جستجوگر خبری شهرستان شفت

گروه استان ها ـ در شرایطی که احتمال ورود ویروس جهش یافته آفریقایی به کشور وجود دارد مسئولان ستاد ملی مقابله با کرونا خبر از برنامه ریزی برای تزریق دُز یادآور برای افراد بالای 18 سال کشور می دهند.

به گزارش گروه استان های خبرگزاری تسنیم، درشرایطی که بررسی ها و برآوردهای مدل های انتشار ویروس جهش یافته آفریقای جنوبی نشان می دهد احتمال ورود این ویروس به ایران نیز وجود دارد کارشناسان و متخصصان براین باورند که برای کاهش هزینه های احتمالی تکمیل فرآیند واکسیناسیون و البته مشارکت حداکثری افراد جامعه تعیین کننده است.

کارشناسان و متخصصان بهداشت و درمان در این زمینه می گویند: در شرایطی که مطالعات فعلی نشان می دهد اگرچه ویروس جهش یافته آفریقای جنوبی در برابر واکسیناسیون مقاوم است و احتمال ابتلا حتی در میان افراد واکسینه شده نیز وجود دارد اما محققان تاکید می کنند مشارکت در فرآیند واکسیناسیون می تواند از هزینه های مدیریت همه گیری با این ویروس کاسته و تلفات را به حداقل برساند چون شدت بیماری در صورت واکسینه شدن افراد کمتر است.

این گروه همچنین تاکید می کنند مطالعات مقدماتی در این زمینه نشان داده در مبداء شکل گیری این ویروس اصولا سطح واکسیناسیون کمتر از 40 درصد جامعه بوده و همین امر به افزایش سرعت جهش ها و البته تشکیل زنجیره های انتقال کمک کرده و از این رو بهترین راهکار برای شکست چرخه انتقال و البته ممانعت از جهش های آتی تکمیل فرآیند واکسیناسیون و رساندن سطح واکسینه شده های جامعه به بالاترین حد ممکن و بیش از 95 درصد است.

واکسینه نشده ها منشاء موج های تازه همه گیری

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا در این زمینه روز گذشته اعلام کرد: مواردی از واریانت اُمیکرون در کشورهای مختلف شناسایی شده و به دلیل سرایت بالای این نوع جهش، نگرانی هایی وجود دارد و در مطالعات مختلف نشان داده شده که در کشورهای آفریقایی، میزان واکسیناسیون خیلی پایین و کمتر از 40 درصد بوده، این جهش در کرونا رخ داده البته جهش های متعددی در کرونا ایجاد شده و شاید بیش از 50 نوع جهش ایجاد و باعث به وجود آمدن جهش اُمیکرون شده باشد.

حمیدرضا جماعتی تصریح کرد: مهمترین راه مقابله با واریانت های جدید ویروس از جمله اُمیکرون، واکسیناسیون، رعایت پروتکل های بهداشتی و محدودیت در مبادی مرزی کشورها به ویژه کشورهایی است که با کشورهای آفریقایی رفت و آمد و داد و ستد دارند. در حال حاضر برخی کشورهای اروپایی، محدودیت هایی را در مرزهای خود ایجاد کرده اند و این موارد در کمیته علمی بررسی و بر افزایش پوشش واکسیناسیون، لزوم رعایت بیشتر پروتکل های بهداشتی و تزریق دُز اضافه یا یادآور تاکید شد.

 جماعتی یادآور شد: تا کنون حدود 85 درصد از جمعیت هدف برای واکسیناسیون، دُز اول و حدود 70 درصد نیز دُز دوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند. افرادی که واکسن نمی زنند باعث افزایش ویروس در گردش در جامعه می شوند و موج اپیدمی ها، پاندمی ها و موج های کرونا از افراد غیرواکسینه ایجاد می شوند.

وی خاطرنشان کرد: مطالعاتی که در دنیا و ایران انجام شده نشان داده افرادی که واکسن تزریق کرده اند، نسبت به واکسن نزده ها، خیلی ایمن تر بوده اند و میزان بستری در بیمارستان و مرگ و میر غیرواکسینه ها خیلی بیشتر از افرادی بوده که واکسن تزریق کرده اند بنابراین توصیه می شود که حتما، واکسیناسیون با پوشش بالا انجام شود. مطالعات هم نشان داده اند که تزریق واکسن کرونا در کنار رعایت پروتکل های بهداشتی از مهمترین روش های کاهش بستری در بیمارستان و مرگ و میر بیماران کرونایی شود.

بالای 18 ساله ها منتظر اعلام جدول زمان بندی دُز یادآور باشند

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا ادامه داد: ستاد ملی مقابله با کرونا و قرارگاه اجرایی این ستاد می توانند در خصوص افرادی که واکسن تزریق نکرده اند، تصمیم گیری و محدودیت هایی را اعمال کنند چون این افراد می توانند منشا ایجاد موج های بیماری در کشور شوند. این درحالی است که تمامی اعضای کمیته علمی کشوری کرونا در آخرین جلسه  بر تزریق دُز سوم واکسن کرونا برای افراد بالاتر از 18 سال کشور تاکید کردند و چگونگی انجام و زمان بندی این کار توسط معاونت بهداشت وزارت بهداشت و مرکز مدیریت بیماری های واگیر این وزارتخانه، اطلاع رسانی خواهد شد.

واکسن زده ها؛ عادی انگاری ممنوع!

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با اشاره به سویه آفریقایی کرونا که اخیرا نگرانی هایی را در دنیا ایجاد کرده است، گفت: اینکه تصور کنیم علیرغم تمام اقداماتی که انجام می دهیم، این سویه از ویروس به ما نمی رسد، دور از ذهن است و امکان درگیری کشور ما هم زیاد است. پس رعایت جدی پروتکل ها ضرورت دارد.

حسینعلی شهریاری، در همایش رهاورد ملی خدمت،  100 روز توفیق خدمت، 100 میلیون دُز تزریق سلامت، بیان کرد: طبق اخبار واصله، سویه آفریقایی کرونا در راه است. اینکه تصور کنیم علیرغم تمام اقداماتی که انجام می دهیم به ما نمی رسد، دور از ذهن است و امکان درگیری کشور ما هم زیاد است. پس رعایت جدی تر پروتکل های بهداشتی ضرورت دارد.

شهریاری  در ادامه تاکید کرد: مردم تصور نکنند چون واکسن زده اند، همه چیز تمام شده و عادی انگاری صورت گیرد. زیرا متاسفانه در زمینه رعایت پروتکل ها، استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری، از سوی مردم کوتاهی می شود. قطعاً شدت مرگ و میر با تزریق واکسن کاهش می یابد؛ پس باید به سمتی برویم که اگر در دنیا واکسن برای کودکان بالای 3 سال هم ساخته شده، آنها را وارد کرده و اقدام کنیم. نباید به پوشش 80 درصدی اکتفا کنیم، بلکه باید واکسیناسیون را به نزدیک 100 درصد برسانیم.

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی افزود: تولیدات داخلی از افتخارات ما است. ما جزو شش کشور بزرگ دنیا در تولید واکسن شدیم. تا آخر سال شرکت های تولیدی توان تولید 60 میلیون دُز واکسن داخلی دارند. تمام واکسن های تولید داخل از بسیاری از واکسن های خارجی، اثربخشی بیشتری دارد. ما باید پیش خرید کنیم و به موقع به شرکت ها پول دهیم که بتوانند تولید کنند.

احتمال اجرای محدودیت های جدید براساس شرایط همه گیری

در همین حال رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت بااشاره به احتمال ورود ویروس جهش یافته جدید به کشور اظهار داشت: تحقیقات لازم برای سویه جدید کرونا هنوز کامل نشده است، اما در صورتی که شیوع آن در کشور به حد زیادی برسد قطعاً محدودیت ها مجدد اعمال خواهند شد و نسبت به تعطیل کردن مدارس اقدام خواهیم کرد.

محمد مهدی گویا در ادامه گفت: در راستای جلوگیری از شیوع سویه جدید کرونا، برای افرادی که از کشور های دیگر وارد ایران می شوند، سختگیری های لازم اعمال شده است.

گویا تاکید کرد: اخیراً یک هیئت علمی از آلمان وارد کشورمان شد که از آن ها درباره علت بروز همه گیری شدید به رغم واکیسناسیون گسترده در این کشور سوال شد که در پاسخ گفتند رعایت نشدن شیوه نامه های بهداشتی؛ ساده انگاری و باز شدن مراکز تجمعی مردم دلیل ابتلای روزانه 60 تا 70 هزار نفر به کرونا در آلمان است.
وی  معتقد است اگر مردم همکاری نکنند و دستگاه ها دست به دست هم ندهند بروز همه گیری مانند آلمان در کشور ما دور از انتظار نیست.

این موارد درحالی مطرح می شود که بررسی آمارهای رسمی منتشر شده در دو روز اخیر نشان می دهد ویروس منحوس زیر سایه بی توجهی و عادی انگاری هموطنان دوباره جانی تازه گرفته و نسبت به گذشته نرخ ابتلا 24.17 درصد در آخرین آمار افزایش به خود دیده و در عین حال هم نرخ موارد بستری در مراکز درمانی هم صعودی 11.32 درصدی داشته است.

کارشناسان بهداشت و درمان در این زمینه تاکید می کنند رفتارشناسی ویروس منحوس در پیک های گذشته نشان می دهد تمامی این شاخص ها که روزانه در جداول آماری منتشر می شوند زنجیره ای با یکدیگر مرتبط بوده و روند افزایشی در ابتدای زنجیره یعنی نرخ ابتلا در روزهای بعدی یا حداکثر 72 ساعت سایر شاخص ها یعنی نرخ بستری، نرخ بستری در بخش مراقبت های ویژه و البته موارد فوتی را هم با خود همراه می کند.

گزارش میدانی تسنیم از استان کردستان؛ مردم گولِ شرایط باثبات کنونی را نخورند/کرونا کماکان در کمین است60 تیم بسیج جامعه پزشکی در استان زنجان برای مقابله با ویروس کرونا فعالیت می کنند2 شهرستان استان چهارمحال و بختیاری در وضعیت آبی کرونایی قرار گرفتندآغاز اجرای طرح هرمزگان آبی برای تثبیت وضعیت کرونا

 

استان آذربایجان غربی/ 5 نفر بر اثر کرونا جان باختند

محمدامین ولی زاده در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در ارومیه، با اشاره به فوت پنج نفر دیگر در شبانه روز گذشته بر اثر کرونا اظهار داشت: تاکنون هفت هزار و 118 نفر قربانی این ویروس منحوس شدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی آذربایجان غربی از ابتلای 294 نفر دیگر خبر داد و گفت: کل مبتلایان کروناویروس از ابتدا تاکنون به 318 هزار و 828 نفر رسیده و 72 هزار و 32 بیمار بستری نیز بهبود یافته اند.

وی با اشاره به بستری 661 نفر به سبب سندروم حاد تنفسی در استان تصریح کرد: 37 نفر نیز هم اکنون به علت مشکلات تنفسی وصل به دستگاه ونتیلاتور هستند.

ولی زاده بیان کرد: همچنین تعداد بستری های مشکوک به کرونا در شبانه روز گذشته به 402 نفر رسیده و 164 نفر نیز در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند.

وی از واکسیناسیون پنج هزار و 534 نفر دیگر خبر داد و افزود: تاکنون در مجموع چهار میلیون و 206 هزار و پنج نفر واکسن کرونا را دریافت کرده اند که شامل دو میلیون و 333 هزار و 669 نفر دوز اول، یک میلیون و 841 هزار و 93 نفر دوز دوم و 31 هزار و 243 نفر دوز سوم بوده است.

استان اردبیل/ امیدواریم وارد پیک ششم نشویم

شهرام حبیب زاده در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در اردبیل اظهار داشت: طی شبانه روز گذشته 36 فرد جدید مبتلا به کرونا در مراکز درمانی این استان بستری شدند که این میزان بستری نیز پایین ترین رقم در چهار ماه گذشته بوده و نسبت به بالاترین آمار ثبت شده سه ماه، 153 نفر کاهش را نشان می دهد.

وی بیان کرد: بر اساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل، هم اکنون شیوع بیماری کووید.19 در این استان در وضعیت آبی قرار دارد و شاخص شمار ابتلای جدید، آمار بستری همزمان و تعداد جان باختگان روند آرام کاهشی را طی می کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل از مراجعه 65 فرد مشکوک به ابتلای کووید.19 به مراکز درمانی استان اردبیل در شبانه روز گذشته خبر داد و بیان کرد: امیدواریم که این استان دچار موج ششم کرونا نشود.

حبیب زاده از بستری شدن 44 نفر از مبتلایان به کرونا در بخش مراقبت های ویژه مراکز درمانی این استان طی شبانه روز گذشته خبر داد و اظهار کرد: در شبانه روز گذشته 26 نفر از مبتلایان بستری در مراکز درمانی استان نیز پس از بهبودی نسبی و ادامه درمان در منزل ترخیص شدند.

وی وضعیت کنونی شیوع کرونا در این استان را همچنان شکننده خواند و با اشاره به احتمال صعودی شدن شیوع کرونا در این استان گفت: کنترل شیوع کرونا بدون همراهی مردم میسر نیست.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل بیان کرد: هم اکنون شهرستان های اردبیل، کوثر، گرمی، سرعین، پارس آباد، بیله سوار، خلخال، اصلاندوز و نمین در وضعیت آبی و شهرستان مشکین شهر و نیر در وضعیت زرد شیوع کرونا قرار دارند.

وی در ادامه اعلام کرد: تاکنون 89 درصد از جمعیت هدف بالای 12 سال ساکن در استان اردبیل دُز اول واکسن کرونا را دریافت کرده اند.

حبیب زاده گفت: از 22 بهمن سال گذشته تاکنون یک میلیون و 627 هزار و 856 دُز واکسن کرونا برای گروه های هدف در این استان تزریق شده است.

وی با اشاره به تزریق 2 دُز واکسن برای بیش از 74 درصد جمعیت هدف در استان اردبیل افزود: تاکنون 886 هزار و 837 دُز واکسن نوبت اول و 726 هزار و 796 دُز واکسن نوبت دوم در این استان تزریق شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل بیان کرد: به رغم افزایش سرعت و امکان واکسیناسیون در استان اردبیل با اختصاص محموله های پرتعداد واکسن کرونا، در روزهای اخیر استقبال مردمی از واکسیناسیون کاهش یافته است.

وی از تزریق دُز سوم برای 14 هزار و 223 نفر از واجدان شرایط خبر داد و اضافه کرد: امیدواریم با ادامه همین روند، تا آخر همین ماه، تمام گروه های سنی علیه کرونا واکسینه شوند.

استان اصفهان/ 10 فوتی در 24 ساعت گذشته

پژمان عقدک در جمع اصحاب رسانه با اشاره به تعداد کل موارد ابتلای قطعی و مشکوک به کرونا از ابتدا تاکنون، اظهار داتش: از ابتدای همه گیری ویروس کرونا تعداد یک میلیون و240 هزار و 687 نفر موارد ابتلای قطعی و مشکوک به کرونا در استان اصفهان به جز شهرستان های کاشان و آران و بیدگل شناسایی شدند.

وی افزود: در این بازه زمانی تعداد کل موارد ابتلای قطعی به کرونا در استان 425 هزار و 494 نفر و موارد مثبت ابتلای قطعی در 24 ساعت گذشته 176 نفر گزارش شده است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، تصریح کرد: همچنین تعداد17 هزار و 3 نفر آمار کل فوت شدگان قطعی و مشکوک به علت کرونا از ابتدای همه گیری این ویروس در استان اصفهان به جز شهرستان های کاشان و آران و بیدگل بوده است.

وی ادامه داد: تعداد 183 هزار و 148 نیز تعداد کل بستری شدگان کرونا از از ابتدا تاکنون بوده و تعداد بهبود یافتگان نیز 123 هزار و 387 نفر اعلام شده است.

عقدک با بیان اینکه در حال حاضر  575 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان اصفهان به جز کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، افزود: از این تعداد 109 بیمار در بخش مراقبت های ویژه نگهداری می شوند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در مورد آمار تعداد کل بهبود یافتگان از ابتدا تاکنون گفت: در این بازه زمانی 123 هزار و  387 نفر بهبودیافتگان کرونا هستند و تعداد بیماران ترخیص شده جدید در 24 ساعت گذشته نیز 141 نفر بوده است.

وی تاکید کرد: همچنین 94 بیمار جدید در 24 ساعت گذشته در بیمارستان های اصفهان بستری و 10 نفر هم در اثر بیماری کرونا جان خود را از دست دادند.

عقدک پوشش واکسیناسیون نوبت اول در استان اصفهان را 78.16 درصد و نوبت دوم را نزدیک به 64 درصد اعلام و اضافه کرد: پوشش واکسیناسیون در گروه سنی 12 تا 18 نیز در نوبت اول 73 و در نوبت دوم نزدیک به 52 درصد است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، پوشش نوبت سوم واکسن کرونا در استان را بیش از 7 درصد عنوان کرد و گفت: در زمان حاضر نوبت سوم برای کادر بهداشت و درمان، بیماران خاص و سالمندان بالای 65 سال انجام می شود.

وی به اجرای طرح شهدای سلامت از اول آذر در استان اصفهان با  هدف ایمن سازی هرچه بیشتر جامعه در برابر ویروس کرونا اشاره کرد و افزود: در یک هفته گذشته روند افزایشی نوبت اول واکسیناسیون با اجرای این طرح، بهتر شده است.

عقدک اظهار امیدواری کرد که با اجرای این طرح شاهد افزایش قابل توجه پوشش واکسیناسیون در خمینی شهر، نجف آباد، بُرخوار و فلاورجان باشیم که در زمان حاضر نسبت به سایر شهرستان ها کمتر است.

وی با بیان اینکه افرادی که تاکنون برای دریافت واکسن کرونا مراجعه نکرده اند ممکن است واکسن هراس، واکسن گریز یا واکسن ستیز باشند، تصریح کرد: در طرح شهدای سلامت تلاش می شود تا با آموزش و اقناع سازی این دسته افراد، پوشش واکسیناسیون در سطح جامعه افزایش یابد.

عقدک درباره سویه جدید ویروس کرونا به نام "اومیکرون" توضیح داد: از نظر برخورد با این ویروس از نظر ماهوی تفاوتی با سایر سویه ها وجود ندارد و مردم باید همان مراقبت های چهارگانه یعنی واکسیناسیون، ماسک، فاصله گذاری اجتماعی و شست و شوی دست ها را انجام دهند.

استان البرز/ فوت 3 بیمار کرونایی در 24 ساعت گذشته

مهرداد بابایی در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در  کرج  در مورد آخرین وضعیت شیوع کرونا در استان البرز ، اظهار داشت: در 24 ساعت گذشته  57 بیمار با علائم کووید 19 در مراکز درمانی استان بستری شدند.

وی افزود: مجموع کل موارد بستری شامل قطعی، محتمل و مشکوک از ابتدای شیوع کرونا تا امروز در استان البرز 78 هزار و 846 نفر است.

سخنگوی ستاد کرونای استان البرز با بیان اینکه در حال حاضر تعداد 292 نفر شامل موارد قطعی، محتمل و مشکوک در مراکز درمانی بستری هستند، بیان کرد : از این تعداد، ابتلای 82 نفر به بیماری کووید 19، تا این تاریخ قطعی شده است.

بابایی با اشاره به اینکه شیوه نامه های بهداشتی و استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی باید با جدیت رعایت شود ، تصریح کرد: متاسفانه در 24 ساعت گذشته سه بیمار کووید 19 جان خود را از دست داده اند و مجموع جان باختگان این بیماری در استان به 6 هزار و 443 نفر رسید.

وی با بیان اینکه تزریق واکسن کرونا در حال انجام است  و به نسبت دیگر البرزی ها استقبال خوبی از تزریق واکسن شده است، تصریح کرد:  از ابتدای شیوع کرونا تاکنون 72 هزار و 108 نفر از مراکز درمانی ترخیص شدند.

استان ایلام/ 48 مورد ابتلای جدید ثبت شد

محمد کریمیان در گفت وگو باخبرنگار تسنیم در ایلام، با اشاره به افزایش آمار مبتلایان به کرونا در استان ایلام، اظهار کرد: تاکنون تعداد 66 هزار و 157 هفت نفر بیمار مبتلا به کرونا در کل استان بستری شده اند.

وی با بیان آمار بیماران جدید مبتلا به ویروس کرونا طی 24 ساعت گذشته، افزود: در این بازه زمانی 48 مورد مثبت جدید بیماری کرونا در استان شناسایی شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام با تاکید بر اینکه در حال حاضر 87 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان ایلام بستری هستند، تصریح کرد: در 24 ساعت اخیر 31 بیمار جدید در بیمارستان ها بستری شدند و تاکنون کل آمار بهبود یافته ها 65 هزار و 337 نفر بوده است.

کریمیان گفت: در 24 ساعت گذشته مورد فوتی ناشی از بیماری کرونا در استان گزارش نشده است و مجموع فوت شدگان ناشی از کرونا تا کنون یک هزار و 160 نفر بوده است.

استان بوشهر / 78 بیمار جدید در مراکز درمانی بستری شدند

سعید کشمیری در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در بوشهر با بیان اینکه بیش از 87 درصد جمعیت بالای 18 سال استان نوبت اول واکسن کرونا دریافت کرده اند اظهار داشت: در مجموع به 75 درصد این گروه سنی هر دو نوبت واکسن کرونا تزریق شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: در گروه دانش آموزان نیز به 82 درصد نوبت اول و 60 درصد نیز هر دو نوبت تزریق شده است.

وی با اشاره به روند بستری در بخش کرونایی بیمارستان های استان بوشهر گفت: روز گذشته 37 بیمار جدید در بخش های کرونایی بیمارستان های استان بوشهر بستری شده اند که از این تعداد ابتلای 11 مورد به کرونا مثبت، قطعی است.

دبیر ستاد مقابله با کرونا در استان بوشهر با اشاره به اینکه اکنون 8 نفر در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان های استان بستری هستند تصریح کرد: از این مجموع موارد بستری در بخش های ویژه کرونایی یک نفر در وضعیت حاد این بیماری قرار دارد.

کشمیری از افزوده شدن یک مورد فوتی ناشی از ابتلا به کرونا به جان باختگان این ویروس خبر داد و بیان کرد: روز گذشته یک خانم با 34 سال سن بدون سابقه بیماری زمینه ای در استان بوشهر به سبب ابتلا به کرونا جان باخت.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: خوشبختانه در شبانه روز گذشته 24 بیمار بخش کرونایی با حال عمومی خوب از بیمارستان های استان بوشهر ترخیص شده اند، که از این تعداد 18 نفر از آنها مثبت قطعی بوده اند

وی با اشاره به اینکه در بیمارستان های استان بوشهر 78 نفر بستری است خاطر نشان کرد: تعداد بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان های استان بوشهر 78 نفر است که نسبت به روز قبل 12 نفر افزایش یافته است.

دبیر ستاد مقابله با کرونا در استان بوشهر افزود: تاکنون 2 هزار و 23 نفر از ابتدای شیوع کرونا در استان بوشهر به علت ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده اند.

کشمیری خاطرنشان کرد: از آغاز شیوع کرونا تاکنون 89 هزار نفر در استان بوشهر به این ویروس مبتلا شده اند.

استان خراسان رضوی/ انجام تست رپید در فرودگاه بین المللی مشهد مقدس

علی اصغر انجیدنی، درگفت وگو با خبرنگار تسنیم در مشهدمقدس اظهارداشت: در قرارگاه عملیاتی مدیریت کرونا دانشگاه علوم پزشکی مشهد مقرر شد که با توجه به گسترش بیماری کرونا به ویژه در کشورهای اروپایی و شیوع سویه جدید این بیماری در برخی از کشورهای افریقایی که حتی به کشورهای اروپایی هم منتقل شده است، تاکید بیشتری به همه کمیته ها شده است تا در خصوص افزایش میزان آمادگی و کمیته بهداشت در خصوص انجام تست رپید در فرودگاه بین المللی مشهد برای مسافران ورودی اقدام انجام دهند.

وی با بیان اینکه افرادی که تست کرونای آنها مثبت می شود، 4 تا 5 نفر از اطرافیان آن ها نیز مورد رهگیری و تست قرار می گیرند خاطرنشان کرد: علاوه بر رهگیری اطرافیان بیماران بستری در مراکز درمانی، از خانواده بیمارانی که نتایج رادیولوژی آن ها نشان از بیماری کرونا می دهد نیز این اقدام مراقبتی انجام می شود.

دبیر قرارگاه عملیاتی مدیریت بیماری کرونا استان خراسان رضوی با بیان اینکه بر اساس برنامه ریزی بیمارستان ها باید برای مدیریت بیماری کرونا در حوزه تجهیزات پزشکی و ملزومات مصرفی آمادگی خود را بالا ببرند و مشکل اکسیژن مراکز درمانی  نیز مرتفع شود بیان کرد: در مدیریت تخت ها بازنگری مجدد انجام شد تا در پیک احتمالی بعدی مشکلی نداشته باشیم .

وی اظهار کرد: همچنین به بیمارستان ها اطلاع رسانی شده که  اقدامات مربوط به ذخیره اقلام و ملزومات استراتژیک برای 6 ماه آینده داشته باشند و از توان نیروهای جهادی و بسیجی که یار مردم و دانشگاه در پاندمی کرونا بودند بیشتر استفاده شود تا با کمک همه گروه های درگیر  بتوانیم خدمت رسانی خوبی به بیماران داشته باشیم.

استان فارس/ 121 بیمار جدید در مراکز درمانی بستری شدند

براساس آخرین وضعیت ثبت شده درباره شهرستان ها و استان های کشور استان فارس در وضعیت کم خطر قرار گرفته است. بر این اساس هیچ یک از شهرها و شهرستان های استان در وضعیت قرمز قرار ندارند.

بر اساس آخرین تغییرات نقشه تنها شهرستان ممسنی در وضعیت نارنجی قرار دارد و مابقی شهرستان های استان در حالت زرد و آبی هستند که در این میان شیراز به عنوان مرکز استان در وضعیت زرد است.

ثبات در این روند با رعایت کامل شیوه نامه های بهداشتی و تکمیل چرخه واکسیناسیون از موضوعات مورد تاکید متولیان بهداشت است. با این حال مسئولان دانشگاه علوم پزشکی شیراز از پیش بینی و آمادگی برای مقابله با موج ششم کرونا خبر داده و از شیوع سویه جدید کرونا در آفریقا ابراز نگرانی کرده اند. 

براساس آخرین اعلام دانشگاه علوم پزشکی شیراز از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون یک میلیون و 496 هزار و 280 تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه های استان تهیه شده که با بررسی نمونه های انجام شده، 440 هزار و 456 بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است.

 همچنین از ابتدای آغاز طرح شهید حاج «قاسم سلیمانی» تاکنون 252 هزار و 62 مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد 58 هزار و 852 بیمار مثبت و در مجموع از ابتدا تاکنون، 499 هزار و 308 بیمار مبتلا به کووید 19 در استان فارس شناسایی شده است.

با اعلام بستری 121 بیمار جدید مثبت و مشکوک دارای علائم کروناویروس طی شبانه روز گذشته در بیمارستان های استان مجموع بیماران مثبت و مشکوک دارای علائم که هم اکنون در بیمارستان های استان بستری هستند به هزار و 73 نفر رسیده که از این تعداد، 152 بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی، در بخش های ICU مراقبت های ویژه درمانی دریافت می کنند.

همچنین با جان باختن 9 هم استانی دیگر در اثر این بیماری طی روز گذشته تاکنون مجموع جان باختگان ناشی از کووید 19 از ابتدای شیوع بیماری به هفت هزار و 238 نفر رسیده است. 

استان قزوین/ نرخ ابتلا 45 درصد کاهش یافت

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین از کاهش 45 درصدی موارد قطعی ابتلای به کرونا در استان خبر داد و اظهار داشت: در 24 ساعت گذشته 48 بیمار کرونایی جدید در آزمایشگاه های منتخب کووید-19 استان قزوین شناسایی شدند که این آمار نسبت به روز قبل 40 نفر کاهش داشته است.

جلال رحمانی با اشاره به افزایش 22 درصدی نرخ روزانه بستری های کرونایی اضافه کرد: در شبانه روز اخیر 56 بیمار کرونایی جدید با علائم حاد تنفسی در بیمارستان های استان قزوین بستری شدند که این آمار 10 نفر از روز پیش بیشتر شده است.

وی از کاهش 36 درصدی آمار بیماران بدحال کرونایی و تک رقمی شدن دوباره آنها هم خبر داد و گفت: در حال حاضر فقط 9 بیمار کرونایی بدحال زیر دستگاه کمک تنفسی در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان های قزوین بستری شدند که این آمار در قیاس با روز گذشته 5 نفر کاهش یافته است.

رحمانی به نصف شدن موارد فوت کرونایی روزانه در استان قزوین هم اشاره کرد و افزود: در 24 ساعت اخیر فقط یک بیمار کرونایی بدحال به خاطر شدت بالای بیماری و درگیر شدن بالای ریه جان باخت که این آمار در مقایسه با روز قبل 50 درصد کاهش یافته و یک نفر کمتر است.

معاون دانشگاه علوم پزشکی قزوین همچنین از افزایش 80 درصدی نرخ بهبودیافتگان روزانه خبر داد و گفت: در شبانه روز اخیر 54 بیمار کرونایی با علائم قطعی نقاهت از بیمارستان های استان قزوین ترخیص شدند که این آمار 24 نفر از روز پیش بیشتر است.

رحمانی ادامه داد: در نهایت هم آمار کل بستری های کرونایی فعلی استان قزوین به 232 نفر رسید که این آمار نسبت به روز قبل تقریبأ ثابت بوده و فقط یک نفر از روز پیش کمتر شده است.

جزیره کیش/ 90 درصد جامعه هدف مراحل واکسیناسیون را تکمیل کرده اند

مریم ستاریان روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگاران اظهار داشت: برای ایمنی جامعه باید 80 درصد افراد 2 دوز واکسن خود را دریافت کنند و خوشبختانه در کیش از مرز 80 درصد فراتر رفته ایم.

وی با اعلام اینکه روند واکسیناسیون افراد بالای 12 سال در کیش همچنان ادامه دارد، افزود: امیدواریم با تزریق واکسن کرونا به تمام افراد ساکن در جزیره، بتوانیم زندگی در شرایط سفید را به ارمغان بیاوریم.

به گفته مسئول کمیته واکسیناسیون، تا کنون 100 هزار و 39 دوز واکسن در این جزیره تزریق شده که 54 هزار و 779 نفر دوز اول 44 هزار 828 نفر هم دوز دوم را دریافت کردند و تاکنون 432 هم دوز سوم را دریافت نمودند.

وی با اعلام اینکه حدود 49 هزار نفر در کیش به عنوان جامعه هدف طرح واکسیناسیون شناسایی شده اند، ادامه داد: با توجه به جمعیت شناور جزیره، تاکنون میزان واکسیناسیون در نوبت اول افزون بر 100 درصد بوده و ما برای تزریق دوز سوم و در صورت تصویب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دوزهای بالاتر نیز آمادگی کامل را داریم.

ستاریان بیان داشت: برای سلامت کامل جامعه امیدواریم افرادی که تاکنون دوز اول، دوم و سوم خود را دریافت نکرده هر چه زودتر برای دریافت واکسن و یا تکمیل دوره های مورد نظر اقدام کنند.

وی یادآور شد: برای ایمنی جامعه در مقابل ویروس کرونا مردم نباید تنها به تزریق یک نوبت واکسن اکتفا کنند و با توجه به شیوع نوع جدید کرونا در شماری از کشورهای جهان بهتر است همه مردم نسبت به دریافت کامل واکسن اقدام نمایند.

کاشان/ روند افزایشی نرخ ابتلا در آران و بیدگل

کاشان همچنان در وضعیت نارنجی قرار دارد و این موضوع نشان از آن دارد که ویروس کرونا در منطقه کاشان همچنان جولان می دهد و خوشبختانه طی چند روز گذشته این ویروس منحوس در کاشان افت نسبی اما شکننده داشته است.

مهدی دلاوری در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در کاشان، با بیان اینکه طی 24 ساعت گذشته 19 بیمار جدید حاد تنفسی در شهرستان های کاشان و آران و بیدگل بستری شدند، اظهار داشت: از این تعداد هشت بیمار در بیمارستان شهید بهشتی کاشان بستری شده و سه بیمار نیز در بیمارستان سیدالشهداء و هشت بیمار نیز در بیمارستان ثامن شهرستان آران و بیدگل بستری شده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان با بیان اینکه بیماران بستری شده در کاشان حداقل 20 و حداکثر 66 سال سن دارند، افزود: در شهرستان آران و بیدگل نیز حداقل سن بیمار 15 و حداکثر 95 ساله به عنوان بیمار حاد تنفسی بستری شدند.

دلاوری با بیان اینکه تاکنون 91 بیمار حاد تنفسی در دو مرکز درمانی شهید بهشتی کاشان و سیدالشهداء آران و بیدگل بستری هستند، ابراز داشت: از این تعداد 56 بیمار در شهرستان کاشان و 35 بیمار نیز در شهرستان آران و بیدگل بستری شدند و از تعداد کل بیماران دو بیمار به صورت موقت بستری هستند.

وی از بستری هفت بیمار حاد تنفسی در بخش مراقبت های ویژه در دو مرکز درمانی شهرستان های کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، گفت: طی 24 ساعت گذشته متاسفانه دو نفر آقا 60 و 88 سال در شهرستان کاشان جان خود را بر اثر ابتلا به کرونا از دست دادند.

دلاوری با بیان اینکه تعداد موارد مثبت جدید کرونا طی 24 ساعت گذشته در دو شهرستان کاشان و آران و بیدگل به 21 مورد می رسد، تصریح کرد: تعداد مراجعان به کلینیک های حاد تنفسی دانشگاه علوم پزشکی کاشان طی 24 ساعت گذشته تعداد 225 بیمار به کلینیک حاد تنفسی مراجعه کرده و تاکنون شش هزار 558 نفر نیز در بخش بستری موقت پذیرش شدند.

وی ضمن تأکید بر رعایت بیش از پیش پروتکل های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی تأکید کرد: از تمامی شهروندان درخواست داریم پروتکل های بهداشتی را بیش از پیش رعایت کنند.

استان گیلان/ 233 بیمار در مراکز درمانی بستری هستند

طبق آخرین اعلام دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان(تا روز یکشنبه) 233 بیمار کرونایی در حال حاضر در بیمارستان های استان گیلان بستری هستند و این تعداد در چند روز اخیر در استان تثبیت شده است. 

از تعداد کل بستری شدگان کرونایی در بیمارستان های استان گیلان 82 بیمار طی شبانه روز گذشته به آمار مذکور افزوده شده اند این در حالی است که تا در روز یکشنبه آمار بستری شدگان جدید 39 نفر بود و این افزایش می تواند یک هشدار باشد. 

همچنین 47 بیمار کرونایی نیز به دلیل شدت علائم و وخامت حالشان در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان های استان گیلان بستری هستند و می توان کاهش بیماران بدحال کرونایی به زیر 50 درصد را از اثرات واکسیناسیون دانست. 

واکسیناسیون کرونا در 452 مرکز واکسیناسیون در استان گیلان در حال انجام است و 92 درصد گروه های هدف واکسیناسیون در استان گیلان با مراجعه به این پایگاه ها در سطح استان دز نخست واکسن کرونا را دریافت کرده اند. 

25 هزار نفر از دانش آموزان در استان گیلان تاکنون نسبت به انجام واکسیناسیون اقدام نکرده اند از این رو طرح "محله محور" با هدف واکسیناسیون گروه های هدف واکسیناسیون به ویژه دانش آموزان در گیلان در حال انجام است. 

استان مرکزی/ 37 مورد ابتلای جدید در 24 ساعت گذشته

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک در گفت و گو با خبرنگار تسنیم با اشاره به وضعیت شیوع ابتلا به کرونا در استان مرکزی اظهار داشت: موردی از ثبت مرگ کرونایی طی شبانه روز اخیر در استان مرکزی گزارش نشده است.

سیدمحمد جمالیان افزود: بر اساس آخرین نتایج آزمایشگاهی 37 مورد ابتلای به ویروس کرونا شبانه روز اخیر در استان مرکزی شناسایی شده این درحالیست که 7 مورد از مجموع بیماران جدید شناسایی شده در استان، در بیمارستان ها بستری شدند که تحت مراقبت قرار دارند و خدمات تخصصی درمانی را دریافت می کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی اراک تصریح کرد: 30 مورد از بیماران جدید شناسایی شده نیز به صورت سرپایی درمان گرفتند و باید که تا زمان منفی شدن جواب آزمایش در منزل قرنطینه باشند.

جمالیان افزود: شمار مبتلایان به کرونا ویروس از زمان شیوع ویروس تاکنون در استان  105 هزار 126 نفر رسیده و تاکنون 2 هزار و 965 نفر در استان مرکزی بر اثر ابتلا به کرونا جان باخته اند.

رئیس علوم پزشکی اراک با اشاره به مسئله واکسیناسیون گفت:  به تعویق انداختن واکسن اصلا به صلاح نیست چرا که رسیدن به ایمنی مطلوب ناشی از واکسیناسیون بیش از یک ماه زمان نیاز دارد و اگر به دلیل شرایط تقریبا آرام فعلی دریافت واکسن تا زمان شروع موج جدید به تعویق انداخته شود، بدن زمان کافی برای رسیدن به سطح ایمنی ناشی از واکسن را نخواهد داشت.

درحال تکمیل... .

انتهای پیام/ینویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان