جستجوگر خبری شهرستان شفت

در پی وزش باد گرم در گیلان، تاکنون ۵۰ هکتار از اراضی بکر طبیعی استان عمدتاً به صورت سطحی طعمه حریق شده و تلاش ها همچنان برای اطفا جنگل ها ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، نقشه های هواشناسی نشان دهنده فعالیت جریانات جنوبی در منطقه بوده و هواشناسی نیز اعلام کرده که وزش باد گرم در گیلان تا صبح چهارشنبه در استان گیلان ادامه دارد.

 

وزش باد گرم در گیلان که از روز شنبه در استان آغازشده خسارت های بی شماری داشته که عمده این خسارت ها وقوع چندین فقره آتش سوزی به ویژه در اراضی جنگلی و مرتعی بوده است.

امیر مرادی، مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان در گفت وگو با خبرنگار فارس از وقوع حریق در وسعت بیش از 50 هکتار از اراضی ملی، منابع طبیعی و مرتعی خبر داده است.

 

به گفته وی، در شهرستان سیاهکل مناطق کولاک آور، جین جیر خانی، دهگا، تقریبا چهار هکتار و چهار هزار متر مربع شکراب - گیچ نیز در حال اطفاء است.

 

مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان اعلام کرده که مناطق مازیان و رشته رود خولک شهرستان رودبار با مساحت تقریبی ۹ هکتار و منطقه بیجارباغ شهرستان لاهیجان با پنج هزار مترمربع طعمه حریق شده است.

 

مرادی همچنین از آتش سوزی منطقه خلیلان چماچاء در شهرستان شفت با مساحت تقریبی هفت هزار متر مربع خبر داده است.

 

سرهنگ قربانی لرد، فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی گیلان نیز در گفت وگو با خبرنگار فارس اعلام کرده که 14 و نیم هکتار از اراضی منابع طبیعی و مرتعی شهرستان های لاهیجان و شفت به صورت سطحی طعمه حریق شده بود که همگی اطفا شده است.

 

به گفته وی، مساحت حریق منطقه شکراب سیاهکل تاکنون به میزان تقریبی ۵۰ هکتار آن هم به صورت سطحی برآورد شده بود که مهار هم شده اما با توجه به وزش باد و کنده های درختان پوسیده، عملیات برای اطفا همچنان ادامه دارد.

 

سیاوش غلامی، مدیرعامل جمعیت هلال احمر گیلان نیز در گفت وگو با خبرنگار فارس با اشاره به تلاش نیروهای امدادی جمعیت هلال احمر استان گیلان در مهار آتش سوزی عرصه های جنگلی استان گیلان در شهرستان رودبار، گفت است که امدادگران هلال احمر در کنار نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی و آتش نشانی، سپاه و بسیج، نیروی دریایی، اقدام به اطفای آتش در مناطق نقله بر، حبیب آباد و مازیان رودبار کردند.

 

غلامی با اشاره به وقوع آتش سوزی در منطقه نقله بر رودبار نیز بیان کرد که بلافاصله پس از دریافت گزارش حادثه آتش، سه تیم امدادی از شعبه هلال احمر رودبار و پایگاه شهید آقایی این شهرستان، به همراه آمبولانس و همچنین یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری، آتش نشانی، نیروی دریایی، بسیج، نیروی انتظامی نیروهای مردمی به محل وقوع حادثه اعزام شدند.

 

شهرام مؤمنی، رئیس سازمان آتش نشانی رشت نیز در گفت وگو با خبرنگار فارس با بیان اینکه آتش سوزی علفزار و جنگل با توجه به وزش باد گرم بالغ بر ۱۰ هکتار از زمین های مناطق روستایی رشته رود، حبیب آباد و مازیان منطقه سراوان گیلان را در برگرفته بود، گفته است که درمجموع پنج دستگاه خودروی اطفایی از رشت، لوشان، اسکولک، شهر بیجار و رودبار بهمراه سه دستگاه خودروی آب رسان منابع طبیعی رشت و رودبار به محل حادثه اعزام شدند.

 

به گفته وی، بسیاری از افراد محلی نیز در مهار آتش سوزی پراکنده شب گذشته حضور داشتند و خطر آتش بیش از همه خانه های روستای مازیان را تهدید می کرد که خوشبختانه با تلاش نفس گیر تیم های حاضر اعم از آتش نشانان، منابع طبیعی، دهیاری و افراد محلی آتش مهار شد.

 نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان