جستجوگر خبری شهرستان شفت

با امضای تفاهم نامه همکاری بین کنفدراسیون صادرات ایران، سازمان منطقه آزاد انزلی و سازمان توسعه تجارت در آینده نزدیک قرار است، بنادر و منطقه آزاد انزلی کانون صادرات محصولات کشور به اوراسیا و شرق آسیا ...

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، گیلان در مسیر کریدورهای چین، قزاقستان، ایران و همچنین شمال جنوب قرار دارد.

بندر کاسپین و بندرانزلی نیز جزو دو بندر مهم حوزه دریای خزر هستند و با نقش صادراتی و تجارت می توانند دروازه دریایی کشورهای حاشیه خزر و همچنین اوراسیا باشند.

توسعه صادرات غیر نفتی از اولویت های گیلان بوده و قرار هست تنها استان گیلان طی امسال ۷۰۰ میلیون دلار درآمد ارزی داشته باشد.

اخیراً نیز طی نشست هایی که مسؤولان منطقه آزاد انزلی با فعالین اقتصادی و تجار داشته اند، مقرر شده تا به زودی منطقه آزاد دروازه صادراتی ایران شود.

صادرات غیر نفتی، به گفته علی اوسط اکبری مقدم از اولویت های سازمان منطقه آزاد انزلی محسوب می شود.

وی گفته در همین رابطه نشست های با رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین و همچنین رئیس اتاق بازرگانی ایران و روسیه برگزار کرده است.

آنطور که مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی گفته، بنا بر امضای تفاهم نامه همکاری کنفدراسیون صادرات ایران، سازمان منطقه آزاد انزلی و سازمان توسعه تجارت، در آینده نزدیک منطقه آزاد انزلی کانون صادرات محصولات کشور به اوراسیا و شرق آسیا خواهد شد.

وی هدف از انعقاد این تفاهم نامه را فعال سازی بیشتر کریدور چین، قزاقستان و ایران برشمرده و بیان کرده که این کریدور از مسیرهای مهم در صادرات کالاهای غیر نفتی است و بنادر شمالی از جمله بندر کاسپین نقش به سزایی در تحقق آن دارند.

به گفته اکبری مقدم، منطقه آزادانزلی در صادرات کانتینری موفق عمل کرده و برگزاری نشست هایی با مسؤولان اتاق بازرگانی ایران و چین و سازمان توسعه صادرات ایران نیز در راستای فعال تر شدن آن بوده است.

آنطور که در تفاهم نامه همکاری منطقه آزاد، اتاق های بازرگانی و سازمان توسعه صادرات به آن اذعان شده، با تعرفه ظرفیت بندرکاسپین و بندرانزلی، تجاری که در حال حاضر از بندر جنوب به صورت سنتی نسبت به صادرات و واردات کالا اقدام می کنند، با توجه به وضعیت و فرصتی که در این بندرها به وجود آمده، می توانند از این کریدور بهره مند شوند.

مدیرعامل منطقه آزادانزلی کاهش زمان تردد کالا که اکنون به نصف تقلیل پیدا کرده و همچنین کاهش هزینه های تجارت که به ۳۰ درصد کاهش یافته را از دلایل فعال تر شدن بنادر شمالی در منطقه آزاد دانسته است.

در حال حاضر در دو بندر، انزلی و کاسپین ۱۵ پست اسکله فعال است و به زودی حداقل سه پست اسکله دیگر نیز به ظرفیت آن ها افزوده می شود.

صادرات کالاهای غیر نفتی از اولویت های بنادر شمالی از جمله بندر کاسپین است و هم اکنون صادرات محصولات کشاورزی، خشکبار، مصالح ساختمانی و غیره در آن انجام می شود و این در حالی است که در گذشته اغلب این صادرات به صورت سنتی و از بنادر جنوب کشور انجام می شد.

فراهم شدن زیرساخت های لازم و تشدید تحریم های آمریکا در حوزه دریای عمان از دیگر مزیت هایی است که منطقه آزاد انزلی و بنادر کاسپین و انزلی را برای دروازه صادراتی شدن مقرون به صرفه کرده است.

انتهای پیام/۸۴۰۰۸نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان