جستجوگر خبری شهرستان شفت

آمارهای رسمی ارائه شده در خصوص تزریق واکسن کرونا در گیلان نشان می دهد افرادی که واکسن نزده هم بیشتر مبتلا می شوند و هم میزان مرگ ومیر در آن هایی که به تزریق واکسن کرونا اعتقاد ندارند، بیشتر است!

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، حدود دو سالی از شیوع بیماری کرونا در کشور می گذرد و همچنان این ویروس تاج دار منحوس بی وقفه به دنبال قربانی است که گویا سیر نیز نمی شود.

اقدام نخست جامعه جهانی برای کنترل بیماری کرونا، رعایت پروتکل های بهداشتی نظیر استفاده از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی و شستن مرتب دست ها بود که این رویه متداول همچنان به عنوان یک فرهنگ عمومی در همه دنیا ازجمله کشورمان رعایت می شود.

 

اما همچون بیماری های واگیری که طی قرن های اخیر توسط واکسیناسیون عمومی کنترل و مدیریت می شد، اپیدمی لوژیست ها و متخصصان امر معتقدند بیماری مسری کرونا با واکسیناسیون عمومی کنترل و مدیریت می شود.

بر این اساس، واکسیناسیون عمومی علیه کرونا در جهان ازجمله در ایران آغازشده و پیشرفت هایی نیز داشته است که نتایج حاصله نشان می دهد بیماری نوظهور کرونا تا حد قابل قبولی کنترل شده است.

 

علیرغم کش وقوس های فراوان مبنی بر تأمین واکسن های کرونا جهت تزریق به عموم مردم، اما همچنان گروه قابل توجهی از مردم وجود دارند که بنا بر دلایل مختلف و البته غیرقابل توجیه، از تزریق واکسن خودداری می کنند.

دکتر ارسلان سالاری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در خصوص آخرین وضعیت واکسیناسیون عمومی مردم استان نسبت به بیماری کرونا، می گوید: گیلان در صدر واکسیناسیون عمومی علیه کرونا در کشور قرار دارد و خوشبختانه 90 درصد جمعیت بالای 12 سال استان نوبت نخست و همچنین 73.5 درصد جمعیت بالای 12 سال نوبت دوم واکسن کرونا را دریافت کرده اند.

 

وی، از عدم مراجعه ۲۲۵ هزار و ۶۴۵ نفر از گیلانیان بالای ۱۲ سال به مراکز واکسیناسیون استان خبر داده و گفته که اغلب این افراد، علیرغم مهیا بودن زیرساخت های واکسیناسیون از پایگاه های تجمعی تا خانه های بهداشت، هنوز برای تزریق نوبت نخست واکسن مراجعه نکرده اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان همچنین خبر داده که همه دانش آموزان بالای 12 سال استان گیلان علیه ویروس کرونا واکسینه شده اند.

آمارهای ارائه شده دکتر سالاری در خصوص واکسیناسیون دانش آموزان کرونا در استان نشان می دهد مقاومت اجتماعی در گیلان نسبت به تزریق واکسن وجود ندارد چراکه اگر غیرازاین باشد، خانواده ها حاضر نخواهند بود تا محصلان خود را در معرض آزمون وخطا قرار دهند.

آما آنچه اهمیت واکسیناسیون را حائز اهمیت کرده، عدم ابتلا به بیماری کرونا نیست بلکه رقیق کردن شدت بیماری و ایجاد مصونیت نسبی در بین دریافت کنندگان واکسن و نهایتاً ایجاد یک ایمنی در کل جامعه است.

 

پزشکان معالج و متخصصانی که طی حدود دو سال اخیر بیماران زیادی از مبتلایان کرونا را دیده و درمان کرده اند، معتقدند واکسیناسیون تا حد قابل قبولی از پیشرفت بیماری کووید 19 جلوگیری کرده و آهنگ مرگ ومیر در این رابطه را بسیار کند می کند.

دکتر انوش دهنادی مقدم، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به اثر واکسیناسیون کرونا در کاهش بستری ها، می گوید: از ابتدای امسال تا نیمه اول آبان ماه امسال 33 هزار و 405 بیمار مبتلابه کرونا در بیمارستان های استان بستری شده اند که 28 هزار و 45 نفر معادل 86.6 درصد بیماران، پوشش واکسیناسیون نداشتند.

 

همچنین در همان بازه زمانی ۱۰ هزار و ۳۹۱ بیمار مبتلابه کرونا بستری موقت شدند که متأسفانه ۹ هزار و ۵۳۰ نفر معادل ۹۱.۷ درصد از گروه های واکسن نزده کرونا بودند.

اما نکته مهم تر در این رابطه، اهمیت واکسیناسیون کرونا در کنترل پیشرفت بیماری در بین مبتلایان است. معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان اعلام کرده که از ابتدای امسال تا ۱۵ آبان، مجموعاً سه هزار و ۹۷ نفر در گیلان در بخش های ویژه بستری شدند که از این بین، دو هزار و ۶۹۳ نفر معادل ۸۷ درصد این جمعیت نیز تحت پوشش واکسیناسیون قرار نگرفته بودند.

هدف اصلی از واکسن در اوج همه گیری، کاهش مرگ و بستری است و واکسن ها به شدت اثربخش اند و تجربه موفق کشور ها نیز نشان می دهند باوجود مبتلایان بالا، افراد واکسینه شده، بستری و فوت خیلی کمتری دارند.

 

یکی از مراحل کنترل همه گیری، واکسیناسیون بیش از ۷۰ درصد جامعه است و همه باید برای تحقق این هدف تلاش کنند چراکه فاز های بالینی واکسن ها در مطالعات، روی هزاران نفر بررسی و تست شده و اثربخشی های آن نمایان است.

متخصصان امر معتقدند اگر به بیماری کرونا مبتلا شویم، یا حد خفیف بیماری را می گیریم یا در بخش های حادتر، درصد بسیار ناچیزی از بیماران دچار بدحالی و فوت می شوند.

نباید فراموش کرد که برای قطع زنجیره انتقال کرونا باید جمعیتِ ایمن نسبت به این بیماری زیاد شود؛ باید درنگ کرد و با درایت پذیرفت که واکسینه شدن در برابر کرونا فقط ایمنی شخص را تضمین نمی کند بلکه سلامت جامعه درگرو تصمیم واکسن نزده ها است.

 

در حال حاضر با افزایش میزان پوشش واکسیناسیون و ادامه این روند افزایشی قطعاً آمار ابتلا و عوارض کووید ۱۹ روند کاهشی را ادامه خواهد داد اما به قول دکتر دهنادی مقدم، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان باید بدانیم که رعایت شیوه نامه های بهداشتی شامل استفاده از ماسک حتی در افراد واکسن زده نیز به دلیل خطر سرایت انواع جهش یافته ویروس برای اطمینان از عدم ابتلا، لازم است.

انتهای پیام/۳۳۸۹/عنویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان