جستجوگر خبری شهرستان شفت

رشت – ایرنا – معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی گیلان اعلام کرد: بیشترین سهم تسهیلات مشاغل خانگی نصیب هنرمندان صنایع دستی شده است و این موضوع بیانگر لزوم اهمیت حمایت از این قشر ...

فرزاد رشیدی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از میان چهار نهاد حمایتی در حوزه مشاغل خانگی، صنایع دستی با ۳۵۰ میلیون تومان تسهیلات طی نیمه نخست امسال بیشترین سهم را به خود اختصاص داده است. 

وی ادامه داد: ۲۰۵ نفر از هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی استان گیلان برای بهره مندی از سهمیه تسهیلات مشاغل خانگی این اداره کل به مبلغ ۳۵۰ میلیون تومان به بانک های عامل معرفی شده اند.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی گیلان گفت: با توجه به مصائب ناشی از شیوع کرونا و تعطیلی نمایشگاه ها و لزوم حمایت از هنرمندان شاغل در حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی به ویژه در حوزه مشاغل خانگی و بر اساس برنامه ریزی های انجام شده پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی در دستورکار این اداره کل قرار گرفت.

رشیدی اظهار داشت: خسارت ناشی از کرونا طی ۶ ماهه نخست امسال به حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی گیلان ۳۸۲ میلیارد تومان برآورد شده است که بخشی از این آمار کارگاهی و بخشی مربوط به هنرمندانی است که پروانه انفرادی دارند.

بالغ بر ۲۴ هزار هنرمند صنایع دستی در بیش از ۸۰ رشته در گیلان فعالیت می کنند و ۶۴ محصول از اقلام صنایع دستی گیلان نشان مرغوبیت و شش کالا نشان یونسکو دریافت کرده اند؛ این محصولات شامل رشتی دوزی، لباس محلی، چادرشب بافی، خراطی، چوب تراشی، گره چینی، نازک کاری، منبت و معرق چوب، حصیربافی، بامبوبافی، مرواربافی، سفالگری، کاشی معرق، مینای خانه بندی، چلنگری، قلمزنی، گلیم بافی، جاجیم بافی، شال بافی، نمد مالی، جوراب بافی، عروسک بافی و قلاب بافی از هنرهای سنتی و صنایع دستی گیلان است.
 نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان