جستجوگر خبری شهرستان شفت

رشت- گودبرداری های غیراصولی و نبود نظارت های کافی از سوی شهرداری ها به بلای جان شهروندان تبدیل شده که علاوه بر تهدید مال آنها ممکن است در این حوادث جانشان را نیز از دست بدهند.

خبرگزاری مهر، گروه استان ها: ۸ آبان ماه امسال بود که خبر ریزش دیوار مدرسه فرشتگان در استان گلستان به تیتر یک رسانه ها تبدیل شد و بعد از بررسی های انجام شده دلیل این حادثه گودبرداری غیر اصولی ساختمان مجاور مدرسه اعلام شد. از این دست خبرها کم نیست و هر از چندگاهی شاهد بروز چنین حوادثی در سراسر کشور هستیم که حتی در برخی از آنها عده ای از شهروندان علاوه بر از دست دادن مال، جان خود را نیز از دست داده اند.

روز گذشته خبر گودبرداری غیر اصولی و احتمال ریزش یک ساختمان دو طبقه در خیابان ۹۸ گلسار رشت در فضای مجازی گیلان منتشر شد. به گفته مسئولان شهرداری منطقه یک رشت این ساختمان که قرار است در شش طبقه ساخته شود نه مجوز شهرداری و نه پروانه ساخت دریافت کرده است. اگرچه این حادثه با حضور به موقع نیروهای آتش نشانی تلفات جانی به دنبال نداشت اما خطر ریزش این ساختمان همچنان وجود دارد.

خطای انسانی و نبود نظارت ها

یکی از ساکنان این ساختمان در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه بعد از انجام گودبرداری در زمینی کناری احساس کردیم ساختمان نشست کرده و به عقب متمایل شده است، افزود: در ورودی این ساختمان به دلیل نشستی که شده بسته نمی شود.

وی با بیان اینکه شش مغازه در زیر ساختمان و چهار واحد مسکونی نیز روی این مغازه ها قرار دارد که همه نشست کرده و کج شده اند، گفت: شکاف هایی که در اطراف ساختمان و پیاده رو ایجاد شده در حال افزایش است.

این شهروند اضافه کرد: تمام ساکنان این ساختمان و واحدهای صنفی که در زیر آن فعال بودند به دلیل یک خطای انسانی و نبود نظارت ها از سوی سازمان های متولی هم جان و هم مالشان در خطر است.

آغاز ساخت این پروژه بدون دریافت پروانه ساخت از شهرداری بوده است

سرپرست شهرداری منطقه یک رشت در این زمینه در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه مالک بدون صدور پروانه اقدام به گودبرداری کرده است، گفت: هنوز موضوع مهندس ناظر این پروژه مشخص نیست و شهرداری شش اخطاریه تاکنون برای آنها صادر کرده است.

وی با بیان اینکه تاریخ تمام اخطاریه ها مشخص است، افزود: تکلیف واحدهای مسکونی و واحدهای صنفی در حال ریزش برای عهده مالک ساختمان است.

سرپرست شهرداری منطقه یک رشت اضافه کرد: با توجه به اینکه هنوز شهرداری برای این پروژه پروانه ای صادر نکرده تمام مسئولیت های مربوط به مالک ساختمان در حال ساخت است.

وی با اشاره به خطراتی که مالکان ساختمان های اطراف را تهدید می کند، افزود: اقدام به پلمب این پروژه منفعتی برای صاحبان ملک های مجاور ندارد.

ایمن سازی اطراف ساختمان در حال ریزش

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری رشت در باره آن در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: این گودبرداری به صورت غیر اصولی و بدون مجوز انجام شده است.

شهرام مؤمنی با بیان اینکه این گودبرداری سبب شده تا به ساختمان کناری این زمین آسیب وارد شود، افزود: با توجه به بررسی های صورت گرفته احتمال ریزش این ساختمان وجود دارد.

وی با اشاره به حضور نیروهای آتش نشانی و کارشناسان، تصریح کرد: تمام ساکنان ساختمان و واحدهای صنفی زیر آن تخلیه شدند اما لوازم منزل و مغازه ها همچنان در محل وجود دارد.

نظارت های شهرداری باید سختگیرانه تر باشد

رئیس سازمان نظام مهندسی گیلان در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه به محض اطلاع از این حادثه کمیته نظارت و ارزیابی به محل اعزام شدند، اظهار کرد: یک سرمایه بدون دریافت روانه ساختمانی و شهری سازی را دریافت نکرده است.

بهزاد پارسا با بیان اینکه نقشه های این پروژه به تازگی تأیید شده اما هنوز نامه شهرداری از سوی سازمان نظام مهندسی ارسال نشده است، افزود: این یعنی اینکه هنوز به صورت قانونی مسئولیت مهندسان پروژه آغاز نشده است.

وی با اشاره به اینکه با توجه به اینکه موضوع گودبرداری این ساختمان به دلیل خطراتی احتمالی ریزش برای ساختمان های مجاور را به دنبال داشت بسیار حائز اهمیت بود، گفت: با توجه به این شرایط شهرداری باید نظارت سخت تر و شدیدتری در این زمینه انجام دهد.

پارسا همچنین به موضوع ارسال اخطاریه از سوی شهرداری منطقه یک رشت اشاره و تأکید کرد: تنها دادن اخطاریه کفایت نمی کند باید نظارت ها به صورت سختگیرانه تری انجام شود.

وی ادامه داد: شهرداری باید با کمک گرفتن از دادستانی در همان ابتدا از اجرای این پروژه ممانعت به عمل می آورد در حال حاضر و با شروع گودبرداری این کار به دلیل خطراتی که ایجاد کرده غیر ممکن است.

پارسا با اشاره به اینکه باید خطرات ایجاد شده برای ساختمان های اطراف در کوتاه ترین زمان به سرعت قبل از بروز هر حادثه ای برطرف شود، اضافه کرد: کمیته نظارت سازمان نظام مهندسی گیلان نکات و توصیه های لازم را به سازندگان این پروژه برای برطرف کردن خطرات به وجود آمده ارائه کرده است.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان