جستجوگر خبری شهرستان شفت

قم ـ ایرنا ـ آیت الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید گفت: در ۱۵۰ سال اخیر حضور روحانیت در راس قیام علیه استبداد، استعمار و استکبار بیشتر بوده است تا جایی که هر نهضت و قیام اسلامی صورت می گیرد، در راس آن ...

پیام این مرجع تقلید، روز پنجشنبه در نشست «بازخوانی استکبارستیزی روحانیت و مقاومت اسلامی در نهضت میرزا کوچک جنگلی» در سالن همایش امین در مجتمع دارالولایه شهر قم، قرائت شد که در بخشی از این پیام آمده است: یکی از وظایف مهم حوزه های علمیه، شناختن مفاخر روحانیت است که برای برقراری حکومت اسلامی در طول تاریخ مجاهدت نموده اند و در این مسیر زحمات فراوانی را متحمل شده اند.

در این پیام افزوده شده است: علما همیشه در عرصه حاکمیت دین با ابزارهای مختلفی به میدان آمده اند و در این راه از جان خود گذشتند، گاهی با قلم در مواردی با بیان زمانی هم قیام مسلحانه را تشخیص داده اند.

این پیام حاکی است: این علمای بزرگ ما بودند که بعد از پیامبر خاتم، حضرت رسول اکرم محمد بن عبدالله(ص) و ائمه معصومین(ع) هدایت مردم را برعهده گرفتند و همچون ستاره درخشانی ظهور کردند و نقش خود را که پیامبر اکرم(ص) برای آن ها ترسیم کرد، عملی ساختند.

در این پیام ذکر شده است: باید توجه داشت این علما بودند؛ عرصه تعلیم و تربیت را با جهاد و شهادت توامان کردند و در مقابل جباران و مستکبران موضعگیری صحیح و اسلامی داشته اند و مانند مشعلی راه زندگی انسان ها را روشن کردند و این موضوع در طول تاریخ اساسی ترین کار علمای راستین بوده است.

در این پیام آمده است: مرحوم میرزا کوچک خود در یک خانواده روحانی و متدین متولد می شود و تحصیلات دینیه را در مدرسه علمیه جامع رشت آغاز می کند و تحت اشراف مرحوم آیت الله ضیابری که ایشان از شاگردان مرحوم آیت الله العظمی آخوند خراسانی بود، قرار می گیرد و در واقع علاوه بر بهره مندی علمی، شخصیت انقلابی و سیاسی میرزا نیز تحت تاثیر این استاد خود بوده است؛ به حدی که در نوجوانی در مدرسه علمیه محل تحصیل، طلاب جوان را با مسایل سیاسی آشنا می کند و آمادگی برای قیام را اعلام می دارد.

در این پیام افزوده شده است: میرزا سپس به قزوین که در آن زمان حوزه پررونقی بود، می رود و سپس در مدرسه محمودیه تهران ادامه تحصیل داد و مراحل علمی خود را طی می کند، بعضی نام او را در زمره شاگردان میرزای شیرازی ذکر کرده اند، اما مدرک درستی در دسترس نیست، اما آنچه مهم است؛ ایشان مراحل حوزوی را طی کرد.

پیام ادامه یافته است: در ۱۵۰ سال اخیر معمولا قیام ها در راسش یک روحانی بوده و قیام میرزا نیز یک حرکت تاریخی در نهضت روحانیت است که برای انقلابیون بعد از آن به عنوان یک مشعل بوده که از آن می توان به عنوان یک الگوی ارزنده نام برد.

این پیام حاکی است: شخصیتی که حرکتش مبتنی بر اسلام بود و تا حد امکان می خواست قیام خود را بر این اساس انجام دهد؛ روحیه استبدادستیزی میرزای کوچک کم نظیر است و در شرایطی که یا باید متکی به انگلستان باشد و یا به روسیه و شوروی ولی او، دست رد به هر دو می زند و با هر دو مقابله می کند؛ در جریان مشروطه و فتح تهران نقش آفرینی دارد؛ اما بعد از انحراف فاتحان، به رشت برمی گردد و مدتی نیز تبعید و یا تحت نظر واقع می شود که به واسطه یکی از علمای همان منطقه مشکلات تا حدودی رفع می شود، اما بعد از جریان شیخ فضل الله نوری حرکت میرزا کوچک جلوه بیشتری دارد.

در این پیام آمده است: از جریان مشروطه تا آمدن رضاخان حرکت ها و قیام هایی اتفاق افتاد و شخصیت هایی وارد میدان شدند از جلمه شیخ محمد خیابانی در تبریز، یا محمدتقی خان پسیان در مشهد؛ اما موضوع جنگل، ویژه بود؛ از جهت مردمی بودنش و قیام مسلحانه کردن و در نهایت تشکیل یک حکومت در یک محدوده خاص، بر این اساس موضوع نهضت جنگل یک موضوع ویژه و شخصیت خود میرزا کوچک نیز دارای اهمیت و جای کارکردن دارد که لازم است فضلای محترم در این امر تحقیق و پژوهش داشته باشند و در این ایام که هفته پژوهش است بر پژوهشگران و محققان و اصحاب قلم لازم است که جریانات تاریخی مبارزه با استکبار و استعمار خصوصا در حوزه روحانیت ورود پیدا کنند و آثاری برای اطلاع مردم جمع آوری کنند.

در این پیام بیان شده است: امروز نیز با اوضاعی که در جهان؛ خصوصا در جهان اسلام و حوادثی که در یمن، بحرین، لبنان، عراق، افغانستان، سوریه و دیگر کشورهای اسلامی می بینیم و فتنه انگیزی استکبار و غرب در آن جا به مسلمانان لطمه وارد می کند، افکار و حرکت میرزا کوچک الگویی مناسب در استکبارستیزی و دفاع از اسلام برای گروه های مقاومت می باشد.

نشست «بازخوانی استکبارستیزی روحانیت و مقاومت اسلامی در نهضت میرزا کوچک جنگلی» با حضور آیت الله رضا رمضانی دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع)، حجت الاسلام والمسلمین روح الله حریزاوی قائم مقام سازمان تبلیغات کشور، تعدادی از فضلا و طلاب گیلانی، برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، جمعی از مسئولان و نمایندگان گروه های مقاومت اسلامی برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین «شیخ یونس استادسرایی رشتی» مشهور به «میرزا کوچک جنگلی» و ملقب به «سردار جنگل» در سال ۱۲۵۹ هجری خورشیدی در محله استادسرای شهر رشت (استان گیلان) متولد شد و علوم دینی را مدرسه های علمیه رشت و تهران فرا گرفت.  

میرزا کوچک جنگلی، با راه اندازی جنبش جنگل و رهبری آن، یکی از مردمی ترین نهضت های محلی ایران را با هدف کسب استقلال، آزادی و سربلندی ایران ایجاد کرد.

وی پس از چندین سال مبارزه و جنگ وگریز علیه نظام مستبد شاهنشاهی و ایادی بیگانه اش، با تعداد اندکی از یاران خود برای جمع آوری قوا به طرف خلخال حرکت کرد که در کوه های تالش در برف و بوران گرفتار شد و به شهادت رسید.

با شهادت میرزا کوچک جنگلی در ۱۱ آذر سال ۱۳۰۰ هجری خورشیدی (سوم ربیع الثانی سال ۱۳۴۰ هجری قمری) نهضت جنگل نیز به نقطه پایان خود رسید./نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان