جستجوگر خبری شهرستان شفت

گیلان- خطر وقوع سیل با توجه به نبود شفافیت در هزینه کرد اعتبارات لایروبی و عدم اجرای کامل این طرح در سطح انهار، کانال ها و رودخانه ها، گیلان را تهدید می کند.

خبرگزاری مهر، گروه استان ها- سیده سمیه رعد: بی توجهی به حفظ پوشش گیاهی و درختان، عدم لایروبی کامل رودخانه ها و برداشت های غیرمجاز و بیش از حد تعیین شده از بستر رودخانه ها طی سال های اخیر موجب شده تا سیل ها اثرات ویرانگر و مخرب تری را از خود بر جای بگذارند و این امر موجب وارد آمدن خسارت و هزینه های سنگین به مردم به ویژه بسترنشینان شده است.

هزینه ها و تخریب های ناشی از بارش های چند ساعته آن هم در استانی که باران جز ماهیت آن است، زندگی و خانه های مردم بسترنشین را تخریب و ویران می کند و سهم آنها تنها وعده های واهی و بی اساس و چشم انتظاری های طولانی مدت برای ساخت دوباره زندگی است.

نگاهی به خسارت سیل در گیلان حکایت از وضعیت نامطلوب و لزوم توجه ویژه تر مسئولان ملی و استانی برای اختصاص اعتبارات بیشتر به این حوزه دارد. خسارت ۲۰ میلیارد تومانی سیل در نهم مهر ماه امسال و خسارت ۵۰ میلیارد تومانی آبان ماه در کنار تخریب تأسیسات زیربنایی استان نظیر راه ها، پل ها و آبراه ها زنگ خطری است که در صورت عدم توجه به آن و تداوم وضعیت فعلی اوضاع وخیم تری را برای مردم در پی خواهد داشت.

عدم لایروبی کامل انهار راندمان آبیاری را کاهش می دهد

استاد اقلیم شناسی یکی از دانشگاه های استان گیلان در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه عوامل انسانی در افزایش و تکرار سیلاب ها نقش دارد، تصریح کرد: دستکاری حوضه آبخیز و جنگل ها عامل تشدید سیلاب ها است.

خسارت ۲۰ میلیارد تومانی سیل در نهم مهر ماه امسال و خسارت ۵۰ میلیارد تومانی آبان ماه زنگ خطری است که در صورت عدم توجه به آن و تداوم وضعیت فعلی اوضاع وخیم تری را برای مردم در پی خواهد داشت

پرویز رضایی با بیان اینکه گنجایش کانال های آب کاهش یافته است، افزود: موضوع حائز اهمیت راندمان آبیاری است به طوری که در ایران حدود ۶۰ درصد آب ذخیره شده ای که باید مورد بهره برداری قرار گیرد در فرآیند تولید استفاده نمی شود.

وی با بیان اینکه کانال های آبیاری در گیلان به درستی لایروبی نمی شود و این موضوع اثر تخریبی بالایی دارد، بیان کرد: عدم لایروبی کانال ها، روی حجم آب انتقالی اثرگذار است و راندمان را کاهش می دهد و عملکرد آب منطقه ای در این خصوص مطلوب نیست.

رضایی با اشاره به مدیریت غلط منابع آب در کشور و گیلان، تصریح کرد: طبق قانون آب منطقه ای متولی اصلی آبرسانی و مسائل مرتبط با آن است و مدیران آن موظف هستند در صورت عدم کفاف بودجه های استانی، موضوع را از طریق ملی پیگیری کنند.

آب منطقه ای به وظایف خود عمل کند

این کارشناس با بیان اینکه شرایط جوی گیلان به آب و هوای اروپا شباهت دارد و این جمله که نمی توان در رودخانه های استان لایروبی انجام داد تنها پاک کردن صورت مسئله از سوی متولیان است، ادامه داد: آب منطقه ای موظف است برای انجام وظایف قانونی محوله، با کمک چندین پیمانکار و قبل از شروع بارندگی نسبت به لایروبی رودخانه ها اقدام کند.

رضایی با اشاره به وجود بحران زیست محیطی در کشور، بیان کرد: تغییر شرایط اقلیمی در همه جای دنیا وجود دارد اما کمک گرفتن از راهکارهای علمی آسیب ها را کاهش می دهد اما مشکلات بسیاری در این حوزه ناشی از سوءمدیریت ها است.

وی با تاکید بر ضرورت کنترل تغییر کاربری اراضی کشاورزی در گیلان، عنوان کرد: ۸۰ درصد کشور با خشکی مواجه بوده و مردم سایر استان ها به دلیل آنکه وضعیت خشکی در گیلان به نسبت سایر نقاط کمتر است به این استان هجوم می آورند که این بحران باید مدیریت شود.

خطر وقوع سیل با وجود ۵۴ رودخانه در گیلان

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای گیلان در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه استان گیلان دارای ۵۴ رودخانه اصلی با حوضه آبریز مستقل است که هر ساله با شروع فصل بارش، سیلاب های متعددی در برخی از این رودخانه ها رخ می دهد، گفت: این سیلاب ها سبب بروز خسارات جانی و مالی به تأسیسات آبی، سردهنه ها و ایستگاه های پمپاژ می شود.

محمد جواد خانی پور افزود: از آنجا که رودخانه های گیلان هر ساله متحمل خسارت های ناشی از سیلاب است، آب منطقه ای گیلان با جذب اعتبارت استانی، ملی و استفاده از ظرفیت های موجود در قانون بودجه (بند"و" تبصره ۸) نسبت به انجام عملیات ساماندهی رودخانه ها شامل احداث کف بند، دیواره حفاظتی، ساخت سردهنه دائمی و لایروبی در راستای تخلیه سیلاب اقدام کرده است.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای گیلان با اشاره به اقدامات اجرایی آب منطقه ای گیلان در سال گذشته و شش ماهه امسال، گفت: لایروبی و سردهنه سازی انهار درجه یک و دو در سطح استان به طول بیش از ۵۰۰ کیلومتر انجام شده که برای آن بیش از ۵۵ میلیارد ریال هزینه شده است.

وی به ساخت سردهنه های اصلی به ویژه در مناطق سنتی آبخور به تعداد ۳۷۰ عدد با هزینه ۵۵۰ میلیارد ریال اشاره و بیان کرد: لایروبی ۲۱ کیلومتر از رودخانه های منتهی به تالاب انزلی به منظور کاهش خطرات سیلاب با اعتبار ۲۰ میلیارد ریال و مطالعه و اجرای ۱۷ پروژه مهندسی رودخانه با ارزش ریالی ۱۸۰ میلیارد ریال در حال انجام است.

عدم تخصیص کامل بودجه ابلاغ شده برای ساماندهی رودخانه ها

جمشیدی، معاون امور مالی شرکت آب منطقه ای گیلان نیز با بیان اینکه مبلغ ۴۵ میلیارد تومان برای ساماندهی رودخانه ها در رضوانشهر، تالش، رشت و لاهیجان هزینه شده است، عنوان کرد: این تخصیص از محل اسناد خزانه بود.

از ۵۴ رودخانه گیلان ۲۵ رودخانه ساماندهی شده البته این ساماندهی به صورت کامل نبوده و در بازه های زمانی مشخص و فقط به صورت نقطه ای ساماندهی و احداث سازه کردیم

وی با بیان اینکه در سال گذشته ۱۳ میلیارد تومان برای ساماندهی رودخانه های گیلان ابلاغ شد اما میزان تخصیص ۶.۵ میلیارد تومان بوده است، ادامه داد: در شش ماهه نخست امسال لایروبی انهار درجه یک و دو از اعتبارات استانی انجام شد.

جمشیدی با اشاره به اینکه آب منطقه ای گیلان بیشتر لایروبی رودخانه های منتهی به تالاب را انجام می دهد و عمده اقدامات تثبیت است، گفت: ساماندهی و تثبیت بستر رودخانه ها در اولویت است.

وی همچنین ادامه داد: از ۵۴ رودخانه گیلان ۲۵ رودخانه ساماندهی شده البته این ساماندهی به صورت کامل نبوده و در بازه های زمانی مشخص و فقط به صورت نقطه ای ساماندهی و احداث سازه کردیم.

عدم شفافیت در هزینه کرد بودجه ها و بلاتکلیفی رودخانه ها و انهار

صحبت های معاون امور مالی آب منطقه ای گیلان حاکی از بلاتکلیفی و عدم لایروبی و ساماندهی ۲۹ رودخانه استان است و همین نکته می تواند علت خرابی های گسترده و ویرانگر سیلاب ها را برای مردم مشخص کند.

لازم به ذکر است تلاش و پیگیری مکرر خبرنگار مهر برای اطلاع از میزان بودجه اختصاص یافته برای لایروبی رودخانه ها به آب منطقه ای گیلان بی نتیجه ماند و این موضوع با توجه به عدم لایروبی کامل انهار، کانال ها و رودخانه ها و تبعات مخرب ناشی از این موضوع نگران کننده است و می طلبد که دستگاه های نظارتی و قضائی کمی جدی تر به موضوع نحوه هزینه کرد بودجه سازمان ها ورود کنند.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان