جستجوگر خبری شهرستان شفت

رشت – ایرنا - معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی گیلان از راهیابی مستند صنایع دستی استان با موضوع نمد مالی به بخش مسابقه ویدئویی نشست مجمع عمومی سازمان جهانی جهانگردی (UNWTO)  خبر ...

فرزاد رشیدی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ویدئو کوتاه مستند صنایع دستی گیلان با موضوع نمدمالی که در قالب سری مجموعه محتواهای کوتاه فرهنگی با عنوان «دور نیست»  به عنوان تنها نماینده تولید محتوای گردشگری ایران به بخش مسابقه ویدئویی بیست و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان جهانی جهانگردی در شهر مادرید اسپانیا راه یافت.
وی افزود: این مستند توسط جعفر میر اشرفی و در روستای جهانی قاسم آباد رودسر تولید شده که همراه با بیش از ۳۰ اثر دیگر از سراسر دنیا به این بخش از مسابقه راه یافته است.

معاون صنایع دستی گیلان خاطرنشان کرد: نمدمالی گیلان نشان بین المللی مرغوبیت دریافت کرده است و در بخش های مختلف استان چون تالش،رودبار ،رودسر و املش انجام می شود.

رشیدی یادآور شد: با توجه به مطالعات محققان و پژوهشگران بر روی مجسمه ها و حجاری ها و سایر آثار دوره های باستانی می توان دریافت که از چندین هزار سال قبل استفاده از نمد مرسوم بوده و اینک معرفی این محصولات در سطح بین المللی می تواند موجب افزایش صادرات صنایع دستی و  ارتقاء برند گردشگری استان گیلان و همچنین توسعه اقتصادی خصوصا در بخش تولیدات خانگی صنایع دستی در روستاها شود.

معاون صنایع دستی گیلان با اشاره به پنج برابر شدن صادرات صنایع دستی و هنرهای سنتی استان در سال گذشته گفت: تلاش شده برنامه محور کار کنیم و در این زمینه سیاست کشورهای موفق در حوزه صنایع دستی را مورد بررسی قرار دادیم؛ رویکرد کلان ما استفاده از ظرفیت سمن ها و  دغدغه مندان فرهنگی است که این موضوع در بحث ثبت جهانی روستای قاسم آباد با محوریت چادرشب بافی و همچنین ثبت ملی شهر و روستاهای گیلان به منصه ظهور رسید.
رشیدی تصریح کرد: بر همین اساس فرآیند هایی جزو تاکتیک های این معاونت طی یک پروسه پنج ساله تعریف شد؛ این فرآیندها شامل مشارکت، تمایز و هویت بخشی میراثی، برندسازی در سطح جهانی، برندسازی در سطح ملی، ترویج، آموزش و حفاظت از صنایع دستی استفاده از ظرفیت گردشگری برای توسعه صنایع دستی و بازرگانی و صادرات است.
 معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی گیلان با بیان اینکه تلاش می کنیم از تعرفه های گمرکی برای صادرات بیشتر استفاده کنیم، اظهار داشت: در تلاشیم صنایع دستی گیلان را به عنوان سی ویکمین محصول وارد تعرفه کشورهای اوراسیا کنیم و اگر این اتفاق بیفتد آن زمان صادراتمان رقابتی تر خواهد شد.
بیش از ۲۴ هزار هنرمند صنایع دستی در بیش از ۸۰ رشته مختلف هنرهای سنتی در سطح استان گیلان مشغول به فعالیت بوده و ۶۴ محصول از این اقلام تولید شده در حوزه صنایع دستی نشان مرغوبیت و ۶ کالا نیز نشان جهانی یونسکو را دریافت کرده اند.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان