جستجوگر خبری شهرستان شفت

رشت -ایرنا- امروزه غذا بخشی از هویت جوامع است و پرستاران گیلانی در رشت ،شهر جهانی خوراک ، طعم غذاهای بومی و محلی شان را در قالب جشنواره " غذای سالم برای زندگی سالم" برای کمک به درمان بیماران به میدان آوردند.

سفره گیلانی بواسطه عطر، اصالت و سلامت و قرارگیری رشت در شبکه شهرهای خلاق شهرت جهانی یافته است و طعم خوش ماهی سفید برشته در کنار باقلا قاتوق، ترشی هفت تا بیجار ،سیر ترشی، ترب سفید ، زیتون پرورده و بیش از ۲۵۰ نوع غذای شناخته شده گیلانی در فضای مه آلود و بارانی شمال لذتی ماندگار می آفریند.
 جغرافیای تغذیه امروزه از اهداف پرطرفدار و پردرآمد در کشورهای پیشرو در صنعت گردشگری محسوب می شود؛اهمیت این مساله تا بدانجاست که شبکه شهرهای خلاق یونسکو، خوراک شناسی را نیز در کنار ۶ حوزه خلاق دیگر از جمله صنایع دستی، هنرهای بومی ، هنرهای رسانه ای ،فیلم ،طراحی، ادبیات و موسیقی پوشش می دهد و رشت نیز از سال ۹۴ به عضویت این شبکه در حوزه خوراک پیوست.
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان گفت : جشنواره " غذای سالم برای زندگی سالم " امروز در پاسداشت ششمین سال اعلام رشت بعنوان شهر خلاق یونسکو و بمناسبت گرامیداشت روز پرستار با همکاری دانشگاه علوم پزشکی برگزار شد.
حمیدرضا آذرپور روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: جشنواره یادشده با حضور ۳۸ پرستار برگزار و درآمد حاصل از فروش غذاهای عرضه شده به نفع بیماران دچار سوختگی نیازمند هزینه شد. 
وی اظهار داشت: در سال ۲۰۱۵ رشت به عضویت شبکه شهرهای خلاق جهان پیوست و در ۱۲ دی ماه ۲۰۱۹ بار دیگر بر این عنوان از سوی یونسکو تاکید شد.
معاون گردشگری  گیلان گفت: این استان پیش از پیوستن به شهر خلاق یونسکو ،گردشگری خوراک را مورد توجه قرار داد بطوریکه تاکنون ۱۶ غذای گیلان از جمله پخت تیان حلوا خشک بیجار، خورش ترش واش، سیاه پلو لنگرود، بادمجان شکم پر، پنیر برشته، کالکباب، باقلاوابیج در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
 آذرپور تاکید کرد: رستوران های گیلان به گنجاندن غذاهای محلی در فهرست غذایی شان ملزم هستند و بدلیل استقبال گردشگران از غذاهای محلی گیلان تقریباً ۸۰ درصد عناوین غذایی رستوران های مطرح استان را غذاهای گیلان تشکیل می دهند.
وی هدف از برگزاری جشنواره یادشده با حضور پرستاران را تاکید و ترویج بر فرهنگ غذایی سالم از سوی قشری عنوان کرد که خود نماد حمایت از سلامت جامعه هستند.
گردشگری فرهنگی در گذر زمان مخاطبان بسیاری یافته و گیلان یکی از کانونهای مهم گردشگری کشور است که بواسطه قدمت، پیشینه و خلاقیت، هر سال گردشگران فرهنگی بسیاری را جلب می کند و امروز گردشگری خوراک به یکی از جاذبه های پر طرفدار گیلان تبدیل شده است.
در سال ۲۰۱۵ رشت به عضویت شبکه شهرهای خلاق جهان پیوست و در ۱۲ دی ماه ۲۰۱۹ بار دیگر بر این عنوان از سوی یونسکو تاکید شد.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان