جستجوگر خبری شهرستان شفت

به سبب پوشش بالای واکسیناسیون و رعایت پروتکل های بهداشتی، گیلان وضعیت آرامی در کرونا دارد اما با شناسایی سویه جدید در اروپا و عادی پنداری مردم ممکن است آرامش حاکم و کنونی به طوفانی سهمگین مبدل شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، کرونا حدود ۲۰ ماهی هست که مردم را با خود درگیر و سایه شوم خود را بر روی همه عرصه ها به ویژه سلامت و اقتصادی مردم گسترانیده است.

 ویروس تاج دار وحشی علیرغم آنچه عادی پنداران آن تصور می کنند، همچنان به دنبال قربانی است و در این گردآب نفس گیر، لحظه ای بازنمی ایستند.

از ابتدای شیوع کرونا تاکنون بیش از 28 هزار نفر بیمار مثبت مبتلابه کرونا بستری و حدود 87 هزار نفر بیمار مبتلابه کرونا به صورت سرپایی در استان گیلان شناسایی شده اند.

 

همچنان نیز عده ای در گیلان گرفتار بیماری کووید ۱۹ می شوند و تعدادی نیز در برابر هجوم وحشیانه آن، تسلیم شده و جان به جان آفرین تسلیم می کنند.

در حال حاضر شیوع بیماری کرونا در گیلان به شدت کاهش یافته و تنها سه شهرستان آستارا، رضوانشهر و رودبار در وضعیت زرد بیماری کرونا قرار دارند و مابقی شهرها در وضعیت آبی کرونایی هستند.

از عمده دلایل کاهش شمار بیماران کرونایی در گیلان، میزان بالای پوشش واکسیناسیون کرونا در گیلان در مقایسه با استان های دیگر کشور است. وزارت بهداشت طبق گزارش های روزانه، همچنان استان گیلان را در صدر بالاترین پوشش واکسیناسیون کرونا اعلام کرده است.

 

دکتر ارسلان سالاری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفته است: اسـتان گیلان با ۸۰درصد پوشش نوبت اول کل جمعیت و ۹۲ درصد پوشش نوبت اول در افراد ۱۲ سال به بالا تا به امروز رتبه نخست واکسیناسیون کشوری را به خود اختصاص داده است .

به گفته وی، همچنان یک هزار و ۱۲۸ مرکز واکسیناسیون کرونا در سطح استان گیلان مشغول واکسینه کردن مردم علیه این بیماری همه گیر هستند.

 

اما همچنان که گیلان به سمت پایداری سلامت و فائق آمدن بر کرونا پیش می رود، نگرانی دولتمردان و مردم نسبت به سویه جدید بیماری کرونا بیشتر می شود.

گیلان هم اکنون پنج پیک بیماری کرونا را هم زمان با کشور تجربه کرده و آن طور که متخصصان عفونی گفته اند، سویه جدید آفریقایی به طورکلی دارای ۵۰ جهش بوده و کشندگی آن تقریباً دو برابر ویروس دلتا است.

آنچه بیش از همه این روزها پراهمیت تر بوده، رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی شهروندان است و باید این مهم به عنوان یک فرهنگ غالب از سوی همگان پذیرفته و در دستور کار قرار بگیرد.

 

به نظر می رسد بسیاری از گروه های مردم حتی آن دسته از افرادی که در معرض خطر و گاها پر خطر هستند، پروتکل های بهداشتی اعم از استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی را جدی نمی گیرند.

وضعیت کنونی گیلان در کرونا همچون دریایی آرام اما متلاطم است که هرلحظه امکان طغیان گری وجود دارد و اگر عمداً و سهواً کوچک ترین تعلل و عادی پنداری صورت بگیرد بدون شک خیل عظیمی از هم وطنان غرق خواهند شد.

جدی نگرفتن پروتکل های بهداشتی نظیر عدم استفاده از ماسک موضوعی است که خطر آن بیشتر از کرونا است و نباید فراموش کرد که هر سویه ای از کرونا خطرات مربوط به خود را دارد و تنها با رعایت پروتکل های بهداشتی و واکسیناسیون هست که می توان از شر ویروس کرونا در امان بود.

انتهای پیام/۳۳۸۹نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان