جستجوگر خبری شهرستان شفت

پرداخت هزینه کاشت حلزون به ۸۴ نفر، ساخت ۶۰۰ واحد مسکن معلولین و بررسی مشکلات حوزه های مختلف معلولان ازجمله مهمترین مباحث مطرح شده در نشست خبری مدیرکل سازمان بهزیستی با اصحاب رسانه در حضور نمایندگان ...

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، حسین نحوی نژاد مدیرکل بهزیستی گیلان صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت گرامیداشت هفته افراد دارای معلولیت در سالن شهید خزائلی بهزیستی گیلان اظهار کرد: افراد دارای معلولیت جزو اقشار دارای نیازهای ویژه هستند، خبرنگاران باید اساس مشکل جامعه هدف بهزیستی را از زبان خودشان بشنوند.

وی با بیان اینکه ازلحاظ فعالیت های بهزیستی جزو پنجاه کشور اولیه هستیم که قانون جامع حمایت از حقوق معلولان را داشت، تصریح کرد: در سال ۱۴۰۰ شعار «پیش به سوی دنیایی فراگیر، دسترس پذیر و پایدار بعد از بیماری کرونا با راهبری و مشارکت افراد دارای معلولیت» روز ۱۲ آذر روز جهانی معلولان را گرامی می داریم و باید سعی کنیم این جمله را برای جامعه معلولان محقق کنیم.

مدیرکل بهزیستی گیلان با اشاره به مشکلاتی که کرونا بر زندگی افراد دارای معلولیت تأثیر زیادی داشت، گفت: با راهبری و مشارکت افراد دارای معلولیت می توان نیازهای افراد را شناسایی کرد و مشکلات این قشر را شناسایی کرد و برای آن چاره اندیشید.

نحوی نژاد با بیان اینکه در استان گیلان ۴۳ هزار و ۲۴۸ نفر از افراد دارای معلولیت در بهزیستی پرونده دارند، افزود: ۲۶ هزار و ۸۱۸ نفر از این افراد از بهزیستی مستمری دریافت می کنند که در سال ۱۴۰۰ رقم مستمری نسبت به سال گذشته ۷۵ درصد رشد ریالی داشتیم.

مدیرکل بهزیستی گیلان با بیان اینکه از آذر ۹۹ تا آذر ۱۴۰۰ بیش از ۱۶ میلیارد تومان در حوزه توان بخشی بهزیستی هزینه شد، افزود: ۱۰۳ مرکز توان بخشی غیردولتی در گیلان داریم که برخی مراکز دو یا سه خدمت را هم زمان در قالب های شبانه روزی، ویزیت در منزل، روزانه و مراقبت در منزل ارائه می کنند.

نحوی نژاد با بیان اینکه از ابتدای سال با وجود کرونا نزدیک به ۵۰۰ معتاد و ۳۵۰ سالمند و بیمار روانی مزمن را ساماندهی کردیم، گفت: صد در صد افراد حاضر در مراکز شبانه روزی بهزیستی واکسینه شدند و ۸۰ درصد سالمندان نیز دوز سوم واکسن خود را دریافت کردند.

وی با بیان اینکه ۹۲۵ واحد مسکونی در دست ساخت است که حدود ۶۰۰ واحد مربوط به افراد معلول است، تصریح کرد: در سال ۹۰ حدود ۲۶ درصد مناسب سازی عمومی داشتیم که این میزان امسال به ۴۰ درصد رسید اما باز آمار قابل قبولی نیست.

مدیرکل بهزیستی گیلان مناسب سازی خودروهای معلولین، مناسب سازی معابر و اماکن عمومی، مناسب سازی منازل مسکونی و پرداخت کمک هزینه کاشت حلزون شنوایی و تأمین اکسسوری های بعد از کاشت به ۸۴ نفر به ارزش ۱۷۴ میلیون تومان را از برخی اقدامات بهزیستی گیلان از آذر ۹۹ تا آذر ۱۴۰۰ عنوان کرد.

 

عدم فرهنگ سازی مناسب مشکل بزرگ معلولان ضایعه نخاعی

مازیار کرتولی نژاد، نماینده جامعه ضایعه نخاعی، فرهنگ سازی در رابطه با برخورد مناسب با معلولان ضایعه نخاعی اظهار کرد: مردم و مسؤولان باید برخورد مناسبی با معلول ضایعه نخاعی داشته باشند تا بتوانند از امکانات موجود در سطح جامعه استفاده کنند.

وی عدم نظارت بر ساخت وساز را یکی از بزرگ ترین مشکلات معلولان عنوان کرد و گفت: وقتی مردم خودشان را در جایگاه معلولان قرار نداده و آن ها را درک نمی کنند برای معلولان مشکل ساز می شود و نمی توانند شغل مناسب و یا از امکانات موجود بهره مند شوند.

نماینده جامعه ضایعه نخاعی عدم فرهنگ سازی درست را یکی از بزرگ ترین مشکل معلولان دانست و تصریح کرد: اگر مسؤولان بخواهند به معلولان کمک کنند باید برخورد مناسب با معلولان داشته باشند، فضای مناسبی در پارکینگ ها برای اتومبیل های معلولان وجود ندارد یا امکان استفاده سهل و آسان از وسایل نقلیه عمومی برای معلولان نیست.

اوتیسم بیماری نیست یک خلقت متفاوت است

داوود قیصر نژاد، رئیس هیئت مدیره جامعه اوتیسم گیلان نیز در این جلسه با بیان اینکه اوتیسم اختلالی است که در سال های ابتدایی تولد بروز می کند، اظهار کرد: تنها راه درمان اوتیسم توان بخشی است و تاکنون هیچ بیمه ای خدمات توان بخشی را تحت پوشش قرار نداده است.

وی با بیان اینکه اوتیسم جزو بیماری های خاص است، گفت: این بیماری لاعلاج است و بااین وجود هیچ بودجه ای برای این بیماری اختصاص داده نشده است.

قیصر نژاد با درخواست از رسانه ها برای پیگیری بودجه بیماری اوتیسم افزود: مرکز ۱۱ جلسه اوتیسم در حال ساخت است که ۹۰ درصد پیشرفت داشته و اولین در استان های شمالی هستیم و حدود هفت میلیارد برای این اقدام هزینه شده است.

رئیس هیئت مدیره جامعه اوتیسم با بیان اینکه کودکان اوتیسم همه در خانه ها زندانی هستند، گفت: هیچ مرکز شبانه روزی برای این کودکان نیست ما در نباشیم حداقل یک مرکز روزانه ای در سطح استان ایجاد کرده تا به خانواده اوتیسم کمکی کرده باشیم .

توانمندسازی خانواده های سندروم داون ضروری است

پیله ور، نماینده جامعه سندروم داون گیلان نیز در این جلسه با بیان اینکه جامعه سندروم داون بر مبنای سه شعار آگاهی بخشی، پذیرش و حمایت در حال فعالیت است، اظهار کرد: ما به دنبال توانمندسازی فرزندان و پویاسازی خانواده ها که مهم ترین حامیان بچه های سندروم داون هستند، خواهیم بود.

وی با بیان اینکه پویش ها و کانون های سندرم داون بر اساس کمک های مردمی شکل گرفته است، گفت: فعالیت های ما در حوزه های هنری، آموزشی و ورزشی است و علاوه بر آموزش های مدرسه ای، برای افراد با سندرم داون آموزش های فرا مدرسه ای نیز داریم.

پیله ور با بیان اینکه سندروم داون بیماری نیست بلکه یک خلقت متفاوت است، افزود: امروزه به لطف شبکه های اجتماعی حضور افراد دارای سندروم داون در جامعه بهبودیافته است.

به گفته نماینده جامعه سندرم داون گیلان، در دنیا از هر ۶۰۰ تا هزار نفر تولد یک نفر به سندرم داون مبتلا می شود و در استان گیلان هزار و ۵۰۰ نفر سندروم داون است.

احمد ممتازی، رئیس انجمن نابینایان گیلان نیز در این جلسه با بیان اینکه در قانون حمایت از افراد دارای معلولیت برای هر حوزه مسؤولیت هایی قائل شده، اظهار کرد: از اصحاب رسانه می خواهیم با پیگیری این موضوع از مسؤولان بخواهند چه اقداماتی برای این افراد انجام داده اند.

وی با بیان اینکه رسانه ها صدای کسانی هستند که صدایشان کمتر به گوش مسؤولان می رسد، گفت: افراد نابینا که این محدودیت بر تمام زندگی آن ها تأثیر می گذارد، نتوانسته اند ازلحاظ اجتماعی حضور پررنگی داشته باشند.

ضرورت حضور رابط و راهنما برای نابینایان در ادارات

محمد محمدی، نماینده جامعه ناشنوایان گیلان نیز در این جلسه با بیان اینکه مهم ترین مشکل ناشنوایان نداشتن راهنما در ادارات است، اظهار کرد: به جز بهزیستی و آموزش وپرورش ناشنوایان سایر ارگان ها از درک این جامعه عاجز هستند و این خلاف قانون حمایت از ناشنوایان است.

وی با بیان اینکه زدن ماسک در دوران کرونا مشکلات ناشنوایان را دوچندان کرده است، افزود: از رسانه ها می خواهیم با پیگیری مشکلات ناشنوایان حقوق این افراد که بسیار باهوش و توانمند هستند را پیگیری و احقاق کنند.

محمدی که نخستین فرد در دنیا است که دارای مدال این سینا است، بیان کرد: کانون ناشنوایان که مدتی است تعطیل شده باید ایجاد شود و به صورت هیئت امنایی ایجاد شود، یعنی هیئت مدیره توسط هیئت امنا انتخاب شود.

انتهای پیام/۸۴۰۰۷نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان