جستجوگر خبری شهرستان شفت

رشت - ایرنا - براساس تازه ترین اظهارات مسئولان شهرداری رشت، مشکلات و موانع بازگشایی تالار مرکزی رشت در حال برداشته شدن است و در صورت عدم تغییر دیدگاه طرفین و متولیان فرهنگی، این مجموعه به صورت مشارکتی ...

ساخت تالار مرکزی رشت به عنوان یکی از زیر ساخت های فرهنگی و با هدف ارائه بستر مناسب برای انجام فعالیت های فرهنگی - هنری در سال ۱۳۸۶ آغاز و اسفند ماه ۹۷ افتتاح شد، البته طرح مطالعاتی پروژه کتابخانه مرکزی رشت از سال ۱۳۸۰ آغاز شد، اما در مدتی کوتاه با همه گیری ویروس کرونا این مجموعه فرهنگی تعطیل و این تعطیلی نیز تاکنون ادامه یافته است.

مشکل از آنجایی آغاز شد که این مجموعه در زمینی متعلق به شهرداری و با اعتبارات فرهنگی دولت ساخته شده است و همین مسئله دوگانه ای را در مدیریت آن ایجاد کرده است. طبق آخرین جلسات و خروجی های نشست های دوجانبه میان شهرداری و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، متولیان فرهنگ و ارشاد معتقد به برون سپاری مدیریت مجموعه به دست اهالی فرهنگ از طریق مزایده هستند در حال که شهرداری خواهان تولیت کامل برای بهره برداری این مجموعه می باشد.

آخرین وضعیت بازگشایی تالار مرکزی رشت

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری رشت روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به موضوع فراخوان عمومی برای واگذاری تالار مرکزی به بخش خصوصی در دوره مدیریت سابق اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان گفت: پیش از این مشکل این بود که زمین متعلق مجموعه تالار مرکزی از سوی شهرداری در اختیار فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفت و از نظر شهرداری نباید به بخش خصوصی داده شود.

 علی محجوب با بیان اینکه بارها اعلام کردیم که اگر مجموعه ارشاد توان نگهداری ندارد تحویل شهرداری دهید افزود: مسئله این است که بخش خصوصی چارچوب ندارد و تجربه های شکست خورده قبلی واگذاری به بخش خصوصی ثابت کرده است که نتیجه مناسبی نخواهد داشت. اما اگر در اختیار شهرداری قرار گیرد این مجموعه برای ورود به همه موضوعات کمک می کند.

نشست متولیان با رئیس سازمان بازرسی و تصمیم نهایی

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری رشت با اشاره با نشست اخیر مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان و شهردار رشت با رئیس سازمان بازرسی استان گفت: براساس این نشست توافق شد که اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلانی بهره بردار تالار مرکزی رشت باشد.

محجوب با اشاره به گفت و گوی های انجام شده در این نشست افزود: اگر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان بهره بردار تالار مرکزی رشت باشد دعوایی نداریم اما اگر به بخش خصوصی واگذار شود باز به عقب و حرف های قبل برمی گردیم.

وی اظهار داشت: بنابراین بر اساس تصمیمات گرفته شده تا این لحظه شرط این است که استفاده از تالار مرکزی رشت در صورتی که اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گرداننده آن باشد، مانع ندارد در غیراینصورت مدعی هستیم.

علاوه بر این بر اساس خبری که اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان منتشر کرد، مدیرکل سازمان بازرسی استان با اشاره به مشکلات تالار مرکزی رشت و برگزاری جلسه ای با طرفین درگیر، گفت: مقرر شد اقدامات لازم برای رفع این مشکل از سوی دستگاه های مربوطه یعنی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان و شهرداری رشت انجام شود.

سیف الله مسرور با بیان اینکه در نخستین گام در راستای اخذ پروانه و پایان کار باید اقدامات لازم انجام شود، افزود: به دلیل عدم تکمیل زیر ساخت ها واگذاری به بخش خصوصی امکان پذیر نیست قرار شد با مجوز وزیر ارشاد این تالار به مدت ۲ سال توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان اداره شود.

وی در ادامه با اشاره به حق و حقوق شهرداری از نظر انتفاع و استفاده از این محیط فرهنگی، اظهار داشت: در این زمینه نیز توافقات لازم بین ۲ مجموعه انجام شده است.

مدیرکل بازرسی گیلان همچنین به موضوع زمان بهره برداری از تالار مرکزی رشت نیز اشاره کرد و افزود: تا قبل از دهه مبارک فجر این تالار به بهره برداری واقعی برسد.

مسرور تاکید کرد: در صورت عدم تحقق این موضوع با توجه به تکلیفی که این سازمان دارد رأسا تکلیف بزرگترین تالار مرکزی شمال کشور را روشن می شود.

بزرگترین تالار مرکزی شمال کشور با بیش از ۷۰۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی و ظرفیت یکهزار و ۴۰۱ نفر در مساحت ۱۹ هزار متر مربع و زیربنای ۱۵ هزار متری ساخته شد که طی ۲ سال اخیر زیرسایه بحران کرونا خاک تعطیل بر قامت آن نشسته است. اما آنچه بیش از همه مانع فعالیت این مجموعه فرهنگی شد، گیر و دار تصمیم گیری های بین دستگاهی می باشد.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان