جستجوگر خبری شهرستان شفت

قم ـ ایرنا ـ دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) گفت: میرزا کوچک جنگلی دارای روحیه جهادی بود و تا پایان عمر این روحیه را حفظ کرد و به مقاومت در برابر بیگانگان پرداخت، در برابر دوستان عطوفت داشت و به دنبال آرمان ...

حجت الاسلام و المسلمین رضا رمضانی، روز پنجشنبه در نشست «بازخوانی استکبارستیزی روحانیت و مقاومت اسلامی در نهضت میرزا کوچک جنگلی» در سالن همایش امین در مجتمع دارالولایه شهر قم اظهار داشت: درک و درد دینی از جمله ویژگی های میرزا کوچک جنگلی بود.

وی با بیان اینکه میرزا کوچک جنگلی بیش از ۲۰ سال به تحصیل علوم دینی مشغول بود، گفت: میرزا کوچک جنگلی اتحادیه اسلام را تشکیل داد که مجتهدان مسلمی در این اتحادیه حضور داشتند و زمانی در استان گیلان ۳۰ مجتهد مسلم داشتیم که هر کدام، نقش هایی را بر عهده داشتند.

 وی با اشاره به بصیرت سیاسی میرزا کوچک جنگلی خاطرنشان کرد: او یک روحانی فاضل و عالم به زمانه خود بود که درک و درد دینی داشت و برای او اسلامیت بسیار اهمیت داشت.

وی با بیان اینکه برخی از تعابیری که درباره میرزا کوچک جنگلی به کار برده می شود، جای تاسف دارد؛ گفت: یکی از پژوهشگران فرانسوی از این شخصیت به عنوان یک قهرمان بزرگ و الگو نام می برد که در زمانه خودش نقش آفرین مهمی بوده است.

رمضانی در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به اهمیت فقه اسلامی گفت: فقه اسلامی نه تنها در مسایل فردی، بلکه به مسایل اجتماعی ورود کرده و به بعضی از احکام اجتماعی، بسیار بیشتر از احکام فردی پرداخته است.

وی خاطرنشان کرد: اگر اسلام می خواهد در جامعه تحقق پیدا کند؛ باید نگاه حداکثری به اسلام و نه نگاه حداقلی داشته باشیم و دین در عرصه های اجتماعی و سیاسی ظهور و حضور داشته باشد.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) اظهار داشت: عالمان دینی به عنوان کسانی که می توانند برای جامعه بشری الگو باشند، باید در عرصه مقاومت حضور یابند.

وی با بیان اینکه حدود ۴۰۰ آیه در قرآن کریم درباره جهاد و مقاومت است، گفت: آیات فراوانی در زمینه مقاومت و جهاد در قرآن وجود دارد؛ متاسفانه شاهد هستیم، بعضی می گویند که این آیه ها باید کنار گذاشته شوند، در حالی که اگر به فلسفه مقاومت از منظر دین توجه کنیم، می بینیم که در آن سلطه گری و کشورگشایی نیست، بلکه جبهه مقاومت برای تحقق کلمه الهی و تحقق نظام توحیدی و مقابله با خودکامگی و زر و زور و تزویر است.

رمضانی تاکید کرد: اگر مقاومت و نظریه مقاومت به درستی در جامعه تعریف می شد، مسلمان ها هیچ گاه مورد ستم قرار نمی گرفتند، با عزت زندگی می کردند و همواره در راس بودند.

وی ادامه داد: در هر کشور اسلامی که مقاومت بود؛ عزت و سرافرازی برای مسلمانان بیشتر ظهور داشت، اما مسلمین با کنار گذاشتن مقاومت، گرفتار انحطاط در عرصه های گوناگون شدند.

عضو مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: امام خمینی(ره) تاکید داشتند که اسلام برنامه حکومتداری دارد و کارآمدی این برنامه در عرصه مدرنیته، قابل تحقق است.

وی اضافه کرد: امام راحل(ره) از ابتدای نهضت انقلاب اسلامی بر انقلاب تاکید داشتند و حوزه های علمیه باید از لحاظ فقهی، ابعاد مقاومت را مورد مطالعه قرار دهند.

وی در ادامه گفت: تلاش گیلانی ها همواره این بوده است که با ظلم مبارزه کنند، باید محورهای قیام میرزا کوچک جنگلی به لحاظ تاریخی برجسته شود؛ وی با کم ترین امکانات قیام خود را آغاز کرد و در مقابل ستمگران ایستاد.

وی گفت: میرزا کوچک جنگلی، مقاومت را در برابر ظالمانی که به دنبال ذلیل، خوار و وابسته کردن ایران بودند، انجام داد؛ وی شخصیتی مردمی بود که نهضتی اسلامی داشت و به دنبال برپا کردن حکومت اسلامی بود و تجزیه طلب نبود.

رمضانی درباره علت های شکست نهضت جنگل گفت: فریب خوردن بعضی از اصحاب میرزا، بی توجهی برخی خواص، ورود نفوذی ها به قیام جنگل از جمله عامل های شکست نهضت جنگل بود.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) تصریح کرد: میرزا کوچک جنگلی از الگوهای مقاومت است که باید مطالعه های بیشتری در مورد این شخصیت مبارز صورت بگیرد.

عضو مجلس خبرگان رهبری، همچنین از استان گیلان به عنوان یک استان فرهنگی نام برد و بیان کرد: متاسفانه این استان در طول چهار دهه اخیر، به زیرساخت های لازم دست پیدا نکرده است.

نشست «بازخوانی استکبارستیزی روحانیت و مقاومت اسلامی در نهضت میرزا کوچک جنگلی» با حضور حجت الاسلام والمسلمین روح الله حریزاوی قائم مقام سازمان تبلیغات کشور، تعدادی از فضلا و طلاب گیلانی، برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، جمعی از مسئولان و نمایندگان گروه های مقاومت اسلامی برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین «شیخ یونس استادسرایی رشتی» مشهور به «میرزا کوچک جنگلی» و ملقب به «سردار جنگل» در سال ۱۲۵۹ هجری خورشیدی در محله استادسرای شهر رشت (استان گیلان) متولد شد و علوم دینی را مدرسه های علمیه رشت و تهران فرا گرفت.  

میرزا کوچک جنگلی، با راه اندازی جنبش جنگل و رهبری آن، یکی از مردمی ترین نهضت های محلی ایران را با هدف کسب استقلال، آزادی و سربلندی ایران ایجاد کرد.

وی پس از چندین سال مبارزه و جنگ وگریز علیه نظام مستبد شاهنشاهی و ایادی بیگانه اش، با تعداد اندکی از یاران خود برای جمع آوری قوا به طرف خلخال حرکت کرد که در کوه های تالش در برف و بوران گرفتار شد و به شهادت رسید.

با شهادت میرزا کوچک جنگلی در ۱۱ آذر سال ۱۳۰۰ هجری خورشیدی (سوم ربیع الثانی سال ۱۳۴۰ هجری قمری) نهضت جنگل نیز به نقطه پایان خود رسید./نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان