جستجوگر خبری شهرستان شفت

رشت - ایرنا - گیلان هفته چهارم آذرماه میزبان رویدادهای متنوعی بود که از آن می توان به تداوم عقب نشینی همه گیری ویروس کرونا، برپایی جشنواره غذا، تغییر مدیریت دانشگاه گیلان تا حریق جنگل های رودبار و ...

به گزارش خبرنگار ایرنا، گیلان که از نخستین استان کرونایی کشور بود  هفته گدشته را با خبر فروکش کردن کرونا آغاز کرد. با ادامه طرح واکسیناسیون گیلان بار دیگر شاهد افزایش شهرستان های آبی کوویدی بود. شمار شهرستان های آبی در نقشه کرونایی شنبه گذشته گیلان به ۱۴ شهرستان رسید.

به این همین ترتیب تالش و لاهیجان از زرد کرونایی به آبی و رودسر که پیش از این در وضعیت آبی کرونایی قرار داشت وارد رنگ بندی زرد شد، همچنین رودسر نیز به جمع شهرستان های رودبار و آستارا که پیش از این وارد رنگ بندی زرد شده بودند، پیوست.

مجموعاً املش، لنگرود، لاهیجان، سیاهکل، رشت، خمام، آستانه اشرفیه، بندرانزلی، شفت، فومن، صومعه سرا، ماسال، رضوانشهر و نالش در نقشه جدید کرونایی استان گیلان در وضعیت رنگ بندی آبی قرار دارند.

ویروس کرونا که از اوایل تیرماه در موج پنجم نسبت به خیزهای دیگر مبتلایان بیشتری را راهی بیمارستان کرد بعد از ۲ ماه جدال از اوایل شهریور ماه تاکنون در گیلان روند کاهشی را طی می کند اما هنوز به آخرین آمار موج چهارم یعنی زیر ٢٠٠ نفر نرسیده است.

برپایی جشنواره غذا در رشت شهر خلاق خوراکی ها

گیلان را علاوه بر طبیعتی بی بدیل و کیمیا، به تنوع غذاهایش می شناساند، با همین ویژگی این استان هفته گذشته میزبان برپایی جشنواره غذا در رشت بود که این جشنواره در ششمین سال انتخاب رشت به عنوان شهر خلاق خوراک شناسی در یونسکو، در پیاده راه فرهنگی این شهر برگزار شد.

جشنواره خوراک رشت با هدف همگام شدن شهر خلاق خوراک شناسی رشت با شاخص های علمی و معیارهای یونسکو ، در بخش های مختلف از جمله غذاهای محلی و انواع کباب ها گشایش یافت.

پخت و عرضه انواع غذاها و شیرینی های محلی استان گیلان در غرفه های مختلف پیاده راه فرهنگی رشت از جلوه های ویژه جشنواره خوراک رشت است.

در جریان برگزاری حشنواره خوراک رشت و در راستای تحقق اهداف و سیاست های شهر خلاق خوراک شناسی رشت در یونسکو، برنامه های دیگری از جمله وبینار تخصصی شهر خلاق خوراک و نخستین گفتمان شهرهای خلاق ایران در نظر گرفته شده است.

۲۰ آذر سال ۹۴ شهر رشت، بطور رسمی از سوی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی یونسکو به عنوان شهر خلاق خوراک شناسی انتخاب و در فهرست شبکه شهرهای خلاق یونسکو، ثبت شد، یونسکو بهره برداری از منابع محلی، به ویژه گونه های مختلف ماهی و محصولات فصل، غذا بعنوان عاملی برای حفاظت و ترویج میراث فرهنگی ، دنبال کردن روش های پخت قدیمی و استفاده از ظروف و روش های پخت و پز منحصر به فرد را از جمله عوامل انتخاب رشت بعنوان شهر خلاق خوراکی ها عنوان کرد.

بیش از ۱۷۰ غذای محلی در گیلان پخته می شود که از این نظر این استان در ایران رتبه نخست را دارد، ترش واش، باقلا واویج یا گل در چمن، پنیر برشته، کالکباب، بادمجان شکم پر، تیان حلوا، پلاسر قوام، مهارت پخت نان محلی، زیتون پرورده، باقلاقاتوق، میرزاقاسمی، اناربیج، مرغ ترش و گمجه کباب از غذاهای ثبت شده استان گیلان است.

استخر لاهیجان و تداوم بی احتیاطی ها

یکی از اخبار روز شنبه هفته گذشته مربوط به حادثه ای بود که برای یک زن ۳۲ ساله به وقوع پیوست و بر اثر بی احتیاطی به داخل استخر لاهیجان سقوط کرد که با اقدام به موقع نیروهای آتش نشانی شهرداری لاهیجان، این زن نجات یافت. 

به گفته رضا زنده دل شهردار لاهیجان ، این زن پس از نجات از غرق شدن توسط عوامل اورژانس به بیمارستان منتقل شد که بررسی های اولیه نشان می دهد این زن جوان به قصد خودکشی، خود را در داخل استخر انداخت.

استخر لاهیجان یکی از جاذبه های توریستی این شهر در شرق گیلان محسوب می شود که هر ساله تعداد زیادی از هموطنان از آن بازدید می کنند.

دعوت ۶ گیلانی به اردوی تیم ملی هاکی زیر ۱۸ سال بانوان 

دعوت ۶ گیلانی در نخستین مرحله اردوی آمادگی هاکی بانوان زیر ۱۸ سال کشور یکی از رویدادهای ورزشی هفته گذشته بود که با توجه به دعوت ۴۹ ورزشکار از سراسر کشور به این اردو که در تهران کار خود را آغاز کرد.

المیرا پوباش، مهشاد حیدری ، هستی بدری ، فاطمه مقصودی، اکرم رجبی و آیناز احمدی فرد، بانوان گیلانی هستند که در اولین مرحله از اردوی آمادگی تیم ملی هاکی زیر ۱۸ سال کشور حضور یافتند.

 این اردو به منظور پشتوانه سازی تیم ملی چمنی بانوان زیر ۱۸ سال کشور و آماده سازی جهت مسابقات بین المللی آتی برپا شد، که پس از اتمام این اردو، مرحله جدید اردوی تیم ملی هاکی چمنی بانوان بالای ۱۸ سال نیز آغاز می شود.

معرفی سرپرست جدید دانشگاه گیلان 

دیگر خبر مهم هفته گذشته در امتداد تغییرات مدیریتی در دانشگاه گیلان کلید خورد. روز یکشنبه این دانشگاه با انتصاب سرپرست جدید خبر ساز شد که طی آن محمد زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با صدور حکمی دکتر «فرید نجفی» را به عنوان سرپرست «دانشگاه گیلان» منصوب کرد.

نجفی (زاده گیلان _۱۳۴۶) کرسی هیات علمی و استاد دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه گیلان را بر عهده دارد که پیش از این معاون اداری، مالی؛ مدیر پژوهش و ارتباط با صنعت، رییس دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی نیز بوده است.

علت آتش سوزی کارخانه پالت سازی اسالم

از دیگر اخبار مهم روز دوشنبه ، آتش سوزی کارخانه پالت سازی اسالم تالش بود. طبق گزارش کارشناسان و عوامل آتش نشانی این حادثه ناشی از نقص فنی سنسور حرارتی قسمت خشک کن کارخانه اعلام شد که با تلاش آتش نشانان مهار شد.

به گفته شهرام جمالی پور مسئول واحد آتش نشانی و خدمات ایمنی بخش اسالم تالش ، آتش سوزی کارخانه پالت سازی اسالم در شهرک صنعتی خاله سرای ۵۷، ساعت پنج و ۴۵ دقیقه بامداد گزارش شد که با حضور به موقع پنج آتش نشان و با استفاده از ۲ دستگاه خودرو آتش نشانی به اطفا حریق اقدام کردیم.

به گفته وی ، این آتش سوزی، خسارت جانی نداشت اما از ۶ کارگاه خشک کن کارخانه ۲ کارگاه به طور کامل طعمه حریق شده و حدود یکهزار و ۱۰۰ باکس پالت نیز سوخت و میزان ریالی خسارت ها در دست بررسی است.

مربی گیلانی نامزد دریافت جایزه بین المللی قصه گویی کانون شد

نامزدی یک مربی گیلانی برای دریافت جایزه بین المللی قصه گویی کانون دیگر خبر مهم روز دوشنبه بود که مائده حمیدی مربی کتابخانه پستی مرکز شماره یک رشت نامزد بخش پایانی بیست و سومین جشنواره بین المللی قصه گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شد.

هیات داوران بخش ۹۰ ثانیه جشنواره بین المللی قصه گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از میان ۷۴ اثر راه یافته به مرحله پایانی، ۲۴ اثر را به عنوان نامزد دریافت جایزه جشنواره قصه گویی معرفی کردند که مربی گیلانی جزء این برگزیدگان است.

از میان نامزدهای راه یافته به مرحله پایانی، در نهایت ۱۰ نفر به عنوان برگزیده معرفی و در آیین پایانی جشنواره تقدیر می شوند که شرکت کنندگان بخش قصه های ۹۰ ثانیه ای با موضوع قصه زندگی من، من و کرونا، شهدای هسته ای، مدافع حرم و رشادت و ایثارگری رزمندگان هشت سال دفاع مقدس و موضوعات آزاد به قصه گویی پرداختند.

آیین پایانی بیست و سومین جشنواره بین المللی قصه گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از ۲۵ تا ۳۰ آذر ۱۴۰۰ در مرکز آفرینش های فرهنگی هنری کانون واقع در خیابان حجاب تهران برگزار خواهد شد.

اخطار شرکت گاز گیلان به ۴۷۰ اداره و سازمان دولتی پر مصرف

گیلان روز سه شنبه هفته گذشته را با خبری هشداری از سوی شرکت گاز آغاز کرد. شرکت گاز گیلان به ادارت و سازمانهای دولتی پرمصرف استان اخطار داد که با توجه به فرارسیدن فصل سرما، و افزایش میزان مصرف گاز ، این اخطار از سوی شرکت گاز گیلان اعلام شد.

بر اساس پایش انجام شده شرکت گاز گیلان از ابتدای آذرماه تاکنون؛ دستگاههای اجرایی و دولتی استان بیش از ۴۷۰ مورد اخطار دریافت کردند.

طبق اظهارات مسئولان شرکت گاز استان، با توجه به بخشنامه معاون اول رئیس جمهوری  مبنی بر کاهش ۱۰ درصدی مصرف گاز، تمامی دستگاهها ی اجرایی و دولتی مکلف هستند برای پایش دما و مصرف گاز تحت نظر شرکت گاز قرار گیرند.

همچنین طی اظهارات مدیرعامل شرکت گاز گیلان، متاسفانه ۶ دستگاه از انجام پایش ممانعت کردند؛ ضمن اینکه مجبور به قطع گاز هشت اداره دولتی نیز بدلیل عدم توجه به اخطار های مکرر شده اند.

مدیرعامل شرکت گاز گیلان با تاکید بر ضرورت مصرف بهینه گاز برای همگان گفت: بر اساس این بخشنامه، پایش مصرف گاز ادارات و دستگاههای اجرایی به صورت روزانه و مستمر تا پایان فصل سرما انجام می شود.

در حال حاضر  شرکت گاز گیلان یک میلیون و ۱۶۳ هزار و ۲۶۶ مشترک دارد که از این تعداد؛ یک میلیون و ۶۶ هزار و ۱۵۰ مشترک خانگی، ۹۰ هزار و ۸۵۹ مشترک تجاری، ۶ هزار و ۱۵۷مشترک صنعتی، ۹۵ مشترک حمل و نقل و پنج مشترک نیروگاهی هستند.

آغاز مسابقات رالی خانوادگی جانبازان کشور از بندرانزلی تا ماسوله  

برگزاری چهاردهمین دوره مسابقات رالی خانوادگی جانبازان کشور نیز دیگر خبر مهم روز سه شنبه هفته گذشته بود که جانبازان ۳۰ استان کشور در این مسباقات حضور یافتند و مسابقه خود را از هتل سفید کنار بندرانزلی به مقصد ماسوله آغاز کردند.

در این دوره ۹۰ جانباز ۲۵ تا ۷۰ درصد با روش نقشه خوانی مسیر انزلی تا ماسوله را طی کردند که شرکت کنندگان از شهرهای رضوانشهر ، پونل ، ماسال ، ماکلوان می گذرند و مسیر بازگشت از ماسوله ، ماکلوان، فومن ، ضیابر ، آبکنار ، کپورچال و بازگشت به هتل سفیدکنار بود.

در پایان این مسابقات که در چهار کلاس برگزار شد، در کلاس جانبازان قطع نخاعی مصطفی حدادی از تهران ، کریم پیر خرد از آذربایجان شرقی و غلام عباس کلانتری از خراسان رضوی به ترتیب اول تا سوم شدند.

در کلاس دوم جانبازان قطع نخاعی نیز سید محمدرضا میرشفیعی از تهران مقام اول ، اسدالله آشوری از قزوین مقام دوم و محمد علی پارسائیان از یزد مقام سوم را کسب کردند، در کلاس سوم جانبازان سالم تن (جراحات درونی) نیز، علی بخشایش از تهران اول ، حسین معینی از اصفهان دوم و علی رضا آزاد خانی از تهران سوم شدند و در کلاس چهارم جانبازان یک عضو قطع محمدحسین رادمنش از قزوین ، حسین علی مقیم زاده از خوزستان و مجید شوندی از همدان مقام های اول تا سوم را به خود اختصاص دادند.

انتخاب شهردار جدید املش 

دیگر رویداد مهم روز سه شنبه انتخاب شهردار جدید املش بود که پس از گذشت سه ماه و برگزاری جلسات متوالی در مورد انتخاب شهردار شهر املش، ناصر رنجبر شهردار اسبق شهر املش با چهار رأی موافق اعضای شورای شهر املش به عنوان شهردار این شهر انتخاب شد.

این در حالی است که افشین گلباغی در تاریخ ۱۴ شهریور امسال از بین هشت گزینه برای پست شهرداری املش با  سه رأی اعضای شورای اسلامی شهر املش به عنوان شهردار املش انتخاب شده اما ازسوی استانداری گیلان رد صلاحیت شده بود به همین خاطر سه گزینه دیگر برای تصدی پست شهردار املش مورد نظر قرار گرفتند.

ناصر رنجبر۱۶ سال سابقه پست شهرداری در شهرستانهای سیاهکل، شلمان واملش را در کارنامه کاری خود دارد.

تساوی خانگی تیم فوتبال شهرداری آستارا برابر آرمان گهر سیرجان

روز سه شنبه طی هفته دهم رقابتهای فوتبال لیگ دسته اول کشور ملوان بندر انزلی صدرنشین جدول شد که در جریان این مسابقات ، شهرداری آستارا در خانه مقابل آرمان گهر سیرجان به نتیجه مساوی رسید و ملوان انزلی نیز در یک بازی خارج از خانه برابر خیبر خرم آباد به نتیجه مساوی یک بر یک دست یافت.

تیم فوتبال شهرداری آستارا در ورزشگاه وحدت این شهر مقابل تیم آرمان گهر سیرجان صف آرایی کرد که در نهایت برابر حریفش به نتیجه مساوی بدون گل دست یافت تا چهارمین مساوی متوالی خود را کسب کند اما تیم ملوان با کسب نتیجه مساوی برابر خیبر خرم آباد به صدر جدول صعود کرد.

تا پایان هفته دهم رقابتهای فوتبال لیگ دسته اول کشور، ملوان بندرانزلی با کسب ۲۰ امتیاز در صدر جدول قرار دارد، تیم شهرداری بندر آستارا نیز با کسب ۱۴ امتیاز در مکان دهم جدول رده بندی قرار گرفته است.

در رقابتهای فوتبال لیگ دسته اول باشگاه های کشور جام آزادگان، ۱۸ تیم در یک گروه به صورت دوره ای و رفت و برگشت با هم به رقابت می پردازند که ملوان و شهرداری بندر آستارا نمایندگان گیلان در این لیگ هستند.

 گشایش همایش بین المللی جنبش جنگل در دانشگاه گیلان

گیلان چهارشنبه گذشته را با برپایی همایش بین المللی جنبش جنگل در دانشگاه گیلان آغاز کرد که بازتاب های داخلی و بین المللی جنبش جنگل به صورت مجازی با هدف بزرگداشت یکصدمین سالروز خاموشی جنبش جنگل به میزبانی دانشگاه گیلان گشایش یافت.

به گفته دکتر عباس پناهی دبیر علمی همایش بین المللی بازتاب های داخلی و بین المللی جنبش جنگل و دانشیار گروه تاریخ دانشگاه گیلان، بازتاب جنبش جنگل در تاریخ نگاری معاصر ایران، نقش شخصیت های محوری در جنبش جنگل، جنبش جنگل و ادبیات معاصر ایران، مناسبات جنبش جنگل با دهقانان اعیان، اشراف و هیات حاکمه ایران، روابط جنگلی ها با کارگزاران دولتی، جایگاه وطن در اندیشه جنگلی ها و ایدئولوژی و جنبش جنگل از محورهای اصلی این همایش یکروزه بود.

به گفته وی ، محورها و موضوعات این همایش مورد استقبال پژوهشگران داخلی از استان های آذربایجان شرقی، اصفهان، ایلام، تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی، خراسان شمالی، خوزستان، زنجان، فارس، قزوین، قم، گیلان، مازندران، مرکزی، همدان و کهگیلویه و بویراحمد و دپارتمان های ایران شناسی از کشورهای روسیه، گرجستان، ارمنستان و آلمان قرار گرفت. 

همچنین ۹۷ مقاله توسط دبیرخانه دایمی مرکز اسناد جنبش جنگل در پژوهشکده گیلان شناسی دریافت شد و از این تعداد ۷۴ مقاله مورد پذیرش داوران قرار گرفت، ۲۷ مقاله برای سخنرانی شامل چهار مقاله خارجی از روسیه، ارمنستان، گرجستان و آلمان و بقیه داخلی در سه پنل تخصصی انتخاب شد.

میرزا یونس مشهور به میرزاکوچک خان جنگلی ، با راه اندازی جنبش جنگل و رهبری آن، یکی از مردمی ترین نهضت های محلی ایران را با هدف کسب استقلال ، آزادی  و سربلندی ایران ایجاد کرد.

بازشدن پنجره نقل و اتنقالات باشگاه سپیدرود رشت

خبر بازشدن پنجره نقل و انتقالات باشگاه قدیمی و پرطرفدار سپیدرود دیگر خبر مهم روز پنجشنبه ایرنا بود که پس از سپری شدن چند هفته از رقابتهای لیگ دسته دوم کشور، پنجره نقل و انتقالات این باشگاه باز شد و کارت سایر بازیکنان تیم فوتبال سپیدرود برای همراهی این تیم صادر شد.

با مساعدت علی رضا نوید مالک جدید باشگاه سپیدرود رشت و تسویه با تعداد زیادی از شاکیان این باشگاه، پنجره نقل و انتقالات سپیدرود بازگشایی شد و برای نخستین بار از ابتدای فصل تاکنون حسن اشجاری سرمربی سپیدرود رشت می تواند از تمام ظرفیت بازیکنان خود سود ببرد.

پرداخت ۲۰ درصد قرارداد و پاداش به بازیکنان و کادرفنی، جلب رضایت علی کریمی، تسویه با شاکیان و بازکردن پنجره نقل و انتقالاتی باشگاه سپیدرود رشت عملکرد نوید مالک جدید باشگاه سپیدرود بود که طی هفته گذشته محقق شد.

تیم فوتبال سپیدرود رشت که در گروه اول رقابتهای فوتبال لیگ دسته دوم باشگاه های کشور حضور دارد، تا پایان هفته ششم این مسابقات با کسب ۱۱ امتیاز در صدر جدول گروه خود قرار دارد.

آتش پایان هفته به جان بیش از ۲ هکتار جنگل فومن و رودبار

گیلان خاکستری زمستانه آخر هفته گذشته را با حریق در جنگل های فومن و ردبار به پایان رساند. طبق برآوردهای یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان این حریق ۲ هکتار از جنگل های این ۲ شهرستان را سوزاند.

البته این حریق به سرعت مهار شد. فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: منطقه جنگلی لنندیس در شهرستان فومن صبح امروز به مساحت تقریبی چهار هزار متر مربع دچار حریق شده بود که با تلاش نیروهای حفاظت منابع طبیعی مهار شد. 

به گفته این مسئول منطقه جنگلی گرده پشته حوزه شهر بیجار در شهرستان رودبار نیز به میزان یک هکتار دچار حریق شده بود که بعد از چند ساعت مهار شد.

همچنین منطقه جنگلی مازیان رستم آباد رودبار نیز عصر روز پنجشنبه به مساحت هفت هزار مترمربع دچار حریق شده بود که با تلاش نیروهای یگان منابع طبیعی و آتش نشان مهار شد.

مسئولان افزایش دما را دلیل این حریق ها اعلام کردند.

گیلان به عنوان خطه سرسبز کشور دارای ۵۶۵ هزار هکتار جنگل و ۲۲۴ هزار هکتار مرتع است.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان