جستجوگر خبری شهرستان شفت

گروه استان ها- فرمانده مرکز آموزش تخصص های دریایی باقرالعلوم(ع) نداجا رشت با بیان اینکه ناو دماوند به زودی به ناوگان شمال کشور الحاق می شود گفت: تمام تجهیزات این ناو احیا و بدنه آسیب دیده آن مورد ...

به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت، امیر دریادار دوم مهدی شعبانزاده صبح امروز در نشست فرماندهی آموزش تخصص های دریایی باقرالعلوم(ع) نداجا رشت با اصحاب رسانه به مناسبت هفتم آذرماه روز نیروی دریایی اظهار داشت: 7 آذرماه 1359 نقطه عطفی در تاریخ کشور، نیروی های مسلح و نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی بود.

فرمانده مرکز آموزش تخصص های دریایی باقرالعلوم(ع) نداجا رشت گفت: در روزهای نخست جنگ تحمیلی که ارتش متجاوز رژیم بعث با حمایت ابرقدرت ها حمله سراسری را علیه نظام مقدس جمهوری آغاز کرده بود تنها 67 روز پس از آغاز جنگ، نیروی دریایی ارتش در عملیات غرورآفرین مروارید به جنگ نیروی دریایی عراق رفت.

امیر شعبانزاده با اشاره به برخی اهداف حمله سراسری رژیم بعث به ایران در جنگ تحمیلی خاطرنشان کرد: عراق به واسطه مرز بسیار اندک با خلیج فارس و دریاها به نوعی در یک خفگی ژئوپلیتیک گیر کرده بودند و درصدد بود که مرزهای آبی و دریایی خود را توسعه دهد.

30 محصول ویژه معرفی نهضت جنگل توسط فعالان فضای مجازی استان گیلان رونمایی می شودفرمانده سپاه استان گیلان: روحیه و تفکر بسیج موجب امیدافزایی در جامعه می شودنماینده ولی فقیه در گیلان: تنها با تفکر و روحیه بسیجی می توان مشکلات کشور را حل کرد

وی افزود: پس از اینکه دفاع مقدس آغاز شد نیروی دریایی راهبردی ارتش با برنامه ریزی یک عملیات توانست صحنه دریا را به دست بگیرد و شریان اقتصادی عراق که صدور نفت از پایانه های البکر و الامیه بود توسط تکاوران قهرمان نیروی دریایی از بین رفت و عراق مجبور شد برنامه های دیگری در پیش بگیرد.

فرمانده مرکز آموزش تخصص های دریایی باقرالعلوم(ع) نداجا رشت با اشاره به حماسه آفرینی ناوچه قهرمان پیکان و تیزپروازان نیروی هوایی در عملیات مشترک مروارید در دوران دفاع مقدس ابراز داشت: بدنه اصلی نیروی دریایی عراق در این عملیات از بین رفت.

امیر شعبانزاده به اثرات عملیات غرورآفرین مروارید در آن برهه از تاریخ کهدتوسط نیروی دریایی ارتش با همکاری نیروی هوایی اجرایی شد را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: این پیروزی در واقع نخستین پیروزی اثربخش توسط ارتش و نیروی دریایی در صحنه دریا بود و آغازی برای سلسله عملیات ها در زمین و هوا شد.

وی گفت: در طول دفاع مقدس، کشورهای مختلف با هدایت آمریکا در تلاش بودند که شریان اقتصادی، واردات و صادرات ایران را دچار اختلال کنند و در همان زمان نیروی دریایی ارتش ماموریت اسکورت قهرمانانه کشتی های تجاری و نفتکش ایرانی را به منظور تامین خطوط مواصلاتی و سهولت در صادرات نفت و وارادت را برعهده گرفت.

فرمانده مرکز آموزش تخصص های دریایی باقرالعلوم(ع) نداجا رشت با بیان اینکه حدود 10 هزار کشتی در طول 8 سال دفاع مقدس اسکورت شدند افزود: در این مسیر با کمترین حادثه ها مواجه بودیم از سوی دیگر اقتصاد نظام مقدس جمهوری اسلامی در آن برهه حساس نیاز شدید به واردات و صادرات داشت.

امیر شعبانزاده تصریح کرد: نیروی دریایی پس از دوران دفاع مقدس نیز در حوزه های مختلف توانست هدف گذاری و برنامه ریزی داشته باشد از طرفی مهم ترین مولفه هر سازمان، نیروی انسانی است زیرا نیروی انسانی می تواند تحول آفرین باشد و تجهیزات را راهبری و کاربری کند و در بزنگاه ها تصمیم بگیرد.

وی با بیان اینکه نیروی انسانی دارای شاخصه های تعهد و تخصص می تواند ماموریت ها را اجرا کند ابراز داشت: نخستین رسالت مان این بود که نیروهای نظامی که در خارج از کشور آموزش می دیدند به داخل کشور برگردند و با آموزه های دینی و براساس فرهنگ مردم کشورمان آموزش ببینند که این اتفاق افتاد.

فرمانده مرکز آموزش تخصص های دریایی باقرالعلوم(ع) نداجا رشت با اشاره به اینکه امروز نیروی انسانی متعهد و متخصص بدنه اصلی جوان نیروی دریایی را تشکیل می دهند خاطرنشان کرد: این افراد در حوزه های مختلف از جمله ساخت تجهیزات، ایجاد اقتدار و عزت نیروهای مسلح نقش آفرین هستند.

امیر شعبانزاده با بیان اینکه امروز در حوزه های مختلف تاسیساتی، ماموریت ها، اعزام ناوگروه و تجهیزات به استقلال رسیده ایم ابراز داشت: چنانچه تهدید نوظهور در منطقه یا دنیا رخ دهد، تجهیزات و آموزش های متناسب برای مقابله با آن تهدید پیش بینی می کنیم لذا آموزش ها باید به روز باشد.

وی نیروی دریایی ارتش را یک نیروی دریایی تجهیزات محور دانست و گفت: امروز الحاق شناورهای سطحی با دستان و تخصص مهندسان جوان و بهره گیری از صنایع داخلی انجام می شود و واحدهای شناور سطحی، زیرسطحی، واحدهای شناور هوا دریا، پهپادها و یگان های موشکی به دست جوانان همین مرز و بوم ساخته می شود.

فرمانده مرکز آموزش تخصص های دریایی باقرالعلوم(ع) نداجا رشت با اشاره به اهمیت مقابله با پدیده شوم دزدی دریایی مدرن در تنگه هرمز و باب المندب تصریح کرد: بیشترین کشتی های نفتی از همین مسیر عبور می کنند که حمایت و حفظ آنها حائز اهمیت است.

امیر شعبانزاده خاطرنشان کرد: از آنجا که 93 درصد واردات و صادرات جمهوری اسلامی ایران از طریق دریا انجام می شود لذا حمایت از کشتی ها و تامین خطوط مواصلاتی کشتی های نفتکش و دریایی و صیانت از این خطوط بر عهده نیروی دریایی ارتش قرار گرفت.

وی با بیان اینکه از سال 88 تاکنون 6 هزار کشتی نفکتش و تجاری اسکورت کرده ایم گفت: حتی به کشتی سایر کشورها هم کمک می کنیم و هم اکنون ناوگروه 79 در حال گشت و تامین خطوط مواصلاتی کشتی های تجاری و نفتکش کشورمان است.

فرمانده مرکز آموزش تخصص های دریایی باقرالعلوم(ع) نداجا رشت با اشاره به حماسه اخیر ناوشکن ایرانی سهند در عملیات غرورآفرین دریانوردی 150 روزه تصریح کرد: ناوشکن سهند با عبور از نقاط مختلف دنیا و همچنین عبور از حیاط خلوت آمریکا توانست اقتدار ایران را در حوزه دریا و اقیانوس ها را به نمایش بگذارد.

امیر شعبانزاده با اشاره به آمادگی نیروی دریایی برای اجرای تمام مأموریت های ابلاغی از سوی ستادهای بالادستی خاطرنشان کرد: اقتدار و آمادگی رزمی در ناوگان شمال و جنوب به گونه ای است که ماموریت های نیروی دریایی به نحو احسن انجام می شود و مصداق این آمادگی رزمایش ها هستند.

وی با بیان اینه در رزمایش مشترک ذوالفقار 1400 نیز شرایط سطحی، زیرسطحی، هوایی، پهپادها و موشکی مورد آزمایش قرار گرفتند گفت: هدف از برگزاری این رزمایش ها، اعلام آمادگی و همچنین ارزیابی آمادگی رزمی نیروها است.

فرمانده مرکز آموزش تخصص های دریایی باقرالعلوم(ع) نداجا رشت با اشاره برگزاری مسابقات دریایی غواصی عمق در جنوب کشور و مسابقات جام دریا در شمال کشور تصریح کرد: در هر دو مسابقه کشورمان توانسته رتبه های برتر را کسب کند که نشان از آمادگی افسران، درجه داران و کارکنان نیروی دریایی ارتش دارد.

امیر شعبانزاده با بیان اینکه مرکز آموزش تخصص های دریایی باقرالعلوم(ع) نداجا رشت مسئولیت تربیت و آموزش جوانان این مرز و بوم را بر عهده دارد گفت: در ابتدا، فرهنگ سازمانی، آموزه های دینی، ولایتمداری، سلحشوری و شجاعت به کارکنان آموزش داده می شود سپس به سمت آموزش های تخصصی می رویم.

وی افزود: آموزش های قرآنی، فرهنگی، کلاس های آگاه سازی، تربیت بدنی، توانمندسازی جسمی و شنا به عنوان ورزش پایه آموزش داده می شود سپس آموزش های تخصصی که شامل رسته های مختلف است  در این مرکز با جزییات توسط اساتید مجرب آموزش داده می شود.

فرمانده مرکز آموزش تخصص های دریایی باقرالعلوم(ع) نداجا رشت با بیان اینکه ناو دماوند به زودی به ناوگان شمال الحاق می شود تصریح کرد: تمام تجهیزات این ناو احیا شد و بدنه های آسیب دیده آن نیز مورد بازسازی قرار گرفت.

انتهای پیام/612/شنویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان