جستجوگر خبری شهرستان شفت

آستارا - ایرنا - خزان که می رسد خرمالوها لابه لای برگهای درختان بوستان های آستارا زرد و نارنجی جلوه گری آغاز می کنند. آستارا در منتهی الیه غرب گیلان و کرانه دریای خزر از آب و هوا و خاکی حاصلخیز برای ...

شهرستان مرزی بندر آستارا از مناطق تولید خرمالو در استان گیلان است و در فصل پاییز با اوج گرفتن صادرات محصولات فصلی از مرزهای این شهرستان، باغداران خرمالو با تولید ۲۵۵ تن محصول در سال، برای ارزآوری از ترانزیت و فروش این میوه خوشگوار تلاش می کنند.

بر اساس اعلام مدیر جهاد کشاورزی آستارا ۲۱ هکتار از باغهای مثمر این شهرستان به کشت درختان خرمالو و برداشت این میوه اختصاص دارد و عملکرد هر هکتار، ۱۲ تن است و سالانه به طور میانگین ۲۵۵ تن خرمالو برداشت می شود.

ساسان کارجویان میزان درآمد حاصل از تولید و فروش خرمالو در آستارا را ۱۶ میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال اعلام وی یادآوری کرد:سال گذشته ۱۸ هزار کیلوگرم خرمالو به کشورهای روسیه، اوکراین و قزاقستان صادر شده بود.

پاییز و رونق بسته بندی محصولات 

محمد پرتون از صادرکنندگان خرمالو از آستارا به خارج از کشور در خصوص کار خود گفت: هر سال حدود ۱۵۰ تن خرمالو را خرید و فروش می کنم و  سال گذشته ۶۰ تا ۷۰ تن از این محصول را به کشور عراق صادر کردم.

وی با اشاره به اشتغال فصلی ۲۵ مرد و ۳۰ زن در مرکز خرید و بسته بندی خرمالو در شهر لوندویل آستارا افزود: با ایجاد این مرکز برای جمع آوری، بسته بندی و حمل خرمالو برای آن تعداد از شهروندان و افراد محلی شغل فصلی ایجاد کرده ام.

وی درباره علت کال یا نارس بودن خرمالو ها توضیح داد: اگر میوه های رسیده و نرم را خریداری کنیم، تا رسیدن بار به کشورهای مقصد احتمال دارد فاسد بشوند، از اینرو به باغداران گفته ایم خرمالوهای نارس و به نسبت کال را بچینند و بسته بندی کنند تا کیفیت محصول، در حدود یک هفته زمان برای رسیدن به دست مشتری خارجی حفظ شود.

او از رواج بسته بندی و خرید و فروش ازگیل و گردو نیز خبر داد و گفت: متاسفانه واسطه هایی که از شهرهای قزوین، تبریز و ارومیه برای خرید و صادرات میوه های فصلی به آستارا می آیند، بازار ما را تحت تاثیر قرار می دهند.

این صادرکننده محصولات کشاورزی، کم کاری بانک ها در عرضه پول نقد را  از مشکلات خود و همکارانش دانست و با توجه به نیاز خریداران و صادرکنندگان میوه به پول نقد برای تسویه حساب با باغداران در مزارع، از مسئولان خواست بانک ها را به تامین و ارائه وجوه نقد به خریداران و صادرکنندگان میوه مجاب کنند.

فعالیت دلالان میوه و پایش بهداشتی محصولات در پایانه مرزی

رحیم برقی از باغداران و تولیدکنندگان خرمالو در آستارا نیز گفت: سالانه هشت تن محصول از باغ خودم برداشت می کنم و این روزها هر کیلوگرم خرمالو را به قیمت حدود ۵۰ هزار ریال به خریدار یا صادرکننده می فروشیم و متاسفانه زحمت زیاد تولید را ما باغداران متحمل می شویم و بیشتر سود این کار از آن واسطه ها و خریداران و صادرکنندگان می شود.

او از مورد توجه قرار گرفتن تولید و عرضه خرمالو به دلیل سودآوری خوب خبر داد و خاطرنشان کرد: در سال های گذشته، کاشت کیوی و تولید آن توسعه زیادی یافته بود و اکنون بعد از آن، خرمالو مورد توجه قرار گرفته است و باغ های این میوه روز به روز بیشتر می شود.

به گفته سعید میرقربانی سرپرست فرمانداری آستارا ۸۰ درصد صادرات استان گیلان از مرز آستارا انجام می شود و  قرنطینه نباتی برای تضمین سلامت محصولات کشاورزی در پایانه مرزی فعال است و صادرکنندگان مکلف به رعایت سلامت بهداشت محموله صادراتی خود هستند تا هیچ گونه بار ترانزیتی به دلیل رعایت نشدن موارد بهداشتی، از کشور مقصد برگشت داده نشود.

مسئولان استانی نیز بارها یادآور شده اند که ۸۰ درصد صادرات گیلان از جمله ۴۰ نوع محصول کشاورزی از مرزهای آستارا به کشورهای حوزه اوراسیا و حاشیه دریای خزر صادر می شود و نیاز به ایجاد پایانه صادراتی محصولات کشاورزی در آستارا به شدت احساس می شود.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان، ساحل دریای خزر و مرز جمهوری آذربایجان واقع شده و با سه راه زمینی، دریایی و ریلی به خارج از کشور از مبادی مهم تجارت و حمل و نقل خارجی است.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان