جستجوگر خبری شهرستان شفت

سازمان هواشناسی با اشاره به ورود سامانه بارشی جدید به کشور از تشدید بارش برف و باران در برخی مناطق کشور از جمله سواحل دریای خزر خبر داد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بر اساس تحلیل نقشه های همدیدی و آینده نگری سازمان هواشناسی با ادامه فعالیت سامانه بارشی امروز در استان های چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، نیمه شرقی خوزستان، بوشهر، نیمه شمالی فارس، یزد، شمال کرمان، خراسان شمالی، خراسان رضوی و خراسان جنوبی و به صورت پراکنده در استان های اصفهان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، غرب کردستان، قزوین، البرز، تهران بارش برف و باران، وزش باد شدید موقتی و در برخی مناطق جنوبی کشور رعدوبرق پیش بینی شده است.

شدت بارش های امروز برای استان های چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، شرق خوزستان و شمال فارس است.

از اواسط امروز ضمن تضعیف سامانه بارشی و عبور از مناطق مذکور، در شرق و شمال شرق به فعالیت خود ادامه می دهد.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی فردا چهارشنبه تا شنبه هفته آینده نفوذ هوای سرد و کاهش محسوس دما در نیمه شمالی کشور باعث تشدید بارش ها در استان های ساحلی دریای خزر و بارش پراکنده برف در شمال غرب کشور می شود.

شنبه هفته آینده با ورود سامانه بارشی علاوه بر شمال غرب و سواحل شمالی، مناطق غرب، جنوب غرب، غرب، مرکزی و استان های واقع در دامنه های جنوبی البرز مرکزی نیز بارش برف و باران پیش بینی شده است.

 سامانه بارشی یکشنبه آینده در شمال شرق کشور فعال بوده و سپس از کشور خارج می شود.

توصیف سامانه اول: تداوم فعالیت سامانه بارشی

نوع مخاطره: بارش برف در مناطق سردسیر و ارتفاعات، بارش باران و رعد و برق در مناطق گرمسیر، وزش باد شدید.

منطقه اثر:

سه شنبه 1400/09/30: آذربایجان شرقی، نیمه شمالی آذربایجان غربی، شرق کردستان، مرکزی، قم، لرستان، شمال بوشهر، نیمه شمالی فارس، اصفهان، البرز، تهران، سمنان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، یزد و شمال و غرب خراسان جنوبی.

چهارشنبه 1400/10/01: مازندران، گیلان.

اثر مخاطره: احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه ها و مسیل ها، احتمال برخورد صاعقه، کاهش دید، لغزندگی جاده ها و احتمال تأخیر در پرواز.

توصیه: پرهیز از رفت وآمد غیرضروری بین شهری، احتیاط در عبور از حاشیه مسیل ها و رودخانه ها، احتیاط در فعالیت های کوهنوردی و عدم صعود عشایر کوچ رو به ارتفاعات، آمادگی دستگاه های اجرایی برای برف روبی در مناطق سردسیر، تجهیز خودروها به ادوات زمستانی.

توصیف سامانه دوم: وزش باد شدید

زمان شروع: شب سه شنبه 1400/09/30

زمان پایان: ظهر چهارشنبه 1400/10/01

نوع مخاطره: وزش باد شدید

منطقه اثر:

سه شنبه 1400/09/30: اردبیل، گلستان، غرب مازندران، کرمان، سیستان و بلوچستان و جنوب خراسان جنوبی.

چهارشنبه 1400/10/01: سیستان و بلوچستان، شرق کرمان و جنوب سمنان.

اثر مخاطره: احتمال خسارت به گلخانه ها؛ احتمال خسارت به سازه های موقت؛ احتمال اختلال در تردد جاده ای به ویژه در مناطق کوهستانی و گردنه ها؛ احتمال اختلال در عملیات پرواز.

توصیه: محکم کردن سازه های موقت، تابلوهای تبلیغاتی، احتیاط در عبور از مجاورت ساختمان های نیمه کاره، تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارات ناشی از وزش باد شدید، لغو فعالیت های کوهنوردی، لغو پرواز هواپیماهای سبک و گلایدرها، انجام اقدامات مقتضی برای حفاظت از تأسیسات و محصولات کشاورزی به ویژه در جنوب کشور و سایر اقدامات پیشگیرانه.

توصیف سامانه: افزایش ارتفاع موج

زمان شروع: عصر سه شنبه 1400/09/30

زمان پایان: شنبه 1400/10/04

نوع مخاطره: افزایش ارتفاع موج در نواحی ساحلی خلیج فارس 1.5 تا 2 متر و در نواحی فراساحل خلیج فارس تا 3 متر.

افزایش ارتفاع موج در نواحی ساحلی دریای عمان تا 1.5 متر و در نواحی فراساحل دریای عمان تا 2 متر.

منطقه اثر:

سه شنبه 1400/09/30: غرب خلیج فارس، نواحی ساحلی و دور از ساحل خوزستان، بوشهر.

چهارشنبه 1400/10/01: خلیج فارس و دریای عمان، نواحی ساحلی و دور از ساحل خلیج فارس و دریای عمان، نواحی ساحلی و دور از ساحل سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر، خوزستان.

پنجشنبه 1400/10/02: خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان، نواحی ساحلی و دور از ساحل هرمزگان، بوشهر، خوزستان، سیستان و بلوچستان.

جمعه 1400/10/03: خلیج فارس، دریای عمان، تنگه هرمز، نواحی ساحلی و دور از ساحل خوزستان، بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان.

شنبه 1400/10/04: خلیج فارس، دریای عمان، تنگه هرمز، نواحی ساحلی و دور از ساحل خوزستان، بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: آسیب به قفس ها و تورهای صیادی، خسارت به قایق و شناورهای کوچک و نیمه سنگین و اختلال در فعالیت های دریایی.

توصیه: محدودیت در ترددهای دریایی، به ویژه اجتناب از تردد با شناورهای سبک و قایق های صیادی و تفریحی و محدودیت در فعالیت های دریایی در ساحل و فراساحل.

توصیف سامانه: فعالیت سامانه بارشی

نوع مخاطره: بارش باران در مناطق گرمسیر و برف در مناطق سردسیر و ارتفاعات، وزش باد شدید، در مناطق گرمسیر همراه با رعد و برق.

منطقه اثر:

سه شنبه 1400/09/30: چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، غرب کردستان، جنوب آذربایجان غربی، شرق لرستان، نیمه شرقی و شمال خوزستان، غرب و جنوب اصفهان و ارتفاعات استانهای البرز، قزوین، تهران، سمنان.

چهارشنبه 1400/10/01: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل و غرب کردستان.

اثر مخاطره: جاری شدن روان آب، آبگرفتگی معابر عمومی، بالا آمدن سطح آب رودخانه ها و مسیل ها، لغزندگی جاده ها، کاهش دید و کولاک برف در جاده های کوهستانی، مسدود شدن جاده های کوهستانی و برفگیر، تأخیر یا لغو پرواز، تخریب سازه های موقت و سست و احتمال شکستن درختان.

توصیه: پرهیز از توقف و تردد در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، بازگشایی آبروها و دهانه پل ها، تجهیز خودروها به ادوات زمستانی و اطمینان از سوخت کافی، جلوگیری از هرگونه فعالیت های کوهنوردی، عدم جابه جایی عشایر کوچ رو، جمع آوری دام ها از حاشیه رودخانه ها و مسیل ها و آمادگی فرمانداری ها، شهرداری ها، راهداری، وزارت نیرو و سایر دستگاه های اجرایی برای مقابله با رخداد خسارات احتمالی ناشی از بارش برف و وقوع سیلاب، تقویت سازه های موقت.

انتهای پیام/نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان