جستجوگر خبری شهرستان شفت

رشت – ایرنا – طی روزهای اخیر انتشار تصاویر و فیلم های ویدئویی از مرمت کاخ موزه انزلی که نشان از مردمت غیراصولی این بنای تاریخی یکصد ساله دارد، انتقادات دوستاران و متولیان میراث فرهنگی گیلان را به همراه ...

به گزارش خبرنگار ایرنا، کاخ موزه بندرانزلی که به کاخ میان پشته نیز شهرت دارد در منطقه میان پشته و بین ۲ پل انزلی و غازیان واقع شده است و از اماکن تاریخی شهر بندری انزلی به شمار می رود.

این کاخ که یکی از باارزشترین مجموعه میراثی گیلان محسوب می شود با قدمتی نزدیک به یک قرن از جمله معماری های یادگار دوران قاجار محسوب می شود که نگینی در شهر ساحلی انزلی به شمار می رود.

کاخ موزه انزلی در میان باغ دلگشایی از درختان نارنج و ماگنولیا که از شمال به آب های نیلگون خزر ناره می کند قرار دارد و از جمله کارهای هنری این ساختمان پلکان داخلی ساختمان کاخ است که طبقات سه گانه را به هم وصل می کند. این پلکان طوری ساخته شده است که اگر شخصی در شیروانی بایستند به دلیل فقدان پایه، واحد کف زیرین را خواهد دید.

اما آنچه بیش از همه طی روزهای اخیر کاخ موزه انزلی را به تیتر و نقل و قول فضای رسانه ای و شبکه های اجتماعی تبدیل کرده است، نحوه مرمت بنا می باشد که طبق اظهارات مسئولان میراث فرهنگی غیر اصولی بوده و خارج از نظارت میراث اجام شده است.

تصاویر منتشر شده از مرمت و رنگ آمیزی گچ بری های این کاخ که موزه نظامی شمال کشور نیز محسوب می شود مورد انتقاد متخصصان و کاربران فضای مجازی قرار گرفته است.

مرمت کنندگان در فیلم منتشر شده در فضای مجازی ادعا می کنند که این مرمت با مشورت کارشناسان صورت گرفته و برای اینکه گچ بری ها جلوه بیشتری داشته باشند رنگ آمیزی شده اند.

اما در همان فیلم منتشر شده متخصصان مرمت میراث فرهنگی توضیح می دهند: «پس اگر نحوه مرمت براساس زیبایی شناسی ذائقه ای انجام می شود، بگوییم تخت جمشید هم اگر رنگ بخورد زیباتر است و با چنین دیدگاهی میراثی برایمان باقی نخواهد ماند.»

خطاهای غیراصولی در مرمت کاخ موزه انزلی اصلاح خواهد شد

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و میراث فرهنگی گیلان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا هشدار داد که مرمت ساختمان های تاریخی در اختیار دستگاه های دولتی می بایست مطابق قانون با مجوز و نظارت میراث فرهنگی انجام شود.

ولی جهانی با تاکید بر اینکه مسئله مرمت غیراصولی در کاخ موزه انزلی مورد بررسی قرار گرفته است، افزود: اگرچه اشکالات جزیی در این مرمت ایجاد شد، اما با ارسال نامه و تعیین زمان یک هفته ای خواستار اصلاح مرمت با نظارت کارشناسان میراث فرهنگی شده ایم که خوشبختانه با همراهی مدیریت موزه این موضوع به سرعت انجام می شود.

وی تاکید کرد: متاسفانه برخی از دستگاه های دولتی در مرمت آثار تاریخی در اختیار توجیه نیستند و گمان می کنند چون مرمت اندک است پس می توانند بدون مجوز و نظارت میراث فرهنگی دست به این کار بزنند. این در حالیست که موضوع یادشده مشمول برخورد قانونی خواهد بود.

معاون میراث فرهنگی گیلان بیان کرد: در زمان حاضر ۲۲۱ بنای تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی در اختیار دستگاه های دولتی گیلان است و ۳۰ اثر تاریخی نیز در اختیار این ارگان ها قرار دارد که هنوز ثبت نشده است.

جهانی اظهار داشت: خوشبختانه مدتی است که تعدادی از این ارگان ها چون شیلات، بانک ملی بندرانزلی، گمرک آستارا و خانه میرزا در مرمت آثار با میراث فرهنگی همراه شده اند و با نظارت کارشناسان میراث اقدام به مرمت کرده اند که نتایج بسیار خوبی نیز داشته است و امیدواریم دیگر ارگان ها چون جهاد کشاورزی که بناهای تاریخی متعددی در اختیار دارند هر چه سریع تر برای مرمت و تغییر کاربری با میراث همراه شوند.

کمبود اعتبارات درد مرمت میراث تاریخی گیلان

این روزها اگرچه در گزارش کاری اداره کل میراث فرهنگی ،گردشگری و صنایع دستی گیلان خبر مرمت برخی از میراث تاریخی و فرهنگی استان خوشحال کننده است، اما همچنان مشکل کمبود اعتبار در حوزه مرمت به قوت خود باقیست و هر بار حال ناخوش برخی از بناهای تاریخی استان از شرق و غرب گیلان خبرساز می شود.

معاون میراث فرهنگی گیلان در این خصوص نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بر محدودیت اعتبار مرمت بناهای تاریخی استان تاکید کرد و افزود: با توجه به اقلیم استان، اعتبارات اختصاص یافته برای مرمت بناهای تاریخی کافی نیست.

وی اظهار داشت: به دلیل شرایط آب و هوایی گیلان بسیاری از بناهای تاریخی نیازمند مرمت اساسی است و مرمت آنها از عهده اداره کل میراث فرهنگی خارج است و همه سازمان ها، نهادها و مردم می بایستی در این راستا همیار باشند.

گیلان از جمله استان هایی است که دارای تکثر بناهای تاریخی در مناطق شهری و همچنین به صورت پراکنده است که برخی از آنها به دلیل شرایط آب و هوایی تا کنون تخریب شده اند؛بارش بیش از یک هزار و ۲۰۰ میلیمتری باران در سال، زمستان ها سرد و تابستان های شرجی و مرطوب همگی منجر به سرعت بخشی آسیب به بناهای تاریخی این استان شده اند. به همین دلیل بناهای تاریخی این استان بیش از هرجای دیگر نیازمند بازسازی و مردمت های مستمر است که این مسئله اعتبارات بیشتری را می طلبد.

گیلان سراسر شگفتی است و شاید اکوموزه ای فراخ بر بلندای ایران که بیش  از همه به اقلیم خوش شناخته  می شد؛ اما امروز یک هزار و ۲۳۰ اثر تاریخی ثبت شده این استان گردشگران بسیاری را به خود می خواند.

به هر روی میراث فرهنگی و بناهای تاریخی هویت و پیشینه هر سرزمینی محسوب می شوند؛ وبدین سبب می بایست با ایجاد دغدغه حفاظت از این آثار واختصاص بودجه ویژه بناهای تاریخی را از گسل تخریب در امان نگاه داشت.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان