جستجوگر خبری شهرستان شفت

رشت - ایرنا - معاونت پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش استان گیلان به مناسبت یکصدمین سال شهادت میرزاکوچک خان جنگلی جشنواره سردار جنگل برگزار می کند.

معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش گیلان روز سه شنبه درباره برگزاری این جشنواره به خبرنگار ایرنا گفت: دومین جشنواره فرهنگی هنری سردار جنگل "شهید میرزا کوچک" با همکاری حوزه هنری استان گیلان ویژه دانش آموزان و فرهنگیان در نظر گرفته شده است.

جمیل غریب افزود: دانش آموزان و فرهنگیان استان برای شرکت در این جشنواره می توانند در رشته های نقالی، عکاسی، دلنوشته، پوستر، اینفوگرافی، طراحی، نقاشی، نستعلیق، نقاشی خط و برش از سریال آثار ارائه دهند.

وی اظهار داشت: علاقمندان برای دریافت شیوه نامه شرکت در جشنواره سردار جنگل به کانال مجازی فرهنگی هنری آموزش و پرورش استان گیلان به نشانی http://farhangigilan@ مراجعه کنند.

معاون پرورشی آموزش و پرورش استان گیلان گفت: دانش آموزان و فرهنگیان استان برای شرکت در این جشنواره تا ۳۰ آذرماه جاری برای ارائه آثار فرصت دارند.

غریب در ادامه با تشریح سایر برنامه های آموزش و پرورش به مناسبت سالروز شهادت میرزاکوچک خان اظهار داشت: گلباران مزار میرزا، نقاشی دانش آموزی با حضور تعدادی از دانش آموزان و نقاشی از آرامگاه میرزا از جمله دیگر برنامه های این جشنواره است.

میرزا یونس  مشهور به میرزاکوچک خان جنگلی ، با راه اندازی جنبش جنگل و رهبری آن، یکی از مردمی ترین نهضت های محلی ایران را با هدف کسب استقلال ، آزادی  و سربلندی ایران ایجاد کرد.

میرزا کوچک جنگلی پس از چندین سال مبارزه و جنگ و گریز علیه نظام مستبد شاهنشاهی و ایادی بیگانه اش ، با تعداد اندکی از یاران خود برای جمع آوری قوا به طرف خلخال حرکت کرد که در کوه های تالش در برف و بوران گرفتار و به شهادت رسید.

با شهادت میرزا کوچک خان در یازدهم آذرماه سال ۱۳۰۰ هجری خورشیدی (سوم ربیع الثانی ۱۳۴۰ ق) نهضت جنگل به نقطه پایان خود رسید.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان