جستجوگر خبری شهرستان شفت

رشت - ایرنا - زمان طولانی ترخیص و رسوبات کالا در انبارهای بنادر و گمرک یکی از معضلات چندین ساله استان بندری و مرزی گیلان بشمار می رود که با توجه به نیاز کشور در تامین کالاهای اساسی مسئولان ارشد استان را به ...

به گزارش خبرنگار ایرنا، استاندار و مسئولان دستگاه قضای این استان طی بازدیدهایی چند ماه اخیر از گمرک بندرآستارا و انبارهای بنادر و دریانوردی گیلان داشتند، در ترخیص فوری کالاها اهتمام داشته و خواهان تسریع در این امر شدند.

این در حالی است که طبق آمار سازمان صنعت معدن، تجارت و واردات برای نیمه نخست امسال ۸۸۰ هزار و ۱۵۷ تن بوده که ارزش دلاری این میزان واردات، ۶۴۲ میلیون و ۹۴ هزار و ۵۰۰ دلار است اما برای ترخیص این کالاها زمان زیادی سپری می شود که این امر مشکلات زیادی را برای تجار ایجاد می کند.

به خصوص مواد غذایی که به دلیل انباشت در انبارها، رسوبی می شوند که زیان زیادی را به تجار وارد می کند و از سوی دیگر با تزریق دیرهنگام این کالاهای مصرفی، شاهد افزایش قیمت آن در بازارها هستیم که به همین دلیل مسئولان ارشد گیلان با واکنش نشان دادن به این امر، خواهان تسریع در روند ترخیص کالاها به خصوص کالاهای مواد غذابی هستند.

ترخیص کالاهای اساسی موردنیاز مردم یک روز هم معطل نماند

استاندار گیلان ۳۰ آبان ماه در حاشیه بازدید از انبار اموال تملیکی گیلان اظهار داشت: ترخیص کالاهای اساسی مورد نیاز مردم که با موادغذایی، سلامت و مواد اولیه چرخه تولید مرتبط هستند، نباید حتی یک روز هم معطل بماند.

اسدالله عباسی بر لزوم به حداقل رسیدن زمان ورود کالا به انبار و تعیین تکلیف آنها تاکید کرد و گفت: در طول سال میلیاردها دلار کالای قاچاق به کشور وارد می شود که با ضربه به تولید داخلی، نگرانی هایی را ایجاد می کند. 

نماینده عالی دولت در گیلان ، رسیدگی به کالاهای فاسدشدنی را جزو اولویت ها دانست و بیان کرد: دستگاه های متولی با هماهنگی بیشتر ضمن تسریع امور ، از اتلاف کالاها و تضییع حقوق افراد جلوگیری کنند. 

سرعت بخشیدن به ترخیص کالاها ضروری است 

دستگاه قضا استان نیز از ابتدای سال تاکنون بارها به مسئله دپو و رسوب کالاها در انبار گمرک و بنادر استان واکنش نشان داد که طی آخرین اتفاق دادستان مرکز استان روز ششم آذرماه به همراه رئیس کل دادگستری گیلان ضمن بازدید از انبارهای اداره بنادر و دریانوردی استان گیلان در مجتمع بندرانزلی در نشست ترخیص کالا و اتخاذ راهکارهای مناسب جهت جلوگیری از انباشت کالاهای اساسی و ضروری گفت: رفع موانع و سرعت بخشیدن به ترخیص کالا ضروری است.

سیدمهدی فلاح میری افزود: از سوی دیگر  رسوب کالا در انبارها نارضایتی زیادی برای تجار و مدیران بنادر استان ایجاد کرده و در جلساتی که در دادگستری گیلان به همین منظور تشکیل شد، دستورات لازم صادر و به مسئولان ابلاغ شد.

دادستان مرکز گیلان همچنین با اشاره اینکه اکنون آمار توقف کالا نسبت به ماه های گذشته کاهش یافته، اظهار داشت: دستگاه قضایی از تجار و سرمایه گذارانی که از بنادر گیلان استفاده می کنند، حمایت نموده و دستورات قضایی لازم را در خصوص کاهش بروکراسی اداری و تجهیز بنادر در جهت استفاده مطلوب تجار صادر کرده است.

چهارمین بازدید رییس کل دادگستری گیلان از انبارهای اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان در مجتمع بندری انزلی

فلاح میری، متروکه و فاسدشدن برخی کالاها در انبارهای اداره اموال تملیکی به خصوص ارزاق عمومی را از لحاظ بهداشتی قابل بررسی دانست و بیان کرد: اداره جهاد کشاورزی، استاندارد و دامپزشکی در چنین مواردی باید نقش و حضور پررنگ و فعال تری داشته باشند.

وی گفت: انباشت کالاها در انبارهای عمومی گمرک آستارا باعث گلایه تجار و صاحبان آنها شده است و باید برخی اقلام نظیر نهاده های دامی به سرعت ترخیص شود.

دادستان مرکز گیلان خاطرنشان کرد: مدیران و مسئولان باید امکانات و زیرساخت ها را در راستای جذب تجار و انجام امور گمرکی فراهم نمایند و همچنین سلامت عمومی مردم در انجام آزمایشات لازم پیرامون کالاهای اساسی و ارزاق عمومی در راس اولویت کاری مسئولان گمرک استان باشد.

همچنین رحمان سیدزاده معاون دادگستری گیلان که به همراه رئیس کل دادگستری این استان از گمرک بندرآستارا بازدید کرد، اظهار داشت: علت تعلل در پیشبرد برخی امور و پروژه های گمرک، در قالب پرونده های مختلف در دادگستری استان پیگیری و با متخلفان در چارچوب قانون برخورد خواهد شد.

با توجه به واکنش مسئولان ارشد استان گیلان در خصوص ترخیص زودهنگام کالاها و رفع موانع برای ترخیص آن ، هم اینک تجار به این امر دلگرم هستند تا کالاهای موردنیاز مردم را که وارد می کنند، زودتر به دست مصرف کننده برسد.

از سوی دیگر با ورد کالاهای موردنیاز، بازار نیز به ثبات خواهد رسید و همچنین با تسریع در روند تخلیه کالاهای اساسی از گمرکات و بنادر گیلان، کمتر شاهد فاسدشدن مواد غذایی خواهیم بود.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان