جستجوگر خبری شهرستان شفت

احیا و ساماندهی دو رودخانه ای که در گذشته به واسطه زیبایی شان گوهررود و زرجوب نام گرفته و امروز تبدیل به محلی برای سرریزی فاضلاب های سنتی و صنعتی در رشت شده، سوگنامه ای مصوری است که احیای آن مستلزم ...

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، سخن از رودخانه ها که به میان می آید، ناخودآگاه آب زلال، چهچه پرندگان و نسیم طراوت زایی که به آب داخل رودخانه موجی زیبا می بخشد در خاطر تداعی می شود؛ اما در رشت، شهر باران های نقره ای، به واسطه سوء مدیریت ها این تراژدی قصه دیگری را روایت می کند.

رشت جزو معدود شهرهای کشور است که به لطف الهی دو رودخانه از داخل شهر عبور می کند؛ گوهررود و زرجوب دو رودخانه ای هستند که به واسطه زیبایی های دلنوازشان در گذشته به این عنوان ملقب شدند و امروزه به واسطه عدم مدیریت صحیح، سرازیری فاضلاب های سنتی و صنعتی به داخل آن ها به عنوان یکی از آلوده ترین رودخانه های جهان معرفی می شوند.

وضعیت دو رودخانه رشت آن چنان اسفناک است که آیت الله رسول فلاحتی نماینده ولی فقیه در استان گیلان، رودخانه های زرجوب و گوهررود را به عنوان بلای جان مردم  اعلام کرد و گفت: این دو رودخانه درگذشته محلی برای تفریح مردم بود،  اما امروز تمامی اکوسیستم گیلان را خراب کرده و وضعیت کنونی رودخانه های رشت برای شهر زیان آور است و بارها معضل مذکور را به مسؤولان مربوطه گوشزد کردیم.

 

متولیان اصلی ساماندهی دو رودخانه رشت

دو رودخانه رشت امروزه تبدیل به باتلاقی از زباله و فاضلاب شده اند و وجود حیوانات موذی و بوی تعفن غیرقابل تحمل موجب فراری شدن تمامی رهگذران از مسیر عبور رودخانه های رشت می شود.

شرکت آب و فاضلاب گیلان در بخش پساب های ورودی، شرکت سهامی آب منطقه ای گیلان در بخش تملکات زمین های حریم رودخانه و شهرداری رشت در بخش زیباسازی از دستگاه های اجرایی اصلی در پاک سازی این رودخانه ها هستند.

تصمیمات اشتباه نابودی رودخانه های رشت را رقم زد

روح الله رضای حق دوست کارشناس محیط زیست در گفت وگو با خبرنگار فارس در رشت با اشاره اینکه وضعیت رودخانه های رشت واقعاً اسفناک است، اظهار کرد: این دو رودخانه درگذشته های نه چندان دور یکی از جاذبه های گردشگری و مکانی برای گذران اوقات فراغت شهروندان بود، اما متأسفانه به دلیل اتخاذ تصمیمات اشتباه درگذشته و عدم آینده نگری، موجب شد که امروز در لیست آلوده ترین رودخانه های جهان باشند و متأسفانه سال هاست که حرف ها در حوزه احیا و ساماندهی گوهررود و زرجوب بیشتر از عمل است.

وی با بیان اینکه سال هاست که پیرامون احیای دو رودخانه شاهد شعارهایی توخالی هستیم، افزود: این دو رودخانه با عزم جدی می تواند دوباره احیا شود و با تأثیری که امروزه گردشگری آبی در دنیا  ایفا می کند، به منبع اصلی جذب گردشگر، ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی برای این شهر و ساکنینش تبدیل شود.

این کارشناس زیست محیطی با تأکید به اینکه جلوگیری از سرازیری فاضلاب های سنتی و صنعتی از مهم ترین عوامل احیا و ساماندهی دو رودخانه گوهررود و زرجوب است، گفت: تا زمانی که احیای گوهررود و زرجوب به عنوان یک اولویت مطرح نباشد یقیناً نتیجه مطلوب محقق نمی شود و متأسفانه اعتبار ۵۰ میلیارد تومانی که در سال های اخیر برای احیا و ساماندهی این دو رودخانه اختصاص داده شده بود نیز به درستی هزینه نشد و نتیجه مطلوب را محقق نکرد.

اختصاص اعتبار ۵۰ میلیارد تومانی باهدف ساماندهی دو رودخانه رشت

در سال ۹۵ و پس از سال ها انتظار و شنیدن وعده ووعیدهای فراوان در جریان سفر استانی هیئت دولت به گیلان ۵۰ میلیارد تومان اعتبار به منظور ساماندهی دو رودخانه زرجوب و گوهر رود اختصاص پیدا کرد.

 

وعده اجرای ۱۲ پروژه به منظور ساماندهی دو رودخانه رشت

پس از اعلام اختصاص ۵۰ میلیارد تومان باهدف ساماندهی گوهررود و زرجوب، مجید نیک خوی سرپرست شرکت سهامی آب منطقه ای گیلان جمع خبرنگاران اعلام کرده بود که ۱۲ پروژه به منظور ساماندهی دو رودخانه رشت از محل اعتبار اختصاص یافته اجرایی می شود.

اجرای ۱۰ پروژه باهدف کاهش آلودگی رودخانه های رشت

محسن حسینی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب گیلان نیز در نشست خبری در ۲۶ مرداد سال ۹۷ با اشاره به اقدامات انجام شده پیرامون رفع آلودگی های رودخانه های گوهررود و زرجوب رشت گفت: با اجرا و تکمیل طرحی که شامل؛ ۱۰ پروژه است از ورود بیش از ۶۶۰ لیتر بر ثانیه فاضلاب به رودخانه های زرجوب و گوهررود رشت جلوگیری به عمل می آید که تقریباً معادل ۵۰ درصد فاضلاب شهر رشت است.

رودخانه های رشت نابودشده اند

یکی از شهروندان رشت با ابراز تأسف از وضعیت دو رودخانه گوهررود و زرجوب رشت گفت: متأسفانه رودخانه های رشت که می توانست مایه سرزندگی و نشاط این شهر باشد به دلیل سو مدیریت ها بلای جان و موجب نگرانی مردمان رشت شده است و در این میان به غیراز وعده های توخالی چیزی مشاهده نکردیم.

نجمه ابراهیمیان با بیان اینکه هم سن وسالان من از رودخانه های رشت خاطرات بسیار زیبایی دارند، افزود: ای کاش تمامی آن دسته از افرادی که به نحوی در آلوده  کردن این دو نعمت الهی نقشی داشتند محاکمه می شدند.

وعده وعیدهای محقق نشده درباره رودخانه های رشت

حدود پنج سال از اختصاص اعتبار ۵۰ میلیارد تومانی باهدف احیا و ساماندهی دو رودخانه گوهررود و زرجوب سپری شده است، اما در کنار تمامی وعده ووعیدهایی که برخی از دستگاه های متولی دراین باره مطرح کرده اند، با نگاهی گذرا به وضعیت دو رودخانه رشت، عملاً اقدام خاصی به منظور احیا و ساماندهی گوهررود و زرجوب مشاهده نمی شود و همچنان  به جای مشاهده زلالی آب شاهد جریان آبی سیاه ناشی از ورود فاضلاب ها در داخل دو رودخانه رشت هستیم.

رودخانه های رشت مجرای عبور فاضلاب

محسن حسینی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب گیلان در گفتگویی با شبکه استانی گیلان ر سال ۹۷ اعلام کرد که روزانه ۹۵ هزار مترمکعب فاضلاب در رشت تولید می شود که ۶۰ درصد آن وارد گوهررود و ۴۰ درصد وارد زرجوب می شود.

با مشاهده وضعیت فعلی رودخانه های رشت، به این نتیجه می رسیم که ۵۰ میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته در سال ۹۵ گره ای از مشکلات متعدد رودخانه های رشت باز نکرد و همچنان شاهد سرریز شدن حجم بالایی از فاضلاب های سطح رشت به داخل گوهررود و زرجوب هستیم و همچنان احیا و ساماندهی دو رودخانه سیاه و متعفن رشت در هاله ای از ابهام قرار دارد.

راهکارهای ساماندهی و احیای گوهررود و زرجوب رشت

احداث سیستم تصفیه خانه فاضلاب صنعتی شهر رشت، ساماندهی جایگاه دفن زباله و کنترل شیرابه های زباله سراوان را از راه های حل بحران و رفع آلودگی این رودخانه اجرای طرح ساماندهی فاضلاب شهر رشت و همچنین جلوگیری از سرازیری فاضلاب های بیمارستانی به داخل زرجوب و گوهررود از راه های جلوگیری ورود آلودگی ها و افزایش آلاینده های این رودخانه ها است.

رودخانه های گوهررود و زرجوب رشت که درگذشته های نه چندان دور زیستگاه ماهیان و یکی از دلایل جذب گردشگر به این شهر بودند اکنون مجرای عبور فاضلاب شهر رشت شده اند.

مدت هاست که دیگر از زلالی آب رودخانه ها و صدای چهچه پرندگان که بر روی مسیر جریان آب رودخانه های رشت  پَر پرواز گشوده اند خبری نیست.

سال هاست که همه ما در هنگام عبور از کنار این دو رودخانه که در روزگاران نه چندان دور شاید ساعت ها محو زیبایی اش می شدیم، قدم هایمان را سرعت می بخشیم تا بوی تعفن ناشی از آلودگی دو رودخانه کمتر آزارمان بدهد.

خیلی از فرزندان این شهر به این باور تلخ که دگربار شاهد زیبایی های دو رودخانه شهرشان نخواهند بود، رسیده اند و برای همین سال هاست که سوگ نامه  رودخانه های رشت را در قلب و ذهنشان می سرایند.

انتهای پیام/۳۳۸۹



نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان