جستجوگر خبری شهرستان شفت

گروه استان ها ـ درحالی که رکورد کمترین میزان نرخ ابتلای روزانه در ۱۸۰ روز گذشته ثبت شد کارشناسان براین باورند که برای مدیریت کم هزینه پیک ششم دریافت دُز یادآور است.

به گزارش گروه استان های خبرگزاری تسنیم، بیستمین روز آذر 1400 کمترین نرخ روزانه ابتلا به ویروس منحوس در شش ماه گذشته ثبت شد که در نگاه اول می تواند خبر امیدوارکننده ای در مدیریت پاندمی باشد اما کارشناسان براین باورند که نباید آتش زیر خاکستر کرونا را در ایران نادیده گرفت.

در این شرایط کاهش چشمگیر نرخ ابتلا، بستری و درنهایت مرگ و میر در سراسر ایران اگرچه اصلی ترین دستاورد سطح قابل توجه واکسیناسیون در ماه های اخیر است، اما براساس تحقیقات رسمی انجام شده نباید فراموش کرد بعد 3 ماهه سطح ایمنی بدن افراد واکسینه شده در مقابل ویروس رفته رفته کم شده و دریافت دُز یادآور تعیین کننده است.

به گفته این گروه در شرایطی که ویروس جهش یافته اُمیکرون در کشورهای همسایه ایران رسماً تایید شده است بی توجهی به خطر فعالیت این ویروس در کشور می تواند مشکلات عمده ای ایجاد کند و نباید با توجه به آمارهای جدید دچار اشتباه محاسباتی شد.

کارشناسان و متخصصان بهداشت و درمان ضمن اشاره به سطح مشارکت عمومی در طرح ملی واکسیناسیون معتقدند هنوز با توجه به عدم مشارکت گروهی از هموطنان نمی توان گفت که به سطح مطلوبی از ایمنی جمعی جامعه رسیده ایم و باید تا سطوح بیش از 90 درصد جمعیت هدف روند واکسیناسیون ادامه داشته و دریافت دُز یادآور هم از سوی هموطنان جدی گرفته شود.

در این زمینه تحقیقات بین المللی از زمان شناسایی ویروس جهش یافته اُمیکرون نشان می دهد کسانی که دُز یادآور واکسن را دریافت کرده اند بیش از 75 درصد و در برخی موارد تا 90 درصد در مقابل بیماری سخت و مرگ با این ویروس جهش یافته ایمنی داشته و می توانند عامل موثری در شکست چرخه انتقال این ویروس در جامعه باشند.

به گفته کارشناسان یاد شده ویروس کرونا در کشور آفریقای جنوبی به این دلیل جهش یافته که سطح ایمنی جمعی جامعه با توجه به تعداد موارد واکسیناسیون پایین بوده است بنابراین نتیجه جانبی افزایش سطح واکسیناسیون در ایران نه تنها می تواند به حفظ سلامتی خود فرد کمک شایسته ای داشته باشد، بلکه بدون تردید مانع قابل توجهی در ثبت جهش های متعدد از این ویروس خواهد شد.

شهرهای آبی کرونایی در استان سمنان افزایش یافتابتلا به کرونا در بیشتر شهرستان های استان مرکزی به ثبات رسیده استتثبیت رنگ آبی در استان فارس؛ وضعیت کرونا و بستری بیماران در بیمارستان ها نزولی شد

استان آذربایجان غربی/ 9 شهر در وضعیت زرد

محمدامین ولی زاده در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در ارومیه، با اشاره به اینکه هم اکنون هفت شهر شاهین دژ، بوکان و مهاباد در جنوب استان و سلماس، چایپاره، شوط و چالدران در شمال استان به رنگ آبی کرونا درآمدند اظهار داشت: همچنین 9 شهر نیز زرد بوده و تنها شهر نارنجی کرونایی آذربایجان غربی نیز اشنویه است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی آذربایجان غربی با اشاره به فوت چهار نفر دیگر در شبانه روز گذشته افزود: تاکنون هفت هزار و 181 نفر در استان قربانی کروناویروس شدند.

وی از ابتلای 107 نفر دیگر خبر داد و گفت: در این رابطه نیز تاکنون 321 هزار و 918 نفر به بیماری کرونا آلوده شده و 73 هزار و 471 نفر نیز بستری کرونایی بهبود یافتند.

ولی زاده با اشاره به بستری 509 نفر به خاطر سندروم حاد تنفسی در استان افزود: 31 نفر نیز به علت مشکلات تنفسی وصل به دستگاه ونتیلاتور شده اند.

وی در ادامه بیان کرد: هم اکنون 315 بیمار مشکوک به کرونا و 136 نفر بیمار بدحال در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان های استان بستری هستند.


رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی آذربایجان غربی در ادامه با اشاره به تداوم واکسیناسیون در استان گفت: در شبانه روز گذشته 14 هزار و 905 نفر دیگر واکسن کرونا را دریافت کردند.

استان اصفهان/ 42 مورد ابتلای جدید شناسایی شد

پژمان عقدک سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در جمع اصحاب رسانه با اشاره به تعداد کل موارد ابتلای قطعی و مشکوک به کرونا از ابتدا تاکنون، اظهار داشت از ابتدای همه گیری ویروس کرونا تعداد یک میلیون و  261 هزار و 867 ابتلای قطعی و مشکوک به کرونا در استان اصفهان به جز شهرستان های کاشان و آران و بیدگل گزارش شده است.

وی افزود: در این بازه زمانی تعداد کل موارد ابتلای قطعی به کرونا در استان 427 هزار و 446 نفر بوده که از این تعداد 185 هزار و 165 نفر به همین علت بستری شدند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه 124 هزار و 863بیمار کرونایی از ابتدای ورود ویروس منحوس کرونا بهبود یافتند، گفت: متاسفانه تا کنون 17 هزار و 140 نفر نتوانستند در برابر این ویروس مقاومت کنند و فوت شدند.

وی ادامه داد: در 24 ساعت گذشته 42مورد جدید کرونا در مراکز تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان شناسایی و 76 بیمار کرونایی نیز در این مراکز بستری شدند که حال 82 نفر آنها وخیم گزارش شده و در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند و 4 خانواده هم داغدار مرگ عزیزان خود در اثر ابتلا به کرونا شدند.

عقدک تصریح کرد: در حال حاضر با ترخیص 94 بیمار تعداد مجموع بستریان به 399 بیمار با تشخیص ابتلا به کرونا در مراکز تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان رسیده و امیدواریم هر چه زودتر چرخه انتقال بیماری مسری کرونا قطع شود و هیچ بیمار بستری کرونایی نداشته باشیم.

استان ایلام/ روز بدون فوتی ثبت شد

محمد کریمیان در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در ایلام، با اشاره به افزایش آمار مبتلایان به کرونا در استان ایلام، اظهار کرد: تاکنون تعداد 66 هزار و 625 نفر بیمار مبتلا به کرونا در کل استان بستری شده اند.

وی با بیان آمار بیماران جدید مبتلا به ویروس کرونا طی 24 ساعت گذشته، افزود: در این بازه زمانی 16 مورد مثبت جدید بیماری کرونا در استان شناسایی شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام با تاکید بر اینکه در حال حاضر 51 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان ایلام بستری هستند، تصریح کرد: در 24 ساعت اخیر 12 بیمار جدید در بیمارستان ها بستری شدند و تاکنون کل آمار بهبود یافته ها 66 هزار و 325 نفر بوده است.

کریمیان گفت: در 24 ساعت گذشته یک مورد فوتی ناشی از بیماری کرونا در استان گزارش شده است و مجموع فوت شدگان ناشی از کرونا تا کنون یک هزار و 171 نفر بوده است.

استان بوشهر/ فوتی های کرونا به صفر رسید

سعید کشمیری در گفتگویی با خبرنگار تسنیم در بوشهر جمع کل واکسن های تزریق شده را یک میلیون و 458 هزار واکسن دانست و اظهار داشت: تاکنون به 770 هزار نفر نوبت اول و 665 هزار نفر هر 2 نوبت واکسن کرونا تزریق شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با بیان اینکه 90 درصد جمعیت بالای 12 سال استان بوشهر واکسن کرونا دریافت کرده اند افزود: در استان بوشهر در مجموع به 74 درصد از جمعیت بالای 12 سال هر 2 نوبت واکسن کرونا تزریق شده است.

وی عبور از موج ششم کرونا در گرو تزریق واکسن کرونا دانست و خاطر نشان کرد: ویروس کرونا همچنان در کمین است و برای در امان ماندن ضمن رعایت موارد بهداشتی باید از ایستگاه واکسیناسیون عبور کرد.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر به صفر رسیدن فوتی های کرونایی در استان را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: از 18 تا 20 آذر موردی از فوتی کرونا در این استان ثبت نشد و در مجموع تاکنون 2 هزار و 31 بیمار کرونایی در استان بوشهر فوت کرده اند.

وی تعداد بیماران بخش کرونایی بیمارستان های استان بوشهر 56 نفر دانست و افزود: 15 بیمار جدید در بخش های کرونایی بیمارستان های استان بوشهر روز گذشته بستری شده اند که از این تعداد ابتلای 2 مورد به کرونا مثبت، قطعی است.

کشمیری با اشاره به اینکه اکنون 7 بیمار کرونایی در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان های استان بستری هستند افزود: از این مجموع موارد بستری در بخش های ویژه کرونایی، 2 نفر در وضعیت حاد این بیماری قرار دارند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: خوشبختانه در شبانه روز گذشته 12 بیمار از بخش کرونایی با حال عمومی خوب از بیمارستان های استان بوشهر ترخیص شده اند، که از این تعداد 3 نفر از آنها مثبت قطعی بوده اند

دبیر ستاد مبارزه با کرونا در استان بوشهر خاطرنشان کرد: از آغاز شیوع کرونا تاکنون 89 هزار نفر در استان بوشهر به این ویروس مبتلا شده اند.

استان خراسان جنوبی/ 57 بیمار جدید شناسایی شدند

دبیر ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل کرونا در استان اظهار داشت: در شبانه روز گذشته 306 تست مولکولی و سریع در استان انجام شد که بیشترین مبتلایان شناسایی شده مربوط به شهرستان های بیرجند و طبس بوده است.

غلامرضا شریف زاده افزود: تعداد فوتی های کرونا در استان نیز در این مدت با ثبت یک فوت دیگر به  یک هزار و 249 نفر رسید.

وی گفت: هم اکنون نیز 170 بیمار حاد تنفسی در بیمارستان های استان بستری هستند که 61 نفر آن ها مبتلا به کرونا هستند و حال 3 نفرشان وخیم و 17 نفر نیز در آی سی یو بستری است.

وی ادامه داد: در خراسان جنوبی تا کنون یک میلیون و 25 هزار و 998 دز واکسن کرونا تزریق شده است.

استان خراسان رضوی/ بیش از 17 درصد جمعیت هدف دُز یادآور دریافت کردند

 سعید فرزین فر در گفت وگو با  خبرنگار تسنیم در مشهدمقدس با بیان اینکه خدمات واکسیناسیون در مراکز واکسیناسیون تجمیعی و خودرویی نمایشگاه بین المللی مشهد مقدس همه روزه از ساعت 8 تا 24 است، اظهارداشت: در روزهایی که هوا سرد بود و میزان مراجعات زیاد نبود، زمان فعالیت مرکز واکسیناسیون خودرویی نمایشگاه بین المللی مشهد مقدس تا ساعت 17 بود، اما مرکز واکسیناسیون تجمیعی این مکان که در سالن عطار واقع شده تا ساعت 24 به مردم خدمات رسانی می کند.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری های واگیر و غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه از ابتدای شروع واکسیناسیون کرونا تاکنون 90 درصد افراد بالای 12 سال دُز اول را دریافت کرده اند و این عدد در دریافت کنندگان دُز دوم 73 درصد بوده است، تصریح کرد: همچنین دُز سوم واکسن های بهارات، برکت و سینوفارم هم به تمامی افراد بالای 40 سال که 3 ماه از زمان دریافت دُز دومشان گذشته تزریق می شود و افراد واجد شرایط دعوت می کنیم که جهت دریافت این دُز به مراکز واکسیناسیون کرونا مراجعه کنند و تاکنون 17.6 درصد گروه هدف دُز سوم واکسن کرونا را دریافت کردند.

فرزین فر اضافه کرد: در کنار دُز سوم، دُز یادآور را هم برای واکسن های اسپوتنیک و آسترازنکا داریم که این دُز 6 ماه پس از دریافت دُز دوم به گروه های هدف تزریق می گردد و تاکنون 11 هزار و 700 نفر دُز یادآور را دریافت کرده اند و افراد واجد شرایط دعوت می کنیم که جهت دریافت این دُز به مراکز واکسیناسیون کرونا مراجعه کنند.

وی با بیان اینکه در بحث واکسیناسیون مادران باردار تاکنون 93 درصد این گروه در حوزه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد دُز اول واکسن کرونا را دریافت کرده اند و 64 درصد هم دُز دوم این واکسن را دریافت کردند، تأکید کرد: مادران باردار به دلیل شرایط خاصشان و اینکه مدیریت خانه را برعهده دارند به طور ویژه در برنامه های واکسیناسیون کرونا قرار گرفته اند.

استان فارس/ روند نزولی نرخ ابتلا ادامه دارد

براساس آخرین وضعیت ثبت شده درباره رنگ بندی استان ها و شهرستان ها که از سوی وزارت بهداشت اعلام شده همه شهرستان های استان فارس در وضعیت کم خطر قرار دارند و شیراز نیز در وضعیت آبی قرار گرفته است. 

بر این اساس شهرستان های صفاشهر، ممسنی، آباده، طشک، نی ریز، استهبان، جهرم، خفر، کوار و زرین دشت در وضعیت زرد قرار دارند و مابقی شهرستان ها در وضعیت آبی هستند که این موضوع سبب شده روند ابتلا و فوت کرونا در استان نیز رو به کاهش باشد. 

براساس آخرین اعلام دانشگاه علوم پزشکی شیراز از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون، یک میلیون و 785 هزار و 132 تست کرونا شامل یک میلیون و 522 هزار و 777 تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه های استان تهیه شده که با بررسی نمونه های انجام شده، 444 هزار و 187 بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است.

همچنین از ابتدای آغاز طرح شهید حاج «قاسم سلیمانی» تاکنون 262 هزار و 355 مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد 61 هزار و 50 بیمار مثبت و در مجموع از ابتدا تاکنون، 505 هزار و 237 بیمار مبتلا به کووید19 در استان فارس شناسایی شده است.

با اعلام بستری 100 بیمار جدید طی 24 ساعت گذشته در بیمارستان های استان هم اکنون 739 بیمار مثبت و مشکوک دارای علائم در بیمارستان های فارس بستری هستند که از این تعداد 109 بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی در بخش های ICU مراقبت های ویژه درمانی دریافت می کنند.

با اعلام جان باختن 6 هم استانی دیگر در اثر این بیماری طی روز گذشته تاکنون، مجموع جانباختگان ناشی از کووید19 از ابتدای شیوع بیماری تاکنون به هفت هزار و 311 نفر رسیده است. 

استان قزوین/ مرگ و میر کرونایی صفر شد

معاون دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین از کاهش 25 درصدی موارد قطعی ابتلای به کرونا در استان خبر داد و اظهار داشت: در 24 ساعت اخیر 56 مورد ابتلای کرونایی در آزمایشگاه های منتخب کووید استان قزوین شناسایی شد که این آمار 19 نفر کمتر از روز گذشته است.

جلال رحمانی همچنین به کاهش 16 درصدی نرخ بستری های کرونایی روزانه اشاره کرد و گفت: در شبانه روز گذشته 36 بیمار کرونایی جدبد به دلیل علائم حاد تنفسی در بیمارستان های استان قزوین بستری شدند که این آمار نسبت به روز قبل 7 نفر کاهش داشته است.

وی از افزایش 11 درصدی آمار بیماران کرونایی بدحال هم خبر داد و افزود: در حال حاضر 10 بیمار کرونایی با حال وخیم در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان های استان قزوین بستری شدند که این آمار در مقایسه با روز پیش یک نفر بیشتر شده است.

رحمانی با اشاره به صفر شدن نرخ مرگ ومیر کرونایی روزانه در استان قزوین ادامه داد: در 24 ساعت گذشته هیچ بیمار کرونایی بدحالی در استان قزوین فوت نکرد و این آمار بعد از 2 روز فوت حداقلی دوباره صفر شد.

معاون دانشگاه علوم پزشکی قزوین از کاهش 35 درصدی موارد روزانه بهبودیافتگان هم خبر داد و گفت: در طول شبانه روز اخیر 32 بیمار کرونایی با علائم قطعی بهبود و نقاهت از بیمارستان های استان قزوین مرخص شدند که این آمار نسبت به روز قبل 17 نفر کاهش یافته است.

رحمانی ادامه داد: در نهایت آمار کل بستری های فعلی کرونایی استان قزوین هم تثبیت شد و در حال حاضر 188 بیمار کرونایی در بیمارستان های استان بستری هستند که این آمار در قیاس با روز قبل تغییری نکرده است.

کاشان/ 10 بیمار جدید شناسایی شد

کاشان همچنان در وضعیت زرد قرار دارد و این موضوع نشان از آن دارد که ویروس کرونا در منطقه کاشان همچنان جولان می دهد و خوشبختانه طی چند روز گذشته این ویروس منحوس در کاشان افت نسبی اما شکننده داشته است.

مهدی دلاوری در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در کاشان، با بیان اینکه طی 24 ساعت گذشته 10 بیمار جدید حاد تنفسی در شهرستان های کاشان و آران و بیدگل بستری شدند، اظهار داشت: از این تعداد هفت بیمار در بیمارستان شهید بهشتی کاشان بستری شده و سه بیمار نیز در بیمارستان ثامن شهرستان آران و بیدگل بستری شده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان با بیان اینکه بیماران بستری شده در کاشان حداقل 46 و حداکثر 70 سال سن دارند، افزود: در شهرستان آران و بیدگل نیز بیمار حداقل 34 و حداکثر 66 سال به عنوان بیمار حاد تنفسی بستری شدند.

دلاوری با بیان اینکه تاکنون 66 بیمار حاد تنفسی در دو مرکز درمانی شهید بهشتی کاشان و سیدالشهداء آران و بیدگل بستری هستند، ابراز داشت: از این تعداد 32 بیمار در شهرستان کاشان و 34 بیمار نیز در شهرستان آران و بیدگل بستری شدند و از تعداد کل بیماران پنج بیمار به صورت موقت بستری شدند.

وی از بستری هشت بیمار حاد تنفسی در بخش مراقبت های ویژه در دو مرکز درمانی شهرستان های کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، گفت: طی 24 ساعت یک بیمار آقا 85 ساله در شهرستان کاشان جان خود را بر اثر ابتلا به کرونا از دست داده است.

دلاوری با بیان اینکه تعداد موارد مثبت جدید کرونا طی 24 ساعت گذشته در دو شهرستان کاشان و آران و بیدگل به 9 مورد می رسد، تصریح کرد: تعداد مراجعان به کلینیک های حاد تنفسی دانشگاه علوم پزشکی کاشان طی 24 ساعت گذشته تعداد 278 بیمار به کلینیک حاد تنفسی مراجعه کرده و تاکنون شش هزار 580 نفر نیز در بخش بستری موقت پذیرش شدند.

وی ضمن تأکید بر رعایت بیش از پیش پروتکل های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی تأکید کرد: از تمامی شهروندان درخواست داریم پروتکل های بهداشتی را بیش از پیش رعایت کنند.

استان کرمان/ مجموع بستری های کرونا از مرز 43700 مورد گذشت

علی زینی وند استاندار کرمان استاندار کرمان با بیان اینکه طرح مدیریت هوشمند کرونایی از امروز در استان کرمان اجرایی می شود اظهار داشت: در گام اول این طرح تمام کارمندان باید واکسیناسیون شده باشند و واکسیناسیون برای کارکنان دولت اجباری است و اگر نزنند هر 15 روز یکبار باید تست پی سی آر کرونا با هزینه خودشان ارائه بدهد.

حمیدرضا رشیدی نژاد رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز با اشاره به اینکه شهرستان های سیرجان، زرند و بافت در استان کرمان در وضعیت نارنجی کرونایی قرار دارند اظهار داشت: در مجموع هشت شهرستان در کشور با وضعیت نارنجی هستند که از این تعداد سه شهرستان از استان کرمان است.

وی با بیان اینکه یکپارچه نبودن استان و پراکندگی جمعیت از دلایلی است که کنترل بیماری را سخت می کند گفت: حدود 490 نفر در بیمارستان های استان بستری هستند که 170 نفر آنها بیمار قطعی مبتلا به کرونا هستند.

رشیدی نژاد با اشاره به اینکه 87 نفر از بیماران مبتلا به کرونا در آی سی یو بستری هستند افزود: حدود 3 میلیون و 847 هزار نفر در استان نوبت اول واکسن خود را دریافت کرده و حدود 2 هزار و 107 هزار نفر هر دو نوبت واکسن را دریافت کردند.

سعید صحبتی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از بیماری کووید 19 تا ظهر روز قبل اظهار داشت: در حال حاضر تعداد کل موارد بستری مثبت قطعی کرونا در بیمارستان های استان کرمان 177 مورد است.

وی ادامه داد: از این تعداد 102 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان، 19 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، 6 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، 10 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و 40 مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان تحت درمان قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به بستری 28 بیمار جدید قطعی کرونا در بیمارستان های استان کرمان گفت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در استان از ابتدای شیوع کووید 19، تاکنون به 43 هزار و 725 مورد رسیده است.

وی به فوت 4 بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان اشاره کرد و افزود: مجموع جان باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به 5 هزار و 105 مورد رسیده است.

صحبتی با بیان اینکه آمار واکسن تزریق شده نوبت اول کرونا در استان کرمان دو میلیون و 109 هزار و 993 دوز عنوان کرد و گفت: واکسن تزریق شده نوبت دوم کرونا در استان را یک میلیون و 750 هزار و 385 دوز و واکسن تزریق شده نوبت سوم کرونا در استان 53 هزار و 463 دوز است.

استان گیلان/ 62 بیمار کرونایی شناسایی شد

به گفته سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان در حال حاضر 222 بیمار کرونایی در بیمارستان های استان بستری هستند که 62 نفر از این تعداد در شبانه روز گذشته به آمار مذکور افزوده شده اند. 

همچنین 43 نفر از بیماران کرونایی به دلیل وخامت حالشان در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان های گیلان بستری هستند البته در پی گسترش پوشش دهی واکسیناسیون شمار بیماران بستری شده در این بخش کاهش یافته است.

براساس آخرین اعلام رنگ بندی کرونایی از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حال حاضر 14 شهرستان استان گیلان در وضعیت آبی کرونایی و 3 شهرستان دیگر در رنگ بندی زرد قرار دارند و هیچ کدام از شهرستان های استان قرمز یا نارنجی نیست.

اگرچه واکسیناسیون کرونا با سرعت خوبی در استان گیلان در حال انجام است اما هنوز حدود 6.9 درصد از مردم استان نسبت به دریافت دز نخست واکسن اقدام نکرده اند و این در حالی است که ایمن سازی نسبی جامعه در گرو واکسیناسیون همه افراد است. 

 82.6 درصد گروه های هدف در استان گیلان هر دو نوبت واکسن کرونا را دریافت کردند و برای اجرای کامل دستورالعمل های بهداشتی از امروز هوشمندسازی محدودیت های کرونایی همانند دیگر استان ها در گیلان نیز به اجرا درآمد.

استان مرکزی/ 47 بیمار جدید در 48 ساعت

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک در گفت و گو با خبرنگار تسنیم با اشاره به آخرین آمار مبتلایان به کرونا در استان مرکزی اظهار داشت: 47 بیمار جدید کرونایی بر اساس آخرین یافته های آزمایشگاهی 48 ساعت اخیر در استان مرکزی به ثبت رسید.

سیدمحمد جمالیان افزود: یک نفر از بیماران جدید شناسایی شده در این استان برای پیگیری امور تخصصی درمانی در بیمارستان ها بستری شد و 46 نفر از این افراد نیز خدمات درمانی سرپایی دریافت کرده و باید تا زمان منفی شدن جواب آزمایش و درمان نهایی در منزل قرنطینه باشند.

جمالیان تصریح کرد: شمار مبتلایان به کرونا ویروس از زمان شیوع تاکنون در استان به 105  هزار و 630 نفر رسید، همچنین 2 مورد فوتی  در این بازه زمانی گزارش شد و شمار فوتی های کرونایی در استان مرکزی تاکنون به 2 هزار و  981 نفر رسیده است.

رئیس علوم پزشکی اراک بیان کرد: رعایت پروتکل های بهداشتی در مدارس شهرستان های فراهان، خنداب و آشتیان نسبت به سایر شهرستان ها کمتر است که می طلبد فرمانداران این شهرستان ها تدابیر ویژه اتخاذ کنند این در حالی است که  از یک میلیون و 219 هزار جمعیت بالای 12 سال استان، 90 درصد یک دز و 77 درصد دو دز واکسن کرونا را تزریق کرده البته براساس آمار موجود تزریق واکسن در شهرستان های کمیجان، خنداب و محلات از میانگین استان مرکزی پایین تر است.

رئیس علوم پزشکی اراک عنوان کرد: 494 مورد مثبت ویروس کرونا در مهرماه در قشر نوجوان استان مرکزی شناسایی شد که این آمار در آبان به 261 نفر و در آذرماه به 43 نفر از قشر نوجوان و مدرسه رو کاهش یافته که نگرانی از بازگشایی مدارس و ادامه فعالیت های حضوری آموزشی به شرط رعایت دستورالعمل های مقابله ای وجود ندارد.

جمالیان خاطرنشان کرد: 92 درصد جمعیت سنین 12 تا 18 سال استان مرکزی یک دز و 72 درصد دو دز را دریافت کرده و از جمعیت 77 هزار و 738 مورد بالغ بر 71 هزار و 283 مورد یک دوز و  56 هزار و 185 مورد، 2 نوبت واکسن را دریافت کرده اند.

استان یزد/ بیش از 70 بیمار در بخش مراقبت های ویژه

ابراهیم سلمانی در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در یزد در ارتباط با وضعیت کرونایی استان اظهار داشت: در حال حاضر، 234 بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان های استان یزد بستری هستند.

وی با تاکید بر ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی تا ادامه داد: از این تعداد، 73 نفر به دلیل وخامت حالشان در بخش مراقبت های ویژه حضور داشته و خدمات دریافت می کنند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی(ره) یزد افزود: در شبانه روز گذشته، 57 بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان های استان یزد پذیرش شدند.

وی گفت: در حال حاضر شهرستان های بافق و بهاباد در وضعیت نارنجی و سایر شهرستان های استان در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.

درحال تکمیل... .

انتهای پیام/ینویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان