جستجوگر خبری شهرستان شفت

رشت- کشاورزان گیلانی که سهم به سزایی در تأمین برنج کشور دارند این روزها تنها نظارگر افزایش افسار گسیخته قیمت این محصول در بازار به دست واسطه گرها هستند در حالی که جیبشان از این سود خالی است.

خبرگزاری مهر، گروه استان ها: منفعت بازار برنج سهم دلالان است. وقتی سخن از گرانی ارزاق به میان می آید، رشد قیمت برنج به ویژه در ماه های اخیر نگاه ها را به خود می خواند. حالا سفره بسیاری از اهالی سرزمین شالیزارهای طلایی از عطر و طعم برنج این خطه محروم مانده است.

بهای برنج در گیلان بیشتر از قیمت اقلام دیگر توجه گیلانیان را جلب می کند. چرا که برنج محصولی راهبردی است که معیشت بسیاری از مردم گیلان به آن پیوند خورده است. زنان و مردان شالیکار سال های بسیار است که مشقت کشت برنج را به جان می خرند تا چرخ معیشت خویش را بگردانند؛ چرخی که به دشواری می چرخد. ممکن است برخی گمان کنند، قیمت بالای برنج از منفعت کشت این محصول نشان دارد اما واقعیت این است که سهم کشاورزان در فراز و نشیب سخت تولید برنج چندان نیست و منفعت اصلی نصیب واسطه هایی می شود که پس از درو محصول از راه می رسند.

دلالان زمانی برای خرید اقدام می کنند که شالیکاران زیر سنگینی بار هزینه های کارشان، کمر خم کرده اند و دل نگران مخارج زندگی خویش هستند. آنها ماحصل ماه ها تلاش خود را اغلب به دلالانی می فروشند که برنج مرغوب گیلان زمین را در زمان مناسب و به قیمت بالا وارد بازار می کنند. و البته سودی که واسطه ها می برند گاه با مخلوط کردن ارقام مرغوب با ارقامی که از مرغوبیت کمتر برخوردارند، بیشتر نیز می شود.

استان گیلان، بزرگترین تولیدکننده ارقام بومی و با کیفیت برنج ایران به شمار می آید و همچنین در جایگاه دوم تولید برنج کشور قرار دارد. این امر حاکی از اهمیت تولید برنج در این استان دارد. بی تردید در چنین استانی وقتی سخن از تولید و حمایت آن به میان می آید، نمی توان نسبت به تولیدکنندگان برنج کم توجه باشیم. حمایت از تولید برنج می تواند در زمینه هایی چون آموزش، مکانیزاسیون کشاورزی، مدیریت مناسب منابع آبی، در نظر گرفتن تسهیلات مناسب انجام شود اما از یاد نباید برد که کوتاه کردن دست واسطه ها در حدفاصل بین تولید تا عرضه به بازار از جمله اقداماتی است که می تواند به نفع تولیدکنندگان و همچنین مصرف کنندگان برنج باشد.

چند برابر شدن هزینه های کاشت برنج

احمد کاظمی یکی از شالیکاران گیلانی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه قیمت الان برنج بین ۴۸ تا ۵۰ هزار تومان در بازار است، اظهار گرد: از البته این افزایش قیمت در مناطق و محله های مختلف مثل مرکز استان و شهرستان ها با هم متفاوت است.

وی با بیان اینکه قیمت برنج در مقایسه با سایر اقلام اساسی که هر روز افزایش می یابد افزایش قابل توجهی نداشته است، گفت: یکی از نکاتی که باید به آن اشاره کرد این است که کشاورزان برنج خود را امسال حدود ۴۳ هزار تومان به فروش رسانده اند اما همین برنج اگر بخواهد به دست مصرف کننده برسد بین ۵۰ تا حتی ۶۰ هزار تومان قیمت دارد.

این شالیکار گیلانی با اشاره به اینکه برای همه سوال است چرا قیمت برنج آن هم در این استان که قطب تولید آن محسوب می شود باید به این اندازه بالا باشد، افزود: خشکسالی و هزینه های بالای تولید که امسال در مقایسه با سال های گذشته بسیار افزایش یافته شاید یکی از مهم ترین دلایل آن باشد.

وی ادامه داد: برای مثال امسال هر کیسه کود شیمیایی که در سال های گذشته کیسه ای ۶۰ هزار تومان خریداری می شد بیش از ۳۶۰ هزار تومان خریده ایم و یا دستمزد کارگران نیز که در سال گذشته ۲۰۰ هزار تومان بوده امسال به ۶۰۰ هزار تومان رسیده است.

کاظمی با اشاره به اینکه در سال گذشته کاشت هر هکتار شالیزار ۷۰۰ هزار تومان برای شالیکار تمام می شد در حال که این مبلغ امسال به بیش از دو میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسیده است در سال گذشته کاشت هر هکتار شالیزار ۷۰۰ هزار تومان برای شالیکار تمام می شد در حال که این مبلغ امسال به بیش از دو میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسیده است، گفت: تمام نهادهای کشاورزی مورد نیاز برای کشت برنج افزایش قیمت قابل توجهی داشتند و متأسفانه در کنار همه این هزینه باید به خشکسالی و یا باران های سیل آسا و خسارت به شالیزارها نیز اشاره کرد.

وی با بیان اینکه همه این عوامل در سال های گذشته به ویژه امسال کاهش محصول برنج در هر هکتار برای کشاورزان را به دنبال داشته است، اضافه کرد: امسال ما در همان روزهای ابتدایی برای جبران هزینه ها مجبور به فروش برنج خود به قیمت ۴۳ هزار تومان شدیم که همین محصول توسط دلالان با قیمت بیش از ۵۰ هزار تومان معامله می شود.

این شالیکار گیلانی با اشاره به اینکه در سال های اخیر هیچ سودی از کشت برنج نصیب کشاورزان نشده است، گفت: سختی ها و رنج های کار توسط کشاورزان تحمل می شود سود کار نصیب دلالان و واسطه ها می شود.

نقش تعیین کننده واسطه گران و دلالان در قیمت برنج

معاون اقتصادی جهاد کشاورزی گیلان در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه این استان کشاورزی است، گفت: سالانه ۷۰ نوع محصول کشاورزی در گیلان زیر کشت می رود ۲۰ نوع آن در سطح کشور در رده های اول تا دوازدهم قرار دارند.

بهمن علیزاده با اشاره به اینکه تولید هیچ گاه در قیمت برنج تأثیر مستقیم ندارد، افزود: تولید برنج گیلان نه تنها تأمین کننده نیاز استان بلکه در کنار ورود برنج خارجی، نیاز کشور را هم تأمین می کند.

معاون اقتصادی جهاد کشاورزی گیلان، برپایی نمایشگاه های عرضه برنج را یکی از راه های حذف واسطه ها از این محصول عنوان و بیان کرد: برنج در لیست بورس قرار دارد و زیربنای بورسی شدن آن فراهم شده ولی تاکنون عملیاتی نشده است.

علیزاده با تاکید بر برپایی نمایشگاه عرضه محصولات برنج در گیلان، بیان کرد: تمام تلاش ما این است اقدامات لازم را برای برپایی نمایشگاه محصولات برنج در استان فراهم کنیم.

وی با اشاره نظارت های مستمر در تنظیم بازار برنج استان، اضافه کرد: تاکنون در راستای تنظیم بازار و حذف واسطه ها بیش از ۱۰۰ هزار تن برنج را به صورت بسته بندی مدیریت کرده ایم و تلاش ها برای بسته بندی همه محصول تولید شده برنج گیلان و حذف واسطه ها ادامه دارد.

معاون اقتصادی جهاد کشاورزی گیلان دلالی و واسطه گری ها را دلیل اصلی نوسانات قیمت برنج در استان دلالی و واسطه گری ها دلیل اصلی نوسانات قیمت برنج در گیلان است دانست و اظهار کرد: با توجه به اینکه بخش عمده ای از تولیدات برنج توسط کشاورزان از چرخه تولید به توزیع و روانه بازار می شود در این میان نقش واسطه گران و دلالان در قیمت برنج تعیین کننده است.

علیزاده توپ نظارت بر بازار برنج را به زمین صمت انداخت و گفت: مسئولیت اصلی تنظیم بازار با سازمان صمت است و باید نظارت ها بر بازار توسط آن این سازمان انجام شود.

وی یاد آور شد: راه اندازی زنجیره تولید برنج، از کاشت، برداشت و توزیع این محصول می تواند موجب حذف واسطه ها در بازار این محصول شود.نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان