعال شورای تجاری کشورهای حاشیه دریای خزر ICBC است و هرساله در اجلاس آن شرکت می کند. برگزاری این اجلاس یکی از بهترین راه ها برای توسعه صادرات و واردات بین کشورهای این منطقه است.

وی همچنین ابراز امیدواری کر تا با انجام این نوع دیدارها روابط بازرگانی و تجاری بین ایران و روسیه توسعه پیدا کند.

خانم یلیزاوتا نچایفسکایا، معاون وزیر توسعه اقتصادی ساراتف نیز در این نشست بیان کرد که ایران از شرکای اصلی ما برای صادرات و واردات است و در این رابطه در سال گذشته رتبه پنجم را برای استان ما داشته است

به گفته وی، روسیه تمایل دارد روابط خود را با ایران توسعه دهد و چنین جلساتی می تواند به گسترش همکاری های ها کمک کرده و نتیجه بخش باشد.

 

در ادامه این نشست تجاری، بازرگانان و تولیدکنندگان این هیئت تجاری با همتایان روسی به شکل رودررو به مذاکره پرداختند. در این سفر اعضای هیئت ایرانی به دعوت طرف روسی از چند واحد تولیدی در شهر ساراتف بازدید به عمل آوردند و به توافق اولیه رسیدند.

لازم به ذکر است که ساراتف از استان های مهم روسیه است که در حاشیه رود ولگا قرار دارد و ازلحاظ تولیدات صنعتی و کشاورزی به ویژه تولید انواع غلات نقش قابل توجه ای در روابط با جمهوری اسلامی ایران دارد.

انتهای پیام/۳۳۸۹/عنویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان