جستجوگر خبری شهرستان شفت

گروه استان ها ـ عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گفت: دولت در لایحه بودجه سال آینده ارز ترجیحی را حذف کرد اما برای دارو و گندم استفاده می شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت، ابراهبم نجفی صبح امروز در جمع خبرنگاران در تشریح بخشی از مباحث لایحه بودجه 1401 با بیان اینکه دولت بودجه را تقدیم مجلس کرد و رئیس مجلس نیز آن را به کمیسیون های تخصصی ارجاع داد اظهار داشت: از جمله تغییرات این لایحه درآمدهای مالیاتی است که از 35 درصد در بودجه 1400 به 48 درصد در لایحه بودجه سال آینده افزایش پیدا کرد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با اشاره به مباحث چون مالیات بر خانه های خالی و ماشین های لوکس در لایحه بودجه 1401 تصریح کرد: در احکام بودجه سال 1401 حدود 5 واحد از مالیات صنایع تولیدی کاسته شد و حقوق ها تا سقف 5 میلیون تومان از مالیات معاف شدند؛ سهم فروش نفت نسبت به سال 1400 سه درصد افزایش داشت.

عضو مجمع نمایندگان گیلان در مجلس با بیان اینکه در لایحه سال آینده در چاپ اوراق نیز 30 درصد کاهش داریم و منابع لازم برای اشتغالزایی از محل تبصره 18 مجدداً احیاء شد ابراز داشت: 32 هزار میلیارد تومان که از تبصره 18 برای ایجاد اشتغال لحاظ  شده بود 8.8 میلیارد تومان به حساب دستگاه های اجرایی واریز اما هیچ هزینه ای انجام نشد.

استاندار گیلان: پشتیبانی از اقشار کم درآمد استان در دستور کار استفرمانده سپاه استان گیلان: حل مشکلات کشور نیازمند به کارگیری افراد انقلابی و جهادی استاستاندار گیلان: توسعه روابط اقتصادی در حوزه کشاورزی و شیلات با کشورهای حاشیه خزر در دستور کار است

وی با اشاره به اینکه این سبب شد تا رییس جمهور و وزرا برای ارائه گزارش به صحن مجلس خوانده شوند اذعان داشت: یک ضرب الاجل 20 روزه به دولت داده شد که دستگاه های اجرایی در شهرستان ها درخواست افراد را برای اشتغال جمع آوری و در شورای برنامه ریزی استان مصوب کنند و تسهیلات مورد نیاز برای اشتغالزایی به آن ها پرداخت شود.

نجفی با بیان اینکه افزایش اختیاری سن بازنشستگی تا دو سال، رشد اقتصادی 8 درصد و حدف ارز 4 هزار و 200 تومانی از جمله مفاد لایحه بودجه سال 1401 است خاطرنشان کرد: اکنون واردات نهاده های دامی با ارز ترجیحی است و در صورت حدف آن ما با بحران بزرگی روبه رو می شویم اما برای اقلامی مانند دارو و گندم از ارز ترجیحی استفاده می شود.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در مورد نهاده های دامی و کشاورزی دولت اذعان داشت که پیش بینی های لازم را انجام داده است گفت: در حوزه کشاورزی جلساتی را با رئیس سازمان برنامه و بودجه و وزیر نیرو در مورد اب بندان ها برگزار کردیم و موضوعات مذکور در این جلسات بررسی شد.

عضو مجمع نمایندگان گیلان با بیان اینکه استان گیلان 9 هزار هکتار آب بندان دارد که 2 هزار هکتار آن در آستانه اشرفیه است عنوان داشت: در بند 9 تبصره 8 بودجه 1400 آمده که آب منطقه ای مکلف است با انتخاب پیمانکار و مشاور از منابع حاصل از اب بندان نسبت به دیواره سازی اقدام کند لذا پیگیر احیای این امر در لایحه 1401 هستیم.

وی با اشاره به اینکه زهکشی برای کاشت دوم  باید مورد توجه قرار گیرد تصریح کرد: در گیلان 238 هزار هکتار شالیزار داریم که 23 هزار هکتار آن در آستانه اشرفیه است که 8 هزار هکتار آن مکانیزه شد و 10 هزار هکتار ظرفیت مکانیزاسیون را دارد؛ از رییس جمهور خواستیم که منابع اعتبارات ساخت سدهای لاستیکی در بودجه 1401 دیده شود.

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به آلوده شدن تالاب بین المللی لاگون در بندر کیاشهر اظهار داشت: در بندرکیاشهر 4 خروجی فاضلاب با تالاب لاگون داریم و تالاب لاگون در کیاشهر به دلیل ورود فاضلاب و پسماند در حال خشک شدن است و به دنبال ورود بخش خصوصی برای حل مسکل هستیم.

نجفی درباره عودت محصولات کشاورزی ایران از روسیه گفت: بخشی از محصولات کشاورزی صادر شده به روسیه به کشور عودت داده شد زیرا اتحادیه ملی محصولات کشاورزی روسیه 7 ماه گذشته مکاتبه ای با وزارت جهاد کشاورزی کشور داشت و گفت دو نوع سمی که در محصولات کشاورزی ایران استفاده شده برای آنان ناشناخته است و استفاده از این سموم سبب عودت محصولات شد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی راهکارهایی را برای جلوگیری از این اتفاقات و مکلف کردن تولیدکنندگان محصولات کشاورزی اعم از صیفی جات در سطح عمده پیشنهاد کرد و ابراز داشت: باید محصولات را برندسازی و شناسنامه دار کنیم تا کارفرما مکلف شود در استفاده از سموم استاندارها را رعایت کند.

عضو مجمع نمایندگان گیلان در مجلس درباره ریل گذاری مجلس براز جلوگیری از تغییر کاربری اراضی کشاورزی تصریح کرد: در روستاها بنیاد مسکن متولی رسیدگی به تغییر کاربری  در حوزه شهری شهرداری ها و کمیسیون ماده 5 و در خارج از محدوده شهر و روستا کمیسیون امور زیربنایی متولی جلوگیری از تغییر کاربری اراضی است.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در کمیسیون کشاورزی مجلس طرحی برای ساخت انباری در اراضی کشاورزی برای نگهداری ملزومات کشاورزی مطرح شد اما این طرح ساخت انباری در مزارع  طرح پخته ای نبود و در شورای نگهبان نیز به احتمال زباد با مخالفت مواجه می شود.

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس درباره کاهش تولید بادام در این شهرستان اذعان داشت: دلیل کم شدن میزان تولید بادام در آستانه اشرفیه این است که در چند جای ایران تولید بادام را داریم؛ در آستانه اشرفیه 2 هزار و 500 هکتار سطح زیر کشت بادام داریم در حالی که این میزان در دشت مغان 4 هزار هکتار است زیرا اردبیل زمین ها را به مزایده گذاشت و افراد آن را اجاره کردند.

نجفی با بیان اینکه افراد با اجاره این اراضی اقدام به کشت بادام می کنند و متأسفانه در گیلان این اتفاق نیفتاده است افزود: 100 هکتار زمین در بندرکیاشهر به امور شیلات اختصاص داده شد اما 10 سال است که این زمین بلااستفاده مانده لذا ما درخواست مزایده این زمین را داریم تا مردم برای پرورش آبزیان از این زمین استفاده کنند.

وی درباره چندمنظوره شدن بندرکیاشهر ابراز داشت: بندر کیاشهر در سال 90 طبق مصوبه هیئت وزیران بندر تجاری و گردشگری بود اما در سال 94 صیادی و گردشگری و امسال مجدداً بندر صیادی شد همچنین سازمان بنادر نیز در بخشی از این بندر سرمایه گذاری کرده بود و ما از وزیر دستور گرفتیم که بخشی از بندر صیادی و بخش دیگر را مجدداً به سازمان بنادر واگذار کنیم.

عضو مجمع نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی بیان اینکه بهره بردار بندر اکنون شیلات است و شیلات هم تمایل دارد این بخش را به مدت 10 سال به گردشگری واگذار کند خاطرنشان کرد: در این زمینه با وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز مذاکره داشتیم تا این موضوع دوباره به هیئت وزیران برود.

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی در تشریح مهم ترین چالش در شهرک ها و مناطق صنعتی آستانه بیان کرد: کمبود مواد اولیه تولید، مشکلات بیمه ای، مشکلات زیرساختی، معوقات و جرایم سنگین بانک ها و اداره دارایی از جمله مهم ترین مشکلات تولیدکنندگان است؛ برخی واحدها توسط بانک ها تعطیلی شدند.

نجفی با بیان اینکه از مدیرعامل توانیر تقاضا کردیم که برای شهرک صنعتی نقره ده 4 کیلومتر خط فشار متوسط اختصاص دهد تا 5 کارخانه به بهره برداری برسد خاطرنشان کرد: در گذشته تعدادی از زمین های شهرک صنعتی واگذار شد اما اقدامی از سوی سرمایه گذاران برای ساخت صورت نگرفت و به دنبال ابطال قراردادها هستیم.

وی درباره تعریض جاده آستانه اشرفیه به کیاشهر گفت: در این راستا جلسه مشترکی با مدیرکل راه و شهرسازی و راهداری برگزار کردیم که در آن مقرر شد مدیرکل راهداری در شورای ترافیک، تمهیدات لازم برای کاهش سرعت را لحاظ کند تا در مناطقی از جاده که در طرفین روستا است از بلوار و روشنایی و در مناطقی که در طرفین شالیزار هست از جداول نیوجرسی استفاده شود.

عضو مجمع نمایندگان گیلان در مجلس در مورد آخرین وضعیت طرح توسعه حرم سیدجلال الدین اشرف در آستانه اشرفیه افزود: برای توسعه حرم هر سال 200 میلیون تومان اعتبار در نظر گرفته می شود که آن نیز تخصیص داده نمی شود از طرفی با این اعتبارات استانی نمی توان پروژه توسعه حرم را پیش برد و بنده از اعتبارات سهم نماینده 5 میلیارد تومان برای این امر در نظر گرفتم.

نجفی با بیان اینکه از محل اعتبارات شهرداری و سازمان مدیریت نیز 10 میلیارد تومان به این اعتبارات افزوده شد عنوان داشت: برای 10 میلیارد تومان نیز از سازمان برنامه و بودجه قول گرفتیم تا از بند (ب) تبصره 5 بودجه و از محل بنده (ه) تبصره 5 بودجه یعنی اوراق مشارکت برای توسعه استفاده کنیم و همچنین جلساتی با یک سرکت سرمایه گذاری برای بهره گیری از 50 میلیارد تومان اوراق قرضه داشتیم.

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس با اشاره به اینکه بند (ب) تبصره 8 بودجه سازمان بازآفرینی شهری است خاطرنشان کرد: با استفاده از این منبع می توانیم شاهد پیشرفت خوب پروژه باشیم از دو سرمایه گذار بخش خصوصی دعوت کردیم همچنین صندوق ذخیره بسیجیان و قرارگاه بقیه الله(ع) نیز آمادگی سرمایه گذاری داشتند.

وی درباره وضعیت ساماندهی آب های سطحی در آستانه اشرفیه با بیان اینکه قالب آب های سطحی با فاضلاب ادغام شده است اظهار داشت: در آستانه اشرفیه 150 کیلومتر شبکه فاضلاب داریم که ادغام شده است؛ در 11 شهرستان گیلان تصفیه خانه صنعتی فاضلاب در حال ساخت داریم و اعتبار مورد نیاز برای بهره برداری آنان بیش از 10 هزار میلیارد تومان است.

نجفی گفت: قبلاً توافق نامه ای داشتیم که برای 5 شهرستان شرق گیلان از بانک سرمایه گذاری زیرساخت آسیا 246 میلیون دلار تخصیص دهند همچنین از بانک توسعه اسلامی نیز مجوز گرفتیم که هر دو اجرا نشد؛ اکنون پیشنهاد جدیدی داده شده تا از ظرفیت سپرده های استفاده نشده بانک های دولتی استان که 15 هزار میلیارد تومان است استفاده کنیم و وام گیرنده وزارت نیرو و تضمین آن با دولت باشد.

انتهای پیام/614/شنویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان