جستجوگر خبری شهرستان شفت

پرستاران طرحی و تمدید طرحی داشنگاه علوم پزشکی گیلان به عدم جذب خود توسط دانشگاه علوم پزشکی معترض هستند و این در حالی است که مسؤولان دانشگاه علوم پزشکی گیلان دلیل عدم جذب را عدم تأمین منابع مالی توسط وزرات ...

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، پرستاری یکی از شغل های شریف در بین جوامع ایرانی است زیرا روز و شب پرستاری با نبرد آمیخته شده و کارزارش با ویروس ناخوانده ای که معلوم نیست تا چه زمان مهمان ناخوشایند سرزمین انسان ها است و پرداختن به رنج های نادیده سفیدپوشان، در خدمات رسانی بهتر به بیماران نقش دارد.

بعد از شیوع ویروس کرونا در استان گیلان دانشگاه علوم پزشکی با حجم بالای تعداد بیماران مراجعه کننده به بیمارستان های استان مواجه شد که این امر و همچنین خستگی پرستاران فشار مضاعفی به کادر درمانی استان وارد کرد.

در ایام کرونا و به گفته مسؤولان دانشگاه علوم پزشکی گیلان ۲۵۰ نفر از پرستاران گیلانی به این ویروس مبتلا شدند و صدها نفر هم به علت مداوا و ابتلا به این ویروس در منزل استراحت کردند که این امر مشکلاتی را برای دانشگاه علوم پزشکی و کادر درمانی استان ایجاد کرد.

 


در این بین هستند پرستارانی که دو سال طرح خود را در برخی از بیمارستان ها از جمله رازی گذرانده و بعد از تمام دوران طرح خود و بنا بر نیاز دانشگاه علوم پزشکی و بیمارستان تمدید طرح شدند.

با آغاز موج اول کرونا در گیلان برخی از پرستاران بیمارستان رازی مدت زمان طرح سه ماه خود را به اتمام رسانده و برخی ها مایل به ادامه تمدید طرح خود نبودند ولی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با توجه به افزایش تعداد بیماران بستری بوده در مراکز درمانی اجازه توقف و یا اتمام طرح را به برخی از این پرستاران نداده است.

به گفته یکی از پرستاران بیمارستان رازی، در اوایل شیوع کرونا در گیلان برخی از پرستاران به دلیل استرس ناشی از ابتلا به کرونا و در خطر افتادن سلامتی خود و اطرافیانشان تمایل به تمدید طرح در بیمارستان رازی را نداشتند ولی مسؤولان دانشگاه علوم پزشکی گیلان با ادعای اینکه در صورت توقف طرح دیگر امکان فعالیت در هیچ یک از بیمارستان های کشور برای شما مقدور نمی باشد آنان را مجاب به تمدید طرح در بیمارستان رازی کرد تا از این طریق بخشی از کمبود نیرو خود را جبران کند.

در گیلان یکصد و اندی پرستار با چنین شرایطی وجود دارد که دانشگاه علوم پزشکی قول جذب به صورت رسمی و یا شرکتی را به آنان داده و به این برخی از همکارانم به بهانه جذب، طرح خود را تمدید کردند ولی تاکنون این امر محقق نشده است.

طرحی بودن دلیل دانشگاه علوم پزشکی گیلان برای عدم جذب پرستاران

پرستار بیمارستان رازی می گوید در این مدت از شرکت آوای سلامت، بخش امور پرستاری دانشگاه علوم پزشکی گیلان با ما تماس گرفته و مدارک های ما را دریافت کردند ولی برخی از پرستاران که با بچه های تمدید طرح مدارک خود را تحویل دادند جذب نیروهای شرکتی شده و این امر برای پرستاران تمدید طرح محقق نشده است.

نکته قابل تأمل برای پرستاران طرحی در این بین دلیل دانشگاه علوم پزشکی گیلان برای عدم جذب پرستاران طرحی است به طوری که دانشگاه علوم پزشکی گیلان به بهانه طرحی بودن بخشی از پرستاران آنان را جذب نکرده است در حالی که به گفته پرستاران، مسؤولان این دانشگاه مانع توقف طرح شده و قول جذب با عنوان نیرو شرکتی و یا به صورت رسمی را به ما دادند.

 تمدید طرح پرستاران در این کرونا و غیرکرونایی برای دانشگاه علوم پزشکی بسیار به صرفه است زیرا از این طریق هم از کمبود نیرو جلوگیری کرده و از جذب پرستار جدید خودداری می کنند و پرستار بیمارستان به این مسئله تأکید داشته و می گوید در پیک پنجم کرونا پرستاران طرحی کار غذا دهی به بیماران کرونایی، کار خدمات و حتی خون گیری که وظیفه آزمایشگاه است را انجام می دادند.


انتقاد پرستاران طرحی از عدم توجه دانشگاه علوم پزشکی گیلان به وضعیت آنان

مهلت قرارداد ۶ ماهه برخی از پرستاران طرحی بیمارستان رازی در اوایل و یا اواخر آبان ماه به اتمام رسیده و آنان نگران آینده شغلی خود هستند زیرا طبق اعلام دانشگاه غلوم پزشکی گیلان، پرستاران طرحی باید یک ماه طرح خود را تمدید کرده و اضافه کار را دریافت نمایند.

به گفته یکی از پرستاران بیمارستان رازی، دانشگاه علوم پزشکی همین اقدام را سال گذشته و بعد از اتمام طرح با پرستاران انجام داده و طرح آنان را به صورت یک ماهه تمدید کرد در حالی که در قانون اصلاً چنین موردی وجود نداشته و بیمه ما در آن یک ماه رد نشده است و هدف دانشگاه علوم پزشکی از انجام اینکار جبران کمبود نیرو با آغاز احتمالی موج جدید کرونا است.

وی می گوید این اقدام دانشگاه علوم پزشکی در خصوص عدم تغییر وضعیت پرستاران طرحی به صورت شرکتی و یا رسمی بسیار ناخوشایند است زیرا پرستاران طرحی بیمارستان رازی از ابتدای شیوع کرونا تاکنون پای کار بوده و حتی از جان خود در راه مبارزه با کرونا گذشتند.

دانشگاه علوم پزشکی هیچ تعهدی به پرستاران طرحی در خصوص جذب نداده است

مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی گیلان می گوید این استان بعد از قم دومین استان درگیر با ویروس کرونا بوده و به دلیل کمبود نیرو و پرستار درخواست جذب نیرو کردیم.

به گفته طاهره زاهد صفت یک هفته بعد از شیوع کرونا در گیلان و در تاریخ  ۶ اسفند سال ۹۸  یک فراخوان کلی توسط دانشگاه علوم پزشکی گیلان زده و این فراخوان برای شبکه بهداشت و شرکت آوای سلامت ارسال و بعد از آن مقرر شد همکاران مدارک خود را به شبکه در شهرستان ها و برای گیلان هم مدارک به شرکت آوای سلامت ارسال شود.

بنا بر اعلام مسؤولان دانشگاه علوم پزشکی گیلان در این فراخوان همکاران طرحی، خصوصی با مدرک پرستاری، هوشبری، علوم آزمایشگاهی کاردانی و کارشناسی فوریت پزشکی شرکت و مدارک خود را به شبکه بهداشت و شرکت آوای سلامت ارسال کردند.

طبق گفته های مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی گیلان ۵۴۵ نفر از همکاران در این فراخوان شرکت که از این تعداد  ۲۴۵ نفر طرحی، ۲۰۰ بخش خصوصی و مابقی تمدید طرح بوده است  که اسامی تمامی این افراد به وزارت بهداشت ارسال و دانشگاه علوم پزشکی هیچ فیلتری انجام نداده است.

یکی از درخواست های پرستاران طرحی و تمدید طرح جذب به صورت شرکتی و یا رسمی است ولی بنا بر گفته های زاهد صفت وزارت بهداشت بعد از ارسال مدارک اعلام کرد که امکان جذب پرستاران طرحی و تمدید طرح به دلیل کمبود منابع مالی وجود ندارد ولی تمدید طرح این افراد از سه بار و به صورت ۶ ماهه تمدیدشده است و دانشگاه هم هیچ قولی به این افراد نداده است.

مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی گیلان در پاسخ به انتقاد پرستاران طرحی در خصوص چرایی جذب پرستاران بیمارستان های خصوصی می گوید، این دسته از پرستاران در شرایط سخت کرونایی از بیمه خود گذشته و کمک حال دانشگاه علوم پزشکی شدند لذا با جذب ۸۹ آنان و با دستور وزارت بهداشت موافقت شد.

 


چه چیز مانع جذب پرستاران عترض شد؟

جذب از طریق آزمون استخدامی و آن هم با در نظر گرفتن سهمیه کرونا یک امتیاز محسوس از جانب وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی به پرستاران طرحی و تمدید طرحی است که می توانند این دسته از افراد با به دست آوردن حداقل نمره در آزمون استخدامی در دانشگاه علوم پزشکی گیلان جذب شوند و به نظر می رسد دلیل عدم جذب آنان عدم قبولی در آزمون استخدامی بوده است.

پرستاران معترض معتقدند باید دانشگاه علوم پزشکی با هماهنگی دستگاه های بالادستی اقدام به جذب آنان باتوجه به وعده های داده شده کنند و در این راه از ظرفیت مجمع نمایندگن گیلان نیز استفاده شود.

انتهای پیام/۸۴۰۰۷نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان