جستجوگر خبری شهرستان شفت

سازمان هواشناسی با هشدار نسبت به سرمازدگی محصولات کشاوزری برخی استان ها از بارش های "خوب"برای نیمه غربی کشور طی اواخر هفته و اوایل هفته آینده خبر داد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بر اساس تحلیل نقشه های همدیدی و آینده نگری سازمان هواشناسی تا آخر هفته در اکثر مناطق کشور آسمان صاف و جو پایدار است و شرایط برای افزایش غلظت آلاینده های جوی، کاهش دید و کیفیت هوا در شهرهای صنعتی و پرجمعیت فراهم است. به ویژه سه شنبه و چهارشنبه در شهرهای تهران، البرز، اصفهان، اراک و تبریز کاهش قابل توجه کیفیت هوا پیش بینی می شود.

با نفوذ جریانات پرفشار طی 24 ساعت آینده در استان های گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی و روز دوشنبه علاوه بر این مناطق در شمال خراسان رضوی و شرق اردبیل بارش پراکنده باران و در ارتفاعات بارش برف پیش بینی می شود.

از روز دوشنبه تا اواخر وقت چهارشنبه به سبب افزایش گرادیان فشاری کاهش قابل توجه دما ، وزش باد و خیزش گردوخاک در شرق کشور پیش بینی شده است.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی روز پنجشنبه سامانه بارشی نوار غربی را متاثر کرده که انتظار می رود بارش های خوبی را طی روز جمعه و اوایل هفته آینده در نیمه غربی کشور به همراه داشته باشد.

توصیف سامانه: کاهش 5 تا 7 درجه دما

زمان شروع: صبح دوشنبه 1400/09/22

زمان پایان: صبح چهارشنبه 1400/09/24

نوع مخاطره: سرمازدگی و یخ زدگی محصولات کشاورزی

منطقه اثر:

دوشنبه 1400/09/22 : خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان.

سه شنبه 1400/09/23 : خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان، سیستان و بلوچستان.

چهارشنبه 1400/09/24 : خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمان.

اثر مخاطره: سرمازدگی و یخ زدگی محصولات کشاورزی

توصیه:

مزارع و باغات : مصرف کودهای پتاسه و ترکیبات بُر و روی و کود های اسید آمینه به صورت غیر مستقیم در بالای تاج درختان، جهت مقاوم سازی درختان به سرما، تداوم افزایش رطوبت در مزارع و باغات با هدف تعدیل دمای محیط از طریق انجام آبیاری، ایجاد پوشش روی نهال های جوان و درختان آسیب پذیر (پلاستیک سیاه، گونی، پلی اتیلن و نایلون)، خودداری از انجام هرس درختان، مالچ پاشی در سطح باغات، تسریع در انتقال محصولات برداشت شده به انبارها نظیر ذرت در استان سیستان و بلوچستان، روشن کردن آتش و دود در مزارع پیاز و سیب زمینی استان کرمان، تسریع در برداشت مرکبات باقیمانده در استان کرمان، محافظت از صیفی جات استان های سیستان و بلوچستان و کرمان.

سالن های پرورش قارچ، گلخانه و انبار: تهویه، تنظیم دما و تامین سوخت سالن ها با توجه به کاهش دما، کنترل دما و رطوبت انبارها با توجه به افزایش رطوبت، جهت جلوگیری از خسارت بیماری های قارچی.

سالن های مرغداری و دامداری: تهویه، تنظیم دما و تامین سوخت سالن ها با توجه به کاهش دما، تهیه خوراک پر انرژی برای دام ها با توجه به کاهش دما، جلوگیری از نفوذ هوای سرد به داخل.

سالن ها استخر های پرورش ماهی: عدم کوددهی به استخرهای پرورش ماهی گرم آبی و کاهش غذا دهی به میزان نصف نرمال به دلیل کاهش دما عشایر و زنبوردارای: عایق بندی و محافظت از کندوها در مقابل کاهش دما و تغذیه کمکی کلنی ها جهت زمستان گذرانی.

ماشین آلات و ادوات کشاورزی: تخلیه آب و جمع‏ آوری لوله ها، اتصالات و تجهیزات سیستم آبیاری تحت فشار در مناطق سردسیر، استفاده از ضد یخ در رادیاتور ماشین‏ آلات کشاورزی و محافظت از ادوات کشاورزی با توجه به روند کاهشی دما.

توصیف سامانه: پایداری هوا
زمان شروع: یک شنبه 1400/09/21
زمان پایان: چهارشنبه 1400/09/24
نوع مخاطره: سکون نسبی در جو، همراه با افزایش غلطت آلاینده ها و کاهش کیفیت هوا
منطقه اثر:
یک شنبه 1400/09/21 : تهران و اراک،
دوشنبه 1400/09/22 : تهران، اراک و اصفهان،
سه شنبه 1400/09/23 : تهران، کرج، اراک، اصفهان، ارومیه و تبریز،
چهارشنبه 1400/09/24 : تهران، کرج، اراک و اصفهان
اثر مخاطره: در صورت عدم کنترل منابع آلاینده (ثابت و متحرک) افزایش شاخص کیفیت هوا تا حد ناسالم برای گروه های حساس و درمناطق صنعتی و پرتردد، احتمال افزایش شاخص کیفیت هوا درحد ناسالم برای تمام گروه ها (بویژه در دو روز پایانی)
توصیه: پرهیز از هر گونه رفت وآمد غیر ضروری در سطح شهرها، بویژه برای سالمندان، کودکان و افراد با سابقه بیماری، پرهیز از فعالیتهای فیزیکی و ورزشی در فضای باز، مدیریت مصرف سوخت های فسیلی و زمان فعالیت واحدهای صنعتی در سطح و حومه کلان شهرها

انتهای پیام/

 نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان