جستجوگر خبری شهرستان شفت

رشت - ایرنا- طرح جهش تولید مسکن که امسال از سوی دولت سیزدهم و در پی افزایش  مداوم قیمت آن طی۲ سال و نیم گذشته آغاز شد، با برنامه ریزی برای ساخت سالانه ۲۸ هزار واحد در گیلان نوری از امید به دل افراد فاقد خانه ...

از سال ۹۷ نرخ خرید مسکن به طور چشمگیری افزایش یافت و  خانه دار شدن را برای بسیاری به رویایی دست نیافتنی بدل کرد ، طرح اقدام ملی مسکن هم  با شرایطش مورد استقبال واقع نشد اما اکنون  در صورت اجرای مناسب طرح جهش تولید مسکن و استقبال مردم انتظار می رود که دستکم زمینه ساز توقف قیمت مسکن شود. 

هفتم آذر در جلسه مدیرکل راه و شهرسازی گیلان از پیش بینی ساخت ۲۸ هزار واحد در ۵۴ شهر استان در قالب طرح جهش تولید مسکن خبر داد و گفت: تاکنون ساخت واحدهای جهش تولید در ۱۹ شهر برنامه ریزی شده  است.

ماکان پدرام با اشاره به تمدید مهلت ثبت نام در طرح  نهضت ملی جهش تولید مسکن  تا پانزدهم ماه جاری افزود: تا کنون ۴۰ هزار و ۹۰۶ نفر متقاضی در این طرح ثبت نام کرده اند.

وی اظهار داشت: با تامین زمین برای تمامی شهرها ،قابلیت ثبت نام وجود خواهد داشت تا مردم بتوانند از این امکان فراهم شده در دولت سیزدهم برخوردار شوند .

پدرام یادآور شد: زمین برای ساخت حدود هشت هزار واحد آماده شده  است که مشاورانش را تعیین تکلیف کرده اند و طرح ها تقریبا حاضر شده  و  فراخوان پیمانکار هم بر روی سایت قرار گرفته است .

معاون مسکن و بازآفرینی اداره کل راه و شهرسازی گیلان نیز در این جلسه به طرح های در حال ساخت مسکن  اشاره و خاطرنشان کرد: پروژه های خود مالک در مسکن مهر رشت یک هزار واحد با پیشرفت فیزیکی ۷۵ درصد ، لوشان ۲۰۰ واحد با ۹۵ درصد ، رودبار ۱۱۴ واحد  با ۴۰ درصد، منجیل یک هزار و هشت واحد با ۲۳ درصد و فومن ۱۱۰ واحد با هفت درصد پیشرفت فیزیکی همراه است.

حسین کشاورز افزود: در حال حاضر در طرح جهش تولید هفت هزار و ۸۹۵ قرارداد  در ۱۳ شهر برای احداث پنج هزار و ۵۴۱ واحد تنظیم شده است.

وی با بیان اینکه تاکنون برای معادل هفت هزار و ۸۵۹ واحد در سطح ۱۳ شهر استان گیلان تامین زمین صورت گرفته است،  ادامه داد: در حال حاضر برای پروژه های مسکن سازی ۶ شهرستان استان گیلان با معضل نبود زمین مواجهیم که البته برای حل این مشکل رایزنی های گسترده ای را با دستگاه هایی نظیر جهاد کشاورزی، امور اراضی و بنیاد مسکن انجام دادیم.

وی قیمت تمام شده پروژه های جهش تولید مسکن را بر اساس دستورالعمل وزارت و راه و شهرسازی برای هر متر مربع ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان با ۵۰۰ هزار تومان مازاد عنوان و خاطرنشان کرد: البته با توجه به افزایش قیمت ها و نوساناتی که شاهد آن بودیم قیمت های اعلام شده تغییر و افزایش پیدا کرده است.

مدیرکل بنیاد مسکن  انقلاب اسلامی گیلان نیز گفت:  تا کنون سه هزار و ۴۷۶ نفر واجد شرایط شناسایی شده که از این تعداد یک هزار و ۲۹۱  وجه اولیه را نتوانستند واریز کنند.

پیشرفت پروژه های بنیاد مسکن به آورده متقاضیان وابسته است


مدیرکل بنیاد مسکن گیلان نیز در این جلسه از معرفی  ۱۱۳ هزار واحد مسکونی در گیلان برای دریافت تسهیلات بهسازی و مقاوم سازی مسکن به بانک های عامل استان خبر داد.

حامد دائمی با بیان اینکه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در ساخت پروژه های مسکن در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر  اقدام می کند، آمار ثبت نام کنندگان در طرح اقدام ملی مسکن استان در تعهدات این بنیاد را تا کنون ۱۷ هزار و ۲۸۴ نفر  عنوان و اضافه کرد: از میان آنها ۳ هزار و ۴۷۶ نفر واجد شرایط شناخته شدند.

دائمی، پروژه ۶۲۴ واحدی در شهر رشت، ۳۶ واحدی در انزلی و ۴۰ واحدی در لنگرود را از جمله پروژه های در دست احداث بنیاد مسکن استان گیلان ذکر و یادآوری کرد: تاکنون برای پروژه ۳۰ واحدی شهر رودسر ‏و ۶۰ واحدی لنگرود واگذاری اراضی انجام شده است.

وی تصریح کرد:  برای پروژه ۶۲۴ واحدی رشت در فاز نخست با ظرفیت ۳۱۲ واحد ، مراحل فوندانسیون فاز اول انجام و  برای فاز دوم آن نیز مشاور پروژه مشخص شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن گیلان  تاکید کرد که پروژه های مسکن  متقاضی محور و وابسته به آورده متقاضیان است.

وی از دستگاه های خدمات رسان استان خواست به منظور بهره برداری از پروژه های مسکن نسبت به اجرای خدمات زیرساختی سریع تر اقدام کنند.

دائمی گفت: در شهرهای انزلی، لنگرود و رودسر بدلیل اینکه موقعیت زمین نیاز به آماده سازی دارد ، ۱۰ میلیارد تومان برای این امر مساعدت شده است.

هشت هزار و ۳۰۰ خانوار تحت پوشش بهزیستی هستند

همچنین مدیرکل بهزیستی گیلان با بیان اینکه  از سال ۸۸ ساخت  مسکن در بهزیستی آغاز شده است، گفت:  نهضت ملی مسکن در بهزیستی استان از سال ۹۶ ایجاد شد که ساخت مسکن را از حالت موردی خارج کرد و با تفاهم نامه های چند جانبه با بنیاد مسکن ، راه و شهرسازی، ستاد اجرایی فرمان امام و خیرین مسکن ساز ساخته شد.

حسین نحوی نژاد افزود: طی سال ۹۹ بهزیستی بیشتر از ۶۰۰ واحد تحویل داد و هدفگذاری در سال  ۱۴۰۰ هم ۵۰۰ واحد است که طی ۶ ماه نخست امسال،  ۲۸۹ واحد را تحویل داده ایم .

 وی با بیان اینکه در حال حاضر از ۶۰ هزار واحد تحت پوشش ، هشت هزار و ۳۰۰ خانوار تحت پوشش سازمان بهزیستی گیلان فاقد مسکن هستند، اظهار داشت: تامین زمین برای شروع کار ضروریست.

 وی همچنین به آغاز پروژه ۴۸ واحدی شهرستان شفت از سال ۹۵ اشاره و خاطرنشان کرد: بدلیل عدم اختصاص تسهیلات مسکن مهر با پیشرفت ۳۵ درصد متوقف شد.

 نحوی نژاد اظهار داشت: علیرغم پیگیری های انجام شده تا سال ۹۸ تسهیلاتی برای آن تعلق نگرفت ؛ ضمن اینکه متقاضیان نمی توانند سهم آورده بدهند و اکثر آنها خانواده های دارای دو نفر معلول به بالا هستند .

وی خواست تا این واحدها  در قالب پروژه نهضت ملی مسکن قرار بگیرد و خاطر نشان کرد :  بهزیستی گیلان نیز  آمادگی دارد به هر کدام از آن واحدها ۱۰۰ میلیون تومان بلاعوض  پرداخت کند.

ساخت ۱۲ هزار واحد در قالب مسکن محرومان و نهضت مسکن برای نیازمندان

مدیرکل کمیته امداد گیلان با بیان اینکه ۱۵۴ هزار خانوار در گیلان  به نحوی با کمیته امداد در ارتباط هستند ، گفت:  ۱۲۶ هزار خانواده  به طور مستقیم از کمیته امداد مستمری می گیرند که این میزان ماهیانه بالغ بر ۶۰ میلیارد تومان  است.

عباس اهرابی افزود: کمیته امداد استان تا کنون در بحث نهضت مسکن و محرومین ۱۲ هزار واحد را ساخته و آماده کرده است.

وی با بیان اینکه ۹ هزار خانوار تحت پوشش کمیته امداد در استان فاقد مسکن بودند، اظهار داشت: با پیگیری های انجام شده و ساخت واحدها برای این مددجویان تحت پوشش  از سال ۹۶ شمار خانوارهای فاقد مسکن به پنج هزار کاهش یافته است.

اهرابی با اشاره به اینکه به تازگی از سه هزار واحد مسکن محرومان گیلان ،  ۳۰۰ واحد به  مددجویان کمیته امداد اختصاص یافته است ، گفت:  پنج هزار خانوار نیازمند مسکن هستند که سه هزار و ۳۰۰ خانوار شهری و یک هزار و ۷۰۰ خانوار روستایی هستند. 

مدیرکل کمیته امداد گیلان یادآور شد:  تفاهم نامه ساخت حدود ۷۰۰ واحد را با سپاه داشتیم که انتظار می رود تا چندین ماه آینده به بهره برداری برسد.

گیلان ۲ و نیم میلیون نفر جمعیت دارد. آب و هوای مناسب و طبیعت زیبا و گردشگری بودن گیلان را به استانی مهاجر پذیر تبدیل کرده است .نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان