جستجوگر خبری شهرستان شفت

وجود مشکلات و چالش هایی نظیر عدم هماهنگی ها، دخالت های بیجا، نداشتن شناسنامه مشخص کالا و محصولات صادراتی، فقدان کارشناسان خبره و تخصصی در قرنطینه ها، وجود دلالان و صدها چالش دیگر موانع بزرگ حوزه ...

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، گذرگاه مرزی آستارا یا مرز آستارا از مهم ترین نقاط گمرکی ایران است که در داخل شهر آستارا و در حاشیه رودخانه آستاراچای که به موازات دو شهر هم نام آستارا در ایران و آذربایجان کشیده شده است. اتصال دو کشور ایران و آذربایجان از طریق یک پل در منتهی الیه رودخانه آستاراچای صورت می گیرد.

آستارا، سومین مرز فعال کشور

گذرگاه مرزی آستارا سومین مرز فعال کشور درزمینهٔ صادرات و واردات است و رتبه نخست صادرات و بزرگ ترین گمرک زمینی شمال کشور را دارد و از امن ترین و پرترددترین مرزهای زمینی کشور و دارای بیشترین ارزش صادرات چمدانی در کشور است.

کریدور حمل ونقل بین المللی شمال - جنوب ایران ارتباط کشورهای اروپایی، آسیایی میانه، روسیه و منطقه قفقاز را با خلیج فارس و هند فراهم خواهد کرد و بندر آستارا در آن کریدور به عنوان نقطه اتصال خط ریلی ایران و جمهوری آذربایجان، دروازه تجاری ایران با اوراسیا خواهد بود.

 

با این اوصاف شهرستان مرزی بندر آستارا به لحاظ داشتن ویژگی هایی نظیر 18 و نیم کیلومتر مرز آبی و 38 و نیم کیلومتر مرز خاکی با جمهوری آذربایجان و اتصال ریلی با آن کشور، سومین مرز پرتردد کشور به عنوان نقطه اتصال کریدور شمال - جنوب به اوراسیا بیش از این خواهد درخشید.

ایران موقعیتی ترانزیتی مثبت برای کشورهای عضو اوراسیا

جمهوری اسلامی ایران به لحاظ داشتن دریاهای خزر و خلیج فارس در شمال و جنوب برای ترانزیت کالاهای کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا بهترین موقعیت را دارد و بندر آستارا نیز به مثابه گلوگاه تجارت خارجی در شمال ایران است.

ناهماهنگی، یکی از چالش های تجار در مرز آستارا

مشکلات دیرینه فعالان اقتصادی و بازرگانان و خصوصاً تجار آستارایی به واسطه برخی ناهماهنگی های دستگاه های بالادستی موجب مشکلاتی برای تجارت کشور در شمال ایران شده است و این مشکلات علی رغم اینکه تجارت را با وقفه روبرو می کند، زمینه آسیب به سرمایه های اقتصادی بخش خصوصی را نیز ایجاد می کند.

در حال حاضر محصولات کشاورزی از طریق پایانه زمینی، کانتینرهای یخچالی، کشتی های کشتیرانی دریای خزر و واگن های یخچالی ریلی به مقاصد روسیه و کشورهای اوراسیا صادرات می شود.

 

صفی طولانی کامیون ها از دلال بازی های گمرکی

مشکلات محوطه گمرکی در آستارا و ایجاد صف های طولانی به جهت فعالیت دلالان در محوطه پایانه موجب شده است تا صف های طولانی در شهر آستارا بستر ناامنی را برای شهروندان و از طرفی دیگر درآمدهای حاشیه ای را برای برخی دلالان مهیا کند که نتیجه آن ایجاد بی نظمی در ورود کامیون ها و بالا رفتن هزینه بار و قیمت تمام شده بیشتر برای صادرکننده شده است که با این وضعیت قدرت رقابت پذیری کالاهای ایرانی در مقابل رقبای ترک و رژیم صهیونیستی که هدفمند بازار ایران را رصد می کند تا به صادرات ایران خدشه وارد کند، موجب می شود تا تاجر ایرانی قدرت رقابت پذیری کمتری را به همراه داشته باشد.

بخش نامه های خلق الساعه از دیگر چالش های تجارت

مشکل مهم دیگر تجار در آستارا بخش نامه هایی است که برای محصولات کشاورزی و صیفی جات صادر می شود. بخش نامه های خلق الساعه که مانع بزرگی برای صادرکننده است و یا استانداردهایی که کشور مقصد برای واردات محصولات کشاورزی وضع و اعلام می کند تا به دست صادرکننده برسد بخشی از کالا و سرمایه تاجر در مسیر ترانزیت قبل از رسیدن به مقصد، به هوا می رود.

 

برگشت ۱۰۰ کامیون فلفل دلمه ایران از روسیه

به همین خاطر به دنبال ممنوعیت جدید روسیه برای واردات فلفل دلمه ای از ایران بیش از ۱۰۰ کامیون فلفل دلمه ای در مسیر روسیه معطل ماندند و ظاهراً سازمان غذا و دارو و وزارت کشاورزی در اعمال استانداردهای موردنظر روسیه، موجب ممنوعیت ورود فلفل دلمه ای ایران به این کشور شده است.

اتاق بازرگانی گیلان به عنوان بازوی فعالان اقتصادی تجار و بازرگان به طور پیوسته از طریق کمیسیون های تخصصی خود در اتاق ازجمله کمیسیون کشاورزی تلاش می کند تا ضمن گره گشایی از مشکلات، راهکارهای را برای تسهیل تجارت به مسئولان ارائه کند اما در مواقع ای برخی دستگاه ها بجای شکستن قفل های بسته تجارت، مشکل را بر گردن دستگاه دیگری می اندازند.

نفوذ محصولات کشاورزی ایران به منطقه نیازمند عزم ملی

محصولات کشاورزی کشورمان دارای قدرت رقابت پذیری بالا به جهت کیفیت با رقبایی است که اقتصاد ایران را نشانه گرفته اند اما برای تحقق این مهم و حضور محکم و پیوسته در بازارهای هدف، نیازمند عزم ملی است و در دولت جدید امید است تا این رویداد مهم را شاهد باشیم.

هادی تیزهوش تابان، رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه درباره ممنوعیت ایجادشده از ۱۰ روز قبل توسط روسیه برای واردات فلفل دلمه ای از ایران در گفت وگو با خبرنگار فارس می گوید: این مشکل به دلیل عدم رعایت استانداردهای موردنظر روسیه برای واردات مواد غذایی و کشاورزی به این کشور است. متأسفانه بیش از ۱۰۰ کامیون فلفل ایران که راهی روسیه بوده در مرزهای آذربایجان و ایران متوقف شده اند.

به گفته وی، روسیه مدت هاست برنامه ریزی کرده که مواد کشاورزی وارداتی به این کشور از سموم مشخص و به میزان تعیین شده از سوی این کشور برخوردار باشد. این موضوع از مدت ها قبل به اطلاع دستگاه های مرتبط در ایران رسیده است.

آن طور که رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه گفته متأسفانه دستگاه های متولی این موضوع دقت نکردند و اکنون کامیون های زیادی که بار فلفل داشتند به دلیل عدم آگاهی از این بخشنامه ها با مشکلات زیادی روبرو شده اند.

هماهنگی بین بخشی، مبنای صادرات بی برو برگشت

به گفته تیزهوش تابان، نظارت بر اجرای این پروتکل های تعیین شده از سوی روسیه و صدور گواهی های لازم برای محصولات کشاورزی صادراتی ایران به این کشور، با سازمان غذا و دارو همچنین جهاد کشاورزی و دستگاه های مرتبط با قرنطینه است. این دستگاه ها باید با هماهنگی یکدیگر بررسی های لازم را انجام و گواهی های موردنظر روسیه را برای محصولات صادراتی به این کشور صادر می کردند.

وی با بیان اینکه هم بخش خصوصی و هم دولتی در حال پیگیری برای حل این مشکل هستند، به استفاده از ظرفیت سفیر ایران در مسکو اشاره کرده و گفته است که پیشنهاد اتاق مشترک ایران و روسیه این است که بار کامیون هایی که در حال حاضر در مسیر به روسیه متوقف شده اند به سرعت آزمایش شوند و اگر سم موردنظر وجود نداشته باشد و یا میزان آن کم باشد دست کم از آن کامیون ها برای صادرات به روسیه استفاده شود. این راه حل کوتاه مدتی است اما در درازمدت آنچه را که غذا و داروی روسیه تدوین و به دستگاه های مرتبط جمهوری اسلامی ارسال کرده باید اجرا کنیم. امر پیچیده ای هم نیست و فقط کافی است یک سری استانداردها اجرایی شده و آزمایش های لازم انجام شود تا محصولات کشاورزی ما با همان گواهی های لازم، راهی روسیه شوند.

 

۴۰ قلم محصول کشاورزی در سبد کالاهای صادراتی

مسعود الماسی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان نیز می گوید: آستارا به عنوان یک شهرستان مرزی حجم گسترده ای از صادرات کشور را بر دوش دارد و آمارهای گمرک و قرنطینه جهاد کشاورزی حاکی از این است که ۶۵ درصد از محصولات صادراتی استان محصولات کشاورزی است.

به گفته وی، ۴۰ قلم محصول کشاورزی در سبد صادراتی ما قرار دارد که در سال گذشته ۴۰۵ میلیون دلار از مجموع ۶۰۰ میلیون دلار صادرات مربوط به بخش کشاورزی بوده است.

الماسی مرز آستارا را از فعال ترین مرزهای کشور حتی در دوران کرونا دانسته و گفته که این مرز حتی یک لحظه هم متوقف نشده است.

95 درصد کالای صادراتی به روسیه از طریق مرز آستارا انجام می شود

به گفته رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان ۹۵ درصد از کالاهایی که به روسیه صادر می شود از طریق مرز آستارا است و ۹۲ درصد از محصولات کشاورزی ایران به روسیه هم از طریق قرنطینه نباتات آستارا انجام می شود.

الماسی با اشاره به اینکه از شهریور سال قبل برای نخستین بار مشکلاتی که در مرز آستارا ایجاد و موجب طولانی شدن صف های کامیون ها شد ما اقداماتی را برای طبیعی شدن صادرات اقدام کردیم و واحد قرنطینه که آخرین مرحله صادرات و مستقر در مرز است را برای بازدید و کنترل محصول که بتواند تضمین کننده سلامت محصولات کشاورزی و عاری بودن آن را از آفات و بیمارهای ها تائید کند را مستقر کردیم.

وی به برگشت کالاهای کشاورزی از روسیه که در چند روز اخیر موجب ممنوعیت واردات فلفل دلمه ای از ایران به روسیه شده است اشاره کرد و گفت که آنچه موجب برگشت این محصول از روسیه شده است باقی مانده سموم و باقی مانده عناصر موجود در محصول است که استاندارد روسیه آن را خارج از استاندارد خود تشخیص داده است البته پیش تر نیز مکاتباتی را در همین رابطه اعلام کرده بود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان پیشنهاد هایی را ارائه داده و گفته که جهت رفع مشکل صادرکنندگان چند راهکار برای تقویت قرنطینه نباتات در آستارا داریم که در گام اول زمینه را برای قرنطینه در مبدأ فراهم کنیم که با بخش های مختلف کشور در حال انجام است.

جذب ۱۰ گیاه پزشک در آستارا در بخش قرنطینه

وی گام دوم را از جذب ۱۰ گیاه پزشک در آستارا برای کمک بخش قرنطینه اشاره کرد و افزود: هم اکنون بخشی از امور در اختیار آزمایشگاه های همکار است اما در تمام دنیا قرنطینه در اختیار حاکمیت و دارای یک پروتکل جهانی و از آن پروتکل به صورت بین المللی تبعیت می کند که در آستارا هم با اعزام نیروی بیشتر تلاش ما بر این است تا دقت بیشتر همراه با تسهیل در کار تجار فراهم شود.

الماسی این را هم گفته که با کمک استاندار و نگاه مثبت وزیر، به زودی ۱۰ گیاه پزشک در قرنطینه آستارا فعالیت خود را آغاز خواهند کرد.

محصولات کشاورزی باید شناسنامه دار شوند

وی گام سوم را شناسنامه دار کردن محصول عنوان می کند و معتقد است در بسیاری از کشورها محصولات غذایی دارای کد ۱۶ رقمی هستند و این کد، آدرس مزرعه و باغ تولیدی را هم قابلیت رهگیری دارد.

به گفته رئیس سازمان جهاد کشاورزی، در گیلان به صورت آزمایشی در شهرستان رودبار این اقدام صورت گرفته است و هم اکنون 22 هزار بهره بردار تولیدکننده زیتون مشخصات باغ و تولید آنان شناسنامه دار شده است.

دخالت دولت در صادرات کمرنگ شود

قاسم رضاییان، رئیس اتحادیه صادرکنندگان و بازرگانان گیلان و رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق نیز می گوید تمام تلاش ما بر این است تا در دولت کنونی که امید جدیدی برای بخش تولید و بازرگانی ایجادشده، دخالت دولت در بخش صادرات کمرنگ تر شده و دولت صرفاً بر امور نظارت داشته باشد.

این تولیدکننده و صادرکننده می گوید: وجود برخی واسطه ها به بخش تولید و تجارت آسیب جدی زده است.

بهراد سهراب نژاد، رئیس انجمن صادرکنندگان و واردکنندگان آستارا هم به مشکلات بخش تجارت آستارا اشاره می کند و با بیان اینکه آستارا قطب مهم اقتصاد ایران و دارای تجار خوش نام و باسابقه در کشوراست، از فرسایشی شدن برخی مشکلات که موجب به زانو درآوردن بازرگانان شده است ابراز گلایه می کند.

به گفته وی، اتاق بازرگانی گیلان با نگاه هوشمندانه ای که به تسهیل تجارت دارد تلاش های گسترده ای را در سطح کشور و خارج از کشور دنبال می کند.

دلیل برگشت محصولات کشاورزی، دیر ابلاغ شدن بخش نامه ها است

این فعال اقتصادی و صادرکننده آستارایی با اشاره به وجود تجار فعال و باسابقه کشور در آستارا، می گوید: موضوع برگشت محصولات کشاورزی به جهت عدم اطلاع رسانی دیرهنگام به تجار است که چنین رخدادهایی خسارت های سنگینی را متوجه بازرگانان می کند.

سهراب نژاد، مشکل نابسامانی ورود کامیون های حمل بار در گمرک آستارا از عمده مشکلات آستارا می داند و معتقد است انجمن، راهکارهایی را برای برون رفت از ترافیک و دلالی در پایانه آستارا که موجب افزایش کرایه بار و تحمیل هزینه به تجار و کاهش رقابت پذیری محصول در بازار هدف می شود را به اداره کل راهداری و حمل ونقل جاده ای ارائه داده است که منتظر عملیاتی شدن همکاری و وعده مدیرکل راهداری و حمل ونقل جاده ای استان هستیم و خوش بین هستیم در دولت جدید شاهد اجرایی شدن راهکار انجمن برای سامان بخشیدن به ورود و خروج کامیون در پایانه آستارا و تأمین امنیت شهروندان در خیابان ها باشیم.

 

کیانوش نوروز نژاد، عضو هیئت نمایندگان اتاق و صادرکننده هم می گوید: دستورالعملی را روسیه ابلاغ کرده است و ما هم موظف به اجرای آن هستیم لذا باید راهکارها و شیوه های صادرات محصول منطبق بر کالای صادراتی در بازار هدف را فراهم کنیم.

وی بالا رفتن دانش صادرکنندگان و برخورداری آنان از کلاس های آموزشی را ضروری می داند و می گوید: باید در دنیای امروز با شیوه نامه های جهانی و منطبق بر استانداردهای جهانی وارد بازار شویم که قطعاً این رویکرد باید موردتوجه صادرکنندگان برای حضور مداوم آنان در بازارهای موردتوجه باشد.

خوشبختانه استان گیلان با داشتن مرزی پویا و استراتژیک با کشورهای حاشیه خزر و اوراسیا یکی از شاهراه های ارتباطی در بین کرویدوهای فعال جهان است و می تواند در توسعه صادرات سهم قابل توجهی داشته باشد.

امروزه که ارتباط ایران به جای بلوک غربی به سمت بلوک شرقی در حال گسیل هست، توسعه زیرساخت های ارتباطاتی به ویژه حمل ونقل ترکیبی بسیار مهم هستند و دولت ایران در این مهم باید با نگاه ژرف و عمیق اقدام کند.

 

وجود مشکلات و چالش هایی نظیر عدم هماهنگی ها، دخالت های بیجا، نداشتن شناسنامه مشخص کالا و محصولات صادراتی، فقدان کارشناسان خبره و تخصصی در قرنطینه ها، وجود دلالان و صدها چالش دیگر موانع بزرگ به حساب می آیند و رغبت و انگیزه صادراتی را از تجار و بازرگانان ایرانی می گیرد.

در شرایط تحریمی که درامد ارزی بسیار قابل توجه و به بیان بهتر حیاتی است، هرگونه تساهل و کم کاری علاوه بر ضربه زدن به تولید داخلی و سرمایه ایرانی به نوعی باز کردن میدان برای رقبای تجاری و بین المللی تجار ایرانی است که هر چه سریع تر باید رویکرد دولت و نظام تجارت در دوران کنونی ضمن تغییر، رخ عملیاتی و نتیجه بخش به خود بگیرد.

انتهای پیام/۳۳۸۹/عنویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان