جستجوگر خبری شهرستان شفت

معاون پارلمانی رئیس جمهور درباره نشست آیت الله رئیسی با نمایندگان و استانداران سه استان شمالی کشور گفت: در این نشست که به همت معاونت امور مجلس و دفتر نهاد ریاست جمهوری برگزار شد، مسائل مختلف این ...

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، سید محمد حسینی معاون پارلمانی رئیس جمهور درباره نشست آیت الله رئیسی با نمایندگان سه استان شمالی گلستان، مازندران و گیلان و استانداران این استان ها گفت: این نشست عصر دیروز به همت معاونت امور مجلس و دفتر نهاد ریاست جمهوری برگزار شد و در این نشست مشکلات استان های مذکور مورد بحث قرار گرفت.

وی افزود: در این نشست بحث عدالت در توزیع، منابع طبیعی، مدیریت پسماند، حراست از جنگل ها، توسعه و احیای صنایع، لایروبی رودخانه ها، تامین آب شرب، طرح توسعه کشت برنج، تامین نهاده های دامی و کشاورزی، احیا و توسعه بنادر، توجه به امور زیرساختی، راه آهن محورهای مختلف، آزادراه، ایجاد مناطق آزاد و ویژه تجاری، احیای خلیج گرگان، تالاب های انزلی آشورا ده و غیره، تصرفات مشکل ساز اوقاف، بحث سکونتگاه دوم خوش نشین ها و اقشار مرفه در مناطق شمالی، توجه به صنعت گردشگری، تعامل تجاری با کشورهای اورآسیا و... اهم مسائل مطروحه از سوی نمایندگان بود.

حسینی تصریح کرد: استانداران گلستان، گیلان و مازندران نیز در این جلسه با استقبال از راهکار پیشنهادی دولت برای تفویض اختیارات بیشتر به استانداران اظهار امیدواری کردند با همفکری نمایندگان مجلس بتوانند بر مشکلات استان های خود فائق آیند.

آیت الله سید ابراهیم رئیسی نیز در این نشست با اشاره به دغدغه های مردم سه استان شمالی کشور، گفت: حتماً برای رفع مشکلات استان های گلستان، مازندران و گیلان راهکارهایی کوتاه مدت و میان مدت دنبال خواهد شد.

رئیس جمهور لایحه بودجه را مهمترین سند مالی کشور در سال دانست و با اشاره به مراحل نهایی تدوین این لایحه برای سال 1401، گفت: این سند مالی طی چند روز آینده، تقدیم مجلس شورای اسلامی خواهد شد که در آن اصلاح ساختار بودجه که مورد تأکید، رهبر معظم انقلاب بوده، مورد توجه قرار گرفته است.

رئیس جمهور افزود: رشد اقتصادی، افزایش تولید، افزایش اشتغال و فقرزدایی از ویژگی های مهم این لایحه است.

رئیسی با تأکید بر متحول شدن نظام بودجه نویسی در کشور در لایحه بودجه 1401، خاطر نشان کرد: در این لایحه ساختار بودجه به گونه ای تنظیم شده است که نقش استان ها و اختیارات استانداران روشن تر خواهد شد. سهم قابل توجهی به لحاظ خلق ثروت برای وزارتخانه ها و استان ها در نظر گرفته شده است.

رئیس جمهور با اشاره به عدالت توزیعی در نظام بودجه ریزی کشور، خاطر نشان کرد: ما باید براساس سند آمایش سرزمینی حرکت کنیم و سازمان برنامه و بودجه نیز بر همین اساس در حال عادلانه کردن ساختارهای بودجه ریزی در کشور است.

آیت الله رئیسی با تأکید بر اینکه محور کار دولت در بودجه براساس عدالت خواهد بود، بیان داشت: نظام صحیح و عادلانه اختصاص بودجه ها در بخش های محتلف کشور و به تناسب ظرفیت ها و نیازها مشکلات اقتصادی کشور را به سمتی پیش خواهد برد که فقر مطلق ریشه کن شود.

رئیس جمهور با اشاره به درخواست تشکیل کارگروه برای رفع موانع تولید و صادرات محصولات کشاورزی در 3 استان حاشیه دریای خزر، گفت: تشکیل کارگروه های مطرح شده در هر استان و حتی به صورت مشترک بسیار مهم و لازم است و استانداران هر سه استان اقدام نمایند.

رئیسی در مورد مشکل پسماند در استان های شمالی، گفت: لازم است برای رفع مشکل پسماند ها مدیریت مستقلی ایجاد گردد که همه مسایل مرتبط با پسماند را بررسی و دنبال کند.

رئیس جمهور با مهم دانستن نقش صنعت گردشگری در رونق اقتصادی کشور بویژه مناطق شمالی با توجه به جاذبه های طبیعی این استان ها، گفت: در بسیاری از موارد به دلیل اینکه درست از نعمت های الهی استفاده نمی شود این نعمت ها تبدیل به نقمت می شود.

آیت الله رئیسی در ادامه سخنان خود یکی از راه های حل کسری بودجه را مولدسازی یا فروش دارایی های مازاد دولت دانست و از وزیران و مدیران دولتی خواست با جدیت و تلاش مستمر در این زمینه عمل کنند.

پیش از سخنان رئیس جمهور نمایندگان استان های گلستان، گیلان و مازندران هر یک جداگانه با اشاره به ظرفیت های و توانمندی های استان های یاد شده، دغدغه های خود را در زمینه مشکلات معیشتی، کم آبی، اشتغال، زیست محیطی و ضرورت اجرای عدالت در نظام پرداخت مطرح کردند.

استفاده از ظرفیت های اقتصادی روستاها و ایجاد فرصت های مناسب برای حمایت از منابع طبیعی و کشاورزی از دیگر نکاتی بود که نمایندگان در این جلسه به آنها اشاره کردند.

استانداران گلستان، گیلان و مازندران نیز در این جلسه با استقبال از راهکار پیشنهادی دولت برای تفویض اختیارات بیشتر به استانداران اظهار امیدواری کردند با همفکری نمایندگان مجلس بتوانند بر مشکلات استان های خود فائق آیند.

انتهای پیام/نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان