جستجوگر خبری شهرستان شفت

مرور کلی از وضعیت دانشگاه علوم پزشکی گیلان که متولی تأمین و اعتلای سلامت در جامعه هست نشان از بالندگی در بخش بهداشت و درمان می دهد که برای شتابگیری در مسیر ترقی و موفقیت نیازمند تلاش و ممارست بیش ازپیش ...

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، یکی از شاخص های مهم قدرت در هر کشوری، نظام سلامت توانمند، کارآمد و پاسخگو به نیازهای مردم در هر منطقه است.

تأمین سلامت اولویت نخست دانشگاه های علوم پزشکی

دانشگاه علوم پزشکی هر استان در اولین و شاید مهم ترین مسئولیت، متولی تأمین، حفظ و ارتقای سلامت جامعه تحت پوشش خود هستند و در مرحله بعد به عنوان مسئول آموزش علوم پزشکی، وظیفه پرورش و آموزش نیروها و کاردرمانی موردنیاز برای جامعه و همچنین پژوهش و تحقیقات در حوزه سلامت را بر عهده دارند.

میزان فعالیت و اقدامات دانشگاه علوم پزشکی به دلیل افزایش جمعیت و گستردگی و وسعت جغرافیایی جهت رساندن خدمات به دورافتاده ترین مناطق در سطح استان حائز اهمیت بوده و از جهت دیگر به دلیل آنکه مجموعه فعالیت و عملکرد آن به سلامتی افراد جامعه بازمی گردد، کماکان از دقت و حساسیت ویژه ای برخوردار است.

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشت درمانی در استان گیلان جهت ارائه خدمات به جمعیت ثابت بالغ بر ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر و همچنین جمعیت شناور بالغ بر ۵ میلیون نفری همیشه با چالش های عدیده ای در زیرساخت بهداشتی درمانی و همچنین آموزش روبه رو بوده است.

 

حوزه سلامت گیلان تل انباری از مشکلات بزرگ

بدهی بالغ بر ۷۰۰ میلیارد تومانی، تعویض چندین ماه پرداخته ای پرسنلی و غیر پرسنلی، نارضایتی های شغلی و همچنین ایجاد تجمعات اعتراضی نظیر تجمعات بازنشستگان، ناتمام بودن بسیاری از پروژه های عمرانی، کمبود نیروی انسانی متخصص و غیره ازجمله فشارهای بود که در کنار ضعف های زیرساختی و توسعه ای در حوزه سلامت گیلان سایه انداخته بود و فائق آمدن بر این همه مشکلات و موانع، کاری بسیار بزرگ، دشوار و ناممکن به نظر می رسید.

در بین همه معضلات موجود در حوزه سلامت گیلان، عقب ماندگی های عدیده استان به ویژه در زیرساخت حوزه بهداشت و درمان که مسئولان عالی کشور نیز بارها به آن اذعان داشته اند، موضوعی بود که طی سال های اخیر به ویژه در بحران کرونا بیشتر خود را نشان داد.

با بحران جهانی شیوع ویروس کرونا، ضعف موجود در زیرساخت های استان به ویژه در بخش بهداشت و درمان بیشتر نمایان شد به گونه ای که بیان واقعیت ها از وضعیت موجود حوزه سلامت در استان دروغ و در خوش بینانه ترین حالت سیاه نمایی تلقی می شد.

رفع کاستی های حوزه سلامت دغدغه ای اولویت دار

دکتر ارسلان سالاری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان می گوید: یکی از دغدغه های اصلی مسئولان دانشگاه، رفع کاستی و عقب ماندگی ها در حوزه بهداشت درمان بود و خدمتگزاران عرصه بهداشت و درمان با عزمی راسخ بدین مهم پرداختند تا فقر را از چهره استان و مردمان صبور آن بزدایند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان ازجمله اولویت های دانشگاه به جهت رفع کاستی های حوزه سلامت را توسعه زیرساخت های دانشگاه در حوزه های مختلف بهداشتی، درمانی، آموزشی، تأمین و توسعه تجهیزات پزشکی، جذب اعتبار و تأمین بودجه، کاهش بدهی های معوقه دانشگاه، پیگیری مطالبات پرسنلی و بازنشستگان و همچنین اخذ مجوز جذب نیروی انسانی و هیئت علمی می داند.

اهم اقدامات انجام شده حوزه سلامت گیلان / صرف سه هزار و ۱۴۰ میلیارد تومان اعتبار از ۹۸ تاکنون

افزایش ۶۱۰ تخت بستری در بیمارستان های دولتی استان، افزایش ۱۵۴ تخت ICU و CCU در گیلان، ایجاد و راه اندازی ۱۰ بخش CT اسکن در بیمارستان های دولتی استان، تکمیل، تجهیز و بهره برداری از دو بیمارستان جایگزین در شهرستان های تالش و لنگرود مجموعاً با ۴۴۰ تخت و ۱۰ ها طرح توسعه و بهسازی دیگر تنها نمونه ای از صدها طرح و پروژه زیرساختی در بخش بهداشت و درمان است که دکتر سالاری به آن اشاره می کند.

البته افتتاح ۳۲ پروژه عام المنفعه حوزه سلامت در سفر اخیر وزیر بهداشت به گیلان و همچنین افتتاح ۱۰ پروژه عمرانی دانشگاه علوم پزشکی استان در هفته دولت اخیر، بخشی از طرح هایی بودند که به صورت متمرکز به بهره برداری رسیدند.

تجهیز و راه اندازی ۳۰ دستگاه اکسیژن ساز ثابت، تأمین ۳۴ دستگاه همودیالیز، تأمین ۹ دستگاه رادیولوژی و دو دستگاه ماموگرافی، تأمین ۱۵ دستگاه ماشین بیهوشی، تأمین ۳۰ دستگاه سونوگرافی و اکو سنوگرافی، تأمین ۱۸۹ دستگاه ونتیلاتور، تأمین ۲۷۴ دستگاه مانیتور علائم حیاتی، تأمین آنژیوگرافی پریفرال بیمارستان پورسینا جهت ارائه خدمت به بیماران عروق مغزی و سکته مغزی، نوسازی و احداث بیش از ۳۰ خانه بهداشت و مراکز خدمات جامع سلامت، تجهیز و راه اندازی آزمایشگاه های تشخیصی سلولی مولکولی کرونا، تجهیز و راه اندازی آزمایشگاه مولکولی رودبارتان، راه اندازی پایگاه اورژانس هوایی، تأمین ۱۷ دستگاه آمبولانس پیشرفته و احداث و افتتاح ۱۳ پایگاه جدید اورژانس از دیگر اقدامات قابل شمارش در حوزه بهداشت، درمان و اورژانس پیش بیمارستانی طی دو سال اخیر بوده اند.

پرداخت ۷۰۰ میلیارد تومان بدهی ادواری دانشگاه علوم پزشکی گیلان

نکته قابل تأمل در حوزه اقدامات مالی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در دو سال اخیر اینکه از مجموع صرف اعتبارات حدود سه هزار و ۱۴۰ میلیارد تومانی، تنها ۷۰۰ میلیارد تومان بدهی دانشگاه در ادوار گذشته بوده که علی رغم کمبود منابع مالی و مقابله با بحران هزینه بر کرونا، با پیگیری های رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان پرداخت شد.

درون سپاری هایی به نفع حفظ منابع بیت المال

از دیگر نکات برجسته دانشگاه علوم پزشکی گیلان طی دو سال اخیر به منظور مدیریت منابع و کاهش هزینه ها، درون سپاری آزمایشگاه های بیمارستان های دولتی ازجمله حشمت، رازی، الزهرا بوده است. درون سپاری آزمایشگاه ها ازجمله اقداماتی بوده که علاوه بر تقویت زیرساخت های سرمایه ای موجود، از هدر رفت وقت و منابع پیشگیری و در افزایش درامدها بسیار مؤثر بوده که هفت آزمایشگاه دیگر در بیمارستان های دولتی استان به زودی درون سپاری خواهند شد.

از دیگر اقدامات دانشگاه علوم پزشکی گیلان به منظور مدیریت منابع و کاهش هزینه ها، جذب ۱۳۰ پزشک متخصص تمام وقت درمانی متعهد خدمت و همچنین بسترسازی جهت استفاده از بیش از ۱۳۰ پزشک متخصص دانشگاهی در کلینیک های وابسته دانشگاه است که مستقیماً در افزایش بهره مندی مردم از خدمات تخصصی مؤثر است.

انتقال حقوق ۸۵۰ نیروی طرحی دانشگاه علوم پزشکی گیلان به محل بند «و» و همچنین جهت ساخت مراکز بیمارستانی جایگزین رازی، شفا، پورسینا و همچنین اخذ بودجه جهت ساخت و تکمیل دانشکده پزشکی سایت لاکان بعد از ۲۵ سال ردیف اعتباری جدید برقرارشده است.

طی دو سال اخیر که بحران کرونا نیز در آن واقع شده، پیگیری ها و ممارست دانشگاه علوم پزشکی گیلان در تأمین زیرساخت های بهداشتی درمانی جهت خدمت ارزان و سهل الوصول مردم موجب شده تا حداقل ۷۳ پروژه عمرانی در سطح گیلان به بهره برداری برسد و آن طور که رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز اعلام کرده تا پایان امسال حداقل ۵۳ پروژه دیگر افتتاح یا به مرز افتتاح خواهند رسید.

رهایی نظام بهداشت و درمان گیلان از بند عقب ماندگی ها

با اقدامات صورت گرفته در بخش های مختلف حوزه سلامت گیلان می توان گفت نظام بهداشتی و درمانی از بند عقب ماندگی ها رهاشده و بارقه امید در این استان شکفته؛ هرچند که کوه عقب ماندگی های پیشین همچنان بر سر مردم گیلان سایه افکنده و گیلانیان انتظارشان در نظام سلامت افزایش زیرساخت های بهداشت و درمان است.

دانشگاه علوم پزشکی گیلان، پیشگام و بالنده

از موفقیت به شکست یک قدم و از شکست به موفقیت و از موفقیت به بالندگی و پیشگامی، یک جاده طولانی است و دانشگاه علوم پزشکی گیلان توانسته علیرغم دست وپنجه نرم کردن با چالش های عدیده همچون بدهی های ۷۰۰ میلیاردی، عبور از بزرگ ترین بحران قرن یعنی کرونا، عقب ماندگی های لجستیکی و زیرساختی که به نظر کم سابقه می رسد، مسیر رشد و تعالی را بپیماید.

 

 

تلاش برای اعتلای حوزه سلامت گیلان ادامه دارد

رئیس دانشگاه علوم گیلان نیز به آن اذعان کرده همچنان پیگیری ساخت و تکمیل بیمارستان ۴۰۰ تختخوابی در سایت لاکان، پیگیری ساخت و تکمیل ۳۴۰ پروژه بهداشتی، تلاش جهت تکمیل پروژه های طرح تحول نظام سلامت نظیر اورژانس ها، کلینیک های ویژه و پروژه های بهداشت، تلاش جهت تکمیل و ساخت دانشکده ها، تلاش جهت ساخت و تجهیز بیمارستان ۳۵۰ تختخوابی رازی و تلاش جهت ساخت و تجهیز بیمارستان ۱۷۹ تختخوابی شفا ادامه دارد.

گرچه بخشی از پیگیری ها جهت جذب بودجه، منابع و تخصیص اعتبارات برای استان کم برخورداری همچون استان گیلان بر عهده مسوولان دستگاه ها است اما توسعه متوازن و اثربخش در هر مجموعه ای مستلزم رویکرد عدالت محور وزارتخانه ها و سازمان های بالادستی و همچنین تلاش های قابل ملموس نمایندگان مردم در خانه ملت است.

ماحصل آنچه در توسعه زیرساخت های بهداشت و درمان گیلان مشاهده می شود، نتیجه تلاش های شبانه روزی مسوولان دانشگاه علوم پزشکی گیلان است و باید وکلای مردم در جهت جذب منابع و توجهات مسؤولان کشور تلاش بیشتری داشته باشند و از طریق ابزارهای قانونی در اختیار سهم خواهی به حق مردم را مطالبه کنند.

ایجاد هماهنگی بین دستگاه های اجرایی در گیلان توسط استاندار ازجمله پیگیری در جهت ساخت بیمارستان ۴۰۰ تخت خوابی در سایت لاکان که مجری احداث آن راه و شهرسازی است و یا گذشت ۱۰ سال تنها پیشرفت حدود ۶۵ درصدی دارد تنها یک نمونه از اقداماتی است که می تواند سطح برخورداری مردم از خدمات حوزه سلامت را بهبود ببخشد.

از دیگر عقب ماندگی های گیلان که بسیار ملموس بوده و البته طی دو سل اخیر پیشرفت قابل توجهی به خود گرفته، پروژه های عقب مانده طرح تحول نظام سلامت در استان گیلان ازجمله کلینیک های ویژه تخصصی است. حدود ۱۰ کلینیک های تخصصی ویژه در شهرستان ها از طرح تحول سلامت علیرغم تلاش های صورت گرفته و پیشرفت های قابل توجه طی دو سال اخیر همچنان باقی مانده اند و تنها تعداد محدودی از آن ها به بهره برداری رسیده که می طلبد توجه وزارت خانه بهداشت و درمان به جهت تکمیل و بهره برداری از آن ها شتاب بگیرد.

نیازهایی که باید پیگیری و تأمین شود

از دیگر نیازهای نظام سلامت گیلان در بخش تجهیزاتی نیز خرید و راه اندازی دستگاه های MRI در مراکز فوق تخصصی آموزشی و درمانی پورسینا، رازی و یا بیمارستان هایی همچون تالش، لاهیجان، لنگرود بندرانزلی و یا فومن است که به نظر می رسد دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز جهت دستیابی به این نوع خدمات منحصربه فرد برنامه هایی در دست اقدام و پیگیری دارد که باید روند این پیگیری ها سریع تر باشد.

مطالبه گری و ازخودگذشتگی از اصول بهینه مدیریت

تلاش، ممارست، مطالبه گری، ازخودگذشتگی، خدمت جهادی و همچنین ارتباط چند سویه مدیران سازمان ها و نهادها با سازمان موازی و فرا سازمانی از اصول مدیریت بهینه در اوضاع کنونی است و به نظر می رسد این شیوه در جهت هم افزایی و تضارب آرا به منظور دستیابی به نقطه ایدئال و ارتقای سطح خدمات کمی و کیفی بسیار مؤثر باشد.

اکنون حوزه بهداشت و درمان گیلان پس از عبور از چالش های عدیده در بخش های مختلف ازجمله در بخش زیرساخت ها به سطح قابل قبولی از برخورداری رسیده و دوران بالندگی را سپری می کند.

برای پیشرفت، همت بلند تمام ارکان نظام سلامت لازم است

آنچه در ادامه کار برای پویایی و اثربخشی بیشتر نظام سلامت گیلان لازم است، همت بلند تمام ارکان نظام سلامت استان بوده که در صورت حفظ روحیه موجود بدون شک گام های بلند در مسیر توسعه و تعالی برداشته و شاخص های سلامت در استان محسوس تر و ملموس تر از پیش به نرم استانداردها نزدیک می شود.

نظام سلامت در هر منطقه به ویژه با تولی گری دانشگاه های علوم پزشکی پیشانی بخش بهداشت و درمان آن منطقه به حساب می آیند و اگر ارزش و مرتبه نظام سلامت بیشتر از امنیت نباشد، بلاشک کمتر از آن نیز، نیست.

انتهای پیام/۳۳۸۹نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان