جستجوگر خبری شهرستان شفت

رشت- مدیرکل دامپزشکی گیلان با اشاره به شناسایی نخستین نمونه آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان، گفت: ستاد مقابله با این بیماری در استان گیلان تشکیل شد.

به گزارش خبرنگار مهر، سهراب عاقبتی عصر یکشنبه در جلسه ستاد مقابله با بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان با اشاره به رصد و پایش این بیماری در استان گیلان، اظهار کرد: با توجه به دریافت گزارشی مبنی بر وقوع تلفات در طیور نمونه برداری انجام که نمونه ها آزمایشگاه مربوطه ارسال شد.

وی با بیان اینکه جواب آزمایش نشان از بروز این بیماری در استان گیلان است، افزود: اقدامات قرنطینه ای و معدوم سازی طیور در کانون ها در مدت بسیار کوتاهی انجام شد.

مدیر کل دامپزشکی گیلان در ادامه با اشاره به حضور اکیپ های واکنش سریع اداره کل دامپزشکی استان نسبت به مهار و عملیات قرنطینه کانون، ادامه داد: با توجه به شرایط اقلیمی استان گیلان که در مسیر پرندگان مهاجر بوده و همچنین وضعیت نگهداری طیور بومی در استان شرایط برای گردش ویروس مهیا است.

وی با بیان اینکه دامپزشکی گیلان با ساماندهی اکیپ های بیماری یاب و تیم های واکنش سریع در آماده باش کامل قرار دارد، اضافه کرد: این اکیپ ها به صورت شبانه روزی مزارع پرورش طیور صنعتی و بومی در استان را رصد و پایش می کند.

عاقبتی با اشاره به اینکه کنترل و مهار این بیماری نیازمند همکاری بین بخشی ادارات ذیربط و حمایت های استانداری است، تصریح کرد: اطلاع رسانی به موقع تلفات با روند افزایشی در طیور و همکاری با اکیپ های مراقبت و پایش و در صورت وقوع بیماری همکاری با اکیپ های بهداشتی قرنطینه ای برای معدوم سازی پرندگان در کانون بیماری از ارکان مهم کنترل بیماری است.

وی از تمام پرورش دهندگان طیور صنعتی و بومی در تمام سطوح و روستاییان درخواست کرد ضمن ارتقا سطح هوشیاری و رعایت موازین امنیت زیستی، هرگونه کاهش تولید، کاهش مصرف آب و دان و تلفات غیر متعارف را در اسرع وقت به نزدیک ترین مرکز دامپزشکی گزارش کند.

عاقبتی گفت: شهروندان می توانند با خیال راحت گوشت مرغ مورد نیاز خود را که تحت نظارت بهداشتی دامپزشکی کشتار، استحصال و بسته بندی می شود، تهیه و مصرف کند.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان