جستجوگر خبری شهرستان شفت

رشت - ایرنا –پویش فرهنگی " تو هم بخوان" در شانزدهمین قدم خود دوستداران کتاب و کتابخوانی را در عمارت تاریخی گرند هتل بندرانزلی گردهم آورد تا پس از ۲ سال دوری (به علت پاندمی کرونا) جانی دوباره به کالبد فرهنگی ...

پویش " تو هم بخوان " در سال ۹۶ با هدف ترویج فرهنگ مطالعه و کمک به گردش کتاب میان علاقه مندان حوزه کتاب و کتابخوانی به همت آرمین صافدل از کنشگران فرهنگی انزلی کار خود را آغاز کرد و مردم فرهنگ دوست انزلی را در آخرین پنجشنبه ماه های زوج در مکانهای فرهنگی، تاریخی و گردشگری انزلی به شنیدن داستان و تبادل کتاب دعوت کرد .

کتابخوانی باید حرکتی جمعی و اجتماعی باشد  

بنیانگذار رویداد فرهنگی " تو هم بخوان " در مورد توقف دوساله آن گفت : آبان ماه سال ۹۸ رویداد تو هم بخوان به قصد یک پروژه جدید با عنون "چ نان "متوقف شد و با شیوع پاندمی کرونا این پروژه کتابخوانی نتوانست ادامه دار باشد .

آرمین صافدل افزود : البته در زمان شیوع ویروس کرونا فعالیت خود را در فضای مجازی ادامه دادیم و طی فراخوانی از مردم خواستیم دست نوشته های خود را تحت عنوان روزمره گی های خود در زمان قرنطینه را با ما به اشتراک بگذارند .

وی با اشاره به اینکه این فراخوان از اولین حرکت های فرهنگی پیرامون پاندمی کرونا بود ، خاطر نشان کرد : تعداد ۳۶۵ اثر از شهرهای مختلف ایران و کشورهایی نظیر کانادا و فرانسه به این فراخوان ارسال شد که ۴۰ اثر برگزیده بصورت کتابی با عنوان قرنطینه ۹۸ چاپ و در معرض فروش گذاشته شد .

وی با بیان اینکه کتابخوانی باید حرکتی جمعی و اجتماعی باشد گفت : هدف ما خوانش کتاب بصورت گروهی و در قالب اجتماعات بزرگ مردمی است .

صافدل با ابراز خوشحالی از برگزاری مجدد این رویداد فرهنگی پس از واکسیناسیون سراسری کرونا اظهار داشت : این رویداد در همه آثار تاریخی این شهرستان به منظور معرفی و آشنایی مردم با میراث فرهنگی شان برگزار شده که طی ۱۶ برنامه توانستیم این هدف را محقق سازیم .

وی درخصوص انتخاب عمارت گرند هتل برای برگزاری این برنامه یادآور شد : این عمارت صد ساله توسط موسیو دیمیتری یونانی معمار ساختمانهای کتابخانه ملی رشت و استانداری سابق گیلان احداث و در سال ۹۷ ثبت ملی شد و این عمارت یکی از مصادیق چند فرهنگی و قومیتی شهر انزلی محسوب می شود .

صافدل این اختلاط قومی - مذهبی را موهبتی برای بندرانزلی دانست و افزود : ساختمان گرند هتل حامل عناصر ارزشمندی است و بعنوان پشتوانه مردمی این آثار برنامه تو هم بخوان در این ساختمان قدیمی برگزار شد تا مردم از مجاری قانونی بازسازی این آثار را طلب کنند و بنا در مرحله بهره برداری خردمندانه قرار گیرد .

این کنشگر فرهنگی با بیان این که از سال ۵۶ در انزلی موزه ای ایجاد نشده  خواستار ایجاد موزه مردم شناسی در انزلی بعنوان یکی از خواسته های مردم این شهرستان شد.

ادبیات به تجربیات انسانی وابسته است

نویسنده، فیلم نامه نویس و شاعر گیلانی مهمان این برنامه نیز با بیان اینکه ادبیات به تجربیات انسانی وابسته است گفت : انسان ها اگر در اجتماع قرار نگیرند درون پژوهی های آنان بی حاصل خواهد بود .

محمد طلوعی اضافه کرد : اگر در مورد ادبیات در فراغت جامعه حرف بزنیم همچون فیلم های کلیشه ای به نظر خواهد آمد اما با قرار گرفتن در این فضا می توان به این نکته پی برد که ارتقاء فرهنگی جامعه به توسعه همه جانبه جامعه وابسته است .

وی ادبیات را به ساختمانهایی تشبیه کرد که اگر به حال خود رها شود به ویرانه های باشکوهی تبدیل خواهد شد .

در شانزدهمین قدم از رویداد تو هم بخوان سه داستان از کتاب "قرنطینه ۹۸" قرائت شد .

اولین اثر متعلق به الهه فلاح با عنوان"هرچه در جستن آنی ، آنی " اختصاص داشت که رتبه نخست را بین آثار ارسالی کسب کرده بود و در آن به روزمره گیری های یک معلم ریاضی در مواجهه با دانش آموزان می پرداخت .

اثر دوم "عید کووید " نام داشت و امیر ضیائی خبرنگار جوان انزلی با خواندن اثر طنز خود توانست خنده را بر لبان شرکت کنندگان بنشاند . اثر زینب زاهدی نیز توسط المیرا ستودگان برای حضار قرائت شد .      

در این مراسم کیمیا کوچکی با ساز ویولن سل چند قطعه موسیقی نواخت و فضا را با موسیقی تلطیف کرد .

پویش فرهنگی "تو هم بخوان " با هدف کمک به ترویج فرهنگ مطالعه و گردش کتاب میان علاقه مندان حوزه کتاب و کتابخوانی در سال ۹۶ در بندرانزلی راه اندازی شد .نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان