جستجوگر خبری شهرستان شفت

رئیس شورای اسلامی شهر رشت با اشاره به برگزاری آپ تخصصی خوراک در پیاده راه فرهنگی رشت گفت: این مهم در راستای حفظ عنوان رشت شهر خلاق خوراک در بیستم آذر ماه برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، محمد حسین واثق کارگرنیا امشب در دیدار با جمعی از فعالان حوزه شهر خلاق خوراک در ساختمان جلسات شورای شهر رشت با اشاره به اینکه رشت در گذشته افتخارات زیادی را کسب کرده و عنوان شهر اولین ها را در اختیار داشت اظهار کرد: فراز و فرودهای فراوانی در دوره های گذشته موجب شد تا شهر رشت از جایگاه واقعی اش فاصله بگیرد. 

وی به طولانی شدن ساخت کتابخانه عمومی در رشت اشاره کرد و گفت: روند ساخت کتابخانه عمومی شهر رشت از سال ۸۳ آغاز شده اما هنوز به اتمام نرسیده است و این در حالی است که اولین کتابخانه عمومی کشور در گذشته در شهر رشت احداث شده بود. 

رئیس شورای شهر رشت با اشاره به ثبت رشت به عنوان شهر خلاق خوراک در یونسکو تصریح کرد: متاسفانه بعد از ثبت شهر رشت به عنوان شهر خلاق خوراک در یونسکو و اقداماتی که باید در این حوزه پیگیری می شدند انجام نشد و شهر رشت باز هم مورد بی مهری قرار گرفت. 

کارگرنیا با بیان اینکه همه ساله در جشنواره ها و سمینارهای مختلف از شهر رشت به نام شهر خلاق خوراک نام برده می شود، افزود: به همین علت شهر رشت تاکنون توانست این موقعیت را در یونسکو حفظ کند و شاید اگرچنین حرکت های کوچکی از سوی شهرداری انجام نمی شد در حال حاضر نام رشت از این فهرست و عنوان حذف شده بود. 

وی با تاکید بر اینکه شهر کرمانشاه با یک تنوع محدود غذایی اخیرا به عنوان شهر خلاق خوراک در یونسکو معرفی شده است، بیان کرد: تنوع غذایی رشت کم نظیر و بسیار گسترده تر از سایر نقاط کشور است و باید در این حوزه حرفهای بیشتری برای گفتن داشته باشد. 

رئیس شورای شهر رشت با اشاره به اینکه جمهوری آذربایجان در حال ثبت برخی از بازی های بومی محلی متعلق به گیلان مانند لافندبازی به نام خود است، تصریح کرد: به گواه آمارهای مستند، در گیلان بالای ۶۰ بازی بومی و محلی ثبت شده وجود دارد اما تاکنون نتوانستیم از این ظرفیت ها و داشته هایمان برای افزایش جذابیت و گردشگری استفاده کنیم. 

کارگرنیا به همکاری همه بخش ها و حوزه ها به منظور حفظ جایگاه شهر رشت به عنوان شهر خلاق خوراک یونسکو تاکید کرد و گفت: تا دو سال دیگر باید گزارشی علمی و مستند از فعالیت ها و وضعیت شهر رشت با این محوریت به یونسکو ارسال شود و چنانچه این گزارش ها و فعالیت ها چشمگیر نباشد امتیاز لازم نصیب شهر رشت نخواهد شد. 

وی با اشاره به ارائه طرح های عملیاتی و اجرایی به منظور حفظ جایگاه شهر رشت به عنوان شهر خلاق خوراک یونسکو بیان کرد: در بیستم آذر ماه سال جاری از آپ تخصصی خوراک در پیاده راه فرهنگی شهر رشت رونمایی می شود و باید قبل از برگزاری این جشنواره، آیتم های لازم یونسکو را اخذ تا برنامه به گونه ای برگزار شود که بتوانیم امتیازات لازم را برای شهر رشت کسب کنیم. 

رئیس شورای شهر رشت استفاده از ظروف قدیمی و سنتی گیلان نظیر گمج و قاشق های چوبی را هم برای فعالیت مؤثر در حوزه شهر خلاق خوراک بسیار مؤثر دانست و تصریح کرد: وقتی می خواهیم غذاهای محلی شهر رشت را معرفی کنیم باید معرفی ظروف قدیمی را هم در دستور کار قرار دهیم زیرا جذابیت کار بیشتر می شود و از طرفی این کار به نفع صنایع دستی رشت و گیلان نیز است. 

کارگرنیا با بیان اینکه سبک و نحوه سرو غذاهای محلی مانند ماهی سفید و غیره برای ایجاد جذابیت و تبلیغ غذا بسیار حائز اهمیت است، افزود: باید فرهنگ مصرف را به ویژه در بخش غذاهای اصلی و غذاهای چاشنی شهر رشت رعایت و ترویج کنیم. 

انتهای پیام/۸۴۰۰۸نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان