جستجوگر خبری شهرستان شفت

گزارش پلیس راهور گیلان از کاهش شگفت انگیز تصادفات درون شهری گیلان حکایت دارد و نکته قابل تأمل اینکه در این استان تنها دو دوربین ثبت تخلف فعال است و پل های عابر پیاده آن ها نیز عملاً بلااستفاده هستند.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، در هشت ماه سپری شده از سال ۱۴۰۰ برابر اعلام پزشکی قانون استان شاهد کاهش ۱۰ درصدی فوت شدگان حوادث رانندگی درون شهری استان گیلان هستیم. این در حالی هست که در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ این کاهش ۱۱ درصد و سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ نیز کاهش ۱۵ درصدی را شاهد بوده ایم .

در هشت ماهه نخست سال ۱۴۰۰ با افزایش واکسیناسیون عمومی علیه بیماری کرونا و کاهش محدودیت های اجتماعی شاهد رشد چشمگیری سفر و تردد بودیم به نحوی که تقریباً شرایط با دوران قبل از کرونا بازگشته است؛ کما اینکه محدودیت کرونایی سال گذشته نیز تأثیر چندانی در ترددهای درون شهری نداشت و اثر آن در کاهش قابل توجه سفرهای بین استانی مشهود بود.

۸۰ درصد مرگ ومیر تصادفات درون شهری گیلان سهم عابرین پیاده و موتورسواران

بنابر بررسی های پلیس، عابرین پیاده و موتورسواران با اختصاص ۸۰ درصد مرگ ومیر ناشی از تصادفات درون شهری استان در صدر کاربران ترافیکی پرخطر قرارگرفته اند.

مرگ ۳۵ نفر در تصادفات درون شهری گیلان طی هشت ماه!

سرهنگ امیر طالبی، رئیس پلیس راهنمایی رانندگی استان گیلان در گفت وگو با خبرنگار فارس می گوید: تصادفات منجر به فوت به عابرین پیاده در هشت ماه سال ۱۴۰۰ هرچند با کاهش هشت درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل همراه است اما مرگ ۳۵ نفر عابر پیاده و اختصاص ۴۸ درصد مرگ ومیر ناشی از تصادفات درون شهری در نگاه اول به ماهیت ترافیک شهر ارتباط دارد.

 

به گفته وی، تداخل فراوان و غیرقابل تفکیک عابرین پیاده با خودروها ریسک وقوع تصادفات رانندگی در این بخش را افزایش می دهد و از سوی دیگر در طراحی و برنامه ریزی شهری استان توجه و نگاه مؤثری به عابرین پیاده و تجهیزات ترافیکی این قشر از کاربران ترافیک نشده است لذا شاهد افزایش و تشدید شرایط ناامن برای عابرین پیاده در استان هستیم.

وجود ۸۰ پل عابر پیاده در گیلان که صرفاً بیلبورد تبلیغاتی هستند!

در استان گیلان بیش از ۸۰ پل عابر پیاده وجود دارد که به علت مکانیزه نبودن به قول سرهنگ طالبی مورد استقبال قرار نمی گیرند و عملاً بلااستفاده هستند و افراد سالمند توان تردد از پله های آن را ندارند.

 

۹۰ درصد جان باختگان حوادث رانندگی درون شهری افرادی بالای ۵۰ سال هستند

نکته قابل تأمل دیگر اینکه تقریباً ۹۰ درصد عابرین جان باختگان در حوادث رانندگی افراد بالای ۵۰ سال هستند؛ با یک بررسی ساده مشخص می شود که پل های عابر پیاده صرفاً به بیلبوردهای تبلیغاتی تبدیل شده اند و در راستای تردد ایمن عابرین پیاده فاقد کارایی هستند.

جان باختن ۲۲ موتورسوار در تصادفات درون شهری گیلان

آمارهای دیگر پلیس راهور گیلان نشان می دهد که تعداد ۲۲ نفر موتورسیکلت سوار در سال جاری در تصادفات رانندگی جان باخته اند؛ هرچند این آمار نسبت به مدت مشابه سال گذشته با کاهش ۲۴درصدی همراه است.

 

بااین وجود اختصاص ۳۲ درصد کشته شدگان تصادفات درون شهری به موتورسواران، نیازمند اقدامات آموزشی بنیادین و همکاری خانواده ها و دولت است.

پلیس طی سالیان متمادی با اقدامات سلبی و توقیف موتورسواران در جهت قانونمند کردن و خصوصاً کلاه دار نمودن  موتورسواران اقدامات گسترده ای را اجرا کرده که تا حدودی نتیجه بخش بود اما هنوز با سطح ایدئال و مطلوب فاصله داریم.

خانواده ها کاربران موتورسیکلت را مجاب به رعایت قانون کنند

خانواده ها با درک خطرناک بودن این وسیله نقلیه در صورت عدم رعایت مقررات باید کاربران موتورسیکلت در هر طیف سنی را مجاب و ملزم به رعایت قانون و استفاده از کلاه ایمنی کنند و از طرف دیگر احداث پیست های استاندارد موتورسواری  شرایط را برای تخلیه هیجان ذاتی جوانان در مکانی امن و با رعایت الزامات ایمنی فراهم می کند .

رشت، لنگرود و انزلی بیشترین کشته شدگان تصادفات رانندگی دورن شهری را دارند

طبق گزارش سرهنگ طالبی، رئیس پلیس راهنمایی رانندگی استان گیلان رتبه بندی شهرستانی در بخش تصادفات رانندگی درون شهری استان در هفت ماه سال جاری نشان می دهد که بیشترین تعداد کشته شدگان مربوط به شهرستان رشت است که ۴۱ درصد از کل افراد جان باخته را به خود اختصاص داده است و شهرهای لنگرود با اختصاص ۱۲ درصد و بندرانزلی با اختصاص درصد مرگ های ناشی از تصادفات رانندگی درون شهری، در رتبه های دوم و سوم استان قرار دارند .

 

شهرهای بزرگ گیلان عقب مانده ترین شهرهای کشور در زیرساخت های ترافیکی

بنا بر گزارش پلیس راهور و مستندات و سوابق موجود ، خوشبختانه کاهش تصادفات رانندگی در سال های اخیر صرفاً با پیگیری پلیس و همکاری مردم محقق شده است اما متأسفانه طی چند سال گذشته با تمام پیگیری های صورت گرفته اقدام مؤثری در حوزه های زیرساختی ترافیکی از سوی شهرداری ها  به ویژه چند شهر بزرگ استان انجام نگرفته است و شهرهای استان گیلان ازنظر تجهیزات ترافیکی از عقب مانده ترین شهرهای کشور محسوب می شود و کمبود امکانات و تجهیزات ترافیکی  مشکلات عدیده ای را برای آرامش، ایمنی و سلامت مردم در حوزه حمل ونقل فراهم کرده است.

دلایل ترافیک کنونی شهرهای استان کدم اند؟

رئیس پلیس راهنمایی رانندگی استان گیلان می گوید کوتاه بودن عمر مدیریت شهری، فقدان برنامه طولانی مدت و رفتارهای سلیقه ای در مدیریت شهر سبب می شود تا شرایط کنونی ترافیک در شهرهای استان ایجاد شود.

گیلان با ۱۷ شهر تنها دو دوربین ثبت تخلف دارد!

شاید باورکردنی نباشد اما آن طور که رئیس پلیس راهور گیلان به آن اذعان کرده در ۱۷ شهر مراکز شهرستان ها، فقط و فقط دو دوربین ثبت تخلفات رانندگی فعال و در چرخه مدیریت ترافیک قرار دارد!

 

 این در حالی است که در استان های هم جوار ما و سایر کلان شهرهای کشور تعداد دوربین ها به بیش از ۵۰۰ دستگاه رسیده است بنابراین عملاً تمام امور ترافیکی شهرهای استان توسط کارکنان پلیس راهور مدیریت می شود باید این را هم اضافه کنیم که پلیس راهور در کنار انجام عملیات ترافیکی در سطح شهر در بخش های دیگر شامل صدور گواهینامه های رانندگی، شماره گذاری، اجرائیات و غیره به مردم ارائه خدمات می کند .

 

نقش پررنگ مسؤولان شهری در افزایش ایمنی

برای تحقق ترافیک منظم، ایمن و شایسته مردم گیلان و میهمانان این استان برتر در حوزه گردشگری، دستگاه های دخیل در این بخش خصوصاً شهرداری ها و شوراهای شهر باید با برنامه ریزی مدون،  تخصیص اعتبار مناسب و مستمر در جهت تجهیز شهرها به امکانات کنترل هوشمند ترافیک و ایجاد معابر جدید، رفع نقاط پر تصادف و نواقص هندسی همچنین آموزش و همراه سازی مردم اقدام کنند و مردم و رسانه ها نیز باید در این خصوص از مسئولین شهری مطالبه گری کنند تا شاهد تغییر و بهبود شرایط موجود باشیم.

انتهای پیام/۳۳۸۹/عنویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان