جستجوگر خبری شهرستان شفت

رشت - ایرنا - رقابتهای لیگ چوب کشی قهرمانی کشور از امروز در استان اصفهان آغاز می شود که از استان گیلان نیز در هر ۲ بخش بانوان و آقایان در این دوره از مسابقات حضور یافته اند.

رئیس هیات ورزش روستایی و بازیهای بومی محلی گیلان روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت:

در رقابتهای لیگ چوب کشی۱۸ تیم آقایان و ۱۸ تیم در بخش بانوان از استانهای مختلف کشور با هم رقابت  می کنند که امید است ورزشکاران گیلانی با موفقیت این دوره از مسابقات را به اتمام برسانند.

ایمان سهیلی افزود: میلاد نخجیروان، نصیر نورده، شایان قربانی ، ابراهیم اولیایی ، یاسین بابایی ، پیام حبیبی و مجتبی پایدار اعضای تیم چوب کشی مردان گیلان را در رقابتهای لیگ کشور تشکیل می دهند که کورش آتش افروز به عنوان مربی و محمد موسی نژاد به عنوان سرپرست این تیم را همراهی می کنند.

  رئیس هیات ورزش روستایی و بازیهای بومی محلی گیلان بیان کرد: همچنین فاطمه شعبان پور، بهاره اصغرزاده ، نگین فرج پور، فتانه بهرامی و فاطمه مهدی زاده اعضای تیم چوب کشی بانوان گیلان را در رقابتهای لیگ کشور تشکیل می دهند که مدینه شعبان پور به عنوان مربی این تیم را هدایت می کند.

سهیلی خاطرنشان کرد: رقابتهای لیگ چوب کشی قهرمانی کشور با حضور ۳۸۰ ورزشکار و به مدت ۲ روز  در استان اصفهان پیگیری می شود .

چوب کشی یکی از بازیهای بومی محلی استان سیستان و بلوچستان محسوب می شود.در بازی بومی محلی چوب کشی، یک چوب بین دستان ۲ ورزشکاری که به طور نشسته رو در روی هم قرار گرفته و به وسیله یک تخته یا مانع از هم جدا هستند، قرار می گیرد که هر ورزشکار باید این چوب را از دست حریفش خارج کرده و آن را تصاحب کند.

در ایران بیش از یکهزار ورزش بومی محلی شناسایی شده که از این تعداد، حدود ۴۰۰ بازی بومی محلی مربوط به استان گیلان است که از مهمترین این بازیها می توان به کشتی گیله مردی، لافند بازی ، ال کاوه، مرغانه جنگ، غیش بازی ، کلاه پران ، عروس گولی ، آهوچره ، آغوز بازی و شیرین دودو (زو یا کبدی) اشاره کرد.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان