جستجوگر خبری شهرستان شفت

رشت- بالا بودن قیمت میوه و آجیل شب یلدا در این روزها سبب شده تا بازار بی رونق تر از همیشه باشد و مردم با توجه به شرایط سخت اقتصادی تمایلی به خرید این اقلام نداشته باشند.

خبرگزاری مهر - گروه استان ها: تنها چند روز به خداحافظی با فصل پاییز و رسیدن به طولانی ترین شب سال یعنی یلدا مانده است. در دو سال گذشته با شیوع ویروس کرونا و تعطیلی دورهمی ها این شب بیشتر به صورت مجازی برگزار شده بود.

تصور می شود امسال با بهبود شرایط کرونا و همچنین روند مطلوب واکسیناسیون بیشتر مردم بخواهند این شب را در کنار عزیزان خود سپری کرده و جشن بگیرند اما آنچه امسال مردم را نگران و سفره های شب یلدا را خالی کرده قیمت های باور نکردنی میوه و آجیل است. اگر به بازار سری بزنید متوجه می شوید که برگزاری یک مهمانی معمولی برای شب یلدا حدود چند میلیونی برای صاحب خانه هزینه بردار خواهد بود.

البته باید به این نکته نیز اشاره کرد به رسم بازار و بازاریان افزایش قیمت کالاها به قیمت دلار بستگی دارد و هرگاه دلار افزایش یابد قیمت ها نیز افزایش می یابد اما این موضوع برای اقلام شب یلدا مثل انواع میوه ها و آجیل که تولید داخل بوده و اصلاً قیمت آن نباید با سایر کالا مقایسه کرد فرق می کند.

هیچ نظارتی وجود ندارد

این موضوع گلایه های شهروندان را نیز به دنبال داشته و از خواستار نظارت بیشتر از توسط متولیان و مسئولان هستند. رضا یکی از شهروندان رشتی در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: متأسفانه با قیمت هایی که امروز در بازار مشاهده می شود بسیاری از خانواده ها توان خرید حداقل ها را هم ندارند.

وی با بیان اینکه در سال یک بار حقوق کارمندان اضافه می شود اما چندین بار قیمت کالا و مواد غذایی مورد نیاز خانواده ها افزایش می یابد، گفت: مشاهده این قیمت ها نشان می دهد هیچ نظارتی وجود ندارد.

رضا با اشاره به اینکه سختی این وضعیت برای کارگران و افراد کم درآمد بیشتر از سایر اقشار است، افزود: کارگری که ماهیانه حدود سه میلیون درآمد دارد و باید بخشی زیادی از این مبلغ را برای اجاره خانه پرداخت کند چگونه می تواند پسته کیلوی ۲۵۰ هزار تومانی بخرد.

مردم قدرت خرید ملزومات شب یلدا ندارند

احمد یکی دیگر از شهروندان رشتی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه نابسامانی در قیمت کالاها پذیرفتنی نیست، اضافه کرد: زمانی که اعتراض هم می کنی فروشنده صحبت از از افزایش نرخ دلار می کند.

وی با اشاره به اینکه این در حالی است که این کالا تولید داخل بوده و ربطی به نرخ ارز ندارد، تصریح کرد: موضوع زمانی جالب تر می شود که این کالا در هر مغازه با یک قیمت دلخواه فروش می رودو این یعنی نظارتی وجود ندارد.

احمد به بازار شب یلدا نیز اشاره و با بیان اینکه متأسفانه قیمت میوه و آجیل آنقدر بالا است که حتی نمی توان مقدار اندکی از آن را خرید، گفت: قیمت آجیل شب یلدا الان از ۲۵۰ هزار تومان شروع می شود تا حدود ۴۰۰ هزار تومان و قطعاً فردی که درآمد اندکی دارد نمی تواند آن را تهیه کند و تنها شرمنده خانواده اش می شود.

این شهروند رشتی در ادامه با بیان اینکه قیمت میوه نیز جای خود دارد، افزود: الان برای خرید چند کیلو میوه باید حدود چند صد هزار تومان هزینه کنیم و با توجه به بقیه هزینه ها زندگی قطعاً بسیاری از خانواده شرایط خرج کردن چنین هزینه ها را ندارند.

شور و حال گذشته در بازار وجود ندارد

صاحب یکی از مغازه های میوه فروشی رشت در گفتگو با خبرنگار با اشاره به بالا بودن قیمت میوه های شب یلدا، اظهار کرد: ما هم به عنوان فروشنده از این وضعیت ر اضی نیستیم.

وی با بیان اینکه هر چقدر مشتری بیشتری داشته باشیم سود بیشتری نصیب ما می شود، افزود: متأسفانه با چنین قیمت های خیلی از مردم توانایی و قدرت خرید میوه برای شب یلدا و حتی روزهای عادی را ندارند و این یعنی ضرر برای ما.

صاحب میوه فروشی با اشاره به اینکه ما هم میوه ها را از میدان میوه و تره بار گران می خرید با سودی که تعیین شده به دست مشتری می رسانیم، گفت: البته این قیمت ها برای میوه هایی که تولید داخل هستند و به ارز نیاز ندارند مناسب نیست و قدرت خرید مردم و فروش ما را کم کرده است.

وی با بیان اینکه همان طور که از حال و هوای بازار پیداست کسی با این قیمت ها رغبتی برای خرید میوه شب یلدا ندارد، ادامه داد: در گذشته چند روز مانده به شب یلدا بازار میوه فروشی رشت غوغا بود و این شور و نشاط ما را هم شاد می کرد اما چند سالی است که زندگی از بازارها رفته است.

سازمان صمت در حوزه نظارت کمک کار جهاد کشاورزی است

رئیس سازمان صمت گیلان در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه بر اساس قانون دبیری ستاد تنظیم بازار به سازمان جهاد کشاورزی داده شده است، اظهار کرد: سازمان صمت برای حوزه نظارت ۲۶ نیرو در اختیار جهاد کشاورزی قرار داده است.

فرهاد دلق پوش با بیان اینکه وظیفه تأمین، توزیع و قیمت گذاری و نظارت بر عهده جهاد کشاورزی است، افزود: سازمان صمت نیز با توجه به در اختیار داشتن سیستم بازرسی و نظارت و رسیدگی شکایت ها را دارد در این زمینه به جهاد کشاورزی کمک می کند.

وی با تأکید بر ضرورت وجود نظارت و کنترل مناسب در حوزه بازار به ویژه در ایام خاص سال، گفت: تمام حوزه مواد غذایی و محصولات کشاورزی در بخش تأمین و نظارت جهاد کشاورزی استان گیلان برنامه هایی دارد و سازمان صمت نیز در قالب کارگروه تنظیم بازار مشارکت می کنیم.

حضور ۲۰ اکیپ گشت مشترک نظارت در بازارهای گیلان

مدیر کل تعزیرات حکومتی گیلان در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به نزدیک شدن به شب یلدا و افزایش تقاضا از سوی مصرف کنندگان برای خرید میوه، خشکبار و شیرینی، اظهار کرد: نظارت بر بازار این کالاها لازم و ضروری است.

مرتضی امینی افزود: بر اساس مصوبات شورای تحول سازمان طرح نظارتی یلدا از ۲۰ آذر ماه آغاز و تا یکم دی ماه با همکاری دستگاه های نظارتی ادامه دارد.

مدیرکل تعزیرات حکومتی گیلان با بیان اینکه در همین راستا نظارت بر بازار کالاهای اساسی در دستور کار گشت های مشترک قرار گرفته است، گفت: با هماهنگی سایر دستگاه های نظارتی استان ۲۰ اکیپ در اجرای این طرح مشارکت دارند.

وی ادامه داد: این گروه ها به صورت روزانه در دو شیفت صبح و عصر با حضور رؤسای شعب در سراسر استان، نسبت به بازدیدهای میدانی از اصناف مذکور و برخورد سریع و قانونی با تخلفات احتمالی به ویژه گران فروشی، اقدام می کنند.

امینی تصریح کرد: شهروندان می توانند شکایات خود را از طریق سامانه اینترنتی و یا شماره تماس ۱۳۵ سازمان تعزیرات و شماره تماس ۱۲۴ سازمان صنعت، معدن و تجارت گزارش و پیگیری کنند.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان